Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 871 έως 885 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #438117

    Καλώς τον καλοτούφεκο το εργαλείο!

    s/p baikal sport 66cm<br>
    κατω κανη 18,4 αυλος ,τσοκ 18,4 κυλινδρος<br>
    πανω κανη 18,4 αυλος ,τσοκ 18,8 καμπανα χαχα ?????

    το σηνανταμε συχνα αυτο???????????

    Φαντάζομαι δεν είναι με τσοκάκια, έ; το βγάζει για μπεκατσοτούφεκο ο ρώσος! το tula choke μην ξεχνάμε, ξεκίνησε από Ρωσία. (Και το χαλβάδιαζα ένα τέτοιο με τις κοντές κάννες!)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #439546

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Vasilis Pap wrote:</div>

    Καλώς τον καλοτούφεκο το εργαλείο!

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>zador wrote:</div>
    s/p baikal sport 66cm<br><br>
    κατω κανη 18,4 αυλος ,τσοκ 18,4 κυλινδρος<br><br>
    πανω κανη 18,4 αυλος ,τσοκ 18,8 καμπανα χαχα ?????

    το σηνανταμε συχνα αυτο???????????

    Φαντάζομαι δεν είναι με τσοκάκια, έ; το βγάζει για μπεκατσοτούφεκο ο ρώσος! το tula choke μην ξεχνάμε, ξεκίνησε από Ρωσία. (Και το χαλβάδιαζα ένα τέτοιο με τις κοντές κάννες!)<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Είμαι ένας άλλος, όχι άλλος ένας!

    </div>

    οχι δεν εχει τσοκακια
    ειναι μονοσκανδαλο και τα ξυλα του ειναι με λινελεο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #440451

    καλημερα συναδελφοι!!!ειμαι απο Κυπρο και κυνηγαω με BAIKAL MP27EM1C MAGNUM SPORTING…το κυνηγι που κανω ειναι σχεδον αποκλειστικα φασσα με καποιες εξαιρεσεις το καλοκαιρι για τρυγονια και λιγες τσιχλες προς το τελος του Γενναρη….παντα κυνηγουσα με Κυπριακα φυσιγγια…ποτε μου δεν ειχα προβλημα με τα φυσιγγια στο οπλο…απλα αυτο που σκεφτομαστε φετος ειναι να χρησημοποιησουμε φυσιγγια με αρκετη περιεκτηκοτητα σε αντιμονιο για καπως ποιο μακρινες βολες…αφου εκτος απο τις πρωτες 2-3 εξορμησεις τα πουλια που χτυπαμε ειναι απο 30-50 μετρα…το πρωτο φυσιγγι που εχω στο μυαλο ειναι το rio pichon long range…μετα το remington express αν το βρω εδω κατω…και τα 2 φυσιγγια πολυ ακριβα…θελω και κατι πιο φθηνο και βλεπω πως η lambro στα φυσιγγια της χρησημοποιει αντιμονιο…εσεις θα ξερετε καλυτερα να μου πειτε αφου ισως τα δοκιμασατε…συγκεκριμενα το biturbo διαβαζω πως βγαζει 800 bars!!!!!!!!!!! ειναι οντως τοσα???εχετε δυνατο λακτισμα??σε θερμοκρασιες εδω γυρω στους 25-30 που εχει μια μερα μεσα στο νοεμβριο θα ειναι οκ νομιζεται να την χρησημοποιησουμε??ποσο ακομα το καλοκαιρι στους 40….καλα φυσιγγια αλλα μας προβληματιζει πολυ το θεμα με τις πιεσεις τους…αν μπορειτε διαφωτηστε μας λιγο παιδια εσεις που ισως τα δοκιμασατε σε μεγαλο βαθμο…

    Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #440481

    καλημερα συναδελφοι!!!ειμαι απο Κυπρο και κυνηγαω με BAIKAL MP27EM1C MAGNUM SPORTING…το κυνηγι που κανω ειναι σχεδον αποκλειστικα φασσα με καποιες εξαιρεσεις το καλοκαιρι για τρυγονια και λιγες τσιχλες προς το τελος του Γενναρη….παντα κυνηγουσα με Κυπριακα φυσιγγια…ποτε μου δεν ειχα προβλημα με τα φυσιγγια στο οπλο…απλα αυτο που σκεφτομαστε φετος ειναι να χρησημοποιησουμε φυσιγγια με αρκετη περιεκτηκοτητα σε αντιμονιο για καπως ποιο μακρινες βολες…αφου εκτος απο τις πρωτες 2-3 εξορμησεις τα πουλια που χτυπαμε ειναι απο 30-50 μετρα…το πρωτο φυσιγγι που εχω στο μυαλο ειναι το rio pichon long range…μετα το remington express αν το βρω εδω κατω…και τα 2 φυσιγγια πολυ ακριβα…θελω και κατι πιο φθηνο και βλεπω πως η lambro στα φυσιγγια της χρησημοποιει αντιμονιο…εσεις θα ξερετε καλυτερα να μου πειτε αφου ισως τα δοκιμασατε…συγκεκριμενα το biturbo διαβαζω πως βγαζει 800 bars!!!!!!!!!!! ειναι οντως τοσα???εχετε δυνατο λακτισμα??σε θερμοκρασιες εδω γυρω στους 25-30 που εχει μια μερα μεσα στο νοεμβριο θα ειναι οκ νομιζεται να την χρησημοποιησουμε??ποσο ακομα το καλοκαιρι στους 40….καλα φυσιγγια αλλα μας προβληματιζει πολυ το θεμα με τις πιεσεις τους…αν μπορειτε διαφωτηστε μας λιγο παιδια εσεις που ισως τα δοκιμασατε σε μεγαλο βαθμο…

    Ευχαριστω

    Αμα εισαι αθηνα πηγαινε στον Παπαδακη στην στουρναρη εχει ενα καινουργιο στην βιτρινα με καταπληκτικα ξυλα,ημουν εκιε εχθες και το πηρα βλεφαρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #440512

    ΜΠΑΜ…ΚΑΤΩ!!!!!!!

    Κυπρο ειμαι ρε μαν…και να το κανω τι το δευτερο?? 🙂

    οσο για τα ωραια ξυλα….αυτα ειναι για οσους βλεπουν βιτρινα…εμενα με νοιαζει μονο το ατσαλι και το σκοτωμα του…!και δεν το αλλαζω με τιποτα…500 ευρω το πηρα καινουργιο…ισως η καλυτερη αγορα της ζωης μου…γνωριζεις κατι για τα φυσιγγια που ανεφερα?και τις πιεσεις που βγαζουν??να πω εδω οτι ειμαι της σχολης που δεν βλεπει ποτε πυριτιδα…αυτα ειναι παραμυθια για μαρκετινγκ…σημασια σε ενα φυσιγγι εχει η σκληροτητα του σκαγιου και το υψομετρο του τοπου που κυνηγαμε…αλλα μας ξενιζουν πολυ οι πιεσεις που αναγραφονται στα φυσιγγια της lambro εδω στην Κυπρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #440544

    Σορρυ δεν το προσεξα.Μην βαζεις ποτε φυσιγγια που εχουν πολλες πιεσεις γιατι απλα χαλας το τουφεκι και τον ωμο σου χωρις να κερδιζεις σε ταχυτητα η αποτελεσματικοτητα.Βρες στα γρμ που θελεις το πιο μαλακο φυσιγγι και προχωρα.Τα μπιτουρμπο εχουν οντως πολλες πιεσεις δηλαδη ειναι για εξειζητημενες περιπτωσεις.
    Για φασσα παιξε αν θες την γνωμη μου μεχρι 36γρμ και οχι απαραιτητα πολυ ακριβες μαρκες.Το αντιμονιο πολλες φορες εχει αντιθετο αποτελεσμα γιατι κανει μικρες πληγες στο θυραμα αφου δεν παραμορφωνεται το σκαγι και το πουλι ακομα παει και πεφτει στο τουρκικο εδαφος και το τρωνε τα λιγουρια του ερντογαν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #440546

    οχι δεν εχει τσοκακια
    ειναι μονοσκανδαλο και τα ξυλα του ειναι με λινελεο

    Συνάδελφε καλορίζικο και καλές τουφεκιές!!

    θελω και κατι πιο φθηνο και βλεπω πως η lambro στα φυσιγγια της χρησημοποιει αντιμονιο…εσεις θα ξερετε καλυτερα να μου πειτε αφου ισως τα δοκιμασατε…συγκεκριμενα το biturbo διαβαζω πως βγαζει 800 bars!!!!!!!!!!! ειναι οντως τοσα???εχετε δυνατο λακτισμα??σε θερμοκρασιες εδω γυρω στους 25-30 που εχει μια μερα μεσα στο νοεμβριο θα ειναι οκ νομιζεται να την χρησημοποιησουμε??ποσο ακομα το καλοκαιρι στους 40….καλα φυσιγγια αλλα μας προβληματιζει πολυ το θεμα με τις πιεσεις τους…αν μπορειτε διαφωτηστε μας λιγο παιδια εσεις που ισως τα δοκιμασατε σε μεγαλο βαθμο…

    Όλα τα σκάγια έχουν περιεκτικότητα σε αντιμόνιο, απ’όσο καταλαβαίνω κι ο Ναυπλιώτης (Lambro) το ίδιο ποσοστό με τους υπόλοιπους έχει. Τώρα όσον αφορά τα biturbo σίγουρα είναι ένα φυσίγγι με ιστορία και η ιστορία του είναι να ρίχνεται με χαμηλές θερμοκρασίες, τώρα το θέμα ανάκρουσης είναι υποκειμενικό, όχι τόσο στο δίκανο βέβαια αλλά είναι. Τά’χω ρίξει με αυτογεμές αερίων 3,5 κιλών αν σου λέει κάτι, δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο σαν 36 γραμμάρια κλασσικά, έχω ρίξει 32άρια που κλώτσησαν πιο ΄πολύ, για μένα αγόρασε τα στην χειρότερη να χάσεις 12-13€ που κοστίζουν στην Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #440650

    ευχαριστω για τις απαντησεις σας…φιλε δεν εχουν ολα τα φυσιγγια τις ιδιες δοσολογιες σε αντιμονιο…και θα διαφωνισω λιγο με το φιλο ποιο πανω που λεει οτι θα υπαρξει διατρηση στη βολη και θα πεσει μακρια το πουλι…αφου το αντιμονιο ως γνωστο μπαινει σε σκοπευτικα φυσιγγια…και να σας φερω ενα παραδειγμα το rio pichon τα οποια αν δεν κανω λαθος εχουν 5-8% αντιμονιο….και σκοπος των φυσιγγιων αυτων ηταν ο ακαριαιος θανατος των περιστεριων στην περιστεροβολια…οπου επρεπε να πεσει το θηραμα μεσα σε ορισμενα πλαισια…η διαφορα του αντιμονιου ειναι στην σκληραδα των σκαγιων οπου αποφερει και μεγαλητερη διατριτηκοτηα σε πιο μακρινες αποστασεις…φυσιγγια στη φασσα χρησημοποιω εγω προσωπικα απο 29-36 γραμμαρια και κυριως Victory….τωρα για τα lambro ειναι καπως αγνωστα εδω κατω και ειπα να σας ρωτησω εσας που ισως τα γνωριζεται καλυτερα…

    σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας…εδω αρχιζει το κυνηγι στις 3 Νοεμβριου και εχουμε χασει το μυαλο μας απο την ανυπομονησια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Giorgos77 στις #443386

    Συνάδελφοι καλησπέρα!Ιδού το αποτέλεσμα μετά την αφαίρεση 400 γραμμαρίων “κάγκελου”,3200 χιλιόγραμμα και το Baikalάκι έγινε πισώβαρο!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #443646

    Φίλε Γιώργο, έκανες καλή δουλειά, μπράβο! Εκτός από τη ρίγα, άλλαξες και ξύλα? τα βλέπω πολύ περιποιημένα, ποιος έκανε την δουλειά, έτσι για να έχουμε μια ιδέα για τα καλά μαστόρια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #444193

    Φιλε μου απο Κυπρο εχω αντιθετη γνωμη για το αντιμονιο σε φυσιγγια σκοποβολης.Το αντιμονιο κανει τα σκαγια πιο σκληρα με αποτελεσμα να μην χανουν την σφαιρικοτητα τους μεχρι να βγουν εξω απο την καννη αλλα και να σπανε τον δισκο τον πηλινο στον αερα πιο ευκολα γιατι αν το σκαγι ειναι μαλακο στο τραπ δεν σπαει ο δισκος στα 40 μετρα εστω και με φουλ τσοκ.
    Μην βαζεις πολυ σκληρα σκαγια σε κανενα κυνηγι αλλα ημισληρα που ειναι οτι πρεπει για το κερεας των θηραματων γιατι με την παραμορφωση που παθαινουν οταν βρισκουν το πουλι του δημιουργουν πιο μεγαλη πληγη και αιμοραγια εσωτερικα και ετσι πεφτει πιο γρηγορα ο στοχος και παθαινει και μεγαλυτερο σοκ απο την κρουση με τα σκαγια.
    Το περισσοτερο αντιμονιο εχει ειδικες μονο και εξεζητημενες χρησεις οπως το σκοπευτηριο διαφορετικα ολοι οι κατασκευαστες θα εβαζαν πολυ σε ολα τους τα φουσεκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Giorgos77 στις #444440

    Φίλε Γιώργο, έκανες καλή δουλειά, μπράβο! Εκτός από τη ρίγα, άλλαξες και ξύλα? τα βλέπω πολύ περιποιημένα, ποιος έκανε την δουλειά, έτσι για να έχουμε μια ιδέα για τα καλά μαστόρια!!!

    Δεν άλλαξα ξύλα!Τα ξύλα είναι μαμά!Είναι το sporting και έχει και Porting μαμά!Ο μάστορας είναι στην Πάτρα (Μαρκεσίνης tuning).Είναι φοεβρό όπλο δεν χρησιμοποιώ άλλο τσοκ από το 4 και το 5 με 24γρ. σκάγια βία 32 και τσοκ 2-4.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #444590

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Sabo wrote:</div>
    Φίλε Γιώργο, έκανες καλή δουλειά, μπράβο! Εκτός από τη ρίγα, άλλαξες και ξύλα? τα βλέπω πολύ περιποιημένα, ποιος έκανε την δουλειά, έτσι για να έχουμε μια ιδέα για τα καλά μαστόρια!!!

    Δεν άλλαξα ξύλα!Τα ξύλα είναι μαμά!Είναι το sporting και έχει και Porting μαμά!Ο μάστορας είναι στην Πάτρα (Μαρκεσίνης tuning).Είναι φοεβρό όπλο δεν χρησιμοποιώ άλλο τσοκ από το 4 και το 5 με 24γρ. σκάγια βία 32 και τσοκ 2-4.

    Φίλε Γιώργο γεια σου
    όπως βλέπεις στο avatar μου έχω κάνει και έγω τις παραπάνω μετατροπές, και πολλές ακόμα (πχ έκανα τα ξύλα από την αρχή) + porting στον Παπατσαρουχα. Απ’ οτι βλέπω εβγαλες μόνο την σκοπευτική ρήγα… Εγω επειδή στο συγκεκριμένο έβγαλα όλες τις ρήγες και θεωρώ – ίσως ειναι και ιδέα μου – οτι θα χρειαζόταν λίγο βάρος μπροστά, σε ένα καινούριο που πήρα άφησα μόνο την σκοπευτική και μπορώ να πώ οτι έχω καλή ανάκρουση και κυρίως δεν χάνω την σκοπευτική γραμμή μετά την πρώτη τουφεκιά… έχω σχεδόν έτοιμη την 2η. Εσένα πως πάει; Σημειώνω οτι δεν ρίχνω με πολλά γραμμάρια συνήθως 32 και σπάνια 34 αλλά ψάχνομαι για πιό χαμηλα.Εσύ τι 24αρια, 28αρια κλπ -κάτω από 32 – χρησιμοποιείς;

    Επίσης επειδή ψάχνομαι για τα τσοκ -το καινούριο μου έχει εναλασσόμενα που είναι και ένας λόγος που το αγόρασα – όταν λες 2,4,5 εννοείς 0,2 – 0,4 και 0,5 mm στένωση ή άστρα;

    Ευχαριστώ
    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #445212

    γεια σας ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα την βοηθεια σας απο εβδομαδα θα αγορασω καραμπινα και ειμαι σε διλυμα ποια απο της 2 καραμπινες να αγορασω την baikal mp155 η την baikal mp153 εχω ακουση καλα λογια και για της 2 αλλα και καποια οχι και τοσο καλα μου αρεσουν και τα 2 οπλα θελω την γνωμη σας για αυτα τα 2 οπλα γιατι ειμαι μπερδεμενος ευχαριστω !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Giorgos77 στις #445443

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Giorgos77 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Sabo wrote:</div><br>
    Φίλε Γιώργο, έκανες καλή δουλειά, μπράβο! Εκτός από τη ρίγα, άλλαξες και ξύλα? τα βλέπω πολύ περιποιημένα, ποιος έκανε την δουλειά, έτσι για να έχουμε μια ιδέα για τα καλά μαστόρια!!!

    Δεν άλλαξα ξύλα!Τα ξύλα είναι μαμά!Είναι το sporting και έχει και Porting μαμά!Ο μάστορας είναι στην Πάτρα (Μαρκεσίνης tuning).Είναι φοεβρό όπλο δεν χρησιμοποιώ άλλο τσοκ από το 4 και το 5 με 24γρ. σκάγια βία 32 και τσοκ 2-4.

    Φίλε Γιώργο γεια σου<br>
    όπως βλέπεις στο avatar μου έχω κάνει και έγω τις παραπάνω μετατροπές, και πολλές ακόμα (πχ έκανα τα ξύλα από την αρχή) + porting στον Παπατσαρουχα. Απ” οτι βλέπω εβγαλες μόνο την σκοπευτική ρήγα… Εγω επειδή στο συγκεκριμένο έβγαλα όλες τις ρήγες και θεωρώ – ίσως ειναι και ιδέα μου – οτι θα χρειαζόταν λίγο βάρος μπροστά, σε ένα καινούριο που πήρα άφησα μόνο την σκοπευτική και μπορώ να πώ οτι έχω καλή ανάκρουση και κυρίως δεν χάνω την σκοπευτική γραμμή μετά την πρώτη τουφεκιά… έχω σχεδόν έτοιμη την 2η. Εσένα πως πάει; Σημειώνω οτι δεν ρίχνω με πολλά γραμμάρια συνήθως 32 και σπάνια 34 αλλά ψάχνομαι για πιό χαμηλα.Εσύ τι 24αρια, 28αρια κλπ -κάτω από 32 – χρησιμοποιείς;

    Επίσης επειδή ψάχνομαι για τα τσοκ -το καινούριο μου έχει εναλασσόμενα που είναι και ένας λόγος που το αγόρασα – όταν λες 2,4,5 εννοείς 0,2 – 0,4 και 0,5 mm στένωση ή άστρα;

    Ευχαριστώ<br>
    Μήτσος

    Φίλε Μήτσο καλησπέρα!Πάνω από όλα να εύχεσαι να υάρχουν θηράματα!Τα υπόλοιπα είναι θέμα Marketing,όλα τα όπλα σκοτώνουν!Το παιχνίδι παίζεται στη σκόπευση!Ας πάρουμε στην τσάντα μας και πέντε θηράμτα λιγότερα…Εγώ επίσημα κυνηγάω με άδεια από το 1985 και έχω περάσει αξέχαστες στιγμές,δεν ξέρω εσύ τι ηλικία έχεις εγώ είμαι 48 ετών.Δεύτερον όσον αφορά το όπλο έχω αφαιρέσει τη σκοπευτική ρίγα και έχω αφαιρέση και 15 πόντους τη μεσαία μέχρι το τέλος της πάπιας περίπου.Όταν αναφέρομαι στα νούμερα 2-4-5 εννοώ τσοκ.Χρησιμποποιώ φυσίγγια 24 γραμμάρια με πυρίτιδα AS-24 και νούμερο σκαγιών 9,5 και κάπου κάπου 8 νούμερ.Το όπλο αυτό δουλεύει πολύ καλά και την πυρίτιδα GM3 32 γραμμάρια σκάγια(τα χρησιμοποιώ κυρίως στο κρύο).Να φανταστείς ότι με τα 254 γραμμάρια δεν κάνω καν προσκόπευση,επιτυχία 7 με 8 στο 10.Δοκίμασε αυτά τα γραμμάρια που σου συνιστώ που κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται υπερβολικές γομώσεις!Από τότε που τα δοκιμάζω έχω εκπλαγεί κυρίως για κυνήγι τσίχλας!

    Υ.Γ.:Τα φυσίγγια είναι τοπικού κατασκευαστή…4,5€ το κουτί tsianikas.gr

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 871 έως 885 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων