Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 721 έως 735 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #416341

    piperman wrote:
    Μάκη φτιάχνω το ποζέ μου τώρα,μόλις το τελειώσω ότι θές. Τα τσοκαρίσματα δεν τα έκανα εγώ πάντως,να ξηγιόμαστε WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    Συναδελφε εχω μια απορεια, σε περιπτωση μεταπωλησης με την κανη αυτη ποιος θα βρεθει να αγορασει αυτο το οπλο, το οπλο αυτο κατα την γνωμη μου δεν πιανει πανω απο 100 ευρω, κια αυτα μετο ζορι…..ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337…………………………………………….

     

    Φίλε Πέρδικα,

    αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις δυό – τρείς σελίδες πίσω θα καταλάβαινες ότι το όπλο δεν έχω σκοπό να το πουλήσω,

    ποτέ.Τώρα αν πιάνει 100€ ή 1000 δεν ξέρω και δε με απασχολεί καθόλου…

    Ούτε και συνιστώ σε κανέναν να το κάνει,όποιου του αρέσει το όπλο μαμά ας το κρατήσει.

    Εγώ αυτό που έγραψα ήταν ότι ενώ στις μακρυνές (πολύ μακρυνές) δεν έχασε πολύ

    στις κοντινές έως ακουμπητές απογειώθηκε.Αυτό με ένοιαζε,αυτό ήθελα,πέτυχε,τέλος.

    Με απλά λόγια δηλαδή,από 0 έως 45 μέτρα καλύτερο.Και στο χαρτί και στο κυνήγι.

    Και πρίν βέβαια ευχαριστημένος ήμουν.Αν εξαιρέσεις κάτι τρυπάρες στο κέντρο της τουφεκιάς με διασποράς

    και ότι ακόμα και με 28γρ μαλλινόταπα ότι ήταν κάτω από τα 20-25 μέτρα το έκανε πανί,μια χαρά ήταν.

    Θα σου πώ και κάτι άλλο,φιλικά πάντα,έχω και ένα ποζέ αδερφάκι του 3 χρόνια νεώτερο,

    πάλι 72,5 18,2 17,6 17,2.Ίδιες κάνες,ακριβώς.Θα το έκανα ευχαρίστως κύλινδρο/bell

    αλλά μια και το πλάγιο με βολεύει καλύτερα σε μπεκάτσα-πέρδικα το ποζέ το διαμόρφωσα σε σφιχτό 3άρι-σφιχτό 4άρι.

    Χωρίς να κόψω κάνες,αν κόψεις πάς σε κύλινδρο/κύλινδρο και μετά πρέπει να φτιάξεις όλον τον αυλό,πλήρης αποχρωμίση κτλ

    λύση πολύ ακριβή για τα δικά μου γούστα.Το sp λοιπόν έγινε και αυτό ένα άλλο όπλο,βλητικά η “ωφέλιμη” περιοχή του πλέον μου είναι πολύ πιο χρήσιμη

    από ότι πριν + ότι πλέον ρίχνει τα μονόβολα των 28γρ πολύ καλύτερα,πάρα πολύ καλύτερα.

    Προσωπικές μου καθαρά απόψεις βέβαια,δε ζητάω από κανέναν να τις συμμεριστεί.

    Για το 34 που γράφεις πιο πάνω είναι μια χαρά οπλάκι και θα το προτιμούσα σε σχέση με το ακριβότερο 120,

    τα έχω ρίξει και τα δύο αρκετά μιας και είναι όπλα φίλων.

    Αν ισχύουν ακόμα όμως οι προσφορές στα baikal θα προτιμούσα ένα 27άρι με τσοκάκια,δισκάνδαλο.

    Ελπίζω να βοήθησα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #416415

    lavkos wrote:

    panutsos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    panutsos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Πρόσφατα απέκτησα ένα baikal izh-54 με πρόθεση να κοντύνω τις κάνες,να αφαιρέσω ρίγες κ.τ.λ.προκειμένου να το μετατρέψω σε μπεκατσοτούφεκο. Όμως διαπίστωσα εκ των υστέρων(δλδ μετά την απόκτηση) οτι δεν είναι τόσο συνηθισμένο όπλο,και λυπάμαι να το χαλάσω. Θα με βοηθούσε η γνώμη όσων γνωρίζουν. Υ.Γ.Φυσικά μπήκα και στο baikal club. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Πότε γράφουν οι κάννες χρονολογία κατασκευής; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Αργησα να δω το μνμ.Στη κάνη απο κάτω εχει τυπωμένο 1954 αν αυτό ειναι ημερομηνία κατασκευής. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Ναι αυτή είναι η ημερομηνία κατασκευής αλλά αν προσέξεις καλύτερα μάλλον ’64 γράφει. Όπως και να έχει ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τις κάννες αυτού του όπλου. Προσπάθησε όσο γίνεται να το φέρεις στα μέτρα σου, γιατί έχει εξαιρετικά κοντό κοντάκι. Ειδικά με αυτά που κάνει η αριστερή κάννη, είναι να κλαις και να γελάς μαζί. Δοκίμασε το με φυσίγγια 28γρ και θα με θυμηθείς. http://www.youtube.com/user/AltairLusso
    το μοντελο 54 φτιαχνονταν απο το 54 μεχρι το 68 (ισως 69), ειναι απλο παντως να καταλαβεις, 54 με 58 καννες 75 αρες αχρωμιωτες και αυλο 18,5, 58 με 62 ιδιες καννες αλλα χρωμιωμενες 62 μεχρι 68 καννες μονομπλοκ χρωμιωμενες και αυλο 18,2

    Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, του δικού μου που γράφει 64 και έχω μετρήσει τις κάννες, νομίζω είναι 71 πόντους. Είναι χρωμιωμένες και μάλιστα στο κέντρο της δεξιάς κάννης, έχει κάνει μια ρωγμή το χρώμιο. Ο Παπατσαρούσας που το είδε μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και μπορεί να ρίχνει άφοβα. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο «γκρουπ» (1962-1968) οι καννες ειναι 72,5 εκ. λογικα τοσο θα ειναι και οι δικες σου, σκεετ φυσιγγια 24,5g Νο 9.5 σε τσιχλες εχεις δοκιμασει?

    Eχεις δικιο ,γράφει 1954 σε πρώτη ανάγνωση αλλα αν προσέξεις καλίτερα το 5 κλεινει το κυκλάκι στο τέλος άρα είναι 6.Στη δεξια κάνη γράφει18,2 17,7 και στην αριστερή 18,2 17,2.Να υποθέσω θαλάμη και στένωση;Επισης γραφει 700ατ (ατμόσφαιρες;),τον αριθμό του όπλου ,τον αριθμό 12,και σε ένα πλαίσιο ένα βέλος προς τα πάνω.Πουθενά δεν γράφει μπαικάλ.Μόνο στη άδεια κατοχής.Δεν έχω ρίξει ποτέ με αυτό.Όπως είχα γράψει αναζητούσα ενα μπαικάλ για να το μετατρέψω σε ελαφρύ.Ο πεθερός μου που έχει έρθει τα τελευταία χρονια στο Λαύριο που μένω και δεν κυνηγάει λόγω ηλικίας τα 20 τελευταία χρονια, μου είπε να μου δόσει το δικό του, που δεν έτυχε να το δώ ποτέ.Αυτά έγιναν μετά το τέλος της σαιζόν.Τα υπόλοιπα (την εξέλιξη) στα έχω πεί.Αυτές τις μέρες θα έχει ετοιμαστεί και η μεταβίβαση και θα πάω σε οπλουργό.Τηλεφωνικά μίλησα με Παπατσαρούχα και Παπαιωάννου.Ο πρώτος μου είπε οτι βγαίνει η κάτω ρίγα και με το κόψιμο 6 πόντων περίπου θα γίνει 3 κιλά περίπου.Ο δεύτερος μου έκανε εντύπωση γιατι μου είπε καταλαβαίνοντας οτι είμαι άσχετος περι του όπλου ,οτι τέτοιο όπλο δεν το χαλάνε, οχι οτι έχει μεγάλη χρηματική αξία αλλά είναι κρίμα.Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.Μετά έγραψα στο φόρουμ και μου απάντησες εσύ που σε ευχαριστώ πολύ και ο αλταιρ λούσο τον οποίο επίσης ευχαριστώ. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    το ιδιο ακριβως οπλο εχουμε, εγω μονο τα ξυλα θα φτιαξω, θα το φερω στα μετρα μου και θα το περασω λινελαιο, παμε του χρονου μαζι κανα καρτερακι τσιχλες να βαραμε τις «ψηλες» που θα αφηνουν οι αλλοι…

    Θα χαρώ πολύ.Να το κανονίσουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #416417

    panutsos wrote:
    Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο «γκρουπ» (1962-1968) οι καννες ειναι 72,5 εκ. λογικα τοσο θα ειναι και οι δικες σου, σκεετ φυσιγγια 24,5g Νο 9.5 σε τσιχλες εχεις δοκιμασει?

    Στο κυνήγι έχω να το βγάλω πάρα πολλά χρόνια (τουλάχιστον 20) αλλά τώρα που με έπιασε το μεράκι και μάκρυνα το κοντάκι θα το κυνηγήσω του χρόνου στα μπασίματα της τσίχλας. Για την ώρα το ρίχνω στο σκοπευτήριο με 28γρ, αλλά η επόμενη κίνηση θα είναι να δοκιμάσω τα φυσίγγια που λες.

    lavkos wrote:
    Eχεις δικιο ,γράφει 1954 σε πρώτη ανάγνωση αλλα αν προσέξεις καλίτερα το 5 κλεινει το κυκλάκι στο τέλος άρα είναι 6.Στη δεξια κάνη γράφει18,2 17,7 και στην αριστερή 18,2 17,2.Να υποθέσω θαλάμη και στένωση;Επισης γραφει 700ατ (ατμόσφαιρες;),τον αριθμό του όπλου ,τον αριθμό 12,και σε ένα πλαίσιο ένα βέλος προς τα πάνω.Πουθενά δεν γράφει μπαικάλ.Μόνο στη άδεια κατοχής.Δεν έχω ρίξει ποτέ με αυτό.Όπως είχα γράψει αναζητούσα ενα μπαικάλ για να το μετατρέψω σε ελαφρύ.Ο πεθερός μου που έχει έρθει τα τελευταία χρονια στο Λαύριο που μένω και δεν κυνηγάει λόγω ηλικίας τα 20 τελευταία χρονια, μου είπε να μου δόσει το δικό του, που δεν έτυχε να το δώ ποτέ.Αυτά έγιναν μετά το τέλος της σαιζόν.Τα υπόλοιπα (την εξέλιξη) στα έχω πεί.Αυτές τις μέρες θα έχει ετοιμαστεί και η μεταβίβαση και θα πάω σε οπλουργό.Τηλεφωνικά μίλησα με Παπατσαρούχα και Παπαιωάννου.Ο πρώτος μου είπε οτι βγαίνει η κάτω ρίγα και με το κόψιμο 6 πόντων περίπου θα γίνει 3 κιλά περίπου.Ο δεύτερος μου έκανε εντύπωση γιατι μου είπε καταλαβαίνοντας οτι είμαι άσχετος περι του όπλου ,οτι τέτοιο όπλο δεν το χαλάνε, οχι οτι έχει μεγάλη χρηματική αξία αλλά είναι κρίμα.Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.Μετά έγραψα στο φόρουμ και μου απάντησες εσύ που σε ευχαριστώ πολύ και ο αλταιρ λούσο τον οποίο επίσης ευχαριστώ. ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Το φαντάστηκα ότι το 6 θα το πέρασες για 5 γιατί το ίδιο είχα πάθει και γω. Το όπλο όντως δεν γράφει πουθενά Baikal αλλά είναι. Οι σφραγίδες δηλώνουν τους αυλούς και το τσοκάρισμα, η δεξιά είναι 18,2 με τσοκ 17,6 και η αριστερή 18,2 με τσοκ 17,2. Είναι δοκιμασμένο με άκαπνη πυρίτιδα στις 900 ατμόσφαιρες αλλά ο κατασκευαστής το προτείνει για καθημερινή χρήση μέχρι τις 700. H δοκιμή που έχει περάσει είναι προκαταρκτική (πριν κοληθούν οι κάννες) και τελική στην τράπεζα δοκιμών του IZEVSK . Φωτογραφίες του δικού μου μπορείς να δεις αν πας στην σελίδα 8 και τις επεμβάσεις στα ξύλα μπορείς να τις δεις αν πας στο τόπικ «λινέλαιο».

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Πήγα στη σελίδα 8.Έχουμε ακριβώς το ίδιο!!!Εκτός απο τα ξύλα τα οποία στο<<λινέλαιο>> είναι υπέροχα τα δικά σου.Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ.Μετά την όποια εργασία θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό και θα ενημερώσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416429

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους.Τωρα ειδα το θεμα και θα σας πω κι εγω για το δικο μου baikal.Εχω ενα πλαγιοκανο,  ij 43 νομιζω ειναι το μοντελο (θα το δω αυριο και θα σας πω σιγουρα μιας που το εχω στην ακρη εδω και χρονια και δεν ειμαι σιγουρος) το οποιο το εχω ταλαιπωρησει αφανταστα.Κατασκευασθηκε περιπου το 1990.Εχει 71 εκατοστα καννες ντεμι και φουλ με απλους εξολκεις και κοντο κοντακι,(τουλαχιστον για τα δικα μου μετρα) Το αγορασε ο αδελφος μου το 1992 ελαφρως μεταχειρισμενο και στα δικα μου χερια περασε το 1996.Κυνηγησα σχεδον δεκα χρονια.Ολα αυτα τα χρονια κυνηγησαμε κυριως στον βαλτο και μιας που ειμασταν πιτσιρικαδες,οι υποχρεωσεις  λιγοτερες και τα υδροβια περισσοτερα,πηγαιναμε σχεδον καθε μερα για κυνηγι.Πολλες τουφεκιες σε καθε σεζον και οι περισσοτερες με χοντρα νουμερα σκαγιων. Ο βαλτος ειναι το πιο εχθρικο περιβαλλον για τα οπλα.Αποτελεσμα της σκληρης χρησης:καθε τοσο να λασκαρει η βαση απο το κοντακι και να την σφιγγω,καποια στιγμη να φυγει η μπιλια της ασφαλειας πυροδοτησεως,καποια στιγμη να φυγει η βιδα του υποφυλακτηρα που προστατευει τις σκανδαλες,να σπασουν οι γωνιες του κοντακιου στο σημειο που δενει με την βαση και τελος να χαλασει ο εξολκεας αφου τα φυσιγγια σκουριαζαν σε λιγες μερες και μετα την τουφεκια για να ανοιξει το οπλο το χτυπουσα στο γονατο μου.Η χρηματικη του αξια ειναι μικρη αλλα η συναισθηματικη πολυ μεγαλη.Το εχω καθαρισμενο και λαδωμενο στην ακρη και καποια στιγμη θελω να του κανω μια ανακαινιση γιατι του αξιζει διοτι εχω κανει απιστευτα κυνηγια μ αυτο το οπλο.                                                                                                                                                                                                                         ΥΓ.  Συγνωμη εαν σας κουρασα αλλα το αγαπαω κι ας μην κυνηγαω πια μ αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #416430

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΗ ΤΑ DIRECT ΤΗΣ LAMPRO ME BAIKAL ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ(1* ΚΑΙ 3*). ΣΕ ΤΙ ΘΗΡΑΜΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΕΙΧΕ. ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΑΙΖΟΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΤΕΝΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416438

    Για τον ALTAIR_LUSSO :έβλεπα για μιά ακόμη φορά τι έκανες στο κοντάκι στο<<λινέλαιο>>Γειά στα χέρια σου!!!

    ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Καλημέρα φίλε μου, σ’ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά πίστεψε με δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Η επιτυχία θα ήταν να μην φαινόταν καθόλου η ραφή του επιπρόσθετου τακουνιού και υπάρχει τρόπος να γίνει αλλά τον έμαθα κατόπιν εορτής. Κάποια στιγμή μπορεί να μου την δώσει και να το ξανασπάσω το χρώμα, να το κάνω από την αρχή.

    Ισως να το είχα κάνει αλλά δεν έχω τα απαραίτητα κατσαβίδια για να ξεβιδώσω τις βίδες του. Βλέπεις δεν έχει τζαβέτα και είναι λίγο ιστορία να βγει η μπάσκουλα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #416447

    lavkos wrote:
    Για τον ALTAIR_LUSSO :έβλεπα για μιά ακόμη φορά τι έκανες στο κοντάκι στο<<λινέλαιο>>Γειά στα χέρια σου!!! ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Καλημέρα φίλε μου, σ’ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά πίστεψε με δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Η επιτυχία θα ήταν να μην φαινόταν καθόλου η ραφή του επιπρόσθετου τακουνιού και υπάρχει τρόπος να γίνει αλλά τον έμαθα κατόπιν εορτής. Κάποια στιγμή μπορεί να μου την δώσει και να το ξανασπάσω το χρώμα, να το κάνω από την αρχή. Ισως να το είχα κάνει αλλά δεν έχω τα απαραίτητα κατσαβίδια για να ξεβιδώσω τις βίδες του. Βλέπεις δεν έχει τζαβέτα και είναι λίγο ιστορία να βγει η μπάσκουλα.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Τώρα που θα πιασει το δικό μου να δεις…ΣΕ ΘΕΛΩ ΑΨΟΓΟΤΑΤΟ! 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Jim63 στις #416448

    καλημερα εχω και εγω ενα μπαικαλ αλλα ειναι το μκ54 και οχι το ιζ54 ειναι το ιδιο οπλο η ειναι αλλο το δικο μου ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #416451

    lavkos wrote:
    Για τον ALTAIR_LUSSO :έβλεπα για μιά ακόμη φορά τι έκανες στο κοντάκι στο<<λινέλαιο>>Γειά στα χέρια σου!!! ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Καλημέρα φίλε μου, σ’ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά πίστεψε με δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Η επιτυχία θα ήταν να μην φαινόταν καθόλου η ραφή του επιπρόσθετου τακουνιού και υπάρχει τρόπος να γίνει αλλά τον έμαθα κατόπιν εορτής. Κάποια στιγμή μπορεί να μου την δώσει και να το ξανασπάσω το χρώμα, να το κάνω από την αρχή. Ισως να το είχα κάνει αλλά δεν έχω τα απαραίτητα κατσαβίδια για να ξεβιδώσω τις βίδες του. Βλέπεις δεν έχει τζαβέτα και είναι λίγο ιστορία να βγει η μπάσκουλα.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Και οι τρεις δηλ μοντελο του 64 εχουμε! Αλλωστε η τριτη παρτιδα οπλων (1962-1968) ηταν αυτη που επισημως προχωρησε σε εξαγωγη, τις υπολοιπες εκδοσεις τις βρισκει κανεις σχετικα σπανια κυριως απο ιδιωτικες εισαγωγες

    Οντως ο Lusso εχει κανει εξαιρετικη δουλεια και το σημαντικοτερο κατ εμε ειναι οτι βρηκε το πως και το εφαρμοσε μονος του, συγχαρητηρια, τα ειδα λιγο βιαστικα, αυτο με το σιδερο με ενδιαφερει πολυ, θα το μελετησω προσεκτικα, στα μεταλικα δεν εχεις κανει τπτ εαν καταλαβα καλα…καλο θα ταν αν ο φιλος Lavkos προβει σε επεμβασεις στα μεταλικα μερη (βαφη, ταρταρουγα) να μας μεταφερει και εμας τις εμπειριες του (τι, που, τιμη κτλ)

    παντος το κοντακι λιγο που το επωμισα μοιαζει κοντο αρκετα και χαμηλο, θα δουμε οταν τελειωσει η γραφειοκρατεια πως θα το προσαρμοσω σε μενα

    να ειστε καλα παιδια και να τα χαιρεστε, τετοια οπλα δεν φτιαχνονται σημερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #416456

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    lavkos wrote:
    Για τον ALTAIR_LUSSO :έβλεπα για μιά ακόμη φορά τι έκανες στο κοντάκι στο<<λινέλαιο>>Γειά στα χέρια σου!!! ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    Καλημέρα φίλε μου, σ’ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά πίστεψε με δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Η επιτυχία θα ήταν να μην φαινόταν καθόλου η ραφή του επιπρόσθετου τακουνιού και υπάρχει τρόπος να γίνει αλλά τον έμαθα κατόπιν εορτής. Κάποια στιγμή μπορεί να μου την δώσει και να το ξανασπάσω το χρώμα, να το κάνω από την αρχή. Ισως να το είχα κάνει αλλά δεν έχω τα απαραίτητα κατσαβίδια για να ξεβιδώσω τις βίδες του. Βλέπεις δεν έχει τζαβέτα και είναι λίγο ιστορία να βγει η μπάσκουλα. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Και οι τρεις δηλ μοντελο του 64 εχουμε! Αλλωστε η τριτη παρτιδα οπλων (1962-1968) ηταν αυτη που επισημως προχωρησε σε εξαγωγη, τις υπολοιπες εκδοσεις τις βρισκει κανεις σχετικα σπανια κυριως απο ιδιωτικες εισαγωγες Οντως ο Lusso εχει κανει εξαιρετικη δουλεια και το σημαντικοτερο κατ εμε ειναι οτι βρηκε το πως και το εφαρμοσε μονος του, συγχαρητηρια, τα ειδα λιγο βιαστικα, αυτο με το σιδερο με ενδιαφερει πολυ, θα το μελετησω προσεκτικα, στα μεταλικα δεν εχεις κανει τπτ εαν καταλαβα καλα…καλο θα ταν αν ο φιλος Lavkos προβει σε επεμβασεις στα μεταλικα μερη (βαφη, ταρταρουγα) να μας μεταφερει και εμας τις εμπειριες του (τι, που, τιμη κτλ) παντος το κοντακι λιγο που το επωμισα μοιαζει κοντο αρκετα και χαμηλο, θα δουμε οταν τελειωσει η γραφειοκρατεια πως θα το προσαρμοσω σε μενα να ειστε καλα παιδια και να τα χαιρεστε, τετοια οπλα δεν φτιαχνονται σημερα

    Φυσικά και θα ενημερώσω.Θα προσπαθήσω για φωτό πριν και μετά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #416468

    Συνάδελφοι τα φώτα σας . Ένα Baikal MP-43 με σταθερά τσοκ μπορεί με τα κατάλληλα φυσίγγια (διασποράς στο 1* και κανονικό στο 3*) να αποδώσει σε περπατητό? Το δουλεύει κανείς έτσι? Ρωτάω γιατί με εκνευρίζουν λίγο τα τσοκ σε πλαγιόκαννο και έχω αμφιβολίες για την ποιότητα της Baikal στα τσοκ, χώρια που το τουφέκι (με σταθερά) είναι ήδη μπροστόβαρο και φαντάζομαι με 72,5 κάννη θα είναι ακόμα χειρότερο.

    Και άλλη μια απορία τί τσόκ δίνει η Baikal?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #416470

    Φίλε το μπροστόβαρο μην σε απασχολεί, όπως και να τα πάρεις τα τσόκ το ίδιο θα είναι.

    Πάρε με εναλλασόμενα κατά τη γνώμη μου, και αν δεν σ’αρέσουν τα εργοστασιακά πάρε και ένα σετ από άλλη μαρκα.

    Όσο για την ποιότητα των τσόκ που είπες, μια χαρά κόψιμο κάνει και η βαικάλ, απλά επειδή υπάρχει ο κίνδυνος να πέσουμε στο τυχερό που θα έχει στραβάκομένα τα τσοκ, ελέγχουμε πάντα πριν την αγορά , αν βιδώνουν και ξεβιδώνουν καινονικά καθώς και μια ματιά στο εσωτερικό της κάνης και από τις δύο μεριές. όσο για το αν μπορεί να αποδώσει στο περηπατητό, μπορέις να ανοίξεις την τουφεκιά με διασποράς εγώ έτσι έκανα, αλλά δτσυσχώς δεν μπορούσα να βρω διασποράς που να είναι και σχετικά ελαφρύ για το κεφάλι μου, τα πιο πολλά κοπανάνε ειδικά και στον Αύγουστο, αφού τα περισσότερα φυσίγγια εδώ τα κάνουν για καραμπίνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #416472

    Καλησπερα στην παρεα.Τελικα το δικο μου baikal εχει το ρωσσικο Ν,δηλαδη το  αναποδο απο το δικο μας και ενα αλλο γραμμα-συμβολο το οποιο δεν το εχω ξαναδει.Ειναι ενα V που μεσα του εχει δυο γραμμες καθετες δηλαδη συνολο τεσσερεις,στην βαση του αλλες δυο,δεξια κι αριστερα και μετα τον αριθμο 43.Δεν ξερω εαν  καταλαβατε πως ειναι αυτο το γραμμα.Απο κατω γραφει made in USSR. Εαν ξερει καποιος συναδελφος πιο μοντελο ακριβως ειναι ας μου πει.Επισης θα εκτιμουσα πολυ εαν ξερει κανεις να μου πει πως θα διορθοσω καποιες λακουβες απο χτυπηματα στο ξυλο της παπιας και πως θα μπορεσω να βγαλω ενα παλιο βερνικι επιπλων απο τα ξυλινα μερη, που του   ειχε βαλει καποιος φιλος αλλα εχει ξευτισει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #416482

    Συνάδελφοι τα φώτα σας . Ένα Baikal MP-43 με σταθερά τσοκ μπορεί με τα κατάλληλα φυσίγγια (διασποράς στο 1* και κανονικό στο 3*) να αποδώσει σε περπατητό? Το δουλεύει κανείς έτσι? Ρωτάω γιατί με εκνευρίζουν λίγο τα τσοκ σε πλαγιόκαννο και έχω αμφιβολίες για την ποιότητα της Baikal στα τσοκ, χώρια που το τουφέκι (με σταθερά) είναι ήδη μπροστόβαρο και φαντάζομαι με 72,5 κάννη θα είναι ακόμα χειρότερο. Και άλλη μια απορία τί τσόκ δίνει η Baikal?

    Το 43 αρι σε περπατητο το δουλευω χρονια, ειναι οντως σαν εμπροστροβαρο λιγο κουραστικο, τα διασπορας ειναι βαρια (συνηθως απο 34 γραμ βρησκεις) και ακριβα, κατα την γνωμη μου τοσα γραμμαρια και 10 ευρω η 25αδα για να πας για τσιχλες ειναι υπερβολη (επιεικως), προσωπικα στις τσιχλες δουλευω φυσιγγια σκητ (24γραμ Νο 9.5) που με το συγκεκριμενο οπλο τα παει πολυ καλα και χωρις κοψοφτερα με λιγο πιο προσεχτικη (προ)σκοπευση, πολυ καλα για καρτερι σε ψηλωμενες ειναι τα σπορτινγ (28γραμ Νο 8) συνηθως σε καρτερι χρησιμοποιω σκητ στην ανοιχτη και σπορτινγκ στην κλειστη…

    ΥΓ: ολα τα παραπανω αποτελουν προσωπικες παντα αποψεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 721 έως 735 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων