Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Gabri στις #392516

    Κούκλα το έκανες φίλε. Μπράβο.

    Είναι ακριβώς το ίδιο με το δικό μου.

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, μερακλής άνθρωπος, το είχε προσεγμένο, με ξαναβαμμένα όλα τα ξύλινα μέρη του.

    Προσεχώς θα ανεβάσω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #392675

    Φιλε ManGelasakis γεια σου.Τι εννοεις οτι θα παρεις καινουριο baikal και θα το γυαλισεις ?

    Όχι βέβαια. Εννοώ ότι θα γυαλίσω το παλιό και θα του φτιάξω καινούργιο κοντάκι στα μέτρα μου. Εκτός όμως από αυτό σκεφτομαι να αγοράσω κάποια στιγμή και ένα καινούργιο ώστε να κυνηγάω με το καινούργιο και να κρατήσω το παλιό για ενθύμιο. Αρκετά έχει τραβίξει το παλιό και δεν θα ήθελα να μου πάθει και άλλη ζημιά. Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι δεν είναι και κανένα συλεκτικό κομμάτι αλλά για μένα έχει μεγάλη συναισθηματική αξία…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #392811

    Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια  🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #393964

    ΦΙΛΕ PIPERMAN  ΘΕΛΩ  ΚΙ ΕΓΩ  ΝΑ ΦΙΝΙΡΩ  ΤΟΝ  ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ  ΕΝΟΣ  58ΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ  ΕΧΩ  ΠΟΛΛΑ  ΕΡΓΑΛΕΙΑ  ΚΑΙ  ΠΑΓΚΟ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΔΕΝ ΞΕΡΩ  ΠΩΣ ΛΥΝΕΤΑΙ (ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛ. ΒΙΔΕΣ).ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ  ΓΡΑΨΕ  ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Η  ΠΑΡΕ  ΜΕ ΤΗΛ. ΝΑ ΣΕ  ΡΩΤΗΣΩ  ΕΓΩ. ΤΟ  ΤΗΛ.ΜΟΥ  ΕΙΝΑΙ 2106443215 ΚΑΙ  ΜΕΝΩ  ΣΤΗΝ  ΑΘΗΝΑ.ΣΕ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΕΚ  ΤΩΝ  ΠΡΟΤΕΡΩΝ,

    ΜΠΑΜΠΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #393984

    Μπάμπη σε παίρνω τηλ. σε λίγο,Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #394063

    Καλημέρα και καλό μήνα.

    Σε λίγες μέρες θα προβώ στην αγορά ενος μπαϊκάλ σούπερ ποζέ,δισκάνδαλου-απλοί εξολκείς-ενναλάξιμα τσόκ.Το ποζέ ειναι το μονο που λείπει απο την κατοχή μου και πάντα ήθελα να πάρω ενα τέτοιο όπλο.

    Εχω στην κατοχή μου εδώ και 30 χρόνια ενα πλαγιόκανο μπαϊκάλ,με στάνταρ τσόκ,σκυλί μαύρο,χωρίς ιδιαίτερη συντήρηση,άψογο ακόμη και με φοβερές τουφεκιές.

    Θα ήθελα μόνο να ρωτήσω να το πάρω με μαύρη ή άσπρη βάση; διότι ενας φίλος μου είπε ότι η άσπρη με τον καιρό,άν ο ιδρώτας είναι όξινος,μπορεί να θαμπώσει,ενώ στη μαύρη δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

    Και βέβαια εννοείται ότι δεν ”βάζω” χέρι επεμβάσεων σε κανένα όπλο,το θέλω όπως το δίνει το εργοστάσιο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #394081

    Καλημέρα και καλό μήνα. Σε λίγες μέρες θα προβώ στην αγορά ενος μπαϊκάλ σούπερ ποζέ,δισκάνδαλου-απλοί εξολκείς-ενναλάξιμα τσόκ.Το ποζέ ειναι το μονο που λείπει απο την κατοχή μου και πάντα ήθελα να πάρω ενα τέτοιο όπλο. Εχω στην κατοχή μου εδώ και 30 χρόνια ενα πλαγιόκανο μπαϊκάλ,με στάνταρ τσόκ,σκυλί μαύρο,χωρίς ιδιαίτερη συντήρηση,άψογο ακόμη και με φοβερές τουφεκιές. Θα ήθελα μόνο να ρωτήσω να το πάρω με μαύρη ή άσπρη βάση; διότι ενας φίλος μου είπε ότι η άσπρη με τον καιρό,άν ο ιδρώτας είναι όξινος,μπορεί να θαμπώσει,ενώ στη μαύρη δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Και βέβαια εννοείται ότι δεν »βάζω» χέρι επεμβάσεων σε κανένα όπλο,το θέλω όπως το δίνει το εργοστάσιο.

    Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγαλέου
    Περιηγήσεις 4Χ4 : http://www.suv4fun.gr/

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 29 λεπτά πριν από τον Διαμαντής.

    Διαμαντη γεια σου .Εχω ενα πλαγιο μονοσκανδαλο με τσοκακια και λευκη βαση.Το μονο σημειο που εχει μαυρο το οπλο εκτος απο τις καννες ειναι τα μεταλλικα μερη της παπιας.Ο συνδιασμος με τα πιο σκουρα ξυλα  αποψη μου ειναι οτι κανει το οπλο πιο ομορφο .Απο θεμα αντοχης εχω κανει τους εξης συλλογισμους.Οπως χρειαζεται να προστατευεις τις καννες απο τον οξινο ιδρωτα θα προστατευεις και τη βαση.Το χρωμιο προστατευει 100% τις καννες εσωτερικα απο τα ακρως διαβρωτικα καταλοιπα καυσης της διβασικης πυριτιδας.Χρωμιωση υπαρχει και εσωτερικα και αν περασει υγρασια μετα απο βροχη πιστευω οτι δεν εχεις ευκολα οξειδωσεις.Καποιος που ηθελε να ασπρισει μια μαυρη βαση εχει γραψει οτι τη βουτιξε σε ασπρο ξυδι και μετα απο λιγο η βαφη εφευγε μονη της.Και κατι που μπορει να θεωρηθει βλακεια.Στο σπιτι ολοι εχουμε χρωμιωμενες βρυσες.Τρωνε για χρονια  ταλαιπωρια με νερα  ζεστα -κρυα απορυπαντικα καθαριστικα και αντεχουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #394082

    -mp18 em sporting λευκη βαση – καμια αλλοιωση

    -mp153 – θαμπωσε/ξεβαψε η βαση η οποια ομως  δεν ειναι ατσαλι αλλα ergal

    ιδρωνει πολυ το χερι μου 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    voltas στις #394979

    voltas wrote:
    γεια σας baikalakides Καινουργιος στο forum. εχω παραγειλει το MP27EM1C .(καποια μοντελα τα εχουν προσφορα) για οποιον εχει ενδιαφερον.

    πολύ καλή επιλογή σε τι τιμή συνάδελφε είναι η προσφορά;;;

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ wrote:
    Τελικά το παρέλαβα. Πλαγιόκανο διπλή σκανδάλη, χειροκίνητοι εξωλκείς Magnum με τσοκάκια. Φοβερό όπλο. Πρώτη ντουφεκιά και τσίχλα (η τύχη του πρωτάρη). Μετά πέσαν κάπως τα ποσοστά αλλά ποιος μετράει….. Συνολικά πολύ ευχαριστημένος. Το δοκίμασα με 30άρια και ήταν άψογο.

    καλορίζικο καλές τουφεκιές συνάδελφε

    ..κακό είναι το πολύ και το καθόλου..
    Μάκης…..Μαραθώνας

    MP27EM1C 470euro. Συγνώμη για την καθυστερηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #402856

    Καλησπερα.Ειμαι κατοχος του μπαικαλ 43 μετατροπη απο το οπλουργειο Ηφαιστος.Η μετατροπη ειναι:Αφαιρεση τωνριγων των κανων και τοποθετηση αλλης ελαφρυτερης χωρις ριγα σκοπευσης και κατω ριγας.Κοψιμο των κανων στα 65 εκ και διαμορφωση των τσοκ σε 5* και 4* καθως και διευρυνση του κωνου προσαρμογης και σκληρυνση της βασης.Το ερωτημα μου ειναι ποια φυσιγγια πανε στο οπλο;Κυνηγαω μπεκατσα και χρησιμοποιω φυσιγγια B&P mygra 34 gr B&P MB gigante 32gr και τα δυο με μαλλινη ταπα στη καραμπινα μου.Εχει δοκιμασει καποιος καποιο αναλογο φυσιγγι και να ειναι ευχαριστημενος;Παντως μεχρι στιγμης το οπλο δειχνει καταπληκτικο σε ζυγισμα σκοπευση και αισθηση.Αν τα παει το ιδιο καλα και βλητικα θα το παντρευτω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Dhmhtrhs στις #402867

    καλησπέρα παιδιά νέως στο κυνήγι καθώς και στο forum.   τώρα που έκλεισα τα 18 και θα έχω και την δυνατότητα να πηγαίνω και στην αθηνα θέλω να πάρω δικό μου όπλο. λέω να αγοράσω για αρχή ένα μπαϊκάλ superpose μιας και είναι και οικονομικά και έχω ακούσει ότι είναι καλά. εδώ θέλω τις γνώμες σας τι μου προτείνεται? να κοιτάξω κανένα από τα μπαϊκάλ και αν ναι πιο? για να το δω και από κοντά  η να κοιτάξω και καμια καραμπίνα κυνηγάω κυρίως τριγώνια και τσίχλες και περπατητά καθώς και με καρτερι τα φώτα σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #402904

    καλησπέρα παιδιά νέως στο κυνήγι καθώς και στο forum. τώρα που έκλεισα τα 18 και θα έχω και την δυνατότητα να πηγαίνω και στην αθηνα θέλω να πάρω δικό μου όπλο. λέω να αγοράσω για αρχή ένα μπαϊκάλ superpose μιας και είναι και οικονομικά και έχω ακούσει ότι είναι καλά. εδώ θέλω τις γνώμες σας τι μου προτείνεται? να κοιτάξω κανένα από τα μπαϊκάλ και αν ναι πιο? για να το δω και από κοντά η να κοιτάξω και καμια καραμπίνα κυνηγάω κυρίως τριγώνια και τσίχλες και περπατητά καθώς και με καρτερι τα φώτα σας

    Ας ξεκινήσουμε με το θέμα δίκανο ή καραμπίνα, από προσωπική εμπειρία και γούστο, στο περπατητό χρησιμοποιώ δίκανο, διότι οι καταστάσεις αλλάζουν στο βουνό, όπως για παράδειγμα : είμαι για τσίχλες σε ανοιχτό μέρος, έχω φυσίγγια με συγκεντρωτήρα αλλά κάποια στιγμή πιάνω πυκνούρα, εκεί θέλω εύκολη και γρήγορη αλλαγή με διασποράς που μόνο το δίκανο βολεύει. Επίσης σε περπατητό θες ένα όπλο όσο το δυνατόν ελαφρύτερο. Καραμπίνα καλύτερη για καρτέρι , όχι πως δεν κάνει για περπατητό! σκέψου το και μην βιαστείς και να ξέρεις πως με χαμηλής χρηματικής αξίας όπλο, δεν μπορείς να τα έχεις όλα και φέρνω παράδειγμα εμένα, πηρα την καραμπίνα της baikal καλή, χρυσή αλλά βαριά, με κουράζει γρήγορα στο περπατητό. Αν έπαιρνα όπλο από την αρχή το πιθανότερο να έπαιρνα κάποια καραμπίνα στο χιλιάρικο όπου σε αυτήν την κατηγορία βρίσκεις ελαφρή σχετικά όπλο και με φλάντζες αλλαγής κλίσεων, όποια μάρκα διαλέξεις εκεί ,είναι αξιόπιστα. ελπίζω να βοήθησα, αλλά μπορει και να σε μπέρδεψα!!!!! 😛 🙄

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #402915

    Σημάδεψα με ακρίβεια το κοντάκι και το έκοψα με τον δίσκο,κατόπιν με ένα τροχό μαργαρίτα έφερα τις πρώτες καμπύλες
    και μετά ξεκίνησα με τα γυαλόχαρτα.Εξαφάνισα τελείως τις ψάθες αφού γενικά μου αρέσει η λιτότητα,ειδικά στα όπλα.
    Ξεκίνησα με γυαλόχαρτο 40άρι και έφτασα μέχρι 2000 περνώντας σχεδόν όλα τα ενδιάμεσα νούμερα.
    Η πάπια επίσης αδυνάτισε αισθητά,ήρθε ακριβώς στο χέρι μου.
    Έφτιαξα την κλίση του πέλματος (pitch) στα μέτρα μου ενώ πρόσθεσα ένα ελαστικό πέλμα προς όφελος της ανάκρουσης.
    Και ξανά τρίψιμο,τρίψιμο στη λαβή,παντού όπου έκρινα απαραίτητο.
    Όταν τελείωσα με το 2000 είχα στα χέρια μου ένα όπλο που ήταν απαλό σαν πισινός μωρού…
    Το έδεσα,άβαφτο,καλό μου φαινόταν.Το έβγαλα μια δυο φορές και το ντουφέκισα αρκετά.Άψογο.
    Ξανά λύσιμο,χάϊδεμα με 2000 και πέρασμα με teak oil.Σκούπισμα και λινέλαιο,και δώς του,έπινε,έβαζα.
    Το όπλο σκούρηνε,αρκετά,η αντίθεση του σκούρου των ξύλων με το ασημί του μηχανισμού στα μάτια μου φαίνεται πολύ όμορφη…
    Ελπίζω να συμφωνήσετε μαζί μου……

    Συγχαρητήρια, πολύ ωραία δουλειά.

    Μπορείς λίγο να μας πεις όταν λες έκοψες το κοντάκι με τροχό και έφερες τις καμπύλες, τι εννοείς; Το κόντινες; Στο pitch πως επενέβης; Γιατί πριν το λινέλαιο έβαλες teak?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #403504

    Σε ενα Baical δισκανδαλο πλαγιοκανο … παιζουν πουθενα οδηγιες για το πως θα βγαλω το κοντακι ?  .. γιατι στο δικό μου μια βιδα βλεπω  ….. (μην κανω  και καμμια πατατα  και μετα δεν μαζευτε το θεμα  …. )

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #403507

    Σε ενα Baical δισκανδαλο πλαγιοκανο … παιζουν πουθενα οδηγιες για το πως θα βγαλω το κοντακι ? .. γιατι στο δικό μου μια βιδα βλεπω ….. (μην κανω και καμμια πατατα και μετα δεν μαζευτε το θεμα …. )

    Έχει τζαβέτα στο κοντάκι; Αν βγάλεις το πέλμα, βλέπεις μέσα βίδα ή είναι μασίφ το ξύλο;

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων