ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #41970

     Νεοπτολεμε γεια χαρα απο συρο. Τι πραμα ηταν αυτα στη σελιδα  που μας εβαλες ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν στη θαλασσα  εσυ δεν εισαι ερασιτεχνης ψαρας εισαι επαγγελματιας ανετα ζεις απο αυτο. Ο ΣΑΡΓΟΣ  στη φωτο με την κυρια και τοπιτσιρικα ποσα κιλα ειναι¨? ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ  εχεις βιντεο με υποβριχιο ψαρεμα  δικοσου?  ΩΡΑΙΟ ΗΤΑΝ ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ φιλικα  γιωργος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #41973

    ΝΕΟΠΤΟΛΕΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ …..

    ΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ………………………

    ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ 15 Μ ΜΑΧ.ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΣΑ ΚΑΝ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ.

    ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΧΝΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ

    ΣΑΜ3

    17–24/8 ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΡΟ,ΣΤΟ ΜΕΓΑ ΓΥΑΛΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #41979

    ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΠΡΟΣ ΚΟΜΗΤΟ ΜΕΣΩ ΑΜΠΕΛΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΚΑ “ΓΑΛΑΚΤΟΣ” ΕΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΓΥΛΟ!! ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΣΥΡΟ!!!

    ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #42010

    JIMPAP  εδω  θα ειμαι το κιν.  ειναι  6972077031 καλεσεμε φιλικα γιωργος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #336401

    Τα βλέπω και ζηλεύω ρε παιδιά.

    Να’ σαι καλά Νεοπτόλεμε και όλοι οι υπόλοιποι φίλοι που ασχολούνται με το ψαροντούφεκο. Καλές ψαριές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #336403

    Νεπτόλεμε έχω μια απορία σχετικά με το βράσιμο του αστακού ’λλοι λένε πως τον βράζεις όπως είναι , άλλοι πως πρέπει να τον βουλώσεις με βαμβάκι ώστε να μή φύγει το κρέας του. Τί ισχύει απ’ όλα αυτά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42189

     Sorry που επεμβαινω, αλλα οι αστακοι και οι καραβιδες θελουν βουλωμα, ωστε να μη φυγει το κρεας. Σε αντιθετη περιπτωση, εχω δει καραβιδα, να μενει σχεδον αδεια… 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #42475

      Που να δεις τον αστακο οταν τον κυνηγαει το χταποδι πως αδειαζει φιλικα γιωργος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #336488


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από KOSTASGR2000 στίς 14 Ιούλιος 2004


    Νεπτόλεμε έχω μια απορία σχετικά με το βράσιμο του αστακού ’λλοι λένε πως τον βράζεις όπως είναι , άλλοι πως πρέπει να τον βουλώσεις με βαμβάκι ώστε να μή φύγει το κρέας του. Τί ισχύει απ’ όλα αυτά;


    [/indent]

    Λοιπον …περι καρκινοειδων (αστακών κλπ)

    Εχω χτυπήσει αρκετούς (καβουρες κυρίως με δαγκανες μεγαλες μεχρι και 3 κιλα) με ψαροντουφεκο (βεργα ταιτης … μικρη τρυπα). Κλείνεις το καρκινοειδες με κατι ως την κατσαρολα. Εκει το κλεισιμο δεν ειναι απαραιτητο. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ομως ειναι το να βραζει το νερο στα Μεγιστα …να κοχλαζει. Πετας μετα το καρκινοειδες και αυτοματα το κρεας σφιγγει και δεν χυνεται ΤΙΠΟΤΑ. Και να χυθει με το νερο χτυπας ΜΙΑ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑΑΑΑΑΑ. Δεν χυνεται ομως …. το βραζεις 12 λεπτα.

    Εαν ειναι η εποχη που εχει αλλαξει κελυφος ή εκει κοντα … τοτε δεν εχει ετσι και αλλιως πολυ κρεας και ειναι σαν νιανια … “αδειο” που λεμε. Αυτο όμως είναι σπανιο αν και μου εχει τυχει στην Σαμοθρακη καβουρα σχεδον γυμνη (μολις ειχε αλαξει περιβλημα). Αυτο που ειχε ηταν σαν χαρτι …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #43018

    NEOΠΤΟΛΕΜΟΣ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΒΕΛΟΝΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑ DEMKA AMI II 90Aρι ΜΕ ΛΑΒΗ VELOS ΚΕΦΑΛΗ ΑΜΙ ΙΙ  ΛΑΣΤΙΧΑ 26cm 19mm LATEX ΛΕΥΚΑ ME ΣΠΑΣΤΗ ΚΑΜΠΑΝΑ ΚΑΙ ΒΕΡΓΑ  6,25  ΠΟΥ ΕΧΩ; 

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #44419

    ΕΦΕΤΟΣ ΠΗΓΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ.ΕΙΧΕ ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΗΣ ΣΩΣΤΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΦΑΕΙ ΜΟΥ ΣΕ ΣΑΡΓΟΥΣ,ΚΕΦΑΛΟΥΣ,ΣΑΛΠΕΣ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ.ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ 11 ΣΚΑΡΟΥΣ; ΣΕ ΚΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ. ΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΝΙΑΔΟ ΜΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ. ΤΗ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ Η ΚΡΗΤΗ…..!

    ΓΙΑΝΝΗΣ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #44424

     Γιαννη, που πηγες για ψαρεμα; Χανια, η απο την αλλη μερια; Βορεια η Νοτια Κρητη;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #44452

    loipon palikaria kalispera …..egw asxoloume 15-16 xronia sistimatika me to ypobrixio psarema ximona kalokeri …………plewn loipon mporo na pw me sigouria………..oti  ektws apo tois tsipoures kai ta lavrakia pou vromaei o topos logo twn yxthiotrofiwn ………………ta kala psaria ta vriskeis mono ama exeis skafos se kamia mesopelagi i se kanena apatito meros (apatita den yparxoun)..i apo fardos………kai fisika ta metra prepei na ta exeis gia neraki…

    diladi an exei mini kalo psari kato apo ta 18 -25 tha einai…

    telos panton ….oso gia enan filo pou rotage gia to AMI II exw na pw oti einai gamo ta opla kai malista me ena zeygari deta lastixa 17″ kai mai 7ara verga milame ginete super………..(egw pantos exw apatsi kai omer )…kai eimai mia xara……..

    kai ama kanenas goustari pame kai gia kamia voutia eimai diathesimos

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #44462

     ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΙΣΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΜΙΡΤΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ.

    Θανοςlaw ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ. ΕΓΩ ΨΑΡΕΥΩ ΣΤΑ 5-10 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ.ΤΟ ΑΜΙ ΙΙ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ 2 ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ. ΜΙΑ ΣΠΑΣΤΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΠΑΣΤΗ DEMKA ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΤΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

     ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #44465

    Μου είχε ξεφύγει η συζήτηση και η ερώτηση …

    Για εμένα το όπλο που διαθέτεις είναι ανεξάρτητα απο την τιμή το καλύτερο όπλο παραγωγής της αγορας …

    Εγω τέτοια εχω στα οποία εχω κάνει προσωπικές επεμβασεις … αλλά και να μην τις εκανα θα ηταν μια χαρα.

    Τα ψαρια ειναι βαθια πλεον ..στα βαθη που ανεφερε ο φίλος. Στην Κρητη (χανια) ψαρευα απο το 1987 – 1993 (φοιτητης στο πολυτεχνειο). Τότε είχε ψαρια … τωρα μαθαίνω είναι λιγοστα.

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων