ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #29963

    ΤΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΧΟΜΠΙ,ΑΘΛΗΜΑ, ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ, ΠΑΛΙ Η ΦΥΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΤΗΣ
    ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!
    ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΚ ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΠΑΛΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΕΣΘΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
    ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΝΟΥΝ ΨΑΡΕΝΤΟΥΦΕΚΟ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #41678

    Κυριάκο, παρόλο που μου αρέσει πολύ η θάλασσα, έχω κάνει κάποιες δυσάρεστες για μενα διαπιστώσεις.

    Έχω έναν φόβο όταν βρίσκομαι κάτω από το νερό, σε κάποιο βάθος και ιδίως όταν έχω βράχο ή φύκια τριγύρω μου. Αυτός ήταν ο σημαντικότερος λόγος που δεν προχώρησα με το ψαροντούφεκο, παρόλο που η ιδέα με συναρπάζει.

    Μάλλον έχω τη νοοτροπία του βουνίσιου μέσα μου και δεν αισθάνομαι άνετα σε “διαφορετικό” περιβάλλον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #41683

    Το υποβρύχιο ψαρεμα είναι το χόμπυ που με απασχολεί τα τελευταια 20 χρόνια στο 70%. Παρόλο που ζω σε μία περιοχή που δεν ενδίκνειται …Θρακικο Πέλαγος (θολούρες, ρευματα, κρυα νερα και λιγοστα καλά θηράματα). Πριν 5 χρόνια πήγαινα με το σκαφος που εχω 2 φορες την εβδομαδα Σαμοθρακη Θασο και μερικές φορές Λημνο. Ολοημερα ψαρέματα. Σήμερα εχω περιοριστεί σε 2ωρα απογευματινα 2 φορες την εβδομαδα. Οικογενειακες και επαγγελματικες υποχρεωσεις …..

    Ρίξε μία ματια εδω:

    http://www.greekdivers.com

    http://www.spearfishing.gr

    Περα από τηνπαρουσία μου σε αυτες τις σελίδες είμαι και Γραμματεάς του ΣΕΥΑΘ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Υποβρύχιας Αλιείας Θρακης).

    Εδω είναι και 3 σελίδες φωτογραφίες μου … με μερικές επιτυχίες. Να δείτε και την φατσα μου.

    http://www.greekdivers.com/gall/thumbnails.php?album=18

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #41689

    ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΨΑΡΕΜΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΧΩ ΣΤΟΛΗ, ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ Κ.Λ.Π. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΥΤΑΩ ΣΥΧΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΑΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΕΟΠΤΟΛΕΜΟΣ !!! ΘΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΚΑΛΑΜΙ.ΠΑΝΤΟΣ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΡΕΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΨΑΡΙΑ.

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #41691

    neopto egw exw 3 xronia na psarepsw log ksenitias alla twra pou ida tis foto sou kai thimithika ta palia ftiaxtika!!! Eida kai mia tainia apo italia me tis Basilises kai me blepw na ksan mpenw dinamika sto paixnidi!!!!

    ARRWSTISA pali 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #41692

    Νεοπτόλεμε, είσαι πολύ “φάτσα”. Μόνο που ένα ψάρι της προκοπής δεν είδαμε ρε αδερφάκι μου. Τις καλές φωτογραφίες τις έχεις αλλού;

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #41696

    ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ LEO, ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ Ο 4αρης,14αρης ΡΟΦΟΣ ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΣΑΡΓΟΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #41699

    Πλάκα κάνω SHAOLIN, έχω αρρωστήσει όπως όλοι σας

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #41734


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 30 Ιούνιος 2004


    Παρόλο που ζω σε μία περιοχή που δεν ενδίκνειται …Θρακικο Πέλαγος (θολούρες, ρευματα, κρυα νερα και λιγοστα καλά θηράματα). Πριν 5 χρόνια πήγαινα με το σκαφος που εχω 2 φορες την εβδομαδα Σαμοθρακη Θασο και μερικές φορές Λημνο. Ολοημερα ψαρέματα. Σήμερα εχω περιοριστεί σε 2ωρα απογευματινα 2 φορες την εβδομαδα.


    [/indent]

    Εχεις δίκιο φίλε Νεοπτόλεμε. Οι Θρακικές παραλίες έχουν και αρκετά οκταπόδια, αλλά αυτή η θολούρα είναι άλλο πραγμα.

    Βέβαια εγώ δεν πέφτω πλέον. Αν γίνει και αυτο χωρίσαμε με την κυρά. Ομως μπορεί μεγαλώνοντας ο μικρός να ξαναρχίσω. Χτές 30-6 είχα πάρει 1 μέρα άδεια και πήγα να τον πάρω από τις διακοπές του στον ΠΑΤΕΡΑ μου. Ο μικρός έχει ξετρελαθεί με την θάλασσα

    Πάντως αν δίξω τις φωτογραφίες Νεοπτόλεμε στον αδερφό μου ΓΙΩΡΓΟ, σας βλέπω δίδυμο 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #41737

    KRITSILIS ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ, Η ΚΥΡΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΛΤΑΡΕ  ΟΠΟΤΕ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #336347

    Νεοπτόλεμε είδα τις φωτογραφίες και ευχαριστήθηκα. Να ‘σαι καλά να μπορείς να κάνεις τέτοια ψαρέματα. Εγώ παρ’ όλο που κάνω ψαροτούφεκο πάνω από 30 χρόνια τέτοιες ψαριές μόνο στ’ όνειρό μου ειδικά απο οταν έφυγα απο Κρήτη προς χάρη της πρωτεύουσας. Τότε κάναμε καλά ψάρια ειδικά στο νότο. Βέβαια το μικρόβιο δεν φεύγει με τίποτα και παρ’ όλο που ένας-ένας από τη παρέα εγκατέλειπε το σπόρ λόγω οικογένειας κλπ αλλά κυρίως λόγω ηλικίας (αφήνει τα σημάδια της η άτιμη) τα τελευταία δύο χρόνια πάω μόνος μου περιορίζοντας δραστικά τα ανοίγματα και τα βάθη. Δεν αντέχω όμως να μη πάω γιατί θα σκάσω και ας μην έχει τίποτα εκτός από χταπόδια στα μέρη και στα βάθη που πάω τώρα. Αλήθεια σε τι βάθη βγάζεις τα καλά κομμάτια; και σε τι μέρη, γιατί αν είναι στο θρακικό που λες οτι δεν είναι και τόσο πρόσφορο (δεν έχω ιδέα) αν ήταν τι θα βγάζατε; Πες μας και τίποτα περισσότερο για τον Πανελλήνιο σύλλογο.

    Φιλικά Μιχάλης 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #41781

    Λοιπον …. όπως ανέφερα τα καλα ψαρέματα και τα καλά ψαρια ήταν την εποχή 1987- 1993 (φοιτητής στα Χανιά Πολυτεχνείο Κρήτης) και 1996 – 2000 όταν ήμουν ανύπαντρος και με σκαφος γυρνούσα το Β. Αιγαίο. Σήμερα με γυναίκα εργαζόμενη (φαρμακοποιος …διατηρούμε και φαρμακείο), εγγυο και με ενα γιο 2 ετών και αλλες επαγγελματικές υποχρεώσεις, χωρίς βοήθεια συγγενικών προσώπων στο θέμα παιδια …. καταλαβαίνετε ότι εχω περιοριστεί.

    Το Υποβρύχιο ψαρεμα αυτού του επιπέδου από την αλλη πλευρά είναι μία καθαρα αθλητική δραστηρίοτητα στο θέμα της απνοιας τουλάχιστον. Σαφέστατα αυτή την ικανότητα απνειστική και βαθους την εχω χάσει τα τελευταία χρόνια καθώς ψαρέυω μόνο στα ρηχά τοπικά μέρη (0 – 15 μ) (δεν ευνοει η μορφολογία και η θολούρα) και ψαρεύω ελαχιστα συγκριτικά με το παρελθόν. ¨Οταν λεω ελάχιστα εννοώ το 1/20 από ότι παλαιότερα.

    Η εμπειρία και οι γνώσεις που απαιτούνται (πολύπλευρες και με συνδιασμούς που καθορίζουν την επιτυχία) μου επιτρέπουν να έχω επιτυχίες ζηλευτές και ξεχωριστές σε τοπικό επίπεδο.

    ¨Ομως να ξερετε από πρώτο χέρι ότι η θαλασσα έχει υποστεί απίτευτο πλήγμα ….. ακόμη και σε σχέση με την θηραματική πανίδα. Η τελευταία δε … έχει σταθεροποιηθεί τα τελευταία 5 χρόνια. Στην θαλασσα αυτή η 5ετία ήταν απίστευτη. Είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΟΔΥΝΗΡΟ να διαπιστώνεις ότι υποβρύχιες οασεις έχουν πλήρως καταστραφεί. Οι αιτίες είναι παρα πολλές … και θα απαιτούσε χρόνο και χώρο η ανάλυσή τους. Νομίζω όμως πως επιστροφή δεν υπάρχει. Ευτυχώς αλλα και δυστυχώς κατόρθωσα να αποκτήσω όμορφες εικόνες … ετσι μου έμειναν αναμνήσεις αλλα εχω και γνώση της καταστροφής.

    Το βάθος είναι ένας παραγοντας επιτυχίας έτσι όπως κατέληξαν τα πραγματα. Πριν μερικά χρόνια έφταναν τα 20 μ για να πέρνεις από όλα τα καλά. Σήμερα η ζώνη των 0 – 30 μ δεν αρκεί. Θα πρέπει να έχεις ικανότητες προπονημένες και τρομερη εξικίωση με βαθη 30+. ¨Οσο και εαν αυτό σας φαίνεται εξωφρενικό είναι αρκετοί που σημερα ψαρέυουν αυτα τα βάθη. Απλα σας αναφέρω ότι το παγόσμιο ρεκόρ καταδυσης με σταθερα βέρη (όπως ο ψαροντουφεκάς δηλαδη) είναι 100 μ και το πανελληνιο κοντα σε αυτα 86 νομίζω. Εγω έχω πλεον αποσυρθεί στην ζώνη των 0- 15 όπως είπα με περιστασιακές επιτυχίες που έχουν να κάνουν με τις γνωσεις της περιοχής και της συμπεριφοράς του θηράματος αναλογα την εποχή τις καιρικές συνθήκες ρεματα θερμοκρασίες φεγγαρια κλπ.

    Τέλος παντων … εχω συμβιβαστεί … και βρίσκω αναλλακτικές λύσεις ..πχ. σκοπευτήριο και λίγο παραπάνω κυνήγι. Ενας που εχει σκοπο να ξεκινήσει σήμερα το ψαραοντούφεκο δεν δυναται να φτασει σε επίπεδο να βγαζει τα ψαρια για να φαει …εκτός εαν κάποιος παλαιότερος τον παρει απο χέρι και τον εχει απο κοντα για κανα δυο χρόνια. Σε επίπεδο να βγάζει ψαρια για να μοιρασει και σε γνωστούς θα πρέπει να το κάνει τροπο ζωής. Η ηλικία δεν πεζει μεγαλο ρόλο από την στιγμή που υπάρχει υγεία και αθλητικό υποβαθρο. Οι περισσότεροι παγκόσμιοι πρωταθλητές ήταν μεταξύ 40 και 50 ετών. Αυτό συμβαίνει διότι απαιτούνται και πολυπλευρες γνωσεις και εμπειρία. Συνήθως τα 10 χρόνια ενασχόλησης κρίνονται απαραίτητα. Το πιστέυω και εγω καθώς σήμερα με σαφέστατα μικρότερες επιδόσεις έχω λιγότερα λάθη και αποτυχίες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #41783

    Νεπτόλεμε είδα τις φωτό σου και μπορώ να σου πω οτι αλήθεα με έπιασε πείνα φίλε. Υπέροχα ψάρια (το αγαπημένο μου φαγητό) και βέβαια πολλά μπράβο γιατί γνωρίζω οτι για να βγάλεις αυτά τα ψάρια πρέπει να είσαι έμπειρος πολύ.

    Το ψαροντούφεκο ανέκαθεν μου άρεσε μιας και ο θείος μου δούλευε στην πάλαι ποτέ μεγάλη εταιρεία BALCO.

    Να είσαι καλά να ψαρεύεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #41786

     Τι να πω ρε παιδια, δεν εχω ασχοληθει ποτε με το ψαροτουφεκο, αλλα εδω ταιριαζει γαντι η παροιμια “Φατε ματια ψαρια…”

     Να σαι καλα Νεοπτολεμε, παντα γερος και υγιης ωστε να ψαρευεις εσυ, και να μας τα δειχνεις να ζηλευουμε οι υπολοιποι.

     Την περιοδο που ησουνα φοιτητης εδω, τα καλυτερα κυνηγοτοπια για τρυγονια ηταν γυρω απο το Πολυτεχνειο, και το Πολυκλαδικο Λυκειο (λιγο πιο πανω) . Τωρα αστα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    kokonas στις #41881

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ Κ 6ΧΡΟΝΙΑ.ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ 4/7/2004.ΒΑΘΟΣ ΜΕΓΙΣΤΟ 10Μ,ΒΑΣΙΚΟ Ε??ΑΛΙΕΥΜΑΤ’=3ΧΤΑΠΟΔΙΑ 2ΚΙΛΑ,1ΡΟΦΑΚΙ 2,5Κ 1ΛΑΥΡΑΚΙ.ΟΧΙ Κ ΑΣΧΗΜΑ Ε??

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων