Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #420918

    Θα κάνω την υπόθεση ότι όταν φορτώνεις φυσσίγι δεν ακούγονται περίεργοι θόρυβοι

    (σαν κάτι να ξύνει) και ότι η αποθήκη σου έχει μειωτήρα.

    Αν αυτός δεν είναι εσωτερικά του ελατηρίου αλλά ένα κομμάτι πλαστικό ίσο με το μήκος

    από δύο κάλυκες τότε σου προφορτίζει μόνιμα το ελατήριο,το σκληραίνει δηλαδή.

    Οπότε ή λύνεις την αποθήκη και τσεκάρεις τι ακριβώς γίνεται και αν χρειαστεί φτιάχνεις ένα μειωτήρα

    ή μια και το όπλο είναι καινούργιο κάνεις χρήση της εγγύησης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #420939

    Θα κάνω την υπόθεση ότι όταν φορτώνεις φυσσίγι δεν ακούγονται περίεργοι θόρυβοι (σαν κάτι να ξύνει) και ότι η αποθήκη σου έχει μειωτήρα. Αν αυτός δεν είναι εσωτερικά του ελατηρίου αλλά ένα κομμάτι πλαστικό ίσο με το μήκος από δύο κάλυκες τότε σου προφορτίζει μόνιμα το ελατήριο,το σκληραίνει δηλαδή. Οπότε ή λύνεις την αποθήκη και τσεκάρεις τι ακριβώς γίνεται και αν χρειαστεί φτιάχνεις ένα μειωτήρα ή μια και το όπλο είναι καινούργιο κάνεις χρήση της εγγύησης.

    WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    Καθόλου θόρυβοι. Ο δε μειωτήρας διαπερνά το ελατήριο, έχοντας μικρότερη διάμετρο από αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    perdikas337 στις #421102

    Σε σουπερ ποζε  MP27EM που εχει αυτοματους εξολκεις ,με καποια ρυθμηση μπορει να μετατραπουν σε απλους  ; βασικα με ενδιαφερει το συγεκριμενο μοντελο, το οποιο ειναι δυσκανδαλο, με τσοκ και απλους εξολκεις το μονο που με χαλαει ειναι η μαυρη βαση, ενω το μοντελο με αυτοματους εχει λευκη για αυτο η ερωτηση, αν γνωρειζει καποιος φιλος και μπορει να μου απαντησει θα ειμουνα υποχρεος……….ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #421212

    Καλησπέρα συνάδελφοι.Σκοπεύω να βάλω οπτική ίνα στο SP BAIKAL που έχω.Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί  οπτική ίνα στο σκοπευτικό;Σε ποιά κυνήγια το χρησιμοποιεί και αν εχει δεί κάποια διαφορά στην σκόπευση. Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    vaggelisbaikal-brow στις #421663

    Χαιρετιζω τουσ αγαπητους συναδελφους νεος στο foroum οχι στο baikalizein.αγαπημενα οπλα:mp27m δισκανδαλο απλους 76 cm, ixh43 kh 76 cm,mp43m 76 cm,mp153 super magnum 71 cm και ολα τα s.poze browning μονο τα σπορτερ 76 cm k επανω.λογω κρισης εμεινα με το πρωτο και μου χαρισαν ενα remington 870 expess 36 cal πολυ πλακα για τσιχλα κ μονοβολο.αγαπημενα φυσσιγια σκοπεθτικα και lampro classic kai mono

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    vaggelisbaikal-brow στις #421664

    Χαιρετιζω τουσ αγαπητους συναδελφους νεος στο foroum οχι στο baikalizein.αγαπημενα οπλα:mp27m δισκανδαλο απλους 72 cm, ixh43 kh 71 cm,mp43m 76 cm,mp153 super magnum 71 cm και ολα τα s.poze browning μονο τα σπορτερ 76 cm k επανω.λογω κρισης εμεινα με το πρωτο και μου χαρισαν ενα remington 870 expess 36 cal πολυ πλακα για τσιχλα κ μονοβολο.αγαπημενα φυσσιγια σκοπεθτικα και lampro classic kai mono.ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΜΗΚΗ  ……ΛΑΘΟΣ ΛΟΓΩ ΚΕΚΤΙΜΕΝΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ -ΤΡΕΛΑΣ ΓΙΑbrowning

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #421733

    Χρονια στο club με διαφορα μπαικαλ που εχουν περασει απο τα χερια μου,και τωρα εχω μονο ενα μονοκαννο μπαικαλ σπορτινγ ij18 με τσοκακια,ωραιο για να το παιζεις εκκεντρικος που κυνηγαει με μονο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    vasilis77 στις #421761

    Καλησπέρα και χρόνια σας πολλά!

    Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum και ομολογώ πώς έχω μάθει αρκετά πράγματα από φίλους που μοιράζονται τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους σε αυτόν τον ιστότοπο!

    Απέκτησα πρόσφατα το δεύτερο Baikal, ένα mp 153 και διαπίστωσα πρόσφατα ότι η σκοπευτική ρίγα της κάννης είναι στραβή και δεν εφάπτεται με ακρίβεια με την ρίγα που συνεχίζει στο κοντάκι. Ανεβάζω και δύο φωτογραφίες  που βρήκα σε ένα ξένο forum από κάποιον φίλο που έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο όπλο.

    Θα ήθελα την γνώμη σας καθώς απ’ ότι διάβασα και σε ξένα forum είναι σοβαρό το θέμα όσο αναφορά την  σκοπευτική ικανότητα του όπλου λέγοντας πως είναι κάτι το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά στα baikal, όσο αναφορά τις στραβές σκοπευτικές ρίγες.

    Σας ευχαριστώ!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421765

    Καλησπερα Βασιλη η εφαρμογη χρονια πολλα,η εφαρμογη δεν ειναι η καλυτερη,εχεις ριξει,στο πινακα,να δεις που ριχνει,πρεπει λογικα να ριχνει αριστερα,κακο για δεξιοχερα,αμα ειναι στην εγγυιση μπορει και να στο αλλαξουν,μη το αφησης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    vasilis77 στις #421781

    Καλησπερα Βασιλη η εφαρμογη χρονια πολλα,η εφαρμογη δεν ειναι η καλυτερη,εχεις ριξει,στο πινακα,να δεις που ριχνει,πρεπει λογικα να ριχνει αριστερα,κακο για δεξιοχερα,αμα ειναι στην εγγυιση μπορει και να στο αλλαξουν,μη το αφησης.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος
    Σ’ ευχαριστώ για την συμβουλή σου Σαράντο,

    Το όπλο το έχω ένα μήνα περίπου αλλά το Σάββατο έκατσα και ασχολήθηκα και το παρατήρησα, να φανταστείς πως δεν έχει ρίξει ακόμα ούτε ένα φυσίγγι… έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα τις επόμενες μέρες θα έχει ταλαιπωρία… είναι αυτά που βαριέμαι… αν το αλλάξουν, αν βρω άκρη, χαρτούρα κλπ… 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421783

    samgunner62 wrote:

    Καλησπερα Βασιλη η εφαρμογη χρονια πολλα,η εφαρμογη δεν ειναι η καλυτερη,εχεις ριξει,στο πινακα,να δεις που ριχνει,πρεπει λογικα να ριχνει αριστερα,κακο για δεξιοχερα,αμα ειναι στην εγγυιση μπορει και να στο αλλαξουν,μη το αφησης. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος
    Σ” ευχαριστώ για την συμβουλή σου Σαράντο, Το όπλο το έχω ένα μήνα περίπου αλλά το Σάββατο έκατσα και ασχολήθηκα και το παρατήρησα, να φανταστείς πως δεν έχει ρίξει ακόμα ούτε ένα φυσίγγι… έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα τις επόμενες μέρες θα έχει ταλαιπωρία… είναι αυτά που βαριέμαι… αν το αλλάξουν, αν βρω άκρη, χαρτούρα κλπ…

    Ξερεις τι γινεται φιλε,πριν το αγορασεις πρεπει να κατσεις μια ολακερη μερα στο μαγαζι και να το ξεβρακωσεις στη κυριολεξια,οταν εχεις αγορασει πολλα οπλα και την εχεις πατησει,πεντε πραματα τα κοιτας…..ελα ομως που ολο και κατι που δεν μπορεις να φανταστεις σε ξαφνιαζει και παλι.Αυτο δε το εχω ξαναδει,τοσο πολυ να φευγη η ριγα με τη βαση,πρωτοφανη,σου ευχομαι καλο ξεπερδεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #421801

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    vasilis77 στις #421958

    Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τα μηνύματα σας .

    Τηλεφώνησα σήμερα το πρωί στην αντιπροσωπεία και μου είπαν πως να ξεφεύγει κάνα χιλιοστό  έχει να κάνει με το μηχάνημα που βάζει την ρίγα στο όπλο, και με διαβεβαίωσαν πως η σκοπευτική ικανότητα του όπλου δεν επηρεάζεται σε καμιά περίπτωση.

    Επικοινώνησα και με το μαγαζί απ’ όπου πήρα το όπλο και τους είπα τι παίζει και θα το πάω να το δούνε τις επόμενες μέρες. Έτσι και αλλιώς είχα σκοπό να το πάω για να βάλω στόχαστρο οπτικής ίνας τριών σημείων… αλλά είναι το σπάσιμο να πάρεις καινούριο όπλο και να έχεις θέμα…. όπως και να έχει θα ενημερώσω για κάθε εξέλιξη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421981

    Καλημερα Βασιλη,αυτο που μετραει ειναι να ριχνει εκει που σκοπευεις,πολυ βασικο,και δυο φορες το κακο αμα ριχνει αριστερα για το δεξιοχερα,επειδη ειναι καινουργιο ψαξτο,κοιτα και αλλα του ιδιου μοντελου να δεις τι γινεται .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #422259

    Για αρχή http://w.pstatic.gr/bp/4611686018432263829/3yJsB.jpg Θα στρώσει σιγά σιγά,βάλε έναν άδειο κάλυκα μέσα και άστην κανα δυο μέρες.

    WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    sS.O.S Μη βάλεις αδειο κάλυκα γιατι θα σου κωλήσει και δεν θα βγαίνει.Το εχω πάθει με την δικιά μου(baikal mp 153).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων