Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,006 έως 1,020 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #484879

    Φίλε Lampros αυτό που λες για τα φυσίγγια είναι σχετικό,πως την κυνηγάς την τσίχλα? μόνο καρτέρι η και περπατητο? Δεν θα σου προτείνω φυσίγγια γιατί μετά θα λες δεν είναι καλό το ένα δεν είναι καλό το άλλο αυτό που θα σου πω είναι εγώ τι χρησιμοποιώ που κυνηγάω τσίχλα καρτέρι στης αρχές και μετά ΜΟΝΟ περπατητο, στο καρτέρι εγώ προσωπικά ρίχνω φυσίγγια νούμερο 8 η και 9 στα 32 γραμμάρια με τσοκ 1*-3*** (κυνηγάω με πλαγιοκαννο) άμα πάρω την καραμπίνα στο καρτέρι βάζω τσοκ 3***. Μετά που κυνηγάω τσίχλα περπατητο πάω σε πιο ελαφριά γόμωση  30-31 γραμμάρια και νούμερο 9-10 και πιο ανοιχτά τσοκ στο πλαγιοκαννο προτιμάω 4****-3*** παίρνω φυσίγγια με ψιλά σκάγια και ανοιχτά τσοκ για διασπορά μιας και μου πετάγονται από τα 5-15 μέτρα και θέλω γρήγορη τουφεκιά   αν έχω την καραμπίνα βάζω 4**** άστρα. Επίσης στο περπατητο θέλω λίγα γραμμάρια γιατί θέλω μικρο λάκτισμα για επαναλαμβανόμενες τουφεκιές  και οικονομικό φυσίγγι .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Lampros στις #484905

    Φίλε Πασχάλη δεν θέλω να κρίνω τα φυσίγγια που μου προτείνουν (αν είναι καλά ή δεν είναι )γιατί κάνω εγώ την επιλογή και δεν φταίει κανένας αν τα φυσίγγια <<Δεν είναι καλά >> οπότε προτείνετε φυσίγγια.Επίσης έχω πλαγιοκαννο και κάνω περισσότερο περπατητο αλλά προτείνετέ μου και για καρτέρι.

    Ευχαριστώ

    Λάμπρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #484908

    Καλημέρα φίλε Λάμπρο, εγώ ρίχνω καρτέρι RC32 τα οποία κατά την γνώμη μου είναι τα καλύτερα φυσίγγια στα 32 γραμμάρια 7-8-9 νούμερο ( με το 7αρι μέχρι και φασσα χαμηλωμένη κατεβάζει άμα περάσει καμία ),μετά ρίχνω B&P Classic είναι πολύ καλά με χαμηλό λάκτισμα σε νούμερο 8 η 9,Επίσης ρίχνω και τα πολύ καλά ελληνικά Αριστον 32 γραμμάρια νούμερο 8 .περπατητο ρίχνω τα J&B δεν ξέρω άμα τα ξέρεις μένω στον Εβρο και εδώ τουλάχιστον τα  έχουμε ,το μόνο πρόβλημα που έχουν είναι να μην τα αφήσεις στο αμάξι γιατί τραβάνε υγρασία και τα ξεπουπουλιαζουν ,άλλα που ρίχνω είναι τα Lambro διασποράς tordo βγαίνουν μόνο σε νούμερο 8,5 .Θέλω να δοκιμάσω και τα Lambro Tordo τα πορτοκάλι 32 γραμμάρια,τα euromix πάλι της Lambro  και τα Sipe της NSI. Καλούτσικη γνώμη μου άφησαν τα Cheditte Tordo τα πράσινα στην υγρασία όμως έχουν θέμα …..

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #484932

    <i>Φιλε μου και εγώ θα σου προτείνω rc 32 καθως και ΟΛΑ τα φυσιγγια της κορυφαιας κατ’εμε NSI που την αντιγραφουν καποιοι ελληνες κατασκευαστες. Αφου βρισκεις παντου Νsi πια, παρτα και ασε τα αντίστοιχα ελληνικα που εχουν και την ίδια τιμη.</i>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #485409

    Ευρηκα στην αποθηκη.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Giwrgos Xrysopoulos στις #485547

    θελω να κανω μια ερωτηση.. συνθετικο η ξυλινο? τι ειναι πιο ανθεκτικο κ πιο πρακτικο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #485549

    Καλησπερα συναδελφοι!Περσι τον Ιουλιο αγορασα αλληλεπιθετο Baikal magnum,που ριχνει και ατσαλινα σκαγια.Απαιτησα να μου φερουν δισκανδαλο και με απλους εξολκεις.Δισκανδαλο βρηκα,δυστυχως ομως μονο με αυτοματους.Τη χρονια που περασε το χρησιμοποιησα και γενικα εμεινα ικανοποιημενος,με εξαιρεση τους εξολκεις:επανειλημμενα οταν ερριχνα με την πισω σκανδαλη(πανω καννη),μου πετουσε εξω και τα δυο φυσιγγια!Δυστυχως βγηκε αληθινος ο Κυπριδημος που εγραψε παλιοτερα:”βασιλιας στο φθηνο οπλο το Βaikal,αλλα προτιμηστε το δισκανδαλο και με απλους εξολκεις,για να αποφυγετε προβληματα!”. Υ.Γ. Το οπλο το αγορασα ολοκαινουριο απο την πολη μου τη Θεσσαλονικη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #485550

    Μα, … οι αυτόματοι μετατρέποντια εύκολα σε απλούς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #485556

    θελω να κανω μια ερωτηση.. συνθετικο η ξυλινο? τι ειναι πιο ανθεκτικο κ πιο πρακτικο?

    Το ξύλινο μπορεί να φθείρεται να ξεβαφει και να ειναι πιο εβαλωτο σε χτυπήματα και γρατζουνιές αλλά επισκευάζεται σχετικά εύκολα.

    Το συνθετικό είναι πιο ανθεκτικό, δεν ξεβάφει, δεν γρατζουνιέται και αντέχει πολύ περισσότερο σε χτυπήματα. Αν όμως σπάσει ( δεν σπάει καθόλου εύκολα αλλά δεν είναι και άθραυστο) τότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η επισκευή του… Είναι και θέμα ομορφιάς όπως και να έχει μιας και το ξύλινο είναι πολύ πιο όμορφο.

    Όπως και να έχει έχεις πάντα την επιλογή να φτιάξεις ένα χειροποίητο ξύλινο στα μέτρα σου σε περίπτωση που κάτι συμβεί είτε στο ξύλινο είτε στο συνθετικό κοντάκι σου.

    Εγώ θα διάλεγα με βάση την ομορφιά και κατά πόσο ταιριάζει στο όπλο. Για παράδειγμα την Beneli Vinci θα την έπαιρνα όπωσδήποτε με συνθετικό(δεν βγαίνει άλλωστε και σε ξύλινο ενώ την beneli rafaelo όπωσδήποτε σε ξύλινο) . Γενικά από αισθητικής  μιας και είμαι λάτρης του δίκανου και του παραδοσιακού θα διάλεγα ξύλινο… Αλλά σε αυτογεμές αν δεν είναι κανένα deluxe μοντέλο με ωραίες καρυδιές  ή έστω με ωραία βαφή και τεχνικών νερών στο ξύλο τότε θα πήγαινα άνετα σε συνθετικό λόγο ανθεκτικότητας… Αλλά πάνω από όλα τι ταιριάζει περισσότερο στο όπλο που συνήθως ταιριάζει το ξύλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #485926

    Γεια σας συναδελφοι!Τελικα αναγκαστηκα να το παω στον οπλουργο το αλληλεπιθετο Baikal magnum μου και μου το μετετρεψε σε οπλο με απλους εξολκεις(καλα που απαιτησα να ειναι δισκανδαλο περσι και δεν”τσιμπησα” στα μπλα-μπλα περι”εξελιξης στη μονη σκανδαλη”και λοιπες μπαρουφες!Ειναι πολυ αξιοπιστα οπλα,αλλα μακρια απο αυτοματισμους και αναφερομαι στα δικαννα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #486845

    Κοι συναδελφοι καλησπερα

    Εχω κι αλλη φορα βάλει φωτογραφία από το ΙΖ27 μου αλλά επειδή ήταν πολύ παλια την ξαναβάζω.Και οχι για να μου πείτε τι ωραίο που εγινε αλλά για να ζητήσω την γνωμη σας.Οπως βλέπετε εβγαλα τις ρηγες. Οχι εγω προσωπικά φυσικά αλλά γνωστός οπλουργός της Θεσσαλονικης. Πριν ενα χρόνο εκεί που ενωνονται τα υπολείματα των ρηγών είδα υγρό σαν σκουριά -καφε πορτοκαλί- χωρίς το όπλο να βραχεί. Ουτε σε υγρασία το είχα…

    Το πάω στον οπλουργό και μου ειπε να μην ανυσηχώ και οτι πρόκειται για υγρό από την βαφή των καννων που ακολουθησε την αφαίρεση των ρηγών και που εγκλωβίστηκε ανάμεσα στα υπολείματα των ρηγών.Εκανε μάλιστα μια τρυπούλα από μπροστα ανάμεσα από τα στόμια των καννών και πρεσαρε αέρα μέσα. Βγήκαν απ’ την άλλη κατι υπολείματα – σταγόνες υγρού , ξαναέκλεισε την τρύπα και θεωρητικά εκεί όλα τελείωσαν.

    Πριν ενα μήνα πάλι τα ίδια. Και αυτήν την φορά κοιτάξτε στην δεύτερη φωτογραφία τι ζημία έκανε.Δεν φαινεται καλά γιατί στον πανικό μου πηρα λάδι και το καθάρισα αλλά πάλι κάτι φαίνεται από το σημάδι που αφησε το καφε πορτοκαλι υγρό από εκεί που πέρασε. Μιλάμε για διάβρωση.

    Φυσικά το κατέβασα για να το ξαναπάω στον οπλουργό αλλά μήπως κάποιος απο σας το έχει ξαναδεί η εχει καμιά ιδέα τι παίζει;

    Φυσικά νερό δεν το είδε το όπλο. Ανησυχώ γιατί εκεί είναι τα πάσσα από τα βιδωτά τσοκ, οι τρύπες απο το πόρτινκ και αν κάτι σκουριάσει από μέσα το γ@μησ@με και πέθανε. Καμία ιδέα;

    Καλησπέρα Μήτσος

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #486848

    Μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν σου αδρανοποιησε την βαφη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    Jonas στις #486853

    “Μετά που κυνηγάω τσίχλα περπατητο πάω σε πιο ελαφριά γόμωση  30-31 γραμμάρια και νούμερο 9-10 και πιο ανοιχτά τσοκ στο πλαγιοκαννο προτιμάω 4****-3***”

    Πασχάλη, ποιά φυσίγγια χρησιμοποιείς για 30-31 γρ. που ανταποκρίνονται στο περπατητό τον χειμώνα (υγρασίες, κρύο)? Migra? Tordo?

    J

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #486862

    Μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν σου αδρανοποιησε την βαφη

    <hr />

    ΚΣ ΑΧΑΡΝΩΝ

    Αν εννοείς οτι μετά την βαφή γίνεται  εμβάπτιση σε υγρο που λέγεται αδρανοποιητής θεωρώ οτι αυτή η διαδικασία εγινε  γιατι στις υπόλοιπες κάννες δεν έχω πρόβλημα. Μάλλον δεν μπήκε αδρανοποιητής στα υπολείματα των ρηγών και η βαφή – που ουτως ή άλλως είναι ελεγχόμενη οξείδωση – δρά εκεί μέσα ανεξέλεγκτα.

    Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε; σκέπτομαι να του πώ να βγάλει οτι έμεινε από τις ρήγες για να δούμε τι γίνεται εκεί μέσα. Πιθανόν να μείνει μια κόλληση – στηριξη  για την σύγκλιση των καννών. Ισως να σκούριασε και αυτή. Βλέπουμε τι ζημία έχει γίνει και αναλόγως πράττουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Giwrgos Xrysopoulos στις #487165

    Εφόσον έχουν περάσει κάποια χρόνια δοκιμής της baikal mp 155 ποιά είναι η άποψή σας για το όπλο?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,006 έως 1,020 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων