Συχνότητα Ταίσματος Σκύλου

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Μέθοδοι

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #316259

    την περίοδο του κυνηγιού το ταίζουμε κανονικά το πρωί πριν το κυνήγι ; (έχω ένα κόκκερ 7 μηνών)
    να του δίνω ποιό πολύ τροφή τώρα που είναι κουτάβι και το πέρνω μαζί μου στο κυνήγι ;

    Φίλε μου εγώ προσωπικά τα ταΐζω τουλάχιστον 12 ώρες πριν βγουν στο κυνήγι. Πριν το κυνήγι απαγορεύεται αυστηρά να το ταΐζεις κανονικά γιατί υπάρχει πιθανότητα να πάθει μεγάλη ζημιά ο σκύλος. Αν θες μόνο κάτι λίγο. Εγώ τους δίνω 2 φέτες ψωμί πριν το κυνήγι και αφού γυρίσω και περάσει καμιά ώρα τα ταΐζω κανονικά την ξηρά οπότε μέχρι την επόμενη το πρωί θα έχουν περάσει 12 ώρες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #316256

    την περίοδο του κυνηγιού το ταίζουμε κανονικά το πρωί πριν το κυνήγι ; (έχω ένα κόκκερ 7 μηνών)
    να του δίνω ποιό πολύ τροφή τώρα που είναι κουτάβι και το πέρνω μαζί μου στο κυνήγι ;
    το ταίζω 2 φορές την ημέρα

    ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΔΙΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ(ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟΣ)ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ,ΤΟ ΟΤΙ ΤΑΙΖΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΨΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΩΣ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ) ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΑΚΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΕΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ.ΕΑΝ ΤΑΙΖΕΙΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ ΕΚΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΦΑΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙ.(ΔΙΑΤΡΟΦΗ BARF)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    ftunos στις #316254

    Άλλο BARF άλλο μαγειρευτό. :lol:
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #167704

    ΕΓΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ(ΠΟΙΝΤΕΡ-ΣΕΤΤΕΡ) ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ(ΠΡΩΙ-ΒΡΑΔΥ)ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΥΟ,ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΔΡΟΣΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #316252

    Άλλο BARF άλλο μαγειρευτό. :lol:
    Φιλικά

    ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ BARF ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΕΝΖΗΜΑ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΨΗ ΤΟΥ ΖΩΟΥ.
    ΦΙΛΙΚΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    ftunos στις #316251

    Γιαυτό και δεν "μαγειρεύονται" οι τροφές στην μέθοδο αυτήν.
    Έτσι ξέρω τουλάχιστον. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #316239

    Γιαυτό και δεν "μαγειρεύονται" οι τροφές στην μέθοδο αυτήν.
    Έτσι ξέρω τουλάχιστον. :lol:

    [font=”Comic Sans MS”]B.A.R.F. Είναι το ακρωνύμιο των λέξεων
    Biologically = Βιολογικά
    Appropriate = Κατάλληλα
    Raw = Ακατέργαστα
    Food = Τρόφημα[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Xman στις #316120

    Φίλε μου εγώ προσωπικά τα ταΐζω τουλάχιστον 12 ώρες πριν βγουν στο κυνήγι. Πριν το κυνήγι απαγορεύεται αυστηρά να το ταΐζεις κανονικά γιατί υπάρχει πιθανότητα να πάθει μεγάλη ζημιά ο σκύλος. Αν θες μόνο κάτι λίγο. Εγώ τους δίνω 2 φέτες ψωμί πριν το κυνήγι και αφού γυρίσω και περάσει καμιά ώρα τα ταΐζω κανονικά την ξηρά οπότε μέχρι την επόμενη το πρωί θα έχουν περάσει 12 ώρες.

    σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου , είναι πολλά πράγματα που λόγω ότι είναι το πρώτο σκυλί μου δεν τα ξέρω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Xman στις #316115

    ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΔΙΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ(ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟΣ)ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ,ΤΟ ΟΤΙ ΤΑΙΖΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΨΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΩΣ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ) ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΑΚΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΕΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ.ΕΑΝ ΤΑΙΖΕΙΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ ΕΚΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΦΑΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙ.(ΔΙΑΤΡΟΦΗ BARF)

    Σε ευχαριστώ πολύ , τον ταίζω φυσικά ξηρά τροφή πιστεύω είναι καλύτερο απο το μαγειρευτώ και ποιο απλό

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #316111

    σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου , είναι πολλά πράγματα που λόγω ότι είναι το πρώτο σκυλί μου δεν τα ξέρω

    Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος, καλά κάνεις και ρωτάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #167898

    Το κουρτχααρ 16 μηνων το βγαζω καθημερινα γυρω στο διωρο ,και γυρω στις 10 μερες το μηνα που εχει φεγγαρι το βγαζω και το βραδυ.
    Οταν το βγαζω μονο μερα το ταιζω 16.00 το απογευμα,ενω οταν το βγαζω και το βραδυ μετα την βολτα την βραδινει βολτα.
    Μηπω πρεπει να αλαξω τον τροπο που το ταιζω?Καθε βοηθεια δεκτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #315770

    Το κουρτχααρ 16 μηνων το βγαζω καθημερινα γυρω στο διωρο ,και γυρω στις 10 μερες το μηνα που εχει φεγγαρι το βγαζω και το βραδυ.
    Οταν το βγαζω μονο μερα το ταιζω 16.00 το απογευμα,ενω οταν το βγαζω και το βραδυ μετα την βολτα την βραδινει βολτα.
    Μηπω πρεπει να αλαξω τον τροπο που το ταιζω?Καθε βοηθεια δεκτη

    [font=”Comic Sans MS”]Μια χαρά είναι το πρόγραμμά σου, αν θες το καλύτερο τάιζε τον πάντα την ίδια ώρα δηλαδή το βράδυ, πάει δεν πάει βόλτα.
    Φιλικά[/font]

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων