ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1,246 έως 1,248 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #460835

    Η αλήθεια είναι πως η βέργα Ταϊτής υπερέχει σε αρκετά σημεία από την τρίαινα ή την πεντάαινα, κυρίως γιατί έχει μικρότερη αντίσταση στο νερό, επομένως μεγαλύτερο δραστικό βεληνεκές και φυσικά ευθυβολία. Πολλές φορές θα συναντήσει κάποιος κοντά στην ακτή κάποια λαβράκια που κυνηγούν αθερίνα ή κάποιον ξεμοναχιασμένο κέφαλο, που δύσκολα θα σταθούν στην πεντάαινα και αν τους φτάσουν, από την άλλη βέβαια και εφόσον το ζητούμενο είναι τα μικρά ψάρια – έτσι για τον μεζέ και την πλάκα – περισσότερες επιτυχίες θα φέρει η πεντάαινα και δεν θα χαλάσει τα νοστιμότατα και τρυφερά αμμομπάρμπουνα.

    Προσωπική μου επιλογή πάντως, εδώ και χρόνια, είναι η βέργα Ταϊτής.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Verba volant, scripta manent.

    </div>

    Συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις , για τα πλεονεκτήματα της ταϊτής . την οποία χρησιμοποιώ και εγώ όταν πέφτω στη θάλασσα με στολή και ενδείκνειαι για μεγάλα ψάρια γενικώς .
    Τωρα το καλοκαίρι όμως πέφτω στη θάλασσα μόνο με μαγιώ πολλές φορές , για μπάνιο βασικά (οπότε δεν πηγαίνω στα βάθη και στα μέρη που πηγαίνω με τη στολή ) , αλλά έχω και ένα 70άρι αεροβόλο ψαροντούφεκο , να πάρω αν βρεθεί κάτι αξιόλογο.

    Στα μικρά βάθη έχω κτυπήσει λαυράκι μήκους 67Cm , κέφαλο μήκους 49Cm , τσιπούρα βάρους 2540gr , χταπόδι 5480 gr.

    Εκτός από τα ανωτέρω , έχω κτυπήσει πλήθος αξιόλογων ψαριών και χταποδιών , για μπάνιο που πάω. Και στα μικρά βάθη μπορείς να συναντήσεις ψάρια αξιόλογα.

    Αν μερικοί θεωρούν αξιόλογα ψάρια , μόνο τους ροφούς και τις στείρες , είναι προσωπικό τους θέμα

    Για τα μικρά βάθη , και για τον τρόπο που κάνω ψαροντούφεκο όταν πάω για μπάνιο , θεωρώ ότι καλύτερη είναι η 5αινα.

    Ο καθένας φυσικά μπορεί να κάνει τις επιλογές του.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    Vasilis Pap στις #460888

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Vasilis Pap wrote:</div>
    Για τις γλώσσες που έγραψε μια χαρά κάνει το μονόβολο…<br><br>
    Και δεν ξεκαμακώνει τίποτα, ενώ στην τρίαινα ή πεντάαινα κτλ εύκολα.

    Εχεις γνώση των πραγμάτων που γράφεις???

    Τις γλώσσες τις είδες στον ύπνο σου!!!!

    Τι προσπαθείς να πεις με τα ειρωνικά σου σχόλια????

    Αν εσύ μπαίνεις στη θάλασσα μόνο με στολή με ότι αυτό συνεπάγεται(Δεν νομίζω να πέφτεις στη θάλασσα μόνο με μαγιώ και να έχεις ταϊτή στο ψαροντούφεκό σου), είναι προσωπικό θέμα . Δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε το ίδιο και όλοι οι άλλοι .

    Τις γλώσσες τις είδα στον ύπνο μου όταν ονειρεύτηκα το post του Shaolin.

    Ειρωνική διάθεση δεν υπήρχε στο σχόλιο, πραγματικά γέλασα όταν διάβασα για τα γαλλικά στον αναπνευστήρα. Αν θες να το λάβεις ως ειρωνία δεν θα σου χαλάσω το χατήρι όμως.

    Κατά τα λοιπά καλή καρδιά που λέν και στο χωριό μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #462767

    ωρες ώρες μετανοιώνω που παράτησα τελείως το ψάρεμα, βλέπεις με δύο ρίξεις, λόγο στραβού διαφράγματος και αλεργικής ρινίτιδας…. τα παράτησα, αν και φέτος το καλοκαίρι διαπίστωσα ότι θα μπορούσα να ψαρεύω συντηρητικά σε ρηχοπατιές,είδα μισόκιλους σαργούς , μπάφες , σάλπτες καταριώμουνα την ώρα και την στιγμή που δεν πήρα τα εργαλεία μαζί, βέβαια θα μπορούσε να ισχύει το ότι, όταν δεν έχεις ψαροτούφεκα τα βλέπεις όλα και σε αφήνουν να τα πλησιάσεις στο μισό μέτρο, όταν έχεις….απλά δεν τα βλέπεις…τέσπα

    επειδή διαβάζω για διαφωνίες κτλ…ειρήνη υμίν συνάδελφοι, και η ταιτιέν δουλεύει και η πεντάαινα, απλά η πεντάαινα είναι πιο καλή σε τρύπα για να ακινητοποιηθεί το ψάρι να μην σκιστεί, και ίσως να μην τρομάξει και κάποια άλλα ψάρια που θα είναι στην τρύπα,φυσικά δεν μιλάμε για μεγάλα ψάρια γιατί τότε η πεντάαινα δύσκολα θα το κρατήσει, σε ανοιχτά νερά και βολές στο φτερό υπερτερεί η ταιτής, εγώ προσωπικά ρηχά- βαθιά μόνο ταιτής, για τον λόγο ότι ποτέ δεν ξέρω….τι θα συναντήσω, τώρα αν θέλω να κάνω καμμιά τηγανιά ή κακαβιά με τίποτα λιανόψαρα, χάνους, σπάρους κτλ, θα χρησιμοποιούσα πεντάαινα

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1,246 έως 1,248 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων