Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    alex ergatis στις #460382

    καλησπερα baikalades μια ερωτηση, σε παλιο baikal iz 27 made ussr με 18,2 αυλους τεριαζει καννη απο mp 27 η απο izh 27 magnum???? γιατι θελω να βρω καννη 67,5 με τσοκακια οπιοσ ξερει να μου πει για να μη ψαχνω αδικα….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #460383

    Οπλουργός δεν είμαι άλλα πιστεύω πως θα κάνει ,μιλάμε πάντα για ίδια βάση ίδιες κάννες(Magnum κάννες με Magnum βάση και το αντίθετο μην προσπαθήσεις να βάλεις κάννες Magnum σε απλή βάση, μπορεί να ταιριάζουν άλλα είναι άκρως επικίνδυνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #460385

    καλησπερα baikalades μια ερωτηση, σε παλιο baikal iz 27 made ussr με 18,2 αυλους τεριαζει καννη απο mp 27 η απο izh 27 magnum???? γιατι θελω να βρω καννη 67,5 με τσοκακια οπιοσ ξερει να μου πει για να μη ψαχνω αδικα….

    Και να υπαρχουν καννες το πιθανοτερο είναι να σου κοστισουν περισσοτερο η αγορα τους και η προσαρμογή τους στη παλια βαση από το να αγορασεις ένα καινουριο οπλο που η τιμη αρχιζει από 380 ευρω.Σωστο είναι βαση και καννες να είναι δοκιμασμένα στις ιδιες πιεσεις όχι μονο για σενα αλλα και για οποιον άλλο ερθει στη κατοχη του το οπλο .Αν υπαρχουν καννες ο καταλληλότερος να σου απαντησει νομιζω ότι είναι ο Κυργιας που εισαγει τα baikal.Οι καννες που εχει τωρα το οπλο τι πρόβλημα εχουν?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    alex ergatis στις #460401

    οι καννες δεν εχουν καπιο προβλημα απλος ηθελα να εχω εναλαξιμα τσοκακια. τωρα εχω κοψει τις καννες στους 68 ποντους και εχω 4αστρα στην μια και 4 και λιγο στην αλλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #460404

    οι καννες δεν εχουν καπιο προβλημα απλος ηθελα να εχω εναλαξιμα τσοκακια. τωρα εχω κοψει τις καννες στους 68 ποντους και εχω 4αστρα στην μια και 4 και λιγο στην αλλη.

    Ποια θηράματα κυνηγας συνηθως?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    alex ergatis στις #460407

    φιλε παναγιωτη ειμαι αρρωστος μπεκατσας. ειμαι απο Γιαννενα και τα μεροι που κυνηγαω ειναι πολυ σφιχτα. απλος ειναι η επιλογη που εχεις με τα τσοκακια,πηγαινω λιγο στην περδικα οταν ξεκιναει το κυνηγη (ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ) και αν κατσει και καμια περδικουλα….βλεπω κανα κοπαδι φασες στο κυνηγη….. καταλαβενεις…..στο δικο μου ξερεις αν μπορω να βαλω εσωτερικα??? μου ειχε πει καπιος φιλος εδω οτι ισος γινετε αλλα ποσο θα στιχισει? και δεν θελω να κοψω την καννη κατω απο 66cm.σε ζαλισα τωρα ε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #460408

    φιλε παναγιωτη ειμαι αρρωστος μπεκατσας. ειμαι απο Γιαννενα και τα μεροι που κυνηγαω ειναι πολυ σφιχτα. απλος ειναι η επιλογη που εχεις με τα τσοκακια,πηγαινω λιγο στην περδικα οταν ξεκιναει το κυνηγη (ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ) και αν κατσει και καμια περδικουλα….βλεπω κανα κοπαδι φασες στο κυνηγη….. καταλαβενεις…..στο δικο μου ξερεις αν μπορω να βαλω εσωτερικα??? μου ειχε πει καπιος φιλος εδω οτι ισος γινετε αλλα ποσο θα στιχισει? και δεν θελω να κοψω την καννη κατω απο 66cm.σε ζαλισα τωρα ε?

    Θα πρεπει να πας το οπλο σε οπλουργο που βαζει εσωτερικα τσοκ να μετρησει τα στομια των καννων αν εχουν το παχος για να γινουν τα σπειρωματα.Για μενα κακως εκοψες τις καννες θα μπορουσες σε κοντινες αποστασεις να εριχνες διασπορας η τουλάχιστον με το κοψιμο η φουλ καννη να γινοταν 3 αστρα και η άλλη ότι εβγαινε.Με το τσοκαρισμα που εχει τωρα εχεις κανει δοκιμες με διαφορα φυσίγγια στις αποστασεις που συνηθως ριχνεις μηπως βρεις εκει τη λυση και δεν χρειαστεί να προχωρησεις σε άλλη μια δραστικη μετατροπή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    alex ergatis στις #460424

    φιλε παναγιωτη ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.το ξερω εκανα βλακια ακουσα ενα φιλο, μου ειπε οτι αν θα εκοβα τις κανες 68 ποντους θα ειχα τσοκαρισμα 3 αστρα και βελτιομενο κυλινδρο. φυσιγγια εχω βρει πια μου ταιριαζουν, ευτυχως το οπλο μαλλον επειδη εχει στενους αυλους κοβει μακρια και με διασπορας. στο τελος θα το αφησω ετσι και θα ησυχασω…(ολα τα οπλα σκοτωνουν).ετσι και αλλιως το σκυλι ειναι ο κυνηγος….(ρεεεεε χαριζει κανενας super pose berreta??? α και ενα σκυλι ετοιμο?????)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #460626

    Καλησπέρα στην παρέα
    Το ΙΖ27 του avatar έγινε όπως φαίνεται στις φωτογρφίες customised by kyrmitsos. Καλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο χρόνο το δουλευω. Μετά την αφαίρεση των ρηγών από τον Χατζηνάκο και το porting από τον Παπατσαρούχα πρέπει να μου έχει φάει 8 μήνες τουλάχιστον (φυσικά όχι με πλήρη απασχόληση το δούλευα όποτε είχα όρεξη). Τρίψιμο με όλα τα γυαλόχαρτα, σίλερ, ξανα τρίψιμο μέχρι 1500, λινέλαιο, φινίρισμα με κερί . Α και μετατροπή της πάπιας σε shabnel, κοντάκι anglais και ψάθες made by kyrmitsos. Είναι το δεύτερο που κάνω ψαθες και πιστευω στο 3ο θα είμαι καλύτερος. Δοκίμασα και ψάθες με κενό – 6 γραμμες κενο 3γραμμών κοκ – στην πάπια και νομίζω πέτυχαν, το κακό είναι οτι το σκέφτηκα αφού έκανα την ψαθα της λαβής και έτσι έχω αλλη ψαθα στην πάπια και άλλη στην λαβή αλλά … δεν πειράζει να μην μας πιάνει το μάτι. Και βάρος όπως βλέπετε 2.892 gr.

    Θα άγγιζε το τέλειο αν είχε εναλλάξιμα τσοκάκια και όχι τα σταθερά μανίσια full και demi αλλά τι να κάνουμε … αν ήταν έτσι θα άξιζε και καμιά χιλιάρα παραπάνω.

    Και επειδή στο forum γραφονται πολλά τωρα τελευταία για τα Baikal και τα ελατώματά τους υπογραμμίζω οτι δεν λέμε οτι τα ρωσάκια είναι της κλάσης των 682, 782, b25 κλπ αλλά αν έχεις όρεξη με βάση αυτά τα οπλάκια κάνεις πολύ αξιόλογα πράγματα και το κυριότερο δεν τα λυπάσαι. Γρατζουνιές, βροχή, λάσπες δεν σε νοιάζουν άσε που αν έχεις όρεξη για πειράματα είναι μια καλή βάση και αν το έκανες μόνος ξέρεις και να φτιάχνεις τις ζημίες.

    Αυτά αντε και αρχίζουν τα ποδοσφαιρα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #460630

    Συγχαρητήρια. Πολύ καλό!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Giorgos77 στις #460769

    Συνάδελφοι σε λίγο καιρό θα δείτε ένα διαφορετικό baikal!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Giorgos77 στις #461319

    Μπορεί να μην είναι τόσο όμορφο, αλλά είναι μοναδικό!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #462513

    Μπαικαλαδες ολα τα εχετε πει μεχρι τωρα,αυτο ομως που ηθελα εγω δε το βρηκα!Μα καλα μονο εγω πηρα την 155 και δεν εχω ριξει ακομα?Καποιος που την πηρε πιο παλια να μας πει κανα σχολιο?Ισχυουν αυτα που λεει σε σαιτ οτι ειναι αχρηστο?Κανει εμπλοκες,θελει στρωσιμο (με τι και ποσο)?Να αφησω μερικες μερες το κλειστρο ανοιχτο να χαλαρωσει το ελατηριο,να βαλω φυσιγγι ξεχασμενο στην αποθηκη να χαλαρωσει και αυτο?Και αυτα που ελεγαν στο σαιτ ειναι για ολες τις παρτιδες ή εγω που το πηρα πριν 2 βδομαδες τη γλιτωσα?

    Ευχαριστω τα μελη για το ενδιαφερον!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    archangel78 στις #462514

    Και τελος,καπου διαβασα οτι καλο ειναι να παιρνουμε φυσιγγια με ισχυρους καλυκες!Τετοια ειναι τα βεργινα 33 της Λαμπρο!Ελληνικα με 16αρι καλυκα και κανουν για μικρα και μεσαια θηραματα!Ταιριαζουν στην mp155 ή η 33αρα γομωση ειναι πολυ ισχυρη?(Κυριως 7αρι θα προτιμουσα!)

    Και παλι ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #462516

    Μπαικαλαδες ολα τα εχετε πει μεχρι τωρα,αυτο ομως που ηθελα εγω δε το βρηκα!Μα καλα μονο εγω πηρα την 155 και δεν εχω ριξει ακομα?Καποιος που την πηρε πιο παλια να μας πει κανα σχολιο?Ισχυουν αυτα που λεει σε σαιτ οτι ειναι αχρηστο?Κανει εμπλοκες,θελει στρωσιμο (με τι και ποσο)?Να αφησω μερικες μερες το κλειστρο ανοιχτο να χαλαρωσει το ελατηριο,να βαλω φυσιγγι ξεχασμενο στην αποθηκη να χαλαρωσει και αυτο?Και αυτα που ελεγαν στο σαιτ ειναι για ολες τις παρτιδες ή εγω που το πηρα πριν 2 βδομαδες τη γλιτωσα?

    Ευχαριστω τα μελη για το ενδιαφερον!!!

    Καλημερα να σε ρωτησω χωρις πάρεξηγηση .Αφου διαβασες οτι το ντουφεκι ειναι αχρηστο γιατι το αγορασες? Το οπλο το δοκιμασα οταν ειχε πρωτοερθει στην Ελλαδα και μου ειχα αφησει θετικες εντυπωσεις Ειχα ριξει περιπου 100 φυσιγγια χωρις να δω κατι περιεργο.Πριν το ριξεις ΄πρεπει να κανεις εναν καλο καθαρισμο απο τα απαραδεκτα λαδια μακρας αποθηκευσης που εχει το οπλο και υστερα να το λαδωσεις ελαφρια με ενα καλο λαδι για οπλα Σχετικα με τα ανοιχτα κλειστρα και τα χαλαρα ελατηρια στην αποθηκη το αφηνω ασχολιαστο ΥΓ Ζεστες καννες για το κανονι σου να εισαι γερος να το χαρεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων