ΕΠΙΜΥΚΗΜΕΝΟΙ ΚΩΝΟΙ ΣΥΝΑΡΜΟΓΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #455349

    Σαράντο να έρθει η ώρα που να συζητηθεί εκτενέστερα ο αυλός και το μόνο που στεναχωρούμε είναι πως ακόμη δεν αξιώθηκα να έχω δικό μου αυλόμετρο !<br>
    Εξυπνο αυτό που κάνεις με το αεροβόλο κ την διάτρησή του !<br>
    ChristosZ ο shotgun1 που έκανε το πείραμα το 2005 ,να είσαι καλά που βρήκες που το είχα γράψει, είμαι εγώ :) !<br>
    Λοιπόν το έχω καημό που δεν έχω τουφέκι με μακρύ αυλό ! Τα SkB πόσα εκατοστά έχουν ?

    τα SKB εχουν περιπου 2,5 εκατοστα κωνο προσαρμογης , και ναι οσο μεγαλωνει σε διαμετρο ο αυλος τοσο ανοιγει και η τουφεκια και σαν σχημα αλλα και σαν διαμετρο , αν ρωτας για μηκος αυλου απο 66 εκ μεχρι 76 εκ , υπαρχουν και μερικα οπλα με 81 εκ κανες εισαγωγή απο Κυπρο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455360

    οσο μεγαλωνει σε διαμετρο ο αυλος τοσο ανοιγει και η τουφεκια και σαν σχημα αλλα και σαν διαμετρο[/quote]Aυτο ειναι σωστο και συμβαινει σε αυλο κυλινδρο,οταν ομως φορεσει το τσοκ το οπλο,πρεπει να αποδιδει συμφωνα με τη συσφιξη του,ανεξαρτητου αυλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455429

    φιλε χρηστο<br>
    τα σκαγια εκτος killing zone απαξ και υπαρχουν ειναι killer shots!!!!<br>
    και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κωλοφαρδα<br>
    επεξεργαστικα περεταιρω την φωτο των 5αριων στα 45μ…στις επιμαχες περιοχες..και σου εχω επιγραμμισει αρκετες ομαδουλες 5αριων σε διαταξη ΙΚΑΝΟΤΑΤΗ να επιφερουν καταβολη….με στατιστικη αριθμητικη κατασταση τετοια που μαλλον τα απαλλασουν απο κωλοφαρδη συναντηση με το θηραμα…<br>
    αν εξετασουμε ακομα καλητερα θα δουμε πως η τουφεκια αυτη εκ του αποτελεσματος που περιγραφει..εχει ενγαρφει με τον κυκλο 75 καπως χαμηλα και αριστερα … αν δηλαδη καναμε τον φαινομενικα σωστο κυκλο ελαφρα ..πανω δεξια θαχαμε αρκετα σκαγια που περισευουν σαν επαρκεια ,,αυτη την στιγμη..να υπαρχουν στις καπως φτοχωτερες περιοχες…<br>
    σε καθε περιπτωση μιας και εισαι ανθρωπος του αποτελεσματος.. θα δεις πως τα περιφεριακα ειναι μετρησημα και στην κατανομη και στην καταβολη… οπως λες και συ δηλαδη… η φωτο μιας τουφεκιας τα λεει ολα!!!!!<br>
    τωρα αυτο το 76 καλα κρατει..αλλα φοβαμαι ειναι παντελως λαθος… οδηγει την μελετη των σκαγιων μερικως σε λαθος συμπερασματα…<br>
    τωρα αν καποιος θεωρει πως στο κυνηγι στην σκοπευτικη του συνταγη χωρο εχουν μονο τουφεκιες των εντονων κεντρων<br>
    παιρνει μια καννη σφυχτη… της παταει και ενα μονιμο φουλ η εξρα φουλ..και αυτο ειναι ολο..οτι και να της βαλει μεσα τουφεκιες θεοστενες θα βγαζει.<br>
    απο κει και περα ομως αυτη η καθαρα προσωπικη βλητικη ιδεα… δεν μπορει να απαξιωσει τα περιφεριακα σκαγια<br>
    αυτα υπαρχουν. ( μας αρεσει δεν μας αρεσει… το γραφει δε το γραφει το βιββλιο του καθε γκουρου της βλητικης πριν 70 χρονια )

    ΤΑ περιφεριακα σκαγια .σε σωστα φυσιγγια εχουν αρκετα καλη κατανομη και..καταβαλουν θηραματα το ιδιο καλα οσο και τα κεντρικα.

    ΥΓ μιας και σ αρεσει να κανεις γραφηματα πραγματικων διαστασεων του θηραματος και να τα παραβαλεις στην τουφεκια ,,κανε ενα παπι στα 45εκ περιπου…και βαλε το πανω σε περιφεριακες περιοχες αυτης της τουφεκιας και θα δεις πως 8 στα 10 εχουμε καταβολη….το 8 στα 10 ειδικα αν απαντατε σε περιφερεια,,, οχι μονο δεν ειναι καποια τυχαια κατασταση κωλοφαρδη..αλλα μαλλον μια σοβαρη παραμετρος..που αν μενουμε στασημοι στον 76 κυκλο..μας διαφευγει..περιτρανα!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    Μάρκο, όχι ένα, 10 παπιά να βάλω.
    Ευχαριστώ για τις προσωπικές αναφορές.
    Στην τουφεκιά αυτή σε βλεπω μάλλον μετανιωμένο για το τσόκ που χρησιμοποίησες… Πιό ανοιχτό τσόκ θα έκανε καλύτερη δουλειά.
    Υποπτεύομαι τα χοντρά σκάγια απο #8 σαν πιό κατάλληλα για μακρινές τσίχλες…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455431

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>apopsis wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>samgunner62 wrote:</div><br><br><br>
    Το ζητουμενο ειναι αν αξιζει ο κοπος να αφαιρεσεις μεταλλο απο το κωννο τελικα,γιατι εγω αλλα ειδα εχτες και δεν το περιμενα,περιμενα να δω μεγαλα κεντρα απο την οπτιμα ως μπρος ολα τα κοντοκωννα,ιδιαιτερα με το 8αρι που υποτιθεται υπερτερει ο κωννος ο μακρυς.Αλλα απλα επικρατουσε σε προβληματικα φουλ τσοκ και τιποτα παραπανω.<br><br><br><br><br>
    <hr><br><br><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br><br><br>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Το να κάτσεις να κάνεις ολόκληρη ιστορία σε ένα όπλο που ρίχνει κάπως καλά, δέν λέει και τόσα πράγματα.<br><br><br><br>
    Αν όμως έχεις μια κάννη που ρίχνει απαίσια και στα 25 μέτρα ψάχνεις να βρείς σκάγια στο χαρτί, επίσης αν δέν θα κλαίς και πολύ σε πιθανή καταστροφή της κάννης εφόσον μπορείς να πάρεις καινούρια με 180 Ευρώ, ίσως τότε αξίζει να πειραματιστείς.<br><br><br><br>
    Η δική μου βελτίωση μου διόρθωσε τα πράγματα που ενδειντικά μέν , αδόκιμα δε , παρουσίασα.<br><br><br><br>
    Προς αποκατάστασιν των πραγμάτων παραθέτω το αποτέλεσμα διορθωμένο .<br><br><br><br>
    Τα νούμερα είναι σαφώς γραμμένα, άν και οι διαστάσεις του χαρτιού δέν είναι απόλυτα σωστές (1χ1) αλλά στο ύψος είναι 104εκ.

    μπορεις να γραψεις αναλυτικα την συνταγή ? ιδιογομωση το φυσιγγι η εμποριου είναι ?

    Εμπορίου, Φυσίγγια Δούβρης.(Σπάρτη)Βιοτεχνία.<br><br>
    1,20 Aquila sv, Τώρα ξανά slc/sv που έμπαινε παλιότερα με τα ίδια αποτελέσματα.<br><br>
    Συγκεντρωτήρας B/Pellagri (σκοπευτικός)

    Με τα παραπάνω υλικά, με μόνη αλλάγή τα σκάγια 26γρ και #9άρια του είχα κάνει παραγγελία 500 φυσίγγια.100 Ευρώ<br><br>
    Έμεινα πολύ ευχαριστημένος. αφού τελείωσαν το ξαναγύρισα στα αυθεντικά σκήτ.

    Απο πλευράς αποτελεσματικότητας, ότι πετυχαίνω πέφτει ξερό.<br><br>
    Στα ψηλά καρτέρια (που παίξανε πολύ φέτος) πάω πάλι σε φυσίγγια καθημερινής χρήσης στα 30-32γρ 5 Ευρώ το κουτί.<br><br>
    Με άλλα λόγια τίποτα το εξεζητημένο πουθενά.

    μα ειχα την υποψια ότι ο υπαιτιος είναι ο Τ2 και η υποψια μου βγηκε αληθινη , εχεις μαζεψει ριγμένους συγκεντρωτηρες ? σπανε όλα τα φτερα ? οσο αφορα τα περιφερειακα καλα κανεις και δεν δινεις σημασια , μονο οσα είναι στο κεντρο της τουφεκιας είναι και τα πιο δραστικα , στην στηλη μεσα στο φυσιγγι είναι τα μεσαια και τα προτελευταια

    Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται “άσχημα”….
    Ναί! μάζεψα ριγμένους συγκεντρωτήρες. Μετά απο τις επεμβάσεις στην κάννη , πλέον κανένας συγκεντρωτήρας δέν ανοίγει ούτε ένα πέταλλο.
    Στην αρχή πανικοβληθηκα , στη συνέχεια όμως βλέποντας ότι τα πουλιά πέφτουν αλλά και οι τουφεκιές μου αρέσουν στα χαρτιά, λαμβάνοντας υπόψη ότι είμαι συνήθως καρτεριτζής, τώρα λέω ότι δέν με νοιάζει. Αν σημαδεύω σωστά τα παίρνω τα πουλιά. (πολύ καλύτερα απο πρίν)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #455433

    Μάρκο, όχι ένα, 10 παπιά να βάλω.<br>
    Ευχαριστώ για τις προσωπικές αναφορές.<br>
    Στην τουφεκιά αυτή σε βλεπω μάλλον μετανιωμένο για το τσόκ που χρησιμοποίησες… Πιό ανοιχτό τσόκ θα έκανε καλύτερη δουλειά.<br>
    Υποπτεύομαι τα χοντρά σκάγια απο #8 σαν πιό κατάλληλα για μακρινές τσίχλες…

    [/quote]

    Χρηστο φιλε τι 8αρια.. αν θυμασαι ειναι τουφεκια 5αριων με σκοπο μακρινα παπια..καμια σχεση με τσιχλες…
    .στα 40 μετρα και πανω τα ντεμι δεν εχουν επαρκεια πυκνοτητα.
    οπως ειχα γραψει στην αρχη των αναρτησεων τους η συγγεκρημενη γεμιζετε με μαλληνη πλεον σε νουμερα απο 7αρια 6αρια και πανω και ριχνετε σε ενα μεγαλο ευρος κυνηγιων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #455442

    Ναί! μάζεψα ριγμένους συγκεντρωτήρες. Μετά απο τις επεμβάσεις στην κάννη , πλέον κανένας συγκεντρωτήρας δέν ανοίγει ούτε ένα πέταλλο.

    δεν θα επρεπε να ανοιγουν ομως ;;;;
    αυτος ειναι αλλοσται ο σκοπος τους γιάυτο εχουν τις διεκεκομενες για να διαχωριζονται τα πεταλα κατα την αντισταση ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #455449

    σαραντο ετσι ειναι..οι υγροι συμπιεσμενοι ειναι η κοντινοτεροι σε μημυση σαρκας.<br>
    αλλα σε ενα τεστ που θα χρειασθεις το λιγοτερο 12- 15 καταλογους…και πρακτικα αδυνατο ειναι να εχεις και τους 15 στην ιδια ακριβως υγρασια και συμπιεση ,,κατι που μπορει να εκτρεψει το στατιστικο αποτελεσμα αρκετα…<br>
    η επιλογη στεγνων..εχει το πλεονεκτικα πως η οποια σωστη η μετρια η ακομα και λαθος αντισταση εχουν..ειναι ακριβως ιδια για ολες τις αποστασεις τσοκ και βολες που θα κανουμε..
    μη ξεχνας πως ο στοχος ειναι να εντοπισθουν διαφορες περιφερειας κεντρου.,,,απο εκει και περα..το φυσιγγιο που μας αρεσει..για την τιμη των οπλων του κανουμε 2 καταλογους βρεμενους και σφυκτους… για τον ακριβεστερο δυνατο εντοπισμο της πραγματικης διατρησης . λεω δυο καταλογους.. με το σκεπτικο.. μια τουφεκια σε μια μεση κοντινη αποσταση…και μια σε μακρινη.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο μας τον Μάρκο…
    κάποτε μετά από “βρέξιμο” ακριβώς ΙΔΙΩΝ και ΙΣΟΒΑΡΩΝ καταλόγων- δοκιμίων, τα ζύγισα ένα – ένα, ε, λοιπόν κανένα δεν είχε το ίδιο βάρος και υπήρχε απόκλιση μέχρι και σχεδόν 50%!!!!! πως να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα;
    Επίσης θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας όχι στον μέσο όρο της διάτρησης, αλλά στο εύρος αυτής…
    Το φυσίγγι που γεμίζει την τσάντα δεν αυτό με την μεγαλύτερη διάτρηση αλλά με την πιο ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #455470

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Ναί! μάζεψα ριγμένους συγκεντρωτήρες. Μετά απο τις επεμβάσεις στην κάννη , πλέον κανένας συγκεντρωτήρας δέν ανοίγει ούτε ένα πέταλλο.

    δεν θα επρεπε να ανοιγουν ομως ;;;;<br>
    αυτος ειναι αλλοσται ο σκοπος τους γιάυτο εχουν τις διεκεκομενες για να διαχωριζονται τα πεταλα κατα την αντισταση ……

    Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Οι συγγεντρωτηρες είναι για να ανοίγουνε ( αλλο αν μερικές φορές βρίσκει μερικά φτερά κλειστα). Οι συγγεντρωτηρες που δεν είναι για να ανοίξουν δεν έχουν φτερά.Δεν βλέπω τι μπορεί να κάνει μια τροποποιημένη κάνη σε ένα συγγεντρωτηρα και να τον κάνει να μην ανοίξει. Το πιθανότερο είναι, να είναι η παρτίδα από τους συγγεντρωτηρες κακοφτιαγμένη και να προκαλεί κάτι τέτοιο πχ να έχει πέσει πολύ υλικό στις συνδέσεις των φτερών και να μην ξεχωρίζουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #455501

    μα και εγω μια ισσοκατανομη προσπαθω να πιασω στα φυσιγγια μου αλλα και μια διατρηση οπου ο περιφημος λογος ελασσονος μεγιστης διατρησης να ειναι ο μικροτερος δυνατος…..
    Θαθελα ομως να πω.. αν και παλαιοτερα το ειχα γραψει ,,,καποιες επισημανσεις πανω στο καυτο θεμα διατρηση.
    να το πω με ενα παραδειγμα λοιπον
    Αν εχουμε μια χ μαζα μολυβδλου σχηματος μπυλια βλημα.. μονοβολο..κλπ..που συναντα τον στοχο.εστω με 300μ/δ και βαρος 3 γρμ
    και επισης αλλη μια μαζα ιδιου βαρους που επισης συνανστα τον στοχο με τα ιδια ακριως μετρα 300 μ/δ
    λογικα εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια κινητικη ενεργεια…( ιδιο βαρος ιδια ταχυτητα ) σωστα μεχρι εδω.
    αλλα αυτο καθ αυτο δεν συνεπαγετε πως θα εχουν παντα την ιδια διατρηση σαν αποτελεσμα!!!!
    το αποτελεσμα το διατρητικο περαν του αν υπαρχουν ακριβως ιδιες κινητικες ενεργειες επιρεαζετε απο το σχημα κραμα σκληροτητα της καθε βολιδας.
    με απλα λογια λοιπον… ενδεχετε δυο σκαγια..δυο απλα σκαγια που φτανουν σε ενα στοχο με ιδες ταχυτητες και βαρη να δωσουν διαφορετικες διατρησεις επι χαρτου..αν υποθτικα το ενα ειναι σφαιρικο και το αλλο ελαφρα οβαλ…

    ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ ,,ΕΠΙ ΣΤΟΧΟΥ= ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ..ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

    σε προσφατες χρονικα μελετες μου σε βληματακια αεροβολου διαμ 6,35 κατασκευης δικης μου..πειραματιζομενος επι του θεματος…διπιστωσα μεγαλες διαφορες στις διατρησεις διοφορετικων βολιδων ως προς το κραμα και το σχημα της κεφαλης.
    παντα μεσα στο πλαισιο με ταχυτητα προσκρουσης ιδια… αρα και με κινητικη ενεργεια ιδια!!!!
    ( σ αυτα τα τεστακια με χρηση ταχογραφου μετραω ταχυτητες βληματος ακριβως στον στοχο… καμια σχεση με την μετρηση την αρχικη που γινετε μπροστα απο την καννη ..)


    επειδη η ουσια ,,,στην ουσια,,, ειναι η κινητικη ενεργεια… και οχι η διατρηση
    εμεις ..για πρακτικους λογους…διατρησεις μετραμε… οκ ειναι μια σχετικη καλη αξιολογιση…

    αλλα ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ…

    Σε καθε περιπτωση.. μεσα απο αυτα που σας γραφω… καταλαβαινετε πως απο ενα σημειο και μετα το θεμα παυει να ειναι βλητικο..και χρειαζετε και ιατρικες γνωσεις…
    ΕΜΕΝΑ παντως μ αρεσει που εχει περεταιρω παραμετρους..αρα ψωμι για ψαξημο για πειραματακια
    θαθελα να πω τελος.. προς τους φιλους που θελουν να εμπλακουν με μετρησεις..η που ηδη εμπλεκονται πως η αναγκη αφθονων καταλογων ειναι μεγαλη…( αρκετες 20αδες…) μια καλη μεθοδος ειναι μια καλη σχεση με καποιο εργαζομενο στον οτε… ειναι συνταγη θα την ελεγα μηδεν αποτυνχανουσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #455503

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>λιουφκα wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>apopsis wrote:</div><br>
    Ναί! μάζεψα ριγμένους συγκεντρωτήρες. Μετά απο τις επεμβάσεις στην κάννη , πλέον κανένας συγκεντρωτήρας δέν ανοίγει ούτε ένα πέταλλο.

    δεν θα επρεπε να ανοιγουν ομως ;;;;<br><br>
    αυτος ειναι αλλοσται ο σκοπος τους γιάυτο εχουν τις διεκεκομενες για να διαχωριζονται τα πεταλα κατα την αντισταση ……

    Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Οι συγγεντρωτηρες είναι για να ανοίγουνε ( αλλο αν μερικές φορές βρίσκει μερικά φτερά κλειστα). Οι συγγεντρωτηρες που δεν είναι για να ανοίξουν δεν έχουν φτερά.Δεν βλέπω τι μπορεί να κάνει μια τροποποιημένη κάνη σε ένα συγγεντρωτηρα και να τον κάνει να μην ανοίξει. Το πιθανότερο είναι, να είναι η παρτίδα από τους συγγεντρωτηρες κακοφτιαγμένη και να προκαλεί κάτι τέτοιο πχ να έχει πέσει πολύ υλικό στις συνδέσεις των φτερών και να μην ξεχωρίζουν

    φιλε μαλλον καποιο λαθος κανεις , ο ιδιος ο Gualandi εχει πει οτι πρεπει οι συγκεντρωτηρες να είναι εργοστασιακα προκομενοι , μονο οι αμερικανικοι είναι ετσι φτιαγμένοι , ολοι οι ευρωπαικοι δεν είναι προκομενοι αλλα χαραγμενοι μονο για ευκολια στην τοποθετηση τους μεσα στο φυσιγγι από τις αυτόματες μηχανες των εταιριων κατασκευης φυσιγγιων , μενοντας με την θεωρια οτι με τον πυροβολισμο ανοιγουν κατι όμως που δεν ισχυει στην πραξη , οι ιδιογομωτες πρεπει να προκοβουν αλλα υπαρχουν πολλοι που δεν προκοβουν , από εκει και περα σε διευρυμενο σπανε πιο ευκολα τα φτερα αν και αυτό δεν είναι κανονας , σε οπλα με στενους αυλους είναι συχνο το φαινομενο να μην σπανε καθολου η να σπανε ένα η δυο , σε οπλα με επιμυκυμενο κωνο δεν σπανε καθολου γιατι δεν υπαρχει πλεον το πρωτο και ισχυροτερο σφυροκόπημα που εκανε πανω στο κυαθιο ο αποτομος και κοντος εργοστασιακος κωνος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #455522

    κάποτε μετά από «βρέξιμο» ακριβώς ΙΔΙΩΝ και ΙΣΟΒΑΡΩΝ καταλόγων- δοκιμίων, τα ζύγισα ένα – ένα, ε, λοιπόν κανένα δεν είχε το ίδιο βάρος και υπήρχε απόκλιση μέχρι και σχεδόν 50%!!!!! πως να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα;

    Μαριε εγω τους αφηνω να φουσκωσουν και τους παταω χαμο μεχρι να γινουν τακοι,δεν τους εχω ζυγησει,αλλα τους εχω τσεκαρη με το χρονογραφο απο πλευρας διατρησεις με το αεροβολο με μια σταθερη ταχυτητα,με μια βολη εξ επαφης,απο διατρηση ειναι σταθεροτατη,ο δε ξερος αστα,ειναι οτι ναναι φιλε,αυτο το εκανα το πρωτο καιρο,γιατι ειχα αμφιβολιες,αφου ειδα οτι το βολη σταματαγε παντα στο ιδιο σημειο πριν τη χρηση,απλα τους κανω τακους,και απ ευθειας για βολη,παντα στον ιδιο χρονο.Εγω οπως πολυ σωστα λες ελεγχο ολα τα σκαγια που ειναι επανω,και τα γραφω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455525

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Ναί! μάζεψα ριγμένους συγκεντρωτήρες. Μετά απο τις επεμβάσεις στην κάννη , πλέον κανένας συγκεντρωτήρας δέν ανοίγει ούτε ένα πέταλλο.

    δεν θα επρεπε να ανοιγουν ομως ;;;;<br>
    αυτος ειναι αλλοσται ο σκοπος τους γιάυτο εχουν τις διεκεκομενες για να διαχωριζονται τα πεταλα κατα την αντισταση ……

    Θα έπρεπε να ανοίγουν κανονικά.
    Κανονικά όλοι οι συγκεντρωτήρες με φτερά πρέπει να ανοίγουν…..

    Τώρα, Αν δεν ανοίγουν, τι έγινε; Μιλάω για περίπτωση που κανένα φτερό δεν ανοίγει.
    Μιά υπόθεση θα κάνω μόνο. Σε εργοστασιακά, απείραχτα όπλα λογικά όλοι οι συγκεντρωτήρες πρέπει να ανοίγουν πλήρως.
    Πολλές φορές όμως το φαινόμενο να ανοίγουν μόνο ένα ή δύο φτερά είναι σύνηθες. (κακή κατανομή λόγω ανώμαλης περιστροφής του συγκεντρωτήρα πρίν αποχωριστεί απο τα σκάγια.)

    Ερχόμαστε λοιπόν στην κυριολεξία να πούμε: Ή όλα ή τίποτα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455527

    Μάρκο, όχι ένα, 10 παπιά να βάλω.<br><br>
    Ευχαριστώ για τις προσωπικές αναφορές.<br><br>
    Στην τουφεκιά αυτή σε βλεπω μάλλον μετανιωμένο για το τσόκ που χρησιμοποίησες… Πιό ανοιχτό τσόκ θα έκανε καλύτερη δουλειά.<br><br>
    Υποπτεύομαι τα χοντρά σκάγια απο #8 σαν πιό κατάλληλα για μακρινές τσίχλες…
    <br>

    Χρηστο φιλε τι 8αρια.. αν θυμασαι ειναι τουφεκια 5αριων με σκοπο μακρινα παπια..καμια σχεση με τσιχλες…<br>
    .στα 40 μετρα και πανω τα ντεμι δεν εχουν επαρκεια πυκνοτητα.<br>
    οπως ειχα γραψει στην αρχη των αναρτησεων τους η συγγεκρημενη γεμιζετε με μαλληνη πλεον σε νουμερα απο 7αρια 6αρια και πανω και ριχνετε σε ενα μεγαλο ευρος κυνηγιων.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>
    [/quote]
    Όχι, δέν μιλάω για 8άρια !
    Πολύ καλά κατάλαβα τί εικόνα έστειλες και γιατί.
    Απλά εξέφρασα δυνατά μιά σκέψη μου περί χρήσεως χοντρού σκαγιού για μακρινές βολές. Ας πουμε 6άρια στα 28-30γρ.
    Να είσαι καλά και να πειραματίζεσαι δημιουργικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #455529

    Δεν ξέρω αν τα έχω μάθει σωστά..αλλά από όσο ξέρω το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο μαζί το πρόσωπο…. Τελικά πιο είναι το ορθότερο όλων να βρεις πραγματικά μετά από πολύ ψάξιμο και γνώση το τι Τσοκ ταιριάζουν στο όπλο μας και στα κυνήγια που κάνουμε και με σταθερά βλητικά αποτελέσματα περα τον προσδοκιών μας να συμπορευτείς με όλο αυτό …. Εως εδώ όλα ακούγονται θα έλεγα φυσιολογικά… τώρα από εδώ και περα τι είναι αυτό που κάνει ορισμένους ανθρώπους να είναι παραπάνω από βέβαιοι ότι κάνοντας τους οποιοδήποτε κώνους ..γυάλισμα ξύριζα και κάθε λογής αρωματικό. Θα συνεργάζεται άψογα με όλα τα παραπάνω.. ΤΙ είναι αυτό που τους κάνει να πιστεύουν ότι πιθανότατα κλείνοντας την τουφεκιά (μάζεμα περιφερικών σκαγιών)… πολύ πιο πιθανότατα το πουλι να εκρήγνυται όπως λένε ως το ιδανικότερο τον βλητικών κα θηρευτικών προσδοκιών του μέσου Έλληνα κυνηγού … δηλαδή .. πιστεύουν ότι κάνοντας όλα αυτά που τους είπαν …ΓΙΑΤΙ … είναι βέβαιο ότι τους το είπαν (αρχικά).. θα έχουν εξασφάλιση δια παντός ΤΟ τέλειο τις συνεργασίας Τσοκ φυσιγγίου αυλου κώνου και μια πλειάδα ακόμα πραγμάτων… άντε και να τα δεχτώ όλα αυτά… αυτό που πραγματικά με τρελαίνει είναι πιο είναι το ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ σε όλο αυτό … πιο είναι το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ για όλους αυτούς που κάνοντας το κάτι παραπάνω στο όπλο… τους κάνει να νιώθουν άτρωτοι.. βλητικά.. τους κάνει να νιώθουν ότι αν έχουν το καλύτερα γυαλισμένο άυλο και κώνο θα έχουν αυτό το παραπάνω ποσοστό σε κατανομή ώστε να έχουν ελαχιστοποιήσει τα όποια πιθανά βλητικά μειονεκτήματα ενός συμβατικότερου όπλου… δηλαδή … όλο αυτό είναι που κάνει το κάτι παραπάνω και κάνει όλους αυτούς να τρομάζουν στην ιδέα ενός όπλου στα χερια τους που δεν έχει υποστεί το παραμικρό …δηλαδή όλο αυτό σκοτώνει το πουλί στα απίστευτα μέτρα που έχουμε διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια εδώ μέσα… θα ξαναπώ ότι δεν είμαι εναντια σε πράγματα που μπορούν να βελτιώσουν το όπλο στο σύνολο του αλλά προς θεού να προβώ σε ακραία πράγματα ώστε να ζω σε μια προσωπική εικονική πραγματικότητα .. το τι είναι μετρά και το που μπορεί το λειοκαννο να θήρευση με το ύψιστο τον βλητικών αποτελεσμάτων.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Κάπνα, καλέ φίλε.
    Εμένα μου δούλεψε η ιδέα της βελτίωσης κάποιας κάννης. ΟΚ, σαν σκοπευτής μπορεί να είμαι ο χειρότερος εδώ μέσα. Δέν με νοιάζει.
    Με νοιάζει να είναι η τουφεκιά μου καλή. Μιλάω για την τουφεκιά που ζητά ένας πολύ καλός σκοπευτής.
    Είναι όμως μεγάλης σημασίας το να ξέρει ο εξπέρ τόσο όσο και ο αρχάριος τι πραγματικά ρίχνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #455534

    να το πω με ενα παραδειγμα λοιπον
    Αν εχουμε μια χ μαζα μολυβδλου σχηματος μπυλια βλημα.. μονοβολο..κλπ..που συναντα τον στοχο.εστω με 300μ/δ και βαρος 3 γρμ
    και επισης αλλη μια μαζα ιδιου βαρους που επισης συνανστα τον στοχο με τα ιδια ακριως μετρα 300 μ/δ
    λογικα εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια κινητικη ενεργεια…( ιδιο βαρος ιδια ταχυτητα ) σωστα μεχρι εδω.
    αλλα αυτο καθ αυτο δεν συνεπαγετε πως θα εχουν παντα την ιδια διατρηση σαν αποτελεσμα!!!!
    το αποτελεσμα το διατρητικο περαν του αν υπαρχουν ακριβως ιδιες κινητικες ενεργειες επιρεαζετε απο το σχημα κραμα σκληροτητα της καθε βολιδας.
    με απλα λογια λοιπον… ενδεχετε δυο σκαγια..δυο απλα σκαγια που φτανουν σε ενα στοχο με ιδες ταχυτητες και βαρη να δωσουν διαφορετικες διατρησεις επι χαρτου..αν υποθτικα το ενα ειναι σφαιρικο και το αλλο ελαφρα οβαλ…

    Συμφωνώ απόλυτα με τον mark cal20 απλά θα ήθελα να συμπληρώσω 1-2 πράγματα
    Η διάτρηση θα εξαρτηθεί όπως είπε από το σχήμα και την σκληρότητα. Με αλλά λόγια από την παραμόρφωση που μπορεί να υποστεί το σκάγι από την πρόσκρουση ή την ήδη αποκτημένη παραμόρφωση κατά την πορεία του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το βιντεακι

    http://www.youtube.com/watch?v=QfDoQwIAaXg

    που φαίνονται στιγμές πρόσκρουσης σε στόχους, στην αρχή σε βλήματα πολεμικού και στο τέλος σε λίγα παραδείγματα με κυνηγητικό. Όπως θα δείτε χαρακτηριστικά κάποια βλήματα εξαϋλώνονται με την πρόσκρουση και κάποια διαπερνούν σχεδόν ακέραια. Καλό είναι να θυμηθούμε και το κλασικό παράδειγμα της πινέζας. Γιατί δηλαδή η πινέζα καρφώνεται στο ξύλο και το διαπερνά Επειδή η εφαρμοζόμενη πίεση στο ξύλο είναι δύναμη προς επιφάνεια επαφής. Έτσι αν εφαρμόσεις 1 Ν σε 1 τριγωνικό εκατοστό που είναι η επιφάνεια του κεφαλιού της, αυτή θα μεταφερθεί στην μύτη 1000 φορές μεγαλύτερη , γιατί η επιφάνεια της μύτης είναι 1000 φορές μικρότερη από της κέφαλης.
    Είναι ο ίδιος λόγος που βάζεις χιονοπέδιλα στο χιόνι για να περπατάς χωρίς να βουλιάζεις , γιατί τα μαχαίρια και τα ψαλίδια έχουν κοφτερές ακμές και τα τανκς ερπύστριες.. Η πίεση θα σκίσει το δέρμα του πουλιού και όχι η ενέργεια. Μπορείς να εφαρμόσεις την ιδία ακριβώς ενεργεία με ένα μονοβολο σε ένα αγριογούρουνο, χτυπώντας το με μια μπάλα του μπάσκετ , δεν θα διαπεράσεις το δέρμα έτσι όμως.
    Έτσι λοιπόν αν το σκάγι σαν σχήμα παραμείνει ανάλιωτο θα έχει μικρή επιφάνεια προσβολής άρα και μεγάλη πίεση άρα και μεγάλη διάτρηση. Αν όμως παραμορφωθεί κατά την πρόσκρουση θα εμφανίσει μεγάλη επιφάνεια προσβολής , μικρότερη διαδρομή ΟΜΩΣ θα σχηματίσει μεγαλύτερης γεωμετρικής επιφάνειας τραύμα.
    Στο προηγούμενο βίντεο μπορείτε να δείτε βλήματα που έχουν κεφάλι ακριβώς για να παραμορφώνονται, πόσο λίγο προχωρανε μέσα στο ζελέ , πως παραμορφώνεται το αρχικό μέρος και τι τραύμα προκαλούν.
    Τώρα βεβαία όπως πολύ σωστά είπε ο mark cal20 από εδώ και πέρα όντως θέλει ιατρικές γνώσεις σε σχέση με το τι καταβάλλει το θήραμα άμεσα και το τονίζω άμεσα ( γιατί αν είναι όλες οι βολές μου να πλήττουν τα θήραματα και τα θηράματα από τον Αλίαρτο και να πέφτουν στην Θήβα τι να το κάνω ???)
    Άρα αν τελικά λυθεί το θέμα υπό ποιες συνθήκες πέφτει το θήραμα άμεσα , νομίζω ότι υπάρχει μια καλή αφετηρία για να γυρίσουμε προς τα πίσω και να μιλήσουμε για μαλακά η σκληρά σκάγια , για ταχύτητες , για ενέργειες , για παραμορφώσεις και για ότι άλλο κουβαλούν το σκάγια μαζί τους

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων