ΑΝΤΙΘΡΑΥΣΜΑΤΙΚΑ ΓΥΑΛΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #151473

    Συνηθως τα γιαλια διακρινονται σε κατηγοριες τα class 1 ειναι μια χαρα


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #151478

    Ένα ωραίο 2σέλιδο με αρκετές πληροφορίες που μπορεί να μας οδηγήσουν σε σωστή επιλογή

    http://www.gundogsonline.com/Article/shoot…guide-Page1.htm

    Εγώ θα βολευτώ με τα bobster που έχω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω κάτι καλύτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #151479

    Εφ' όσον γράφουν ANSI 87, τότε είναι σίγουρα αλεξίσφαιρα. Έχω αλλάξει δεκάδες γυαλιά τις τελευταίες δύο δεκαετίες και κάθε φορά που κάποιος φακός είχε γρατζουνιές και δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί άλλο, τον …τουφέκαγα. Οι προδιαγραφές, αν θυμάμαι καλά, είναι 7½ νούμερο από τα 15 μέτρα. Έχω φτάσει να ρίξω μέχρι και 6άρια από τα 5 μέτρα!!! Κανένας, μα κανένας από τους δεκάδες φακούς που έχω τουφεκίσει, δεν τρύπησε ποτέ από σκάγια. Οι σκελετοί τις περισσότερες φορές έσπαγαν από τα σκάγια, αλλά οι φακοί δεν τρυπούσαν.

    Τώρα, η ποιότητα των φακών ως προς την οπτική οξύτητα, διαύγεια, ξεκούραστη χρήση κλπ., διαφέρει από μάρκα σε μάρκα. Δοκιμάζοντας ένα ζευγάρι γυαλιά στο κατάστημα, καταλαβαίνουμε αμέσως αν είναι διαυγή και ξεκούραστα. Αν είναι μάπα θα αισθανθούμε αμέσως ζαλάδα και θα θέλουμε να τα βγάλουμε. Αν δεν μας προκαλούν κανένα δυσάρεστο αίσθημα, τότε είναι καλά. Η αίσθηση του κακού γυαλιού είναι η κλασσική του peripterayban. Ζαλάδα και παραμόρφωση.

    Το καλύτερο value for money, κατά τη γνώμη μου τα έχουν τα γυαλιά της Beretta. Δεν ξέρω ποια εταιρεία τους τα φτιάχνει, αλλά είναι πολύ καλά και πολύ ξεκούραστα.

    Τα Randolph είναι κορυφαία για σκοποβολή, φωτίζουν τον δίσκο λες και έχει λάμπα μέσα του, αλλά είναι πολύ κουραστικά για διαρκή χρήση. Μόλις τελειώσει η πούλα θέλεις να τα βγάλεις αμέσως.

    Κορυφή για μένα, τα Oakley. Κοστίζουν αλλά το αξίζουν. Οι φακοί τους δεν είναι από polycarbonate αλλά από ένα καλύτερο υλικό ονόματι plutonite. Εγώ χρησιμοποιώ το μοντέλο Radar με φακούς "photochromic". Αλλάζουν ανάλογα με το φως της ατμόσφαιρας, επιτρέποντας να περνάει στο μάτι πάντα το ιδανικό ποσοστό φωτισμού, κάτι σαν τα "photogrey" που ήταν της μόδας την δεκαετία του '80. Έτσι δεν χρειάζομαι πολλαπλούς φακούς και κάνω την δουλειά μου μόνο με έναν. Εξαιρετική λύση για το κυνήγι, αλλά υπερβολικά ακριβά. Αν τα βρείτε με €200 στο εξωτερικό, είναι καλή τιμή.

    Είναι αυτά εδώ:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #151488

    Κορυφή για μένα, τα Oakley. Κοστίζουν αλλά το αξίζουν. Οι φακοί τους δεν είναι από polycarbonate αλλά από ένα καλύτερο υλικό ονόματι plutonite. Εγώ χρησιμοποιώ το μοντέλο Radar με φακούς "photochromic". Αλλάζουν ανάλογα με το φως της ατμόσφαιρας, επιτρέποντας να περνάει στο μάτι πάντα το ιδανικό ποσοστό φωτισμού, κάτι σαν τα "photogrey" που ήταν της μόδας την δεκαετία του '80. Έτσι δεν χρειάζομαι πολλαπλούς φακούς και κάνω την δουλειά μου μόνο με έναν. Εξαιρετική λύση για το κυνήγι, αλλά υπερβολικά ακριβά. Αν τα βρείτε με €200 στο εξωτερικό, είναι καλή τιμή.

    http://search.eim.ebay.gr/?Query=Oakley+Ra…mp;PageNumber=1

    http://viewitem.eim.ebay.gr/Oakley_Sunglas…0572105955/item

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #151490

    τη παταμε για παραθεση?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #151527

    Λεωνίδα μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις το ακριβές μοντέλο των γυαλιών που αναφέρεις παραπάνω; Η Oakley το μοντέλο Radar το βγάζει σε πολλές εκδόσεις. Αν μπόρεσα να συγκρίνω καλά τις φωτογραφίες με την δική σου, πρόκειται για το Oakley Radar XL Blades το οποίο το βγάζει σε 3 διαφορετικούς τύπους φακούς

    α) blue iridium
    β) g26
    c) Light Positive Red Iridium

    εσύ ποιον έχεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #151529

    Δεν είναι κανένα από αυτά που έβαλε ο Βασίλης.

    Το μοντέλο είναι το Oakley Radar "Pitch" VR 50 Photochromic.

    http://www.sunglasses-shop.co.uk/uk-sungla…Black/10042.htm

    Το μοντέλο Radar "Path" έχει διαφορετικό κόψιμο στα μάγουλα. Είναι λίγο πιο ρηχό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #151532

    Πάντως αυτό το κοκκινάκι που έχουν στην άκρη , ιδίως τώρα που έχεις αφήσει και μαλλί σου κάνουν τέλειο στυλάκι…

    Κατευθείαν για Μύκονο είσαι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #151533

    Κρύβε λόγια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #151567

    Εγώ είχα αγοράσει πριν δύο χρόνια με 46 ευρώ τα γυαλάκια της Deerhunter.
    Τα φοράω πολύ στο κυνήγι για αρκετή ώρα και δεν με κουράζουν. Θα ήθελα όμως να είχα και διαφανείς φακούς. Διαθέτει μόνο κίτρινο, μαύρο, πορτοκαλί σκούρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    nickbenel στις #151812

    Καλημερα.
    Κατ αρχην καλως σας βρηκα ολους ως νεο μελος και να πω σε ολους ανεξαιρετως συγχαρητηρια για τις πολυτιμες γνωσεις που προσφερετε!

    στο θεμα τωρα ,διαβασα ολα τα ποστ αλλα και απο καποιο λινκ με παλιοτερες συζητησεις.

    εχει βρει κανεις λυση με τη μυωπια και τα αντιθραυσματικα γυαλια?οπως πολυ σωστα εγραψε ενα μελος δεν μπορω να εστιασω διοτι το ματι βλεπει μισο μεσα και μισο εξω απο τον φακο.
    ευχαριστω εκ των προτερων και θα χαρω να συμετεχω στις συζητησεις!

    Φιλικα Νικος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    nickbenel στις #151814

    το προβλημα της εστιασης υπαρχει με τα ηδη υπαρχοντα γυαλια μυωπιας.
    το αναφερω διοτι το διατυπωσα λαθος επανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #151821

    Λύση δεν υπάρχει με γυαλιά δυστυχώς . Κάνουν διπλά είδωλα , πρέπει να είναι άβολα μεγάλα για να καλύπτουν όλο το μάτι και δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα λύνουν.

    Η μόνη λύση είναι οι φακοί επαφής , εμένα με έχουν βολέψει οι μηνιαίοι , τους οποίους φοράω μόνο στο κυνήγι ή στο σκοπευτήριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    nickbenel στις #151823

    Το προσπαθησα με τον οπτικο μου αλλα εχω δυσανεξια στους φακους.
    δεν εχω σε μεγαλο βαθμο , 1.0 και στα δυο αλλα οσο να ναι τα γυαλια ή οι φακοι σε ξεκουραζουν αρκετα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #151869

    Αυτα http://www.fire-support.co.uk/product/pelt…nze-1320099999a

    μολις τα παρελαβα ,μια χαρα ειναι με λιγες παραμορφωσεις εκει που δεν ενοχλει
    κατα την παραγγελια ομως δινει και την επιλογη για επιπλεον εσωτερικο σκελετο για γιαλια μυωπιας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων