Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 691 έως 705 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #411179

    καποτε ειχα διαβασει σε ενα αρθρο του κυπριδημου πως το τσοκ μπορει να ξεβιδωθει χωρις να γινει ζημια , χρησιμοποιωντας με λιγο προσοχη ενα ξυλο σε σφηνοειδες σχημα

    εαν δεν βρεις το κλειδι δοκιμασε το


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    voltas στις #411447

    Σε ευχαριστω για την βοηθεια. Οπως το λες ειναι για εσχατη λυση η λυση αναγκης.

    Παντος σε ευχαριστω γιατι εμαθα κατι χρησιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    voltas στις #411801

    Βρεθηκαν ολα. Ευχαριστω τον Γιωργο που με “φτιαξε”.

    Γιωργο ευχαριστω και παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #411841

    kalispera sto club tha ithela na kanw kapies erotisis sxetika me to plagiokanno mp43 giati ediaferome na to agoraso :

    1. poses piesis adexi kanonika to opolo?exo akousi mexri 90mpa 900bar. mporo na xrisimopiiso monovola gia kinigi agrioxirou?
    2. pos mou protinete na to agoraso?  skeftomouna gia diskandalo me aftomatous
    3. to dikano thelw na to xrisimopio se  kinigia opos ( argrioxiros,lagos,papies,ortikia kai trigonia) ti fisigia potinete?
    4. se ti mikos kanon vgeni to megisto? (apo 71cm kai panw)
    5. epidi enas filos mou ixe to mp27 (an den kano lathos ine to alilepitheto) mou ekane ediposi to poso lepto kontaki ixe,legodas lepto enoo sto telos. yparxi kapios tropos na to kanw pio xodro gia kaliteri epomisi alla kai tautoxrona na aporofai kradasmous?
    6.mporo na to doso se kapion eidiko na mou xaraksi tis plakes kai ta ksila?an nai poso peripou tha kostisi afto?

    to parapanw oplo to  epeleksa giati mou aresi to paradosiako kalo dikanno(den paw katholou ta S.pose) apo thema estikitis.meta kateliksa stin timi tou oplou kathos ime kenourgios ston xoro kai ithela kati ftino ne men ala kalo piotika  etsi kateliksa sta baikal .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    axilleas στις #412851

    KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΕΝΑ IZH-43 ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΜΕ ΕΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΑ ΤΣΟΚ  ΜΙΛΑΜΕ ΣΚΥΛΙ ΣΚΕΤΟ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΜΡ – 153 TA BAIKAL ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΖΗΛΕΨΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ <<ΑΚΡΙΒΑ>> ΟΠΛΑ . ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ LK-33 TOY KOYTOYMANOY KAI UNIVERSAL ΤΗΣ WINCHESTER !!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #412943

    kalispera sto club tha ithela na kanw kapies erotisis sxetika me to plagiokanno mp43 giati ediaferome na to agoraso : ….

    1. poses piesis adexi kanonika to opolo?exo akousi mexri 90mpa 900bar. mporo na xrisimopiiso monovola gia kinigi agrioxirou?

    Συνάδελφε καλωσόρισες στο φόρουμ και στον κυνηγητικό χώρο, πιθανόν να είχες περισσότερες απαντήσεις αν δεν έγραφες με λατινικά που μας βγάζουν τα μάτια. Επειδή είσαι νέος με τα όπλα θα σου πω την γνώμη μου αν και δεν είμαι ιδιοκτήτης Baikal. Σαφώς όμως τα εκτιμώ πολύ και για πρώτο όπλο είναι ότι καλύτερο.

    Σχετικά με την πίεση δοκιμής, μη σε απασχολεί, οι Ρώσοι έχουν άλλο σύστημα ελέγχου που αναφέρεται στις πιέσεις χρήσης και όχι ελέγχου.

    2. pos mou protinete na to agoraso? skeftomouna gia diskandalo me aftomatous

    Η επιλογή αυτή θα πρέπει να είναι δική σου, να ξέρεις όμως πως όσο πιο απλός είναι ένας μηχανισμός τόσο λιγότερες πιθανότητες βλάβης έχει. Απλό σημαίνει δισκάνδαλο με απλούς εξολκείς. Αν δε μαζεύεις τους κάλυκες (όπως πρέπει να κάνουμε όλοι μας) οι απλοί είναι ότι πρέπει. Με τις 2 σκανδάλες έχεις και το προτέρημα πως αν πάθει κάτι η μία θα τελειώσεις το κυνήγι σου με την άλλη. Το Αγγλέ κοντάκι βοηθά στο «γλίστρημα» του χεριού από την μία σκανδάλη στην άλλη, αλλά η πιστολοειδής λαβή του mp43 είναι αρκετά ανοιχτή όποτε δεν έχει πρόβλημα.

    3. to dikano thelw na to xrisimopio se kinigia opos ( argrioxiros,lagos,papies,ortikia kai trigonia) ti fisigia potinete?

    Μπορείς να χρησιμοποιείς όλα τα κανονικά φυσίγγια εμπορίου και θα σου πρότεινα να αποφεύγεις τις πολύ βαριές γομώσεις όχι για λόγους καταπόνησης του όπλου αλλά του ώμο και του κεφαλιού σου. Οι δοκιμές σε χαρτόνι και οι παρατηρήσεις των συγκεντρώσεων και κατανομών είναι ο μόνος δρόμος για την επιλογή φυσιγγίου. Όταν με τον καιρό, βελτιώσεις την τεχνική σκόπευσης και σταθεροποιηθείς τότε θα μπορείςνα περάσεις και σε πιο εξειδικευμένες επιλογές που θα κάνουν το καλό καλύτερο. Αντί  να ξοδεύεσαι σε φυσίγγια θα σου πρότεινα να κάνεις μερικά μαθήματα σκόπευσης.

    4. se ti mikos kanon vgeni to megisto? (apo 71cm kai panw)

    Βγαίνει σε 68 και 72 εκ. Για τα κυνήγια που αναφέρεις θα σου έλεγα να επιλέξεις το 72. Δεν ρώτησες για τις θαλάμες. Οι περισσότεροι νέοι προτιμούν τις 76 (Magnum), αν ρωτήσεις όλους τους άλλους έχουν κάνει ελάχιστη χρήση τέτοιων φυσιγγίων και αυτή σε πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις. Υπάρχει και η λογική επιλογής που λέει: εφόσον δεν αλλάζουν άλλοι παράγοντες που με ενδιαφέρουν περισσότερο (βάρος – κόστος – αριθμός σκανδαλών –εναλλασσόμενα τσοκάκια  κλπ) ας το πάρω 76 και ας μη ρίχνω, ίσως κάποτε χρειαστεί.

    Επίσης δεν αναφέρεις την επιλογή των τσοκς. Επειδή, από όσο γνωρίζω, εισάγονται όπλα με κάννες που έχουν μόνο  * και ***  Τα θεωρώ πολύ «κλειστά» ειδικά για νέο κυνηγό, θα σου πρότεινα να πάρεις εναλλασσόμενα, να βάλεις επάνω τα πιο ανοικτά και να τα ξεχάσεις, όταν έρθει η ώρα για γουρούνια ή λαγό σε καρτέρι τότε ρώτα τους υπολοίπους της ομάδας τι τσοκ να βάλεις.

    5. epidi enas filos mou ixe to mp27 (an den kano lathos ine to alilepitheto) mou ekane ediposi to poso lepto kontaki ixe,legodas lepto enoo sto telos. yparxi kapios tropos na to kanw pio xodro gia kaliteri epomisi alla kai tautoxrona na aporofai kradasmous?
    6.mporo na to doso se kapion eidiko na mou xaraksi tis plakes kai ta ksila?an nai poso peripou tha kostisi afto? to parapanw oplo to epeleksa giati mou aresi to paradosiako kalo dikanno(den paw katholou ta S.pose) apo thema estikitis.meta kateliksa stin timi tou oplou kathos ime kenourgios ston xoro kai ithela kati ftino ne men ala kalo piotika etsi kateliksa sta baikal .

    Το 5 και 6 για μένα έχουν μία συμβουλή. Εφόσον μπορείς να διαθέσεις χρήμα πέραν της αγοράς άσε τις διακοσμητικές χαράξεις, που στο μέταλλο ούτως ή άλλως δεν συμφέρουν γιατί πρέπει να αποσκληρυνθεί η βάση να σκαλιστεί και μετά να ξαναγίνει σκλήρυνση (δεν ξέρω αν γίνεται εδώ). Δώσε τα χρήματα αυτά στην προσαρμογή του κοντακιού «στα μέτρα σου» έτσι που να ταιριάζει και στο σώμα σου και στον τρόπο που επωμίζεις.  Έτσι σαν νέος θα έχεις σωστές βάσεις για να εξελίξεις τις σκοπευτικές σου ικανότητες που θα κάνουν το κυνήγι σου ακόμη πιο ευχάριστο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #414795

    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal  izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο.

    Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω.

    Θα  με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν.

    Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #414834

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΗΝ MP-155 ΠΟΛΗ ΚΑΛΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΛΗ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΟΣ ΥΠΕΡΙΨΟΜΕΝΗ ΡΙΓΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΛΗ ΩΡΑΙΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΠΑΠΙΑ ΠΟΛΗ ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΑΡΟΥΣ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΗ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΗΝ ΕΙΧΕ 600 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #415725

    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club.

    ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Μην το χαλασεις με τιποτα φιλε, μολις σημερα εκλεισα και γω ενα και το ψαχνα χρονια (σε καλη κατασταση), αν θες να μετατρεψεις παρε το καινουργιο το izh-43 ή δωσμου το 54 αρι σου να σου δωσω το 43 αρι μου, χαχα,

    κατα σειρα η μπαικαλ εχει φτιαξει τα izh-54, izh-26, izh-58 , izh-43 με το 54 (περαστο κλειδι γκρηνερ και μηχανισμος ανσον ντυλη) και 58 (περαστο κλειδι , αυτο που σκλαλωνει απο πανω απο την προεκταση των κανων και μηχανισμο γουιντσεστερ21) να ξεχωριζουν, οσον αφορα το 54 υπαρχουν 3 βασικες εκδοσεις με διαφορετικα γνωρισματα η καθε μια αναλογα με την χρονια κατασκευης, περισσοτερα δες εδω (αν τα πας καλα με τα αγγλικα) :

    http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=36969

    πολλοι το θεωρουν ως το καλυτερο που εχει φτιαξει ποτε η μπαικαλ, για μενα (στην χρηματικη του κατηγορια παντα, η οποια σημειωτεων τοτε, δεκατια του 60 δεν θεωρουταν φτηνο οπλο) μπορει να συγκριθει μονο με το κοκοροτουφεκο τοζ54,

    αυτα, να το χαιρεσαι το οπλακι σου και οτι αλλαγες κανεις να ειναι αισθητικου περιοχομενου, βαψιμο καννων, λιναιλεο στα ξυλα, φρεσκαρισμα ταρταρουγας κτλ, αλλιως δωστο μου…

    φιλικα, Παν

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #415738

    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club.

    ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #415739

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Μην το χαλασεις με τιποτα φιλε, μολις σημερα εκλεισα και γω ενα και το ψαχνα χρονια (σε καλη κατασταση), αν θες να μετατρεψεις παρε το καινουργιο το izh-43 ή δωσμου το 54 αρι σου να σου δωσω το 43 αρι μου, χαχα, κατα σειρα η μπαικαλ εχει φτιαξει τα izh-54, izh-26, izh-58 , izh-43 με το 54 (περαστο κλειδι γκρηνερ και μηχανισμος ανσον ντυλη) και 58 (περαστο κλειδι , αυτο που σκλαλωνει απο πανω απο την προεκταση των κανων και μηχανισμο γουιντσεστερ21) να ξεχωριζουν, οσον αφορα το 54 υπαρχουν 3 βασικες εκδοσεις με διαφορετικα γνωρισματα η καθε μια αναλογα με την χρονια κατασκευης, περισσοτερα δες εδω (αν τα πας καλα με τα αγγλικα) : http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=36969 πολλοι το θεωρουν ως το καλυτερο που εχει φτιαξει ποτε η μπαικαλ, για μενα (στην χρηματικη του κατηγορια παντα, η οποια σημειωτεων τοτε, δεκατια του 60 δεν θεωρουταν φτηνο οπλο) μπορει να συγκριθει μονο με το κοκοροτουφεκο τοζ54, αυτα, να το χαιρεσαι το οπλακι σου και οτι αλλαγες κανεις να ειναι αισθητικου περιοχομενου, βαψιμο καννων, λιναιλεο στα ξυλα, φρεσκαρισμα ταρταρουγας κτλ, αλλιως δωστο μου… φιλικα, Παν

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Με βοήθησες πολύ.Σκέπτομαι τωρα ακριβώς αυτό που είπες να κάνω μερικές αισθητικές παρεμβάσεις και να το διατηρήσω όπως είναι.Είχα στο νού μου Παπαιωάννου  ή Παπατσαρούχα.Τι λές;Με συγχωρείς που σε φορτώνομαι αλλά δείχνεις να ξέρεις.Και πάλι σ`ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #415763

    piperman wrote:
    Σημάδεψα με ακρίβεια το κοντάκι και το έκοψα με τον δίσκο,κατόπιν με ένα τροχό μαργαρίτα έφερα τις πρώτες καμπύλες
    και μετά ξεκίνησα με τα γυαλόχαρτα.Εξαφάνισα τελείως τις ψάθες αφού γενικά μου αρέσει η λιτότητα,ειδικά στα όπλα.
    Ξεκίνησα με γυαλόχαρτο 40άρι και έφτασα μέχρι 2000 περνώντας σχεδόν όλα τα ενδιάμεσα νούμερα.
    Η πάπια επίσης αδυνάτισε αισθητά,ήρθε ακριβώς στο χέρι μου.
    Έφτιαξα την κλίση του πέλματος (pitch) στα μέτρα μου ενώ πρόσθεσα ένα ελαστικό πέλμα προς όφελος της ανάκρουσης.
    Και ξανά τρίψιμο,τρίψιμο στη λαβή,παντού όπου έκρινα απαραίτητο.
    Όταν τελείωσα με το 2000 είχα στα χέρια μου ένα όπλο που ήταν απαλό σαν πισινός μωρού…
    Το έδεσα,άβαφτο,καλό μου φαινόταν.Το έβγαλα μια δυο φορές και το ντουφέκισα αρκετά.Άψογο.
    Ξανά λύσιμο,χάϊδεμα με 2000 και πέρασμα με teak oil.Σκούπισμα και λινέλαιο,και δώς του,έπινε,έβαζα.
    Το όπλο σκούρηνε,αρκετά,η αντίθεση του σκούρου των ξύλων με το ασημί του μηχανισμού στα μάτια μου φαίνεται πολύ όμορφη…
    Ελπίζω να συμφωνήσετε μαζί μου……

    Συγχαρητήρια, πολύ ωραία δουλειά. Μπορείς λίγο να μας πεις όταν λες έκοψες το κοντάκι με τροχό και έφερες τις καμπύλες, τι εννοείς; Το κόντινες; Στο pitch πως επενέβης; Γιατί πριν το λινέλαιο έβαλες teak? Ευχαριστώ προκαταβολικά !

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Κάλιο αργά παρά ποτέ φαντάζομαι,άργησα να δω το μήνυμα σου.

    Το κοντάκι ήταν όπως όλα semi pistol,το σημάδεψα και το έκοψα με το παγκοπρίονο.

    Με τον τροχό και πολύ χαμηλές στροφές έφερα τις καμπύλες,τα χοντρά,μετά χέρι και γυαλόχαρτο.

    Επειδή έβαλα ελαστικό πέλμα πίσω δηλαδή + 3cm του μείωσα το μήκος αλλά ταυτόχρονα επειδή παλιότερα με “κάρφωνε”

    έφτιαξα και την κλίση στα μέτρα μου ή πιο σωστά στα γούστα μου,και εννοώ ότι τώρα αν κοιτάω κάτι και ξαφνικά επωμίσω το όπλο

    σημαδεύει εκεί που κοιτάω,ακριβώς όμως.Δεν γνωρίζω αν έτυχε ή πέτυχε αλλά είδα θεαματική βελτίωση στις πολύ γρήγορες τουφεκιές,που παλιότερα υστερούσα.Επίσης,και δεν είναι ιδέα μου,η ανάκρουση που λαμβάνω είναι μικρότερη,τόσο που να γίνεται αντιληπτό.Μετά από αυτά προχώρησα και σε μια άλλη αλλαγή,οι κάνες από 72.5 πλέον μετράνε 66cm σε μήκος με την αριστερή να είναι κύλινδρος και τη δεξιά bell.Και πάλι για τα προσωπικά μου γούστα το όπλο πήρε ανάσα,ενώ η ανάκρουση μειώθηκε λιγάκι ακόμα.Στα μακρινά δεν είδα καμμιά τρομερή διαφορά αλλά στα κοντινά έως ακουμπητά είναι μέρα με τη νύχτα.

    θα ανεβάσω και φωτό από τις κάνες

    Υ.Γ. πρίν το λάδι έβαλα teak oil σε χρώμα παλίσανδρου γιατί ήθελα να πετύχω το χρώμα που βλέπεις,

    απλά θέλει με μέτρο και όχι πολλά χέρια για να μην σκουρήνει πολύ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #415768

    Κάλιο αργά παρά ποτέ φαντάζομαι,άργησα να δω το μήνυμα σου. Το κοντάκι ήταν όπως όλα semi pistol,το σημάδεψα και το έκοψα με το παγκοπρίονο……

    φωτό βάλε φωτό 🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #415772

    Κάλιο αργά παρά ποτέ φαντάζομαι,άργησα να δω το μήνυμα σου. Το κοντάκι ήταν όπως όλα semi pistol,το σημάδεψα και το έκοψα με το παγκοπρίονο. Με τον τροχό και πολύ χαμηλές στροφές έφερα τις καμπύλες,τα χοντρά,μετά χέρι και γυαλόχαρτο. Επειδή έβαλα ελαστικό πέλμα πίσω δηλαδή + 3cm του μείωσα το μήκος αλλά ταυτόχρονα επειδή παλιότερα με «κάρφωνε» έφτιαξα και την κλίση στα μέτρα μου ή πιο σωστά στα γούστα μου,και εννοώ ότι τώρα αν κοιτάω κάτι και ξαφνικά επωμίσω το όπλο σημαδεύει εκεί που κοιτάω,ακριβώς όμως.Δεν γνωρίζω αν έτυχε ή πέτυχε αλλά είδα θεαματική βελτίωση στις πολύ γρήγορες τουφεκιές,που παλιότερα υστερούσα.Επίσης,και δεν είναι ιδέα μου,η ανάκρουση που λαμβάνω είναι μικρότερη,τόσο που να γίνεται αντιληπτό.Μετά από αυτά προχώρησα και σε μια άλλη αλλαγή,οι κάνες από 72.5 πλέον μετράνε 66cm σε μήκος με την αριστερή να είναι κύλινδρος και τη δεξιά bell.Και πάλι για τα προσωπικά μου γούστα το όπλο πήρε ανάσα,ενώ η ανάκρουση μειώθηκε λιγάκι ακόμα.Στα μακρινά δεν είδα καμμιά τρομερή διαφορά αλλά στα κοντινά έως ακουμπητά είναι μέρα με τη νύχτα. θα ανεβάσω και φωτό από τις κάνες Υ.Γ. πρίν το λάδι έβαλα teak oil σε χρώμα παλίσανδρου γιατί ήθελα να πετύχω το χρώμα που βλέπεις, απλά θέλει με μέτρο και όχι πολλά χέρια για να μην σκουρήνει πολύ.

    WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    Δεν πειράζει φίλε μου, ευχαριστώ για την απάντηση. Η δραματική μείωση του λακτίσματος ήταν κάτι που συνέβει και στο δικό μου, μετά την επιμήκυνση του κοντακιού και την αλλαγή του πιτς. Τώρα χαίρομαι να το τουφεκάω, ενώ κάποτε που πρωτοξεκίνησα να κυνηγάω με αυτό, πριν πατήσεις την σκανδάλη έπρεπε να προετοιμαστείς για γερή κλωτσιά.

    piperman wrote:
    Κάλιο αργά παρά ποτέ φαντάζομαι,άργησα να δω το μήνυμα σου. Το κοντάκι ήταν όπως όλα semi pistol,το σημάδεψα και το έκοψα με το παγκοπρίονο……

    φωτό βάλε φωτό

    ———————————————————————————-
    ……κακό είναι το πολύ και το καθόλου……
    Μάκης…..Μαραθώνας

    Είχε βάλει Μάκη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #415953

    Μην με παρετε για τρελλο αλλα σκεφτομαι σοβαρα του χρονου να κυνηγησω αποκλειστικα με .410 μπαικαλ αν εχει τα ιδια χαλια η σεζον με φετος.Επισεις εκανα καποια κυνηγια φετος με χραπα-χρουπα κοντη 50 ποντους καννη και κυλινδρο μπροστα σε μερες που εβρεχε γιατι ηταν πλαστικια και τα πουλια πεφτανε ακομη και αν περναγανε σουρουπο με χιλια,μια σκουπισια με την κοντη και στα 30 μετρα δεν περναγε τιποτα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 691 έως 705 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων