Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #445534

    Στην τσίχλα τι τσοκ χρησιμοποιείτε;
    Πήρα το 27 sporting και ψάχνομαι ακόμα με τα τσοκ. Για την ώρα χρησιμοποιώ 2 & 4. Μου κάνει εντύπωση που με το 4 δεν μπορώ να χτυπήσω ούτε καθιστό πουλί, ενώ με το 2 πάω πολύ καλά. Στην Beretta ES 100 έχω βάλει το 4 και δεν το έχω ξαναπειράξει, ούτε σε καρτέρι ούτε σε περπατητό. Στα Baikal τα νούμερα είναι πραγματικά ή κάπου εκεί;
    Το Σαββατοκύριακο λέω να αλλάξω το 4 και να βάλω το 3 μήπως κάνουμε καμιά προκοπή, το 2 δεν το αλλάζω.
    Πείτε καμιά γνώμη να βγάλουμε άκρη. Επίσης και ποια φυσίγγια δουλεύουν καλά. Μάλλον καταλήγω σε RC 32 & Express 32.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #445611

    Φίλε Μήτσο καλησπέρα!Πάνω από όλα να εύχεσαι να υάρχουν θηράματα!Τα υπόλοιπα είναι θέμα Marketing,όλα τα όπλα σκοτώνουν!Το παιχνίδι παίζεται στη σκόπευση!Ας πάρουμε στην τσάντα μας και πέντε θηράμτα λιγότερα…Εγώ επίσημα κυνηγάω με άδεια από το 1985 και έχω περάσει αξέχαστες στιγμές,δεν ξέρω εσύ τι ηλικία έχεις εγώ είμαι 48 ετών.Δεύτερον όσον αφορά το όπλο έχω αφαιρέσει τη σκοπευτική ρίγα και έχω αφαιρέση και 15 πόντους τη μεσαία μέχρι το τέλος της πάπιας περίπου.Όταν αναφέρομαι στα νούμερα 2-4-5 εννοώ τσοκ.Χρησιμποποιώ φυσίγγια 24 γραμμάρια με πυρίτιδα AS-24 και νούμερο σκαγιών 9,5 και κάπου κάπου 8 νούμερ.Το όπλο αυτό δουλεύει πολύ καλά και την πυρίτιδα GM3 32 γραμμάρια σκάγια(τα χρησιμοποιώ κυρίως στο κρύο).Να φανταστείς ότι με τα 254 γραμμάρια δεν κάνω καν προσκόπευση,επιτυχία 7 με 8 στο 10.Δοκίμασε αυτά τα γραμμάρια που σου συνιστώ που κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται υπερβολικές γομώσεις!Από τότε που τα δοκιμάζω έχω εκπλαγεί κυρίως για κυνήγι τσίχλας!

    Υ.Γ.:Τα φυσίγγια είναι τοπικού κατασκευαστή…4,5€ το κουτί tsianikas.gr
    [/quote]

    Γιώργο γειά σου
    αυτό που γράφεις για τα θηράματα είναι το πιό σπουδαίο και πίστεψέ με στο χωριό μου που κυνηγάω – περιοχή Βοίου Κοζάνης – νοιώθω όλο και περισσότερο την έλειψη των θηραμάτων. Βλέπεις οι καλλιέργειες σταμάτησαν και τα χέρσα χωράφια δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στα πουλιά. Υπάρχουν λαγοί και αγριογούρουνα βέβαια αλλά για λαγό ψάχνομαι για σκυλί και για γουρούνια τι να κάνω δεν το έμαθα το άθλημα και δεν το κατέχω. Βλέπεις από μικρός – τωρα 53- οι μεγαλύτεροι (παπούδες, θείοι κλπ) στον λαγό μας δίδαξαν. Απλά επειδή το συγκεκριμένο κυνήγι παρ’ ότι συναρπαστικό δεν έχει πολύ τουφεκίδι μ’ αρέσει και η τσίχλα, η φάσσα και τα παπιά. Γι αυτό ψάχνομαι για τα ελαφρά φυσσίγια γιατί τα ΒΑΙΚΑΛ μας με τους στενούς αυλούς και τους απότομους κώνους στα πολλά γραμμάρια είναι ζόρικα. Και τον τελευταίο χρόνο το γύρισα στα συγκεκριμένα φυσίγγια γιατί από τύχη έρριξα κατι Στόκας 28 και ενθουσιάστηκα από την γλυκιά τουφεκιά και την ταχύτητα. Μονο που αυτά τα βρίσκω δύσκολα άσε που άκουσα για μη σταθερή ποιότητα και οτι πάει για κλείσιμο. Θα ψάξω και λιγότερα γραμμάρια και θα πειραματιστώ. Τα GM3 32gr τα χρησιμοποίησα και μ’ άρεσαν αλλά είπαμε ψάχνω για πιό ελαφρια που θα τα δοκιμάσω στον πίνακα και – το κυριότερο – θα τα βρίσκω εύκολα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση και κλείνοντας επανέρχομαι στα θηράματα για να υπογραμμίσω πόσο άδειος και απογοητευμένος νοιώθω τα απογέματα της Κυριακής πράγμα που συνειδητοποιώ οτι οφείλεται οχι στο οτι πήρα λίγα πουλιά αλλά οτι είδα ελάχιστα.
    Φιλικά
    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #446698

    Θελω να πω και εγω την γνωμη για τα παραπανω και οτι συμφωνω οτι τουλαχιστον θυραματα οπως τα τσιχλοκοτσυφα δεν χρειαζονται πολλα γρμ αλλα καλη ποιοτητα τουφεκιας ,δηλαδη καλη συγκεντρωση και χαμηλη ανακρουση.Το 9-9,5 νουμερο ειναι τα καλυτερα πιστευω,και εγω με 9αρακια ριχνω αν και δεν βαζω λιγοτερο απο 30γρμ σκαγια,συνηθως κυνηγαω με 32 γρμ οπου ειναι και το ανωτατο που πρεπει να κυνηγιεται το πουλι αυτο.
    Η επιλογη των 32 γρμ εχει να κανει με τις αποστασεις που ριχνω που ειναι οριακες γιατι τα περη που την κυνηγαω ειναι ανοιχτα και παιζουν τουφεκιες και τα 35 και στα 40 μετρα.Με 24 γρμ μεχρι τα 35 μετρα με κλειστο τσοκ πιστευω ειναι οκ αν και τα 35 μετρα ειναι μια πολυ μεγαλη αποσταση αν την μετρησουμε και δουμε ποσο ειναι στην πραξη.
    Εδω εχω κυνηγησει πολλες φορες τις τσιχλες-κοτσυφες καθως και επιβλαβη με 9αρια και .410 φυσιγγια με 19γρμ σκαγια με πολυ καλα αποτελεσματα μεχρι και τα 25-30 μετρα αποσταση αλλα με τσοκ 1-2.
    Τα πολλα σκαγια ειναι αναποτελεσματικα γιατι χαλανε την συγκεντρωση λογο πιεσεων καθως και η ανακρουση κανει το κυνηγι βασανο ειδικα αν κυτνηγαμε με δικαννα.Θα διαφωνησω ως προς την προσκοπευση,γιατι δεν υπαρχει φυσιγγι που να μην χρειαζεται προσκοπευση,εκτος και αν η αποσταση ειναι μικρη.Ολοι οι παραμετροι δηλαδη τουφεκι-τσοκ-φυσιγγι ειναι σε εξαρτηση με τον χωρο που κυνηγαμε και τον χρονο αντιδρασης που εχουμε να τουφεκισουμε.Το πιο γρηγορο φουσεκι αντε να βγαζει 420 μετρα/δευτ ενω το πιο αργο αντε να βγαζει 370 μετρα/δευτ ,που σημαινει οτι η διαφορα δεν δικαιολογει την απουσια προσκοπευσης.Ισως να την λιγοστευει ελαχιστα αλλα δεν την εξαφανιζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #449602

    καλησπερα παιδια..επειδη, δεν μπορω να διαβασω 60 σελιδες! αχαχχα! θελω να ρωτησω,εχει κανενας σας το baikal mp27 με καννη 68εκ και τσοκακια να μου πει εντυπωσεις? π.χ βαρος του οπλου,κλωτσημα, γενικα την λειτουργεια του οπλου?
    ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #449615

    καλησπερα παιδια..επειδη, δεν μπορω να διαβασω 60 σελιδες! αχαχχα! θελω να ρωτησω,εχει κανενας σας το baikal mp27 με καννη 68εκ και τσοκακια να μου πει εντυπωσεις? π.χ βαρος του οπλου,κλωτσημα, γενικα την λειτουργεια του οπλου?<br>
    ευχαριστω.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Διονυσης.

    </div>

    Τι έγινε Ψηλέ άφησες τα χαϊβάν χαβά ντουφεκ κι έπιασες τα ρώσικα εργαλεία; 😆

    Το λοιπόν: βαρύ, στιβαρό, αξιόπιστο, κλωτσάει ανεκτά, αισθητικά χμμμμ…….πολύ καλή ντουφεκιά, λίγο παράξενη η αίσθηση στις σκανδάλες, σκληρό και κομματάκι δύσκολο στην αρχή όταν είναι καινούργιο στρώνει σιγά σιγά με την χρήση, σύστημα Browning με σχαστηρία ανάσχεσης
    προτίμησε πάντως κάνα παλιάς κοπής σοβιετικό και χωρίς τσοκάκια αυτόματους εξωλκείς και φυσικά δυσκάνδαλο κι αν είσαι καλό παιδί ίσως σΕ δώσω το δικό μου να παίξεις μπρε καρντάση!!! :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #449632

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>woodman73 wrote:</div>
    καλησπερα παιδια..επειδη, δεν μπορω να διαβασω 60 σελιδες! αχαχχα! θελω να ρωτησω,εχει κανενας σας το baikal mp27 με καννη 68εκ και τσοκακια να μου πει εντυπωσεις? π.χ βαρος του οπλου,κλωτσημα, γενικα την λειτουργεια του οπλου?<br><br>
    ευχαριστω.<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    Διονυσης.

    </div>

    Τι έγινε Ψηλέ άφησες τα χαϊβάν χαβά ντουφεκ κι έπιασες τα ρώσικα εργαλεία; :lol:

    Το λοιπόν: βαρύ, στιβαρό, αξιόπιστο, κλωτσάει ανεκτά, αισθητικά χμμμμ…….πολύ καλή ντουφεκιά, λίγο παράξενη η αίσθηση στις σκανδάλες, σκληρό και κομματάκι δύσκολο στην αρχή όταν είναι καινούργιο στρώνει σιγά σιγά με την χρήση, σύστημα Browning με σχαστηρία ανάσχεσης<br>
    προτίμησε πάντως κάνα παλιάς κοπής σοβιετικό και χωρίς τσοκάκια αυτόματους εξωλκείς και φυσικά δυσκάνδαλο κι αν είσαι καλό παιδί ίσως σΕ δώσω το δικό μου να παίξεις μπρε καρντάση!!! :mrgreen:

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    φιλε Μαριε, ποτε δεν ειχα- εχω χαιβαν ντουφεκ σε λειοκαννο….ειχα ενα pcp, αλλα το ξεφορτωθηκα…
    /div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #449651

    χωρίς τσοκάκια

    Τα τσοκάκια δεν είναι μηχανισμός που θα χαλάσει. Μόνο που έχουν λεπτό σπείρωμα (στο πλάγιό μου) και θέλουν συχνό καθάρισμα για να μη κολλήσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    giorgos 391 στις #450155

    καλησπερα εχω ενα mp 43…*kai ***…θαλαμη 70 mm….σκεφτομαι να αφησω την καραμπινα και να παρω το baikalστο λαγο…..τι φυσιγγια μου προτεινεται??επιδη δεν ειναι καιρος για δοκιμες αν εχετε κατι καλο θα με βοηθουσε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #453685

    Παίδες καλημέρα
    μετά από πολυ δουλειά – τα κοντάκι και η πάπια μου έφαγαν 4 μήνες – και μία οχι απολυτα πετυχημένη πρώτη προσπάθεια – αυτό είναι το 2ο που κάνω – νομίζω οτι πέτυχα το customise του ΙΖ27Μ μου.Ο πολύς χρόνος βεβαια οφείλεται στο οτι ασχολιόμουν στον ελεύθερο χρόνο μου και στο οτι στο τέλος τα λινέλαια και τα κεριά τα αφηνα 1-2 μερες να στεγνώσουν υπερβολικά πολύς χρόνος γιατί αυτά θέλανε 5-6 ώρες αντε τα κεριά 12 περίπου. Τελικό αποτέλεσμα αυτό της φωτογρφίας με 3160 γρ. αλλά είναι το μόνο όπλο που μου κάθεται όπως το 525 μου (που κατα τύχη από την αρχή το ζύγισμά του μου έκατσε φανταστικά και προσπαθούσα να το αντιγράψω).
    Ετσι έχω φανταστικό ζύγισμα, δύο σκανδάλες, αυτόματους εξωλκείς – όταν θέλω -, βάση νικελ και το κυριώτερο εναλλάξιμα τσοκ και οχι τα στενά σταθερά πράγμα που στο πρώτο μου ΙΖ27 με ενοχλούσε πολύ. Α ναι και ένα όπλο που δεν λυπάμαι να το γρατζουνίσουν τα βάτα.

    Συμφωνα λοιπον με τον εγγλέζικο κανόνα του 1/96 το ιδανικό φυσίγγι για το όπλο πρέπει να είναι 33γρ. και όντως με 34 που το δοκίμασα ήμουν πολύ καλά από αποψη λακτίσματος αλλά και οριακά. π.χ. με τα 36 ένοιωσα λιγο σφαλιάρα στο μάγουλο Υπ’ οψιν οτι έβγαλα μόνο τις ρήγες χωρίς να πειράξω κώνουν συναρμογής.

    Θα μου πείτε με 34γρ. σχεδόν κυνηγάς τα πάντα αλλά για λαγό φάσσα και παπιά που κυνηγάω είναι αρκετά; αν και νομίζω οτι φτάνουν θα ήθελα την άποψή σας και κανένα προτεινόμενο φυσίγγι έως αυτά τα γρ. γιατι οι τελευταίες μου δοκιμές με φυσίγγια κάτω των 30γρ με απογοήτευσαν. Ναι πολύ γλυκιά τουφεκιά δε λέω αλλά είδα πουλί να πέφτει και μόλις ακουμπάει έδαφος να σηκώνεται και να φεύγει με στύλ ¨ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα”.

    Αυτά και καλημέρα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #453692

    Πολύ ωραίος!!!! Ετσι εχεις ενα γερό οπλο για ολα τα κυνηγια και δεν το λυπάσαι…

    Φυσικά και λίγα γραμμάρια σκοτώνουν. Μην σε προβληματίζει. Απλά δοκίμασε και άλλες μάρκες σε χαρτόνι πάντα…

    Εγω με το ίδιο όπλο ρίχνω σε 30γρ αλλά και σε 32 γρ τα Navaro και τα J&B αλλά και τα lamro classic και tordo. Πιο λίγα γραμμάρια δεν εχω δοκιμάσει στο κυνηγι.Για πιο “βαριά” σε φάσσα μόνο 3A kai Pyrkal (34gr).

    Πάντως για το ερώτημά σου αν σκοτώνουν τα 34 γραμ ή αν είναι λίγα,…σκέψου αυτούς που ρίχνουν με 20αράκι ή 16αρακι όπλο…(ο παππούς μου με 16αρι κοκοροτουφεκο κυνηγούσε αποκλειστικά λαγο-πέρδικα-φασσα ) .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #453696

    Θα μου πείτε με 34γρ. σχεδόν κυνηγάς τα πάντα αλλά για λαγό φάσσα και παπιά που κυνηγάω είναι αρκετά; αν και νομίζω οτι φτάνουν θα ήθελα την άποψή σας και κανένα προτεινόμενο φυσίγγι έως αυτά τα γρ. γιατι οι τελευταίες μου δοκιμές με φυσίγγια κάτω των 30γρ με απογοήτευσαν. Ναι πολύ γλυκιά τουφεκιά δε λέω αλλά είδα πουλί να πέφτει και μόλις ακουμπάει έδαφος να σηκώνεται και να φεύγει με στύλ ¨ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα».

    Πολυ ωραια η δουλεια που εχεις κανει μπραβο!Τα 34 γραμμαρια δεν εχουν διαφορες απο 36-40 γραμμαρια,τουλαχιστον με τα λεγομενα φυσσιγκια σειρας του εμποριου,ουτε στο πινακα στα 45 μετρα, ουτε στο κυνηγι στο βαλτο.Τα Λαμπρο για παραδειγμα περα απο το Μπιτουρμπο,ειναι σε αυτα τα βαρη,χρονια δοκιμασμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #453697

    χωρις παρεξηγηση, αλλα το θηραμα που αναφερεις πως επεσε ζωντανο εχει ως αιτιο κατα 99% την σκοπευτικη σου δεινοτητα παρα την βλητικη ικανοτητα του οπλου
    το οπλο-α μια χαρα σκοτωνουν μεχρι τα 35 μετρα ,εμεις τι κανουμε
    πρεπει να ειναι τρομερο για μπεκατσα ορτυκι
    τις ριγες μονος σου τις εβγαλες? οι σκανδαλες ειναι καθολου βαριες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #453784

    Καλησπέρα
    κατ’ αρχάς να πω οτι χάρηκα που σας άρεσε το οπλάκι γιατί και εμένα μου άρεσε και απλά θα ήθελα να το μοιραστώ με την παρέα.

    Να προσθέσω ότι είναι το 2ο ΙΖ27 που κάνω, το πρώτο είναι αυτό που έχω στο avatar μου και το οποίο παρ’ όλο που το έχω κάνει όπως ήθελα, έχει εκ φύσεως κάποια μειονεκτήματα που αυτά με έκαναν να ψάχνω μια 2η ευακιρία. Π.χ. τα σταθερά στενά τσοκ είναι κάτι που δεν αλλάζει. Σε αυτό το 2ο όπλο με τα εναλλάξιμα τσοκ έχω πάρει 5 carlson, του φοράω τα 2, παίρνω και ένα μαζί μου και οτι προκύψει καλοδεχούμενο. Αλλάζουν με το χέρι ανά πάσα στιγμή και έχουν μεγαλύτερο μήκος και βάρος από τα εργοστασιακά που μαζί με την σκοπευτική ρήγα που διατήρησα προσθέτουν στην κάννη το βάρος που πρέπει για την διατήρηση της σκοπευτικής γραμμής για την 2η τουφεκιά. Εχω την άποψη ότι στην άκρη της κάννης και το 1 γραμμάριο μετράει.

    Φιλέ takispapad τα μεταλλουργικά του όπλου, δηλ. αφαίρεση ρηγών και εκ νέου μακρόχρονη βαφή έγιναν από τον Δημήτρη Χατζηνάκο ο οποίος προθυμότατα μου έδωσε πολλές συμβουλές για την επεξεργασία των ξύλων του όπλου όποτε τον ρώτησα. Για την μεταλλουργία όμως δεν τόλμησα να τον ρωτήσω τίποτα, γιατί εχω την εντύπωση ότι οι οπλουργοί στην βαφή έχουν μυστικά – όπως πχ τα υγρά μέσα στα οποία βράζουν οι κάννες κατά την βαφή τους – που δεν τα λένε εύκολα. Δεν αποκλείω να μου τα έλεγε αν τα ρωτούσα αλλά ντράπηκα και δεν τον ρώτησα.

    Επίσης τις σκανδάλες δεν τις πείραξα και είναι οι μανίσιες του, που είναι λίγο βαριές πχ καμία σχέση με αυτές του 525 που έχω , αλλά αυτό ουδόλως με ενοχλεί. Μόνος μου έκανα την μετατροπή του κοντακιού από πιστολέ σε anglais και της πάπιας από την εργοστασιακή σε shabnel με ότι αυτό συνεπάγεται, δηλ. ράσπα, γυαλόχαρτα, καινούριες ψάθες, σηλερ, χρώμα, λινέλαια, κεριά, γυαλιστικά κλπ

    Τώρα όσον αφορά τα περί βάρους γόμωσης φυσιγγίων ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός γιατί το συγκεκριμένο πουλί που αναφέρω το τουφέκησα με ένα σκοπευτικό τραπ του Κύργια που έχει πολύ λίγα γρ. με πολύ κρύο και υγρασία . Δεν αποκλείω και το να αστόχησα αλλά η βολή ήταν εύκολη και στα 30 μ και είδα το πουλί να πέφτει όπως πέφτουν τα χτυπημένα και λίγο πριν το έδαφος ξανασηκώθηκε. Αλλωστε έχω αστοχήσει και σε ακίνητο στόχο στην απόσταση αυτή (ήταν πολλά τα τσίπουρα της προηγούμενης μέρας).

    Τέλος κλείνω με αυτά που λέμε παραπάνω. Θηράματα να υπάρχουν και όπλα βρίσκουμε . Γιατί εκεί που κυνηγάω αν εξαιρέσεις τον λαγό και το αγριγούρουνο – που δεν το έχω – πουλιά φέτος δεν είδαμε και μπορώ να πω ισως η χειρότερη των τελευταίων χρόνων.

    Αυτά τα ολίγα παίδες.Εμεινε ένας κουτσοφλέβαρος ας τον εκμεταλλευτούμε όσο μπορούμε γιατί μετά … μαυρίλα

    Φιλικά Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #453794

    Φιλέ takispapad τα μεταλλουργικά του όπλου, δηλ. αφαίρεση ρηγών και εκ νέου μακρόχρονη βαφή έγιναν από τον Δημήτρη Χατζηνάκο

    </div>

    Καλησπέρα, μπράβο για το αποτέλεσμα! Πολύ ωραία νερά στα ξύλα και στο σχήμα της πάπιας. Κι εγώ έχω ένα ΙΖ27 και αναρωτιέμαι αν αξίζει η αφαίρεση των πλαϊνών ριγών… Είναι κοστοβόρα εργασία; (δε ζητάω το ακριβές ποσό, απλά την τάξη μεγέθους)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #453850

    αυτή

    Ο Χατζηνάκος μου πήρε γύρω στα 110€ – καπου εκεί + – 10 δεν θυμάμαι καλά – για την αφαιρεση των ρηγών και την εκ νέου βαφή. Οι τρόποι βαφής είναι 2 ο αργός και ο γρήγορος. Εγώ στον Χατζηνάκο έκανα την αργή βαφή που κάνει περίπου 1 εβδομάδα για να ολοκληρωθεί.

    Εδώ να σημειώσω κάτι. Δεν ξέρω απο που είσαι αλλά αν δεν είσαι από την πόλη που είναι εγκατεστημένος ο οπλουργός θέλει προσοχή στους υπολογισμους της δαπάνης σου. Π.χ. όταν έκανα porting στην Αθήνα – εγώ είμαι Θεσ/νίκη – μου ειπαν οτι θέλουν 100€. Ε λεω 100€ τα δίνω για porting. Και μου έρχεται 123€ λόγω ΦΠΑ και 12+12 άλλα 24€ τα μεταφορικά και εκεί που υπολογίζεις 100 πιάνεις τα 150 χωρίς να το καταλάβεις.

    Επίσης από πέιρα λέω οτι η σκοπευτική ρήγα ναι μεν δεν προσφέραι τιποτα σκοπευτικά αν υπάρχει η αρχή και το τέλος της αλλά επειδή στο 1ο ΙΖ27 που έκανα την έβγαλα και στο 2ο την κράτησα, ειδα οτι μπορεί να αυξήθηκε το συνολικό βάρος του όπλου – στο 2ο αν την έβγαζα θα έπεφτα κάτω από τα 3 κιλά – αλλά το βάρος της πάνω στην κάννη βοηθάει για την μείωση της ανάκρουσης. Σκέψου το…

    Φιλικά Μήτσος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων