Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 856 έως 870 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #427200

    Σίγουρα Χρήστο τα σωστά μέτρα παίζουν ρόλο αλλά μέχρι ένα σημείο… μην μπερδεύεις το μονόκαννο με το δίκαννο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Με μονόκαννο δεν έχω εμπειρία. Η μοναδική εμπειρία που έχω είναι όταν ήμουν πιτσιρικάς που χρησιμοποίησα το μονόκαννο (δε γνωρίζω τη μάρκα του) του συγχωρεμένου παππού μου με φυσίγγια μόνο με μπαρούτι για να διώχνω τα πουλιά σε ένα χωράφι που είχε με ηλιόσπορο. 🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #427202

    μαύρος ώμος για μένα σημαίνει μπηχτές ντουφεκιές πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία της επώμισης ή κοντάκι ακραία εκτός μέτρων του κυνηγού.

    Όχι Γρηγόρη δεν ήταν καθόλου μα καθόλου έτσι… Μάλλον δεν έχετε ρίξει με μονόκαννο baikal για αυτό το λέτε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #427203

    greg21 wrote:
    μαύρος ώμος για μένα σημαίνει μπηχτές ντουφεκιές πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία της επώμισης ή κοντάκι ακραία εκτός μέτρων του κυνηγού.

    Όχι Γρηγόρη δεν ήταν καθόλου μα καθόλου έτσι… Μάλλον δεν έχετε ρίξει με μονόκαννο baikal για αυτό το λέτε…

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    όχι Κωνσταντίνε δεν έχω ρίξει με μονόκαννο Baikal. Mε δίκαννο Baikal εχω ρίξει αρκετές φορές και διαπίστωσα πολύ λογική ανάκρουση (3.500 γρ. βάρος όπλου)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #427204

    Γρηγόρη το δίκαννο είναι τελείως διαφορετικό όπλο, αν ποτέ βρεθούμε και το έχω μαζί θα ρίξεις και θα μου πεις… να ξέρεις την έχουν πατήσει πάρα πολλοί χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #427249

    Διαβάζω ότι η ανάκρουση είναι θέμα αντίληψης. Κάποτε κυνηγούσα στην έναρξη, τρυγόνια και ντοπιάρικα ορτύκια στον Έβρο με το ΙΖΗ-54 και μετά από τρεις μέρες ο ώμος έπερνε ένα χρώμα μαύρο-μωβ, σε σημείο που αν με πίεζες με το χέρι σου, φώναζα από τον πόνο. Αυτό σημαίνει ότι ο ώμος μου δε αντιλαμβανόταν σωστά την ανάκρουση;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Ενταξη για υψηλο βαθμο πυροβολισμων,και ιδιαιτερα στην εναρξη παω πασο,και εχεις δικιο,παιζει ρολο ποσες βολες θα ριξεις, οποτε θα διωρθωσω το λαθος μου,με της βολες που εριχνα εγω στο κυνηγι δεν πουλησα ποτε οπλο για την ανακρουση του,ουτε και δυσανασχετησα να κυνηγησω με καποια απο αυτα ποτε.Και σιγουρα με τα περισσοτερα οπλα μου αν ειναι να κυνηγαγα ολη μερα και να εριχνα 100 φυσσιγγια θα ειχα πρισμενο ωμο,μια και τα δικα μου δεν ειχαν λαστιχενιο πελμα,αλλα και δε με βολευει,,και ιδιαιτερα με ελαχιστο ρουχισμο,γιαυτο και εχετε δικιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #427714

    Παιδια περιμενω με ανυπομονησια  την καινουργια σεζον με το μονοκαννο σπορτινγκ μπαικαλ και το .410 πλαγιο επισεις μπαικαλ να κανω τα πρωτα κυνηγια μου.

    Το μονο ειναι χαρμα οφθαλμων ενω το .410 ειναι απολαυση οταν πετυχαινεις τον στοχο ακομα και στα 30 μετρα μακρυα με ενα φισυγγακι 18,5 γραμμαριων 9αρι.

    Εχω προσεξει οτι οι βολες που γινονται μετα τα 30 μετρα ειναι λιγοστες σε ενα κυνηγι και οτι αν καποος ειχε αρκετη εξικοιωση με το μικρο αυτο οπλακι θα ειχε πολυ καλες επιτυχιες επισεις.

    Αντε και σε λιγο αρχιζουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #429941

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΟΥ ΒΑΙΚΑΛ ΜΟΥ. ΠΕΡΣΙ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΩΡΜΙΣΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙΣΑ ΥΠΟ ΒΡΟΧΗ. ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΘΗΚΗΣ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΗ ΚΑΛΑ .ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΗΝ ΘΗΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΚΟΙΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ  ΕΧΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ “ΠΙΤΣΙΚΑΡΗ”ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΠΙΑΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΧΛΟΥ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΦΑΝΕΤΑΙ ΦΟΥΣΚΟΜΕΝΟ ΠΕΡΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΡΙΣΡΕΡΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΒΟΛΗ;(ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ). ΥΠΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #429950

    Δεν νομιζω θα υπαρχει προβλημα κατα τη βολη αλλα ας ακουσουμε και καμια αλλη αποψη. Τα οπλα θα πρεπει να φυλαγονται εκτος θηκης. Η θηκη ειναι μονο για το πηγαινε ελα στον κυνηγοτοπο αφου μαζευει λιγη υγρασια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429961

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΟΥ ΒΑΙΚΑΛ ΜΟΥ. ΠΕΡΣΙ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΩΡΜΙΣΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙΣΑ ΥΠΟ ΒΡΟΧΗ. ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΘΗΚΗΣ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΗ ΚΑΛΑ .ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΗΝ ΘΗΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΚΟΙΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ «ΠΙΤΣΙΚΑΡΗ»ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΠΙΑΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΧΛΟΥ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΦΑΝΕΤΑΙ ΦΟΥΣΚΟΜΕΝΟ ΠΕΡΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΡΙΣΡΕΡΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΒΟΛΗ;(ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΕΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ). ΥΠΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Οχι φιλε δεν εχεις προβλημα,να φυλαζεις τα οπλα σε ντουλαπα,οχι σε θηκες,και δεν θα εχεις στο μελλων προβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #430054

    Ευχαριστώ παιδιά μου έφυγε η απορία και το άγχος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #435413

    Ειμαι στο κλαμπ με μπαικαλ 27αρι σπορτινγκ 75 ποντους καννες και κολονιαλ τσοκακια καθως και με μπαικαλ .410 πλαγιο 1-21/2 τσοκ το οποιο μου ειχει κανει φοφερη εντυπωση απο φορα σε φορα με τις επιτυχιες του.
    Ειχα και μονοκαννο σπορτινγκ αλλα εφυγε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #435444

    21/2 τσόκ? Και σε 36-αρι? Που το βρήκες? Εγώ έχω το πλάγιο 43-αρι με 5 τσοκάκια σε 12 gauge.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #435518

    Η δεξια καννη γραφει ,65 συσφιξη κατι δηλαδη που ειναι αναμεσα σε .50(ντεμι) και .75(3/4) δηλαδη στην ουσια ειναι δυο και μισο τσοκ και η αλλη η φαρμακερη ειναι φουλ τσοκ.

    Ειναι φτιαγμενο στην Ρωσια και εχει αυτοματους εξολκεις και μονη σκανδαλη μηχανικη κατι που ειναι πολυ καλο για αυτου του μεγεθους βαση και οπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #437796

    Να πω μια καλησπέρα σε όλους σας, σαν νέο μέλος, και εγγραφή στο club ως κάτοχος ενός 27 sporting.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #438065

    s/p baikal sport 66cm
    κατω κανη 18,4 αυλος ,τσοκ 18,4 κυλινδρος
    πανω κανη 18,4 αυλος ,τσοκ 18,8 καμπανα χαχα ?????

    το σηνανταμε συχνα αυτο???????????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 856 έως 870 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων