FABARM H4 – 66cm

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331342

    Λοιπον…σημερα το πρωι περασα μια βολτιτσα απο τον φιλο μου το Τζενο…και μιας που ηταν εκει και ο Κωστας, πιασαμε την κουβεντα για τα οπλα…οχι οτι θα μιλουσαμε για κατι αλλο δηλαδη… :)

    Ο Τζενος ελεγε για την A400 Light KO που απεκτησε προσφατα, εγω ελεγα οτι μου πεφτει βαρια η H4 με τα 3165gr…και οτι σκεφτομουνα να ελαφρυνω το οπλο ή να το δωσω οσο-οσο πριν αρχισω να το πειραζω για να περασω σε ενα ελαφρυ οπλο αδρανειας…και σε εκεινο το σημειο πεταγεται ο Κωστας και λεει οτι εχει την Beccaccia!

    Οπα λεω, τα πιασαμε τα λεφτα μας!
    – Κωστα την εχεις εδω;
    – Ναι στο αμαξι!

    Βλεπω λοιπον το οπλο…πιανω το οπλο…περιεργαζομαι το οπλο…ειχε κοπει το κοντακι και ηταν ακριβως στα μετρα μου…και λεω: εδω ειμαστε, μ'αρεσει πολυ! Τι ηθελα και το πα…δεν ξερω…;

    Πεταγεται ο Τζενος και λεει: δωστου να ριξει!

    Δωστου να ριξει…δωστου να ριξει…να ριξει…αντε και ψαχναμε φυσιγγια, τελικα μου δινει 1 28gr Sporting με F2x28…και εγω ο πανεξυπνος λεω μου πεφτει λιγο…οποτε και ο Τζενος μου λεει να σου δωσω 1 απο τα δικα σου…ητανε αυτο με S4n 1.50x33gr με συγκεντρωτηρα Spark περι τα 700 bar πιεση…

    Παω εκει παρακατω, ριχνω το F2x32…σχεδον ολα καλα! Δεν κλωτσαει…δεν κανει…δεν ρανει…αν και ξερο το μπαμ! Λεω δεν θα κουδουνισω…αντε και θα τα καταφερουμε να περασουμε στην αδρανεια… :rolleyes: :)

    Κανω λοιπον και το μοιραιο λαθος και ριχνω το δικο μου, που παρεπιπτοντως εριχνα στα μπασιματα χωρις κανενα προβλημα με την Η4…και ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΜΑ!!!

    Το οπλο ειχε κοντακι στα μετρα μου και πολυ καλο πελμα Benelli, με πατεντα, τελειο ζυγισμα και μου αρεσε πραγματικα παρα πολυ το στησιμο και το ζυγισμα…απλα εχει περασει 1 ωρα…και ακομα εχω πονοκεφαλο!

    Ηθικο διδαγμα: δεν πρεπει να αποχωρηστω ακομα την H4 και ας μου πεφτει βαρια, για τα περιεργα γουστα μου…!

    Παιδια, ακουω γνωμες για το πως τα 3165gr της H4 θα γινουν 3000gr…ευχαριστω! :)

    Φιλικα Νικος :P

    ΥΓ Στο τελος και εν οσο κουδουνιζα…ο Τζενος προσφερθηκε να μου δωσει την Α400 για να ριξω, μπας και πανε κατω τα φαρμακια, αλλα μου ειπε οτι θα επρεπε πρωτα να πλυνω τα χερια μου με οινοπνευμα, για να φυγουν τα μικροβια… :) :) :) :)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    mylos21 στις #160769

    καλησπερα παιδια…ειμαι κ εγω ενας ακομα καινουργιος κυνηγος και κατοχος μιας Η4…θα ηθελα να ρωτησω τον Νικοs77 για μια διαφορα που παρατηρησα…στη δικη μου Η4 το σπειρωτο κοματι μεσα στο πιστονι ειναι χρυσαφι ενω το δικο σου ασημι..ξερεις γιατι ειναι διαφορετικα???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #331334

    καλησπερα παιδια…ειμαι κ εγω ενας ακομα καινουργιος κυνηγος και κατοχος μιας Η4…θα ηθελα να ρωτησω τον Νικοs77 για μια διαφορα που παρατηρησα…στη δικη μου Η4 το σπειρωτο κοματι μεσα στο πιστονι ειναι χρυσαφι ενω το δικο σου ασημι..ξερεις γιατι ειναι διαφορετικα???

    τη μηκοσ κανης εχεις φιλε μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    mylos21 στις #331286

    τη μηκοσ κανης εχεις φιλε μου

    η κανη μου ειναι 66cm…και θα ηθελα να πω πως φιλοι μου που εχουν παλιοτερες fabarm δηλωνουν ενθουσιασμενοι με την Η4…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331236

    καλησπερα παιδια…ειμαι κ εγω ενας ακομα καινουργιος κυνηγος και κατοχος μιας Η4…θα ηθελα να ρωτησω τον Νικοs77 για μια διαφορα που παρατηρησα…στη δικη μου Η4 το σπειρωτο κοματι μεσα στο πιστονι ειναι χρυσαφι ενω το δικο σου ασημι..ξερεις γιατι ειναι διαφορετικα???

    Μπορεις να βαλεις μηπως καποια φωτο; Μηπως ενωεις την επιφανειακη επιστρωση; Να σου πω την αληθεια, το μονο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αν δεν το νικελωσανε (nickelatura) και το επιχρυσοσανε (doratura), διοτι για να βαλανε επιστρωση απο ζιρκονιο…το βλεπω λιγακι απιθανο…εκτος παλι και αν το δικο μου ειναι αλουμινενιο και το νομιζω για νικελωμενο και το δικο σου ειναι ορυχαλκινο…ποτε δεν ξερεις…Fabarm ειναι αυτη, οτι θελει κανει… :D

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #331233

    .
    .
    .

    [b]Παιδια, ακουω γνωμες για το πως τα 3165gr της H4 θα γινουν 3000gr…ευχαριστω![/b] :)

    .
    .
    .

    [font=”Verdana”]1η κίνηση -Πετάς τον μηχανισμό αερίων και βάζεις αδράνεια της Benelli να σταματήσουν και οι εμπλοκές. :D

    2η κίνηση -Σταμάτας να βάζεις φυσίγγια :D

    μετά από όλα αυτά σε βλέπω στα 2750gr :D ………….. να τ' αφήσω???[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #331232

    Λοιπον…σημερα το πρωι περασα μια βολτιτσα απο τον φιλο μου το Τζενο…και μιας που ηταν εκει και ο Κωστας, πιασαμε την κουβεντα για τα οπλα…οχι οτι θα μιλουσαμε για κατι αλλο δηλαδη… :D

    Ο Τζενος ελεγε για την A400 Light KO που απεκτησε προσφατα, εγω ελεγα οτι μου πεφτει βαρια η H4 με τα 3165gr…και οτι σκεφτομουνα να ελαφρυνω το οπλο ή να το δωσω οσο-οσο πριν αρχισω να το πειραζω για να περασω σε ενα ελαφρυ οπλο αδρανειας…και σε εκεινο το σημειο πεταγεται ο Κωστας και λεει οτι εχει την Beccaccia!

    Οπα λεω, τα πιασαμε τα λεφτα μας!
    – Κωστα την εχεις εδω;
    – Ναι στο αμαξι!

    Βλεπω λοιπον το οπλο…πιανω το οπλο…περιεργαζομαι το οπλο…ειχε κοπει το κοντακι και ηταν ακριβως στα μετρα μου…και λεω: εδω ειμαστε, μ'αρεσει πολυ! Τι ηθελα και το πα…δεν ξερω…;

    Πεταγεται ο Τζενος και λεει: δωστου να ριξει!

    Δωστου να ριξει…δωστου να ριξει…να ριξει…αντε και ψαχναμε φυσιγγια, τελικα μου δινει 1 28gr Sporting με F2x28…και εγω ο πανεξυπνος λεω μου πεφτει λιγο…οποτε και ο Τζενος μου λεει να σου δωσω 1 απο τα δικα σου…ητανε αυτο με S4n 1.50x33gr με συγκεντρωτηρα Spark περι τα 700 bar πιεση…

    Παω εκει παρακατω, ριχνω το F2x32…σχεδον ολα καλα! Δεν κλωτσαει…δεν κανει…δεν ρανει…αν και ξερο το μπαμ! Λεω δεν θα κουδουνισω…αντε και θα τα καταφερουμε να περασουμε στην αδρανεια… :D :D

    Κανω λοιπον και το μοιραιο λαθος και ριχνω το δικο μου, που παρεπιπτοντως εριχνα στα μπασιματα χωρις κανενα προβλημα με την Η4…και ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΜΑ!!!

    Το οπλο ειχε κοντακι στα μετρα μου και πολυ καλο πελμα Benelli, με πατεντα, τελειο ζυγισμα και μου αρεσε πραγματικα παρα πολυ το στησιμο και το ζυγισμα…απλα εχει περασει 1 ωρα…και ακομα εχω πονοκεφαλο!

    Ηθικο διδαγμα: [u]δεν πρεπει να αποχωρηστω ακομα την H4 και ας μου πεφτει βαρια, για τα περιεργα γουστα μου…[/u]!

    [b]Παιδια, ακουω γνωμες για το πως τα 3165gr της H4 θα γινουν 3000gr…ευχαριστω![/b] :)

    Φιλικα Νικος :)

    ΥΓ Στο τελος και εν οσο κουδουνιζα…ο Τζενος προσφερθηκε να μου δωσει την Α400 για να ριξω, μπας και πανε κατω τα φαρμακια, αλλα μου ειπε οτι θα επρεπε πρωτα να πλυνω τα χερια μου με οινοπνευμα, για να φυγουν τα μικροβια… :) :D :) B)

    Nικόλα μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να εξοικονομήσεις βάρος από όλα τα υπόλοιπα (αρβυλα νερά κτλ ) νομίζω ότι τα 165 gr δεν κάνουν και τόσο μεγάλη διαφορά//// :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331206

    [font=”Verdana”][size=3]1η κίνηση -Πετάς τον μηχανισμό αερίων και βάζεις αδράνεια της Benelli να σταματήσουν και οι εμπλοκές. :)

    2η κίνηση -Σταμάτας να βάζεις φυσίγγια :D

    μετά από όλα αυτά σε βλέπω στα 2750gr :) ………….. να τ' αφήσω???[/size][/font]

    Οχι Γιαννη, μη με πατας εκει που ποναω! :D Οχι αδρανεια να κουδουνιζω στερεοφωνικα :) ΝΝΝΝΝΝΝΝΤΤΤΤΤΤΤΤΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝΝΝΝΝ

    Παντως, δεν ειναι ασχημη η ιδεα, αρκει να της βαλω καννη απο αμερικανικη αχρωμιοτη χραπα χρουπα :D

    Nικόλα μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να εξοικονομήσεις βάρος από όλα τα υπόλοιπα (αρβυλα νερά κτλ ) νομίζω ότι τα 165 gr δεν κάνουν και τόσο μεγάλη διαφορά//// :D

    Δηλαδη ρε συ να μην κουβαλαω το νερο για τους σκυλους; Τα λυπαμαι τα σκυλακια… :D

    Λοιπον, πηγα σημερα σε 1 μαγαζι και ρωτησα για διαφορα οπλα, αλλα αυτο θα σας το περιγραψω αυριο με το καλο B)

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #160818

    Νίκο, αν βρεις τρόπο να μειώσεις το βάρος της Η4 -και θα τον βρεις- δεν θα πετύχεις τα αποτελέσματα που προσδοκάς.
    Θα βελτιώσεις μεν την εργονομία της αλλά ταυτόχρονα -μειώνοντας την μάζα κατά 150-200 γρ- θα επηρεάσεις το αισθητό
    λάκτισμα της κυρίως στις γομώσεις από 34 γρ και ανω. Τότε, αυτό το όπλο που τόσο σε βόλεψε, ίσος αρχίσει να σε ενοχλεί.
    Στα γράφω αυτά, γιατί διακρίνω από μέρους σου μια ευαισθησία όσο αφορά το λάκτισμα, που για μένα είναι απόλυτα κατανοητή.
    Κάποτε την είχα και εγώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    mylos21 στις #331189

    Μπορεις να βαλεις μηπως καποια φωτο; Μηπως ενωεις την επιφανειακη επιστρωση; Να σου πω την αληθεια, το μονο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αν δεν το νικελωσανε (nickelatura) και το επιχρυσοσανε (doratura), διοτι για να βαλανε επιστρωση απο ζιρκονιο…το βλεπω λιγακι απιθανο…εκτος παλι και αν το δικο μου ειναι αλουμινενιο και το νομιζω για νικελωμενο και το δικο σου ειναι ορυχαλκινο…ποτε δεν ξερεις…Fabarm ειναι αυτη, οτι θελει κανει… :D

    Φιλικα Νικος :D

    θα ανεβασω αλλα σε μια δυο μερες γιατι το οπλο το εχω στο χωριο μιας κ εκει κυνηγαω πιο πολυ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331145

    Νίκο, αν βρεις τρόπο να μειώσεις το βάρος της Η4 -και θα τον βρεις- δεν θα πετύχεις τα αποτελέσματα που προσδοκάς.
    Θα βελτιώσεις μεν την εργονομία της αλλά ταυτόχρονα -μειώνοντας την μάζα κατά 150-200 γρ- θα επηρεάσεις το αισθητό
    λάκτισμα της κυρίως στις γομώσεις από 34 γρ και ανω. Τότε, αυτό το όπλο που τόσο σε βόλεψε, ίσος αρχίσει να σε ενοχλεί.
    Στα γράφω αυτά, γιατί διακρίνω από μέρους σου μια ευαισθησία όσο αφορά το λάκτισμα, που για μένα είναι απόλυτα κατανοητή.
    Κάποτε την είχα και εγώ.

    Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη Αγγελε, απλα θεωρω οτι το οπλο ειναι ηδη καταδικασμενο…διοτι το να εχω στα χερια μου ενα οπλο Magnum…και να μην ειμαι σε θεση να το χρησιμοποιησω στα αναλογα κυνηγια, ή να μην χρειαζομαι να ριξω ουτε 36gr, το θεωρω λιγακι λανθασμενο και παρατραβηγμενο…

    Δυστηχως, εχω που λεω και ξαναλεω οτι θα ηταν πολυ καλυτερα αν ειχαμε την δυνατοτητα να βρουμε οπλα με κλασσικες 70αρες θαλαμες και σταθερα τσοκ 3* ή 4*, απλα οι παλιες καλες εποχες, πλεον περασανε ανεπιστρεπτι…οποτε και πρεπει να συμβιβαζομαστε με τα οσα μας σερβιρουν, για να μην χρειαστει να βαλουμε το χερι πολυ βαθεια στην τσεπη…για custom made οπλο…

    Εγω λοιπον, θα ξεκινησω με αφαιρεση ριγας, αν και εφ' οσον γινεται, μετα βλεπουμε τι θα γινει με τα ξυλα και κατα ποσο…

    Οσο αναφορα την χθεσινη μου βολτα απο το γνωστο μαγαζι, εχουμε και λεμε: παω και ρωταω για ελαφρυ οπλο, με κοιταζει ο πωλητης γνωριζωντας πολυ καλα ποσο ψαγμενος ειμαι και μου λεει δυσκολο…
    Επιασα λοιπον στα χερια μου μια Benelli Comfort 65cm/70αρα θαλαμη/3* σταθερο τσοκ με βαρος παραπλησιο της Η4 και διαφορα τιμης συν ανταλλαγη περι τα 650€, οποτε το ξεχασα ηδη…
    Για Franchi Fast δεν το συζητησαμε καν, το γνωριζε αλλωστε και ο πωλητης οτι δεν θα εμπενα στον κοπο…
    Για Beretta Α391 Light παλι δεν το συζητησαμε, διοτι την εχω στο σπιτι…
    Για Beretta Α400 Light, αν και το συζητησαμε, ειπα καθαρα οτι 1600€ δεν τα δινω!
    Και τελος για XLR Composite ηθελα αλλα 500€…οποτε εκλεισα και αυτο το ενδεχομενο, διοτι δεν αξιζει να δωσω τα επιπλεον λεφτα, χωρις να μπορω να εκμεταλευτω και να χαρω το οπλο…

    Κατεληξα λοιπον, οτι ειναι πρωτημοτερο να βαλω μπροστα να ελαφρυνω την Η4 και με αυτα τα 600€..οταν με το καλο χρειαστει, να παω να παρω μια Remington Nitro Magnum αχρωμιωτη, που ουτε θα φοβαμαι να την κακομεταχειριστω, αλλα και τα λεφτα της αξιζει για τα οποια πιθανα βαλτοκυνηγια θα καταφερω να κανω, οταν…αν και εφ' οσον μου δωθει επιτελους η ευκαιρια… Αλλωστε, και στα 2,9 κιλα να παω την Η4, παλι τα 36gr θα τα ριχνω ανετα στην φασσα και στο λαγο…οταν με το καλο καταφερω να ποω σε φασσοκυνηγι, διοτι αν το οπλο ζυγιστει σωστα και ερθει ακριβως στα μετρα μου, τα 36gr των 850 Bar…θα μοιαζουν με τα κλασσικα 33gr των 700 Bar που ριχνω σημερα με το παρον στησιμο του οπλου…

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ekavitis στις #160854

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ Beretta την AL391 Urika 2 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #160856

    εχω να προτεινω για μειωσει βαρους την Κατασκευή νεου κοντακιου και παπιας αποκλειστικα στα μετρα σου.. Πρώτον γιατι κανενα εργοστασιακο κοντακι οσο και να το διορθωσεις δεν θα ερθει ποτε στα μετρα σου και αν το κανεις απλα θα Νομίζεις! οτι ειναι εντάξει. δεύτερον κάνοντας νεο κοντακι και παπια εχεις την ευχέρια να διαλέξεις! ενα ξυλο με μικροτερη πυκνοτητα. αρα Τα οφέλη είναι πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζεις

    1) συνολικη απωλεια βαρους 200 με 300 gr
    2) ζυγισμα του οπλου Εκεί που το θες…. παντα γεματο
    3) τιμη κατασκευης κοντακιου 250 euro και παπιας 100 euro
    4) συν οτι θα εχεις ενα οπλο αποκλειστικα για σενα οπου θα εναι απολυτο πανω σου και οχι οποιος το επωμιζει να του ερχεται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #331121

    " Παιδια, ακουω γνωμες για το πως τα 3165gr της H4 θα γινουν 3000gr…ευχαριστω! "

    Kontaki kai papia apo carbon!! sou erxete kai to kontaki amesos sta metra sou :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #160858
    Το κοντάκι του όπλου, ο κυνηγός και η ευστοχία του

    Του Μπάμπη Αιγινήτη

    Με ρωτούν συχνά κυνηγοί με ανησυχίες που ψάχνουν το θέμα πώς μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό κοντάκι για τα μέτρα του σωματότυπου που διαθέτουν
    Βλέπουμε συχνά κυνηγούς κυρίως σε καρτέρια (τσίχλες, παπιά, τρυγόνια, φάσσες κ.λπ.) να αναρωτιούνται πώς αυτός στην απέναντι πλαγιά έχει τόσο υψηλό ποσοστό ευστοχίας ενώ οι ίδιοι αδειάζουν τις ζώνες και τα γιλέκα με πενιχρά αποτελέσματα. Η πρώτη σκέψη που κάνουν είναι τι φυσίγγια χρησιμοποιεί αυτός, η δεύτερη τι τσοκάκια έχει βάλει, η τρίτη τι όπλο έχει και με τι μήκος κάννης κυνηγάει.

    Κανείς από αυτούς δεν έχει φανταστεί ότι όλα αυτά είναι ήσσονος σημασίας μπροστά στο μείζον θέμα που είναι το σωστό κοντάκι του όπλου σε σχέση με τον σωματότυπο του κυνηγού. Σύμφωνα με στατιστικές που έχουν γίνει στην Αμερική μέσω των Σχολών Κυνηγετικής Σκοποβολής, ένας κυνηγός ύψους 1,70 μ., βάρους 75 κ. χρειάζεται ένα κοντάκι μήκους 35 εκ. Ένας κυνηγός μέσου ύψους 1,75 μ. και βάρους 80 κ. χρειάζεται 36 εκ. Ένας ακόμα πιο ψηλός με 1,85 μ. και βάρος 90 κ. χρειάζεται 37 εκ. Ένας εντυπωσιακά ψηλός με 1,90 μ. και βάρος 100 κ. θα χρειαστεί μήκος κοντακίου 38,5 εκ.
    Αυτά όλα βέβαια με την προϋπόθεση ότι ο κυνηγός έχει μάθει να επωμίζει σωστά το όπλο του με τη βοήθεια ειδικού δασκάλου κυνηγετικής σκοποβολής και όχι από τον θείο του, τον πατέρα του ή τον εκπαιδευτή που είχε στο στρατό. Όταν θέλουμε να μάθουμε κάτι σωστά θα πρέπει να απευθυνθούμε στον κατάλληλο άνθρωπο. Στην Ελλάδα σε σχέση με τις άλλες προηγμένες κυνηγετικά χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής, κυριαρχεί η φαντασίωση της απόκτησης τεχνογνωσίας χωρίς πληρωμή για το σωστό χειρισμό του κυνηγετικού όπλου. Όποιος ακολουθεί αυτό το δρόμο θα έχει αμφίβολα αποτελέσματα, ανεξήγητες αστοχίες και θα χαλάσει περισσότερα επενδύοντας αλλού και όχι στον εαυτό του.

    Τα μέτρα του κοντακίου σε σχέση με τον σωματότυπο του κυνηγού για κάποιον που ξέρει να επωμίζει σωστά το όπλο του είναι πολύ σημαντικά στην εξασφάλιση της ευστοχίας.
    Αν τα μέτρα του κοντακίου του όπλου μας δεν μας ταιριάζουν, το ένα εκατοστό (1 εκ.) μετακίνησης του στομίου της κάννης στα 35 μ. αντιστοιχεί σε μετακίνηση 80 εκ. του κέντρου της ντουφεκιάς. Σκεφτείτε λοιπόν ότι η πλειονότητα των κυνηγών σήμερα κυνηγάει με όπλα που παρουσιάζουν απόκλιση διαστάσεων περισσότερο από ένα εκατοστό και δεν διαθέτει τις γνώσεις για να το διαπιστώσει.

    Από τη στιγμή που στο λειόκαννο κυνηγετικό όπλο δεν γίνεται ευθυγράμμιση σκοπευτικά όπως στο ραβδωτό που βάλλει κατά σταθερού στόχου, τότε αν το κοντάκι μας ταιριάζει δεν θα χρειαστεί να κάνουμε καμιά προσπάθεια διόρθωσης όταν θα επωμίσουμε. Απλά θα εστιάσουμε τα μάτια μας στο στόχο, θα επωμίσουμε με τον σωστό τρόπο και η βολή μας θα πάει εκεί που βλέπουμε. Όταν λοιπόν κάθε φορά επωμίζουμε με τον ίδιο τρόπο, τότε τα σωστά μέτρα θα βοηθήσουν ώστε μόλις φέρουμε το όπλο στο ζυγωματικό του προσώπου μας και πατηθεί η σκανδάλη τότε το κέντρο της ντουφεκιάς θα πάει εκεί που βλέπουμε.
    Σε αυτό το σημείο είναι σημαντικό να κατανοήσουμε το γιατί αρκετές εταιρείες όπλων προσφέρουν σε κάποια μοντέλα τη δυνατότητα παραγγελίας του κοντακίου στις διαστάσεις που θα τους δώσει ο πελάτης. Έτσι λοιπόν, διαπιστώνεται ότι στα καλά όπλα ένα σημαντικό στοιχείο είναι ότι το κοντάκι τους φτιάχτηκε στα μέτρα του κυνηγού που το παρήγγειλε. Μπορεί η υψηλή τιμή να προέρχεται και από άλλες λεπτομέρειες όπως η αισθητική πλευρά του όπλου, τα σκαλίσματα και τα εντυπωσιακά νερά της καρυδιάς, όμως οι διαστάσεις που έχει κατασκευαστεί το κοντάκι είναι το ουσιώδες γιατί συμβάλλουν στην ευστοχία. Ποια είναι όμως αυτά τα μέτρα του κοντακίου που κρύβουν τα μυστικά της επιτυχίας στη βολή του λειόκαννου;

    Οι καθοριστικές διαστάσεις είναι το μήκος δηλ. η απόσταση από τη σκανδάλη στο μέσον του πέλματος, η κλίση της ράχης στο μπροστινό και το πίσω μέρος δηλ. η μικρή και η μεγάλη κλίση, η κλίση του πέλματος (το PITCH) και η παρέκκλιση δηλ. το CAST OFF & CAST ON. Σε αυτές προστίθεται το πάχος του πέλματος, το είδος της λαβής, δηλ. ίσια, ντεμί πιστολέ, πιστολέ και το πάχος που έχει η λαβή για να ταιριάζει στην παλάμη του κυνηγού.
    Όλα τα ανωτέρω μέτρα σπάνια αναφέρονται στις συζητήσεις των κυνηγών σε σχέση με τις αναφορές που γίνονται για τα τσοκάκια, τα μήκη των καννών και τα φυσίγγια.

    Αν παρατηρήσετε προσεκτικά τη ράχη του κοντακίου του όπλου σας, έστω και να μην έχετε την εμπειρία, θα διαπιστώσετε ότι αυτή έχει ένα κατηφορικό σχήμα προς το πέλμα. Είναι η διαφορά της μικρής με τη μεγάλη κλίση. Συνεπώς σε μια λάθος επώμιση ή αν ο κυνηγός δεν επωμίζει κάθε φορά στο ίδιο σημείο το ζυγωματικό θα «κάτσει» σε διαφορετικό σημείο και έτσι θα έχουμε εκτροπή της βολής. Αν το μήκος του κοντακίου είναι μεγαλύτερο από αυτό που μας ταιριάζει τότε σε κάθε απόπειρα αυθόρμητης επώμισης θα «σκαλώνει» στα ρούχα και τη μασχάλη. Αντιθέτως αν είναι κοντύτερο από αυτό που πρέπει θα μας τραυματίζει με την ανάκρουση ο υποφυλακτήρας της σκανδάλης το μεσαίο μας δάκτυλο. Το πέλμα και η κλίση του (το PITCH) σχετίζεται με τη σωστή έδραση στον ώμο και την ανατομή του.

    Η διάπλαση του στήθους και του δελτοειδή μυ διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, οπότε η κλίση θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε το πέλμα να εφάπτεται σωστά. Έτσι γλυτώνουμε τις μελανιές στον ώμο, τους πονοκεφάλους μετά από αρκετές βολές και βέβαια το όπλο μετά την πρώτη βολή δεν φεύγει από την κατεύθυνση του στόχου. Επίσης, οι γυναίκες κυνηγοί και οι σκοπεύτριες, λόγω στήθους χρειάζονται διαφορετική κλίση πέλματος από ότι οι περισσότεροι άνδρες.
    Με ρωτούν συχνά κυνηγοί με ανησυχίες που ψάχνουν το θέμα πώς μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό κοντάκι για τα μέτρα του σωματότυπου που διαθέτουν σε ένα όπλο που ήδη έχουν ή το αγόρασαν από δεύτερο χέρι. Γνωρίζω προσωπικά τον Valeriano Sabatti στο Gardone Val Trompia της Ιταλίας που μου έφτιαξε ένα κοντάκι στα μέτρα μου το 1999 και θεωρείται ο καλύτερος κοντακάς στον κόσμο.

    Εκείνο ήταν το πρώτο δικό του κοντάκι που ήρθε στην Ελλάδα γιατί μετά ακολούθησαν αρκετοί Έλληνες σκοπευτές-ειδικά του SKET – που τον επισκέφθηκαν για να τους φτιάξει κοντάκια. Στα χρόνια που ακολούθησαν διαπίστωσα ότι και εμείς εδώ έχουμε οπλουργούς που έχουν ειδικευτεί στην κατασκευή κοντακίων (κοντακάδες) και κάνουν εξαιρετική δουλειά με την προϋπόθεση να τους δοθούν τα σωστά μέτρα και ο κυνηγός να ξέρει, να επωμίζει σωστά.
    Γνωρίζω πέντε τέτοιους κοντακάδες σε όλη την Ελλάδα και ένας από αυτούς είναι ο Γιάννης Γκόβας από το Μπολάτι Κορινθίας.
    Άνθρωπος χαμηλών τόνων, εξαίρετος τεχνίτης, φιλότιμος αλλά ασυνεπής με τον χρόνο. Αν διαθέτεις μεγάλα αποθέματα υπομονής τότε θα πάρεις στα χέρια σου το απόλυτο κοντάκι.
    Πρόσφατα μου τελείωσε το τρίτο κοντάκι που έφτιαξα σε εκείνον και για το οποίο – όπως και στα άλλα δύο – περίμενα υπομονετικά αρκετό καιρό. Όμως το έφτιαξε όπως το ήθελα.

    Από μία ρίζα Τριπολιτσιώτικης καρυδιάς με όμορφα νερά δημιούργησε εξαρχής το κοντάκι των προδιαγραφών που του έδωσα σε ένα βέλγικο BROWNING Β25. Κάθε φορά που το επωμίζω το κοντάκι κάθεται εκεί που το θέλω και όπως το θέλω. Αυτό και μόνο σε γεμίζει εμπιστοσύνη και σου δημιουργεί μια απέραντη αγάπη προς το όπλο σου.
    Όμως ακόμα και ένα τόσο καλοκατασκευασμένο κοντάκι δεν θα μπορούσε να μου χαρίσει ευστοχία στο κυνήγι αν δεν το επώμιζα σωστά και με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά. Θέλω να το τονίσω αυτό, διότι το όπλο και το κοντάκι τους από μόνα τους δεν θα κάνουν τη δουλειά αν εμείς δεν τα οδηγήσουμε σωστά. Όσο καλό και αν είναι το αυτοκίνητο ο οδηγός πρέπει να ξέρει να το οδηγεί σωστά, διαφορετικά δεν θα το ευχαριστηθεί και δεν θα πάρει ποτέ από αυτό όσα θα μπορούσε να του δώσει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων