Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #415989

    φωτό βάλε φωτό

    Μάκη φωτό εδώ
    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/6371/page/44/#post-392279 
    Τα υλικά που χρησιμοποίησησα είναι αυτά

    Πρώτα το υδρόχρωμα

    Μετά το Teak oil

    και τέλος πολλά πολλά χέρια λινέλαιο

    Να κάνω μια διόρθωση τυπογραφική,οι αυλοί είναι 18.2 και όχι 18.3 mm …
    Οι κάνες μου πλέον είναι έτσι με την αριστερή κύλινδρο 18.2 mm

    και τη δεξιά bell 19.6 mm


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #415992

    ωραία δουλειά

    έχεις κέφι να φιαξεις άλλο ένα;;;; 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #416008

    Μάκη φτιάχνω το ποζέ μου τώρα,μόλις το τελειώσω ότι θές.

    Τα τσοκαρίσματα δεν τα έκανα εγώ πάντως,να ξηγιόμαστε 🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #416063

    Μάκη φτιάχνω το ποζέ μου τώρα,μόλις το τελειώσω ότι θές.

    Τα τσοκαρίσματα δεν τα έκανα εγώ πάντως,να ξηγιόμαστε 🙂

    ευχαριστώ,θα τα πούμε μεταξύ τυρού και αχλαδιού 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #416086

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416135

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής.

    ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #416142

    Για το ΤΟΖ 34 με απλους εξολκεις εχει καποιος συναδελφος να μου δωσει τις εμπυρειες του σχετικα με την συμπεριφορα του συγκεκριμενου μοντελου, τα στενα τσοκ του κλπ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #416187

    lavkos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Σε ευχαριστώ πολύ.Θα σ’ακούσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #416236

    lavkos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso
    το μοντελο 54 φτιαχνονταν απο το 54 μεχρι το 68 (ισως 69), ειναι απλο παντως να καταλαβεις,

    54 με 58 καννες 75 αρες αχρωμιωτες και αυλο 18,5,

    58 με 62 ιδιες καννες αλλα χρωμιωμενες

    62 μεχρι 68 καννες μονομπλοκ χρωμιωμενες και αυλο 18,2

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416238

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς. http://www.youtube.com/user/AltairLusso
    το μοντελο 54 φτιαχνονταν απο το 54 μεχρι το 68 (ισως 69), ειναι απλο παντως να καταλαβεις, 54 με 58 καννες 75 αρες αχρωμιωτες και αυλο 18,5, 58 με 62 ιδιες καννες αλλα χρωμιωμενες 62 μεχρι 68 καννες μονομπλοκ χρωμιωμενες και αυλο 18,2

    Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, του δικού μου που γράφει 64 και έχω μετρήσει τις κάννες, νομίζω είναι 71 πόντους. Είναι χρωμιωμένες και μάλιστα στο κέντρο της δεξιάς κάννης, έχει κάνει μια ρωγμή το χρώμιο. Ο Παπατσαρούσας που το είδε μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και μπορεί να ρίχνει άφοβα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #416274

    Μάκη φτιάχνω το ποζέ μου τώρα,μόλις το τελειώσω ότι θές. Τα τσοκαρίσματα δεν τα έκανα εγώ πάντως,να ξηγιόμαστε

    WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    Συναδελφε εχω μια απορεια, σε περιπτωση μεταπωλησης με την κανη αυτη ποιος θα βρεθει να αγορασει αυτο το οπλο, το οπλο αυτο κατα την γνωμη μου δεν πιανει πανω απο 100 ευρω, κια αυτα μετο ζορι…..ΦΙΛΙΚΑ  ΠΑΝΤΑ  ΠΕΡΔΙΚΑΣ  337…………………………………………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #416304

    panutsos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς. http://www.youtube.com/user/AltairLusso
    το μοντελο 54 φτιαχνονταν απο το 54 μεχρι το 68 (ισως 69), ειναι απλο παντως να καταλαβεις, 54 με 58 καννες 75 αρες αχρωμιωτες και αυλο 18,5, 58 με 62 ιδιες καννες αλλα χρωμιωμενες 62 μεχρι 68 καννες μονομπλοκ χρωμιωμενες και αυλο 18,2

    Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, του δικού μου που γράφει 64 και έχω μετρήσει τις κάννες, νομίζω είναι 71 πόντους. Είναι χρωμιωμένες και μάλιστα στο κέντρο της δεξιάς κάννης, έχει κάνει μια ρωγμή το χρώμιο. Ο Παπατσαρούσας που το είδε μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και μπορεί να ρίχνει άφοβα.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

     

    Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο “γκρουπ” (1962-1968) οι καννες ειναι 72,5 εκ. λογικα τοσο θα ειναι και οι δικες σου,

    σκεετ φυσιγγια 24,5g Νο 9.5 σε τσιχλες εχεις δοκιμασει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #416321

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    panutsos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς. http://www.youtube.com/user/AltairLusso
    το μοντελο 54 φτιαχνονταν απο το 54 μεχρι το 68 (ισως 69), ειναι απλο παντως να καταλαβεις, 54 με 58 καννες 75 αρες αχρωμιωτες και αυλο 18,5, 58 με 62 ιδιες καννες αλλα χρωμιωμενες 62 μεχρι 68 καννες μονομπλοκ χρωμιωμενες και αυλο 18,2

    Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, του δικού μου που γράφει 64 και έχω μετρήσει τις κάννες, νομίζω είναι 71 πόντους. Είναι χρωμιωμένες και μάλιστα στο κέντρο της δεξιάς κάννης, έχει κάνει μια ρωγμή το χρώμιο. Ο Παπατσαρούσας που το είδε μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και μπορεί να ρίχνει άφοβα. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο «γκρουπ» (1962-1968) οι καννες ειναι 72,5 εκ. λογικα τοσο θα ειναι και οι δικες σου, σκεετ φυσιγγια 24,5g Νο 9.5 σε τσιχλες εχεις δοκιμασει?

    Eχεις δικιο ,γράφει 1954 σε πρώτη ανάγνωση αλλα αν προσέξεις καλίτερα το 5 κλεινει το κυκλάκι στο τέλος άρα είναι 6.Στη δεξια κάνη γράφει18,2  17,7 και στην αριστερή 18,2  17,2.Να υποθέσω θαλάμη και στένωση;Επισης γραφει 700ατ (ατμόσφαιρες;),τον αριθμό του όπλου ,τον αριθμό 12,και σε ένα πλαίσιο ένα βέλος προς τα πάνω.Πουθενά δεν γράφει μπαικάλ.Μόνο στη άδεια κατοχής.Δεν έχω ρίξει ποτέ με αυτό.Όπως είχα γράψει αναζητούσα ενα μπαικάλ για να το μετατρέψω σε ελαφρύ.Ο πεθερός μου που έχει έρθει τα τελευταία χρονια στο Λαύριο που μένω και δεν κυνηγάει λόγω ηλικίας τα 20 τελευταία χρονια, μου είπε να μου δόσει το δικό του, που δεν έτυχε να το δώ ποτέ.Αυτά έγιναν μετά το τέλος της σαιζόν.Τα υπόλοιπα (την εξέλιξη) στα έχω πεί.Αυτές τις μέρες θα έχει ετοιμαστεί και η μεταβίβαση και θα πάω σε οπλουργό.Τηλεφωνικά μίλησα με Παπατσαρούχα και Παπαιωάννου.Ο πρώτος μου είπε οτι βγαίνει η κάτω ρίγα και με το κόψιμο 6 πόντων  περίπου θα γίνει 3 κιλά περίπου.Ο δεύτερος μου έκανε εντύπωση γιατι μου είπε καταλαβαίνοντας οτι είμαι άσχετος περι του όπλου ,οτι τέτοιο όπλο δεν το χαλάνε, οχι οτι έχει μεγάλη χρηματική αξία αλλά είναι κρίμα.Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.Μετά έγραψα στο φόρουμ και μου απάντησες εσύ που σε ευχαριστώ πολύ και ο αλταιρ λούσο τον οποίο επίσης ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #416324

    panutsos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    panutsos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς. http://www.youtube.com/user/AltairLusso
    το μοντελο 54 φτιαχνονταν απο το 54 μεχρι το 68 (ισως 69), ειναι απλο παντως να καταλαβεις, 54 με 58 καννες 75 αρες αχρωμιωτες και αυλο 18,5, 58 με 62 ιδιες καννες αλλα χρωμιωμενες 62 μεχρι 68 καννες μονομπλοκ χρωμιωμενες και αυλο 18,2

    Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, του δικού μου που γράφει 64 και έχω μετρήσει τις κάννες, νομίζω είναι 71 πόντους. Είναι χρωμιωμένες και μάλιστα στο κέντρο της δεξιάς κάννης, έχει κάνει μια ρωγμή το χρώμιο. Ο Παπατσαρούσας που το είδε μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και μπορεί να ρίχνει άφοβα. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο «γκρουπ» (1962-1968) οι καννες ειναι 72,5 εκ. λογικα τοσο θα ειναι και οι δικες σου, σκεετ φυσιγγια 24,5g Νο 9.5 σε τσιχλες εχεις δοκιμασει?

    Eχεις δικιο ,γράφει 1954 σε πρώτη ανάγνωση αλλα αν προσέξεις καλίτερα το 5 κλεινει το κυκλάκι στο τέλος άρα είναι 6.Στη δεξια κάνη γράφει18,2 17,7 και στην αριστερή 18,2 17,2.Να υποθέσω θαλάμη και στένωση;Επισης γραφει 700ατ (ατμόσφαιρες;),τον αριθμό του όπλου ,τον αριθμό 12,και σε ένα πλαίσιο ένα βέλος προς τα πάνω.Πουθενά δεν γράφει μπαικάλ.Μόνο στη άδεια κατοχής.Δεν έχω ρίξει ποτέ με αυτό.Όπως είχα γράψει αναζητούσα ενα μπαικάλ για να το μετατρέψω σε ελαφρύ.Ο πεθερός μου που έχει έρθει τα τελευταία χρονια στο Λαύριο που μένω και δεν κυνηγάει λόγω ηλικίας τα 20 τελευταία χρονια, μου είπε να μου δόσει το δικό του, που δεν έτυχε να το δώ ποτέ.Αυτά έγιναν μετά το τέλος της σαιζόν.Τα υπόλοιπα (την εξέλιξη) στα έχω πεί.Αυτές τις μέρες θα έχει ετοιμαστεί και η μεταβίβαση και θα πάω σε οπλουργό.Τηλεφωνικά μίλησα με Παπατσαρούχα και Παπαιωάννου.Ο πρώτος μου είπε οτι βγαίνει η κάτω ρίγα και με το κόψιμο 6 πόντων περίπου θα γίνει 3 κιλά περίπου.Ο δεύτερος μου έκανε εντύπωση γιατι μου είπε καταλαβαίνοντας οτι είμαι άσχετος περι του όπλου ,οτι τέτοιο όπλο δεν το χαλάνε, οχι οτι έχει μεγάλη χρηματική αξία αλλά είναι κρίμα.Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.Μετά έγραψα στο φόρουμ και μου απάντησες εσύ που σε ευχαριστώ πολύ και ο αλταιρ λούσο τον οποίο επίσης ευχαριστώ.

    ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

     

    το ιδιο ακριβως οπλο εχουμε, εγω μονο τα ξυλα θα φτιαξω, θα το φερω στα μετρα μου και θα το περασω λινελαιο, παμε του χρονου μαζι κανα καρτερακι τσιχλες να βαραμε τις “ψηλες” που θα αφηνουν οι αλλοι…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416326

    Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο «γκρουπ» (1962-1968) οι καννες ειναι 72,5 εκ. λογικα τοσο θα ειναι και οι δικες σου, σκεετ φυσιγγια 24,5g Νο 9.5 σε τσιχλες εχεις δοκιμασει?

    Στο κυνήγι έχω να το βγάλω πάρα πολλά χρόνια (τουλάχιστον 20) αλλά τώρα που με έπιασε το μεράκι και μάκρυνα το κοντάκι θα το κυνηγήσω του χρόνου στα μπασίματα της τσίχλας. Για την ώρα το ρίχνω στο σκοπευτήριο με 28γρ, αλλά η επόμενη κίνηση θα είναι να δοκιμάσω τα φυσίγγια που λες.

    Eχεις δικιο ,γράφει 1954 σε πρώτη ανάγνωση αλλα αν προσέξεις καλίτερα το 5 κλεινει το κυκλάκι στο τέλος άρα είναι 6.Στη δεξια κάνη γράφει18,2 17,7 και στην αριστερή 18,2 17,2.Να υποθέσω θαλάμη και στένωση;Επισης γραφει 700ατ (ατμόσφαιρες;),τον αριθμό του όπλου ,τον αριθμό 12,και σε ένα πλαίσιο ένα βέλος προς τα πάνω.Πουθενά δεν γράφει μπαικάλ.Μόνο στη άδεια κατοχής.Δεν έχω ρίξει ποτέ με αυτό.Όπως είχα γράψει αναζητούσα ενα μπαικάλ για να το μετατρέψω σε ελαφρύ.Ο πεθερός μου που έχει έρθει τα τελευταία χρονια στο Λαύριο που μένω και δεν κυνηγάει λόγω ηλικίας τα 20 τελευταία χρονια, μου είπε να μου δόσει το δικό του, που δεν έτυχε να το δώ ποτέ.Αυτά έγιναν μετά το τέλος της σαιζόν.Τα υπόλοιπα (την εξέλιξη) στα έχω πεί.Αυτές τις μέρες θα έχει ετοιμαστεί και η μεταβίβαση και θα πάω σε οπλουργό.Τηλεφωνικά μίλησα με Παπατσαρούχα και Παπαιωάννου.Ο πρώτος μου είπε οτι βγαίνει η κάτω ρίγα και με το κόψιμο 6 πόντων περίπου θα γίνει 3 κιλά περίπου.Ο δεύτερος μου έκανε εντύπωση γιατι μου είπε καταλαβαίνοντας οτι είμαι άσχετος περι του όπλου ,οτι τέτοιο όπλο δεν το χαλάνε, οχι οτι έχει μεγάλη χρηματική αξία αλλά είναι κρίμα.Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.Μετά έγραψα στο φόρουμ και μου απάντησες εσύ που σε ευχαριστώ πολύ και ο αλταιρ λούσο τον οποίο επίσης ευχαριστώ.

    ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Το φαντάστηκα ότι το 6 θα το πέρασες για 5 γιατί το ίδιο είχα πάθει και γω. Το όπλο όντως δεν γράφει πουθενά Baikal αλλά είναι. Οι σφραγίδες δηλώνουν τους αυλούς και το τσοκάρισμα, η δεξιά είναι 18,2 με τσοκ 17,6 και η αριστερή 18,2 με τσοκ 17,2. Είναι δοκιμασμένο με άκαπνη πυρίτιδα στις 900 ατμόσφαιρες αλλά ο κατασκευαστής το προτείνει για καθημερινή χρήση μέχρι τις 700. H δοκιμή που έχει περάσει είναι προκαταρκτική (πριν κοληθούν οι κάννες) και τελική στην τράπεζα δοκιμών του IZEVSK .

    Φωτογραφίες του δικού μου μπορείς να δεις αν πας στην σελίδα 8 και τις επεμβάσεις στα ξύλα μπορείς να τις δεις αν πας στο τόπικ “λινέλαιο”.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων