FABARM H4 – 66cm

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    ooop στις #331075

    Κάτι περίεργο είναι ότι στο επίσημο site της Fabarm (www.fabarm.com) δεν υπάρχει πουθενά το όπλο, ούτε manual , ούτε προδιαγραφές κλπ .
    Από λίγο που έψαξα δεν βρήκα έστω και ανεπίσημα αναλυτική παρουσίαση , αν εξαιρέσουμε φυσικά την εξαιρετική δουλειά του Nikos77, κάποια links για περεταίρω μελέτη … θα βοηθούσαν !

    Καλά κυνήγια Νikos77 :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #331046

    Καλημερα παιδια, σας ευχαριστω για τις συμβουλες, εχετε δικιο που λετε οτι θα το πετυχω το ελαφρωμα, οπως εχετε επισης δικιο για καινουργια ξυλα στα μετρα μου με μικροτερη πυκνοτητα. Δυστηχως ομως, αυτη την στιγμη μετα τη χθεσινη νειλα που επαθα με το μεγαλο σκυλο, δεν σκεφτομαι καν να δωσω πουθενα ουτε μισο ευρο…οποτε και αν γινει, το οτι γινει…οποτε θα γινει, θα γινει μονο χωρις να χρειαστουν λεφτα…

    Για την Η4, ειχα γραψει καποιους μηνες πριν, οτι (θεωρητικα) διατιθεται μονο σε 3 χωρες: Ελλαδα, Ιταλια και Γαλλια.

    Επισης, ειναι μια βελτιωμενη MK2 δεκαετιας, αλλα με τις εξης βελτιωσεις:
    – καννη Tribore Inner Plus (ιδια με τις HP πλυν των τσοκ)
    – σκανδαλη και γλωσσα απο Η38
    – βαση σε σχεδιο XLR5
    – παπια παραπλησια της XLR5 αλλα λιγο πιο χοντροκομμενη
    – τσοκακια Inner Plus 82 mm

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #330876

    Λοιπον, το οπλο λυθηκε και εγινε βιδες και ελλατηρια…ζυγιστηκε…και εχει ως εξης:

    – ΒΑΣΗ Η4 + ΒΙΔΑ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ -> 720gr
    – ΚΑΝΝΗ -> 870gr
    – ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟΣ ΚΟΜΠΛΕ -> 290gr
    – ΕΛΑΤΗΡΙΟ -> 60gr
    – ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΚΟΜΠΛΕ -> 215gr
    – ΠΙΣΤΟΝΙ -> 60gr
    – ΣΚΑΝΔΑΛΗ + ΠΗΡΟΙ -> 160gr
    – ΚΟΝΤΑΚΙ -> 490gr
    – ΠΑΠΙΑ -> 190gr
    – ΒΙΔΑ ΠΑΠΙΑΣ -> 40gr
    – ΠΕΛΜΑ + ΒΙΔΕΣ -> 70gr

    Θεωρω, οτι αν γινει σωστη δουλεια, το οπλο μπορει να κατεβει ανετα στα 3 κιλα, με λιγη ακομα προσπαθεια στα 2.850~2.900gr και με αρκετη ακομη προσπαθεια στα 2750~2,800gr…αν βοηθεισει και ο Γιωργος… :D

    Επισης μετρηθηκαν και οι φλατζες αλλαγης κλισης κοντακιου:

    -5: 32-48
    00: 33-53
    +5: 35-57

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    mylos21 στις #161117

    αυτο ειναι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #330444

    αυτο ειναι…

    ΦΙΛΕ ΑΦΤΟ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΜΟΛΗΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΠΙΆΝΕΙ ΑΝΑΤΡΙΧΗΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΗΜΑΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΜΠΛΟΚΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    tsixlogiannis στις #162134

    fabarm h4 εμπλοκες τι ειναι αυτο δεν ξερω μετα απο 1000 και φυσιγκια το οπλο πραματικα εχει φοβερη κανη και αν και 66 κοβει στον θεο με τον ασσο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #324605

    Γιωργο, ακριβως ετσι ειναι και η δικια μου ρηγα, εμενα αφηνει γυρο στο 1.5 με 2 χιλιοστα ελευθερο χωρο απο την βαση και ειναι περι τα 0,5 χιλιοστα πιο χαμηλη απο την βαση. Με λιγα λογια, οταν επωμιζεις το οπλο, πρεπει να βλεπεις παραλληλες τις φρεζαρισμενες γραμμες της βασης μεσα στη φρεζαδουρα, αλλα να μην κανει σκαλοπατι προς τα πανω η ρηγα, αρα να μην σε εμποδιζει στην σκοπευτικη γραμμη. Το να απεχει η ρηγα 1-2 χιλιοστα, απο την βαση του οπλου, ειναι καθαρα σχεδιαστηκα εργοστασιακο θεμα.

    Φιλικα Νικος <_<

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ FABARM ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΟΤΙ Η ΡΙΓΑ ΕΧΕΙ ΩΝΤΟΣ ΕΝΑ ΚΕΝΟ 1.5ΧΙΛ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟΙΣ ΦΡΕΖΑΡΙΣΤΕΣ ΓΡΑΜΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η4 ΚΑΙ ΣΤΗΝ XLR ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΗΧΕΙΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΤΟ ΛΕΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΣΦΙΞΑΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΚΡΥΑ ΜΕ 4* ΤΣΟΚ ΕΙΧΑ ΠΟΛΑ ΠΟΥΛΕΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΦΥΞΩ ΤΑ ΤΣΟΚ ΣΕ 3* Η ΣΕ 1* ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΤΗΧΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΝΩ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΩΡΙΟ 35 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 3* ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 1* ΤΣΟΚ ΕΝΩ ΜΕ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΙΣΚΟΛΕΨΕΙ ΠΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΝΑΕΡΕΙΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΑΠΟΨΕΙ ΜΗΠΟΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΤΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #164107

    Μπορεί κάποιος να μας δώσει στοιχεία επικοινωνίας για τον κ. Γκόβα Γιάννη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #324581

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ FABARM ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΟΤΙ Η ΡΙΓΑ ΕΧΕΙ ΩΝΤΟΣ ΕΝΑ ΚΕΝΟ 1.5ΧΙΛ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟΙΣ ΦΡΕΖΑΡΙΣΤΕΣ ΓΡΑΜΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η4 ΚΑΙ ΣΤΗΝ XLR ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΗΧΕΙΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΤΟ ΛΕΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΣΦΙΞΑΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΚΡΥΑ ΜΕ 4* ΤΣΟΚ ΕΙΧΑ ΠΟΛΑ ΠΟΥΛΕΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΦΥΞΩ ΤΑ ΤΣΟΚ ΣΕ 3* Η ΣΕ 1* ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΤΗΧΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΝΩ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΩΡΙΟ 35 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 3* ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ 1* ΤΣΟΚ ΕΝΩ ΜΕ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΙΣΚΟΛΕΨΕΙ ΠΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΝΑΕΡΕΙΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΑΠΟΨΕΙ ΜΗΠΟΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΤΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ

    όταν κάθονται τα πουλιά τους ρίχνεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    tsixlogiannis στις #164108

    φιλε μου ετσι ειναι η fabarm οπως βγηκανε απο το εργοστασιο.βρες τσιχλες ριξε καμποσα φυσιγκια και το προβλημα σου θα λυθει απο μονο του.βαλε και ενα χαρτι στα 25 μετρα ριξε καιμε τα 3 τσοκ να δεις τις κατανομες σου θα σε βοηθησει πολυ.και οχι καθιστα πουλακια….φιλικα γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #324572

    φιλε μου ετσι ειναι η fabarm οπως βγηκανε απο το εργοστασιο.βρες τσιχλες ριξε καμποσα φυσιγκια και το προβλημα σου θα λυθει απο μονο του.βαλε και ενα χαρτι στα 25 μετρα ριξε καιμε τα 3 τσοκ να δεις τις κατανομες σου θα σε βοηθησει πολυ.και οχι καθιστα πουλακια….φιλικα γιαννης

    ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΛΠΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟ Η ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΟΙΩΣ ΔΕΝ ΕΞΙΓΕΙΤΕ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ Η4

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #324340

    Μπορεί κάποιος να μας δώσει στοιχεία επικοινωνίας για τον κ. Γκόβα Γιάννη;

    <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #324313

    ΜΗΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΙΣΚΟΛΕΨΕΙ ΠΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΝΑΕΡΕΙΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΑΠΟΨΕΙ ΜΗΠΟΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΤΙ.

    Εισαι σιγουρος οτι σου καθεται καλα το κοντακι και οτι ειναι στα μετρα σου; Εγω με το κοντακι εχω που παιδευομαι αρκετο καιρο και εχω καταλαβει οτι η καθε κλιση που αλλαζω, στελνει και την τουφεκια σε διαφορετικο σημειο, επισης η πυκνοτητα του αερα προσδιοριζει ως ενα βαθμο την διασπορα των σκαγιων, οποτε και συντελει στο σκορποσκαγιασμα…να θυμασαι λοιπον οτι τωρα με τα κρυα, ισως πρεπει να αυξησεις ελαφρα τις προσκοπευσεις σου… <_<

    Μπορεί κάποιος να μας δώσει στοιχεία επικοινωνίας για τον κ. Γκόβα Γιάννη;

    Γιωργο…δοκιμασε εδω: link
    Γκόβας Ιωάννης Δ. – Οπλουργείο – Ταξιαρχών 38, Τρίπολη, 22100, ΑΡΚΑΔΙΑΣ Τηλέφωνο : 2710222972

    Φιλικα Νικος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    tsixlogiannis στις #324301

    ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΛΠΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟ Η ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΟΙΩΣ ΔΕΝ ΕΞΙΓΕΙΤΕ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ Η4

    H4 εχω και το μονο που εχω κανει ειναι να αλλαξω τιν φλατζα διοτι κυνηγαω επομιζωντας αριστερα και να κανω το κοντακι 2 ποντους μακρυτερο.βεβαια ο καθενας ειναι οπως βολευεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #324299

    Γιαννη, ποσο υψος εχεις ρε συ…που χρειαζεσαι 38αρι κοντακι;

    Φιλικα Νικος <_<

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων