Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 916 έως 930 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    ΜΙΧΑΛΗΣ στις #455050

    παιδια καλησπερα.εχω μια καραμπινα 153 και θελω να βαψω την βαση του η οποια ειναι απο εργκαλ(αλουμινιο).εχει βαψη καποιος την βαση.αν ναι θα ηθελα να μου πειτε την διαδικασια και τη χρησιμοποιησατε???ευχαριστω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #455214

    παιδια καλησπερα.εχω μια καραμπινα 153 και θελω να βαψω την βαση του η οποια ειναι απο εργκαλ(αλουμινιο).εχει βαψη καποιος την βαση.αν ναι θα ηθελα να μου πειτε την διαδικασια και τη χρησιμοποιησατε???ευχαριστω

    Αν και δεν το έχω κάνει προσωπικά, η διαδικασία είναι όμοια με εκείνη της ψυχρής βαφής σε ατσάλι. Δηλαδή, τρίψιμο με ντουκόχαρτο (800 μέχρι 1000) και πέρασμα με λάδι ή αλοιφή για αλουμίνιο. Το κάθε προϊόν έχει και τις δικές του επιμέρους οδηγίες χρήσης. Τελευταία, μου πρότειναν το BIRCHWOOD Casey – Aluminium Black (Metal Finish). Η συσκευασία των 90ml κοστίζει μεταξύ 10 και 15 Ευρώ. Για το φινίρισμα ρώτα και τον οπλουργό από όπου θα το προμηθευτείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    dimitris στις #455719

    Καπου ειχα δει video [24 τω αριθμο]για λινελαιο σε κοντακι αλλα δεν θυμαμαι που.Οποιος θελει μου το θυμιζει.Ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    ΜΙΧΑΛΗΣ στις #455835
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    ΜΙΧΑΛΗΣ στις #455837

    orlon καλησπερα δηλαδη λες να τριψω τη βαση με ντουκοχαρτο ψιλο να την καθαρισω και μετα να το περασω με BIRCHWOOD Casey – Aluminium Black (Metal Finish)και αφου στεγνωσει τοτε να βαφει με το μαυρο χρωμα που θελω???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    ΜΙΧΑΛΗΣ στις #455838
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #455842

    orlon καλησπερα δηλαδη λες να τριψω τη βαση με ντουκοχαρτο ψιλο να την καθαρισω και μετα να το περασω με BIRCHWOOD Casey – Aluminium Black (Metal Finish)και αφου στεγνωσει τοτε να βαφει με το μαυρο χρωμα που θελω???

    Αρχικά, βάζεις λίγο διαλυτικό και κάνεις ένα ελαφρό πέρασμα στη βάση. Στη συνέχεια, τρίβεις με ντουκόχαρτο (ή και πολύ ψιλό ατσαλόσυρμα). Προσέχεις ώστε το πέρασμα να είναι ελεγχόμενο. Καλύτερα να κάνεις λίγο χρόνο παραπάνω παρά να χαραχτεί (γι’ αυτό και το πολύ ψιλό ντουκόχαρτο).
    Όταν αποχρωματιστεί τελείως, είναι έτοιμο για τη βαφή. Περνάς και πάλι λίγο διαλυτικό για να φύγουν βρωμιές και υπολείμματα από το τρίψιμο.
    Το πέρασμα με το συγκεκριμένο υλικό (BIRCHWOOD Casey – Aluminium Black – Metal Finish) θα πρέπει να γίνει τμηματικά:
    1. Πέρασμα σε ΟΛΗ την επιφάνεια ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ (με πινελάκι, βουρτσάκι κ.λπ.).
    2. Αναμονή για 30-40 δευτερόλεπτα και σκούπισμα.
    3. Εμβάπτιση σε νερό (άλλοι βάζουν και λίγη σόδα) και ελαφρό ξέπλυμμα, για να σταματήσει η διαδικασία οξείδωσης (Υπόψιν ότι ΔΕΝ πρόκειται πραγματικά για βαφή αλλά για ελεγχόμενη οξείδωση!).
    4. Σκούπισμα και καλό στέγνωμα (αν βιάζεσαι, χρησιμοποιείς ένα μικρό φλόγιστρο).
    5. Ενανάληψη της διαδικασίας (βήματα 1 έως 4) μία ή και δύο φορές ακόμα, ανάλογα με το επιθυμητό αποτέλεσμα (καλό είναι να ελέγχεις σε κάθε πέρασμα τον χρωματικό τόνο, βάζοντας τη βάση δίπλα στην κάννη για σύγκριση).
    6. Αφού επιτευχθεί ο επιθυμητός τόνος (και έχουμε κάνει ξέπλυμμα και στέγνωμα), περνάμε ένα καλό χέρι αντισκωριακό (κλάσης BREAK-FREE ή ανάλογο). Το αφήνουμε λίγο να δράσει, και σκουπίζουμε καλά. Λογικά, είμαστε έτοιμοι.

    Υπόψιν ότι η διαδικασία αυτή δεν είναι για κάννες, οι οποίες αναπτύσσουν άλλες θερμοκρασίες και χρειάζονται άλλο τρόπο που, συν τοις άλλοις, περιλαμβάνει και βρασμό σε απεσταγμένο νερό. Ενδείκνυται, όμως, για όλα τα υπόλοιπα αλουμινένια μέρη. Η ίδια διαδικασία ακολουθείται και για τα ατσάλινα μέρη, αλλά με διαφορετικό υλικό της ίδιας φίρμας.

    Καλή επιτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #455845

    Καπου ειχα δει video [24 τω αριθμο]για λινελαιο σε κοντακι αλλα δεν θυμαμαι που.Οποιος θελει μου το θυμιζει.Ευχαριστω.

    Αν κάνεις μία αναζήτηση θα βρεις πολλά σχετικά. Ωστόσο, πριν κάνεις οτιδήποτε, καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στην παρακάτω ανάρτηση (τίτλος: “Λινέλαιο, και βραστό και ψητό…”):
    http://cavemangr.wordpress.com/2012/09/19/%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CE%B7%CF%84%CF%8C/

    Ξεκαθαρίζει με σαφήνεια τα περί λινελαίου, και βάζει τον όλο προβληματισμό σε άλλη βάση. Μεταξύ άλλων, υποστηρίζει ότι το λινέλαιο είναι υπερτιμημένο. Δηλαδή, πρόκειται για μία ρετρό (!) διαδικασία σε μία εποχή που η τεχνολογία κυριαρχεί ακόμα και στο απλούστερο όπλο. Τα ίδια και καλύτερα αποτελέσματα (συντήρησης, υφής και αισθητικής) επιτυγχάνονται πλέον με απλούστερα υλικά και -κυρίως- σε πολύ λιγότερο χρόνο (σε σχέση με το λινέλαιο που δε στεγνώνει με τίποτα, αν δε μπει στο μείγμα στεγνωτικό!).

    Πάντως, αν πράγματι επιμένεις στο λινέλαιο, ένα εξαιρετικό και πολύ κατατοπιστικό άρθρο είναι το παρακάτω:
    http://clubs.pathfinder.gr/OPLOURGIA_GUNSMITHING/1277487

    Καλή επιτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    dimitris στις #456094

    Φιλε orlon ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #456366

    παιδια καλημερα εχω κι εγω ενα μπαικαλ μαγκνουμ μονοσκανδαλο.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιος εχει χρησιμοποιησει τα lambro sporting σε κυνηγι τσιχλας να μου πει εντυπωσεις.τα χρησιμοποιω τωρα 3 χρονια στο σκοπευτηριο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα απο καθαρα και μονο θεμα προκαταληψης δεν τα χρησιμοποιω στο κυνηγι.γι αυτο αν καποιος τα χρησιμοποιει ας μου πει τη γνωμη του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #456370

    παιδια καλημερα εχω κι εγω ενα μπαικαλ μαγκνουμ μονοσκανδαλο.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιος εχει χρησιμοποιησει τα lambro sporting σε κυνηγι τσιχλας να μου πει εντυπωσεις.τα χρησιμοποιω τωρα 3 χρονια στο σκοπευτηριο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα απο καθαρα και μονο θεμα προκαταληψης δεν τα χρησιμοποιω στο κυνηγι.γι αυτο αν καποιος τα χρησιμοποιει ας μου πει τη γνωμη του

    Βαρα επελαση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #456378

    παιδια καλημερα εχω κι εγω ενα μπαικαλ μαγκνουμ μονοσκανδαλο.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιος εχει χρησιμοποιησει τα lambro sporting σε κυνηγι τσιχλας να μου πει εντυπωσεις.τα χρησιμοποιω τωρα 3 χρονια στο σκοπευτηριο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα απο καθαρα και μονο θεμα προκαταληψης δεν τα χρησιμοποιω στο κυνηγι.γι αυτο αν καποιος τα χρησιμοποιει ας μου πει τη γνωμη του

    Αυτό ακριβώς που είπες: θέμα προκατάληψης! Αν παρακολουθούσες το θέμα με τις τσίχλες, θα είδες ότι αρκετοί συνάδελφοι φέτος ξεπέρασαν την προκατάληψη και χρησιμοποίησαν σκοπευτικά φυσίγγια, κι έμειναν ενθουσιασμένοι. Το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό φυσίγγι, όπως κι εσύ παραδέχεσαι, φυσικά και για τσίχλες, αν κι εγώ θα σού έλεγα ότι το Lambro skeet είναι ακόμη καλύτερο! Προσωπικά τις τσίχλες τις κυνηγώ από χρόνια μόνο με σκοπευτικά 24 και 28 γρ. (κυρίως ιδιογομώσεις, αλλά και του εμπορίου).
    Υ.Γ. Ευριπίδη … μήπως είσαι ο Ευριπίδης που ξέρω??? Δεν αναφέρεις από που είσαι, αλλά … πολλές συμπτώσεις βρε αδερφέ: σ/π Baikal – σκοπευτήριο – lambro sporting – και διάφορες άλλες αναφορές σε παλιότερα μηνύματά σου! Τόσες “συμπτώσεις”? Απίθανο μου φαίνεται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #456379

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
    Κι εγώ φέτος με το Baikal δούλεψα τα Lambro Sporting στις τσίχλες, με τσοκ 4 & 3, κι έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Και δεν διάλεγαν και καιρό, σκότωναν ότι κι αν έκανε, ζέστη, υγρασία, κρύο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    evripidis στις #456407

    ναι στελιο αυτος ειμαι.προκειται περι ταυτοπροσωπειας.ξεχασα ρε στελιο να πω απο που ειμαι οπως καταλαβες απο χανια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #456462

    orlon καλησπερα δηλαδη λες να τριψω τη βαση με ντουκοχαρτο ψιλο να την καθαρισω και μετα να το περασω με BIRCHWOOD Casey – Aluminium Black (Metal Finish)και αφου στεγνωσει τοτε να βαφει με το μαυρο χρωμα που θελω???

    Στην εικόνα υπάρχουν δύο απόψεις του mp-155. Στο κάτω μέρος εικονίζεται όπως ήταν καινούριο. Στο πάνω εικονίζεται όπως έγινε μετά το τρίψιμο.
    Αν κοιτάξεις καλά, θα δεις ότι με το τρίψιμο δεν έφυγε τελείως το χρώμα, αλλά άφησε έναν τόνο όπως του τιτανίου. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η βάση, από κατασκευής της, δεν είναι τελείως λεία, αλλά διακρίνονται πολύ λεπτές γραμμώσεις, ανάμεσα στις οποίες εγκλωβίζεται χρώμα και χρειάζεται επίμονο τρίψιμο με πολύ ψιλό ατσαλόσυρμα.
    Εγώ έκανα ένα χέρι τρίψιμο για να το βάψω, αλλά αυτό το ενδιάμεσο αποτέλεσμα μου άρεσε, και λέω να το αφήσω έτσι. Θέλει, βέβαια, καλό λιπαντικό από πάνω (τύπου Break-free όπως έγραψα και νωρίτερα), όπως είναι πλέον εκτεθειμένο.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 916 έως 930 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων