ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΟ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #150225

    ευχαριστο πολυ πεδια θα το επιχιρεισω τελικα.
    αγριοκουνελα εδω κρητη δεν υπαρχουν αλλα εχω μια ρατσα εκτρεφομενου κουνελιου ντοποιου οπου ειναι σκετος διαβολος..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #150453

    Σε ποια κοντινά σε Λαύριο – λεγρενά κτλ νησάκια , υπάρχουν αγριοκούνελα ? Αξίζει τον κόπο μια εξόρμηση ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #150498


    Ούτε η Αυστραλία είχε κουνέλια. Σήμερα έχει το μεγαλύτερο φράχτη του κόσμου, 1837 χλμ, στην προσπάθεια να συγκρατήσει την εξάπλωσή τους και τη ζημιά που κάνουν στα ενδημικά είδη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #150516

    Ούτε η Αυστραλία είχε κουνέλια. Σήμερα έχει το μεγαλύτερο φράχτη του κόσμου, 1837 χλμ, στην προσπάθεια να συγκρατήσει την εξάπλωσή τους και τη ζημιά που κάνουν στα ενδημικά είδη.
    [/quote]

    Τακη η Ελλαδα δεν εχει τετοιο φοβο.
    Ακομα και στην μοναδικη περιπτωση της Λημνου,οπου ακουγονται καποια παραπονα ,τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι.
    Σε ορισμενες περιοχες, παραπονουνται καποιοι αγροτες,απλα γιατι τα ραπανακια τους ειναι ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ.
    Στα υπολοιπα μερη οι αριθμοι δεν ειναι παραλογοι ,και ΑΝ οι ντοποιο ηθελαν τουρισμο ή να τα ξεκανουν, να εισαι σιγουρος οτι ειναι εφικτο.

    Γενικα παντως ο υπερπληθυσμος του κουνελιου προξενει αντιστοιχη αυξηση των εχθρων τους, και ιδικα του πετροκουναβου (οπου υπαρχει) .
    Το κουνελι εν τοι αυτη περιπτωση δεν εχει μελλον ουτε ελπιδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #150525

    υπαρχει μια εκταση 50 στρεματων με καλη περιφραξη 3,5μτρα υψος και αγκαθοτο και στη βαση 1μετρο κατο απο το χωμα τσημεντο.
    αυτη τη στηγμη εχω αφησει 8 ζευγαρια περδικες οπου βλεπω τα 4. και το 1 εχει και μικρα.
    προταρχικοσμου στοχος να αναπτηξω μια ρατσα ντοποιων κουνελιων που εχω ειναι ποιο μικρα απο τα σηνηθησμενα αλλα αχουν πολλη αντοχη και στο τρεξημο ειναι διαολοι.
    αργοτερα θα αφησω σε ενα σημειο καποια σε μεγαλιτερη εκταση αλλα παλλη ελενχομενη..
    βεβαια εκει που θα τα αφησω υπαρχουν και λαγοι.
    ο σκοπος ειναι καθαρα κηνηγετικος και εκπεδευτικος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #150540

    Επιπροσθετως.
    Δες αυτο το αγριοκουνελο.
    Η φωτο ειναι τραβηγμενη στην βουνο με τηλεφακο απο μεγαλη πραγματικα αποσταση.
    Το κουνελι αυτο ειναι παρ'ολα αυτα ημιαιμο.
    Δες τις μαυρες γραμμεςε στο προσωπο, και μαλιστα αυτες ΔΕΝ ειναι ορατες ολο τον χρονο ,παρα συγκεκριμενη εποχη.
    Επισης μεσα στον χρονο καποιοι απο τους απγονους να βγαλουν και διαφορα αλλα σημαδια ή χαρακτηριστικα.
    Καποιος καποια στιγμη εκανε μακακια.

    Το ζωο ,με αφησε στο εκπαιδευτικο που το βρηκα ΚΑΙ με το κυνηγι κλειστο, να το πλησιασω στα 40 περιπου μετρα.
    Ετσι θα ειχε φαει το κεφαλι του (οχι απο μενα) καθιστο.
    Αν ηταν αγριο θα με ειχε αντιληφθει νωριτερα ,και θα ειχε μπει στην τρυπα γλυτωνοντας την ζωη του, εχοντας την δυνατοτητα να περασει τα ανθεκτικα γονιδια του και στις επομενες γενεες.
    Ετσι με δυσκολια και καποια αλλη στιγμη θα ειχε σκοπευτει και κτυπηθει τρεχοντας σε μια συναρπαστικη τουφεκια!!!
    Αυτο δεν ειναι το ζητουμενο;;;;

    Ισως αν μπορεσω ,να βγαλω καποια στιγμη και καποιο <καθαρο>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #150542

    Πιστεύω ότι δεν πρέπει να παίζεται με αυτά τα πράγματα από την στιγμή που υπάρχει το παράδειγμα της Λήμνου που έχει φέρει τους αγρότες σε απελπιστική κατάσταση.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    Eliminator στις #150572

    Έχουν πολύ μακριά αγκύλη του Henle στους νεφρώνες τους και είναι ικανά να παράγουν πολύ συγκεντρωμένα ούρα και έτσι να πάρουν νερό από το αλμυρό νερό της θάλασσας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #150583

    Είχα την εντύπωση ότι μόνο τα κατσίκια είχαν το προνόμιο να πίνουν θαλασσινό νερό…

    Σχετικά με την νυφίτσα το σκεφτόταν ο μπάρμπας μου να φέρει απο την Γαλλία, αλλά πιστεύω ότι εδώ στην Ελλάδα κανένας δεν κυνηγάει συστηματικά κουνέλια και κανένας δεν θα ασχοληθεί με την εκτροφή νυφίτσας για να κυνηγήσει κουνέλι, προσωπικά εγώ θα κατέβω μια δυο φορές στο νησί, θα βαρέσω 2-3 κουνέλια ( δεν θέλω παραπάνω ) και είμαι οκ, στο συγκεκριμένο νησί πλέον έχουν λιγοστέψει αρκετά, λόγο φοβερής ανοικοδόμησης και οι νέοι κυνηγοί δεν το προτιμάνε

    , αρκετά χρόνια πρίν, όσοι δεν είχαν όπλο πέρνανε ένα κομμάτι ξύλο, περίπου μισό μέτρο ,προσαρμόζανε 2 θηλειές απο σύρμα και το καρφώνανε έξω απο τις φωλιές τους, το κουνέλι αναγκαστικά, βγαίνοντας απο το λαγούμι θα έπρεπε να περάσει μέσα απο τη θηλιά και έτσι το έπιαναν.

    όταν παλία δεν υπήρχε η θηροφυλακή, ο πιό δημοφιλής τρόπος κυνηγιού ήταν ο εξής, σε κάποιο πλάτωμα που να έχει κοντά και φυλάχτρα έριχναν άσπρο χώμα και διάφορα ζαρζαβατικά , ντομάτες, πεπόνια, κατσούνια κτλ νύχτες με φεγγάρι πήγαιναν στη φυλάχτρα και όταν τα κουνέλια έμπαιναν στην περιοχή που είχε τοποθετηθεί το χώμα για να φάνε, ο κυνηγός έβλεπε την μαύρη σκιά του και το κοπάναγε, φυσικά σημαντικό σε αυτή την περίπτωση , ήταν και πάλι η διεύθυνση του ανέμου

    Φυσικά όλα αυτά χρόνια πριν, τώρα έχουν σταματήσει, αλλά τι να το κάνεις αφού άλλοι είναι οι παράγοντες της σημαντικής τους μείωσης…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #150593

    Επισης να σου επισημανω οτι σε ποολλα νησια μεγαλα των Κυκλαδων και αλλου ,τα τελευταια χρονια τεινει να εξαφανιστει!!!!!!
    Νησια που ΕΒΡΑΖΑΝ πλεον το να παρεις ΕΑΝ κουνελι με ΜΕΓΑΛΗ τυχη ειναι γεγονος.
    Και οσοι ζουν εδω και ασχολουνται το γνωριζουν καλα.
    Ετσι λοιπον για να μην σε δουλευουν αν δεις φωτο <φορτωμενη> ειναι τις ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΕΣ ή σε ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ.
    [/quote
    Επειδή κάθε χρόνο κυνηγώ κουνέλια, συμφωνώ απόλυτα, θα προσθέσω ακόμη πως "φορτωμένος" σημαίνει 5-10 (και όχι οι αριθμοί που ξέρω από την Μ.Βρετανία) και αυτά αν είσαι τυχερός και δεν έχουν κάνει εκπαιδευτικά ή λαθροκυνήγι πριν την έναρξη. Όσο για την νυφίτσα, Μπιριγκόγκο, μη ξεχνάς την απέχθεια που έχουν οι Έλληνες στο ζωάκι αυτό, δεν το φαντάζονται σαν "κατοικίδιο" πόσο μάλλον να θελήσουν να το εκπαιδεύσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    Eliminator στις #150594

    Φόλε Sector,
    Ελπίζω τα αγγλικά σου να είναι καλά. Αν θες να το ψάξεις παραπάνω υπάρχουν πολλές πληροφορίες ακόμα στο διαδίκτυο.

    Vertebrates depend on the kidneys to maintain water balance.

    • The concentration of urine depends on the length of the loop of Henle.
    • The longer the loop, the more concentrated the urine.

    Marine mammals that have drink seawater possess large kidney with long loops that eliminate salt in highly concentrated urine.

    Adaptations to deserts:

    1. Many desert mammals obtain water from their own metabolic process.
    • The oxidation of fats and carbohydrates produces water.
    • They have very long loops of Henle and produce highly concentrate urine.

    2. Some desert animals can tolerate some degree of dehydration
    Desert rabbits can stand up to 50% loss of their body weight.
    Camels up to 27% of their body weight.

    Ολόκληρο το κείμενο εδώ:

    http://www.cbu.edu/~esalgado/BIOL412/Ch08.doc

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    Eliminator στις #150595

    Θα χαρώ πολύ αν οι πληροφορίες μου σε βοηθήσουν. Δεν ενδιαφέρονται πολλοί για τόσο λεπτομερή πληροφόριση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #150596

    Εγω τα κυνηγω με το σπριγκερακι μου , αλλα καθως αγαπω και το κυνηγι τους χωρις (που φυσικα διφερει) καταπιανομαι και με αυτο.
    Οπως τα λες Γιαννη , συχνα με το σκυλι δεν μπορω να τουφεκισω, καθως φευγει <μπαλα> με το σκυλι

    Και εγώ με τα Σπρίνγκερς μου τα κυνηγώ αλλά κάνουν απόλυτη ακινησία στο ξεπέταγμα. Αυτό ήταν και το θέμα συζήτησης με τον Γ. Χριστογιάννη στο πρώτο DVD που γύρισε με τους σκύλους μου όπου περιέχεται και το κυνήγι με αγριοκούνελο, στην αρχή πίστευε πως αν ο σκύλος μείνει μέσα στον σκίνο δεν θα ξέραμε αν και από που θα ξεπεταγόταν το κουνέλι. Η εμπειρία όμως σε κάνει να είσαι σε επαφή με τον σκύλο και να ξέρεις τι κάνει μέσα στον σκίνο έστω και αν δεν τον βλέπεις. Σε μια σκηνή ακούγεται και η φωνή του να ρωτά εναγωνίως: "το πήρες", μετά από λίγο το έφερε ο Robbie. Αντίθετα οι σκύλοι που δεν έχουν μάθει την ακινησία είναι πολλές φορές στην μπούκα του ντουφεκιού και συνειδητοποιείς πως σε 0 δέκατα του δευτερολέπτου δεν είχες πιέσει την σκανδάλη και αυτό καθαρά από ένστικτο.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #150598

    υπαρχει μια εκταση 50 στρεματων με καλη περιφραξη 3,5μτρα υψος και αγκαθοτο και στη βαση 1μετρο κατο απο το χωμα τσημεντο.
    αυτη τη στηγμη εχω αφησει 8 ζευγαρια περδικες οπου βλεπω τα 4. και το 1 εχει και μικρα.

    Οι Βρετανοί έχουν παρόμοιες εκτάσεις που τις ονομάζουν Rabbit pen τις χρησιμοποιούν σαν εκπαιδευτήρια, πολλές φορές εκτός από κουνέλια έχουν και φασιανούς, για εκπαίδευση και στα φτερωτά, αφού τους έχουν αφαιρέσει ή ψαλιδίσει λίγο τα φτερά οπότε το πέταγμά τους να είναι χαμηλότερο από την περίφραξη. Δεν έχουν όλοι τσιμεντένια σενάζια κάτω από το χώμα αλλά το συρματόπλεγμα το θάβουν μισό και μέτρο για να μη βγαίνουν τα κουνέλια σκάβοντας λαγούμια. Βέβαια εκεί δεν ανησυχούν μη ξεφεύγοντας εξαπλωθούν στην περιοχή αφού ούτως ή άλλως είναι εξαπλωμένα αλλά για να μη χάνουν τα εκπαιδευτικά τους μέσα.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    Eliminator στις #150615

    Φίλε Sector,
    Σύμφωνα με τη φυσιολογία των θηλαστικών που ισχύει για όλα τα θηλαστικά, θαλλάσης και γης, ο τρόπος προσαρμογής σε συνθήκες ξηρασίας ή έλλειψης νερού είναι η χρήση του μεταβολικού νερού (η καύση λίπους παράγει περισσότερα μόρια νερού από ότι η καύση υδατανθράκων για την παραγωγή ίδιας ποσ'οτητας ενέργειας) και η παραγωγή ούρων αυξημένης συγκέντρωσης (που επιτυγχάνεται μέσα στην αγκύλη του Henle).
    Αν ενδιαφέρεσαι για συγκεκριμένο κουνέλι, δώσε μου τα στοιχεία του (τόπο διαμονής, χρώμα, ηλικία) να δω τί μπορώ να βρω στο διαδίκτυο. Αν δε βρω κάτι θα πάω να το πιάσω να το μελετήσω.
    Μέχρι τότε ορίστε άλλο ένα ενδιαφέρον άρθρο:
    http://www.bio.puc.cl/caseb/pdf/prog1/Agua_CBP_C.pdf

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων