ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΟ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    HUNTERPAP στις #25107

    Σήμερα άρχισε το αγριοκούνελο στην Αίγινα αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων να πάω.Κάποιος συνάδελφος που κυνήγησε εκεί μπορεί να μας πει αν είχε τίποτα?Μετά απο 25 χρόνια κυνηγίου πρώτη φορά χάνω την έναρξη και εχω τρελαθεί.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    MARMARINOSGIANNHS στις #124156

    ΤΣΑΜΠΑ ΘΑ ΠΑΣ ΦΙΛΕ ΞΕΧΑΣΕΤΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΩΡΑ ΠΕΙΝΑΝΕ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ Η ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΤΟ ΕΚΠΑΖΠ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #361844

    ΤΣΑΜΠΑ ΘΑ ΠΑΣ ΦΙΛΕ ΞΕΧΑΣΕΤΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΩΡΑ ΠΕΙΝΑΝΕ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ Η ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΤΟ ΕΚΠΑΖΠ

    ε βγείτε και κάντε οργανωμένα κυνήγια αλεπούς!! Εκπαιδεύστε 1-2 … αλεπόσκυλα ( ή αγοράστε τα, κυκλοφορούν πολλά σε τιμές ευκαιρίας) και κάντε κυνήγια όμορφα και κυρίως κυνήγια που προσφέρουν "ψυχική ανάταση" :D

    Μετά βαλσάμωμα και αποστολή με κούριερ πίσω στην ΕΚΠΑΖΠ! Ή μπορείτε με τα δέρματα να φτιάξετε πορτοφολάκια και γάντια και να τους τα στείλετε για να πουλήσουν σε κάποιο bazaar για να "βγάλουν τα έξοδά τους"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    HUNTERPAP στις #361849

    ε βγείτε και κάντε οργανωμένα κυνήγια αλεπούς!! Εκπαιδεύστε 1-2 … αλεπόσκυλα ( ή αγοράστε τα, κυκλοφορούν πολλά σε τιμές ευκαιρίας) και κάντε κυνήγια όμορφα και κυρίως κυνήγια που προσφέρουν "ψυχική ανάταση" :D

    Μετά βαλσάμωμα και αποστολή με κούριερ πίσω στην ΕΚΠΑΖΠ! Ή μπορείτε με τα δέρματα να φτιάξετε πορτοφολάκια και γάντια και να τους τα στείλετε για να πουλήσουν σε κάποιο bazaar για να "βγάλουν τα έξοδά τους"

    Μήπως πρέπει να τουφεκίσουμε αυτούς που τις αφήνουν? Εκει να δείς "ψυχική ανάταση" :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    MARMARINOSGIANNHS στις #124218

    ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΗ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΝΗΣΑΚΙ,ΔΕ ΣΟΥ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΣΥΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΕΟΓΕΝΗΤΑ ΑΡΝΑΚΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    HUNTERPAP στις #124435

    Καμιά μηνυσούλα απο το σύλλογο της Αίγινας δεν έγινε ?Η δεν υπάρχουν αποδείξεις?Εστω κατ' αγνώστων?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    jimalif στις #125289

    Το πιο συμαντικό είναι ότι δεν κάνουμε τίποτα εμείς οι Αιγινίτες για όλα αυτά τα αίσχη από τους δήθεν οικολόγους.
    Αφού πήραν τις επιδοτήσεις από την ΕΟΚ και λάδωσε το έντερο τους καταστρέψαν και θηραματικά το νησί μας.
    Εχει γεμίσει το νησί από δήθεν κουλτουριάρηδες και δήθεν οικολόγους που όμως χτίζουν σε περιοχές που εμείς οι ίδιοι
    τους πουλήσαμε και παλαιά πηγάνε για κυνήγι.
    Αυτοί είμαστε δυστηχώς δημιουργήσαμε μια δεύτερη Σαλαμίνα.
    Πουλήσαμε και τις πέτρες για τα πάρουμε ένα διαμέρισμα στην αθήνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    HUNTERPAP στις #125376

    Φίλε μου δυστυχώς εχεις δίκιο.Εχω σπίτι στην Σουβάλα και κυνηγάω στο νησί 25 χρόνια.Κάθε χρόνος που περνάει βλέπω την Αιγινα να βουλιάζει όλο και περισσότερο και κανείς δεν κάνει τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #125391

    Ο Νικήτας Κυπρίδημος σήμερα στο Έθνος Κυνήγι μιλάει για την … εξαφάνιση των αγριοκούνελων στην Αίγινα και την αποδίδει σε ασθένεια. Επίσης λέει πως του χρόνου οι πληθυσμοί θα είναι κανονικοί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Άδμητος στις #125392

    Φίλε μου δυστυχώς εχεις δίκιο.Εχω σπίτι στην Σουβάλα και κυνηγάω στο νησί 25 χρόνια.Κάθε χρόνος που περνάει βλέπω την Αιγινα να βουλιάζει όλο και περισσότερο και κανείς δεν κάνει τίποτα.
    [/quote

    Έχει απομείνει καμία πέρδικα στην Αίγινα ή εξαφανίστηκαν σχεδόν από τότε που οι έξυπνοι με την ανοχή μας, γιατί σε αυτό στηρίζονται, έφεραν στο νησί την αλεπού;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    HUNTERPAP στις #125398

    Απ' αυτα που ακούω δεν εχει μείνει τίποτα παρα μόνο αλεπούδες.Εγω περσυ σκοτωσα δυο και ήταν μεγαλες σαν σκυλιά απο το πολύ φαί.Οσο για το αρθρο του κυπρίδημου για ασθένεια ,δεν εχω χτυπήσει ποτέ άρρωστα κουνέλια στην Αίγινα.Πάντα τα κοιτάω για Μυξομάτωση και τα σπλαχνα τους και πάντα ήταν καθαρά.Εχω παρατηρήσει οτι οι πληθυσμοί των κουνελιών κάνουν ενα κύκλο περίπου 5 χρόνων.Την μια χρονιά εχει πολλά και μετα αρχίζουν να λιγοστεύουν.Αλλα νομίζω οτι εχει να κάνει με τον βιότοπο και τη διαθέσιμη τροφή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #363232

    2 ατομα 8 κουνελακια…αν δεν ειχαμε και το σκυλακι θα ειχαμε κανει 1 μονο… :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #363234

    Δίκαια καμαρώνει ο επανιελάκος δηλαδή… :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    ΜΟΙΚΑΝ στις #125690

    Παιδιά και εγω περπατάω την Αίγινα 25 ΧΡΟΝΙΑ Η φετινή χρονία ειναι το κατι αλο, κρανιου τοπος
    την πρωτη μερα εκανα ενα και χθες το πρωι μετα την βροχη εκανα αλο ενα .Σε σχεση με αλλες χρονιες που θα ειχα κανει πανω απο 10 κουνελια
    παντος το προβλημα με την αιγινα δεν ειναι μονο η αλεπουδες .Νομιζω οτι υπαρχη προβλημα διαχειρησης θηραματων ,και αποξενωσης κυνηγων
    πρεπει να ξανα αρχισουν να ερχονται και αλλη κυνηγοι στο νησι να αρχηση το πανηγυρι που γινοταν πριν καμια δεκαρια χρονια κατα την εναρξη του κουνελιου και της περδικας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #363290

    Δίκαια καμαρώνει ο επανιελάκος δηλαδή… :)

    φιλε leo ειναι μαμα…απλα σ' αυτην την φωτογραφια δειχνει πραγματικα να καμαρωνει σαν αρσενικος…!!! :) :) :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων