ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΟ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #151105

    με την Αίγινα τι γίνετε απο κουνέλια? πήγε κανένας ξέρει να μας πει?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #151119

    Εχθές, έτυχε και βρέθηκα στην Αίγινα για δουλειά, στούς Λαζάρηδες για 'οσους ξέρουν το μέρος, ο κύρ Πέτρος μόνιμος κάτοικος της περιοχής και κυνηγός μου είπε ότι είναι λιγοστά πλέον τα κουνέλια, τα τρυγόνια δε άφαντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #151125

    Παντως ειναι αξιοπεριεργο το γεγονος του οτι το υποτιθεμενα ευκολα καταστροφικο κουνελι, σε ολη την Ελλαδα και πλην μικρων εξαιρεσεων , και ανεξαρτητως του παραγοντα των επιβλαβων γι αυτο ,επιμενει να παραμενει σε οχι μεγαλους αριθμους στα νησια.
    Δεν αναφερομαι στην Αιγινα μονο αλλα γενικοτερα , και ιδικα στα κατοικημερνα νησια.
    Οι εισαγομενες και οχι μονο επιδημιες δειχνει να αποτελουν το κλειδι του προβληματος που κρατουν τους αριθμους σταθερους στις καλες περιπτωσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Mesrin στις #151840

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ (ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ) ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.
    ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΟ ΣΥΝΕΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ (8 ΜΗΝΩΝ) ΔΙΩΞΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΩ
    ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΣΚΥΛΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ
    ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΛΑΓΟ. ΣΚΕΦΤΗΚΑ
    ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ
    ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ Η ΘΑ ΧΑΛΑΣΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ?
    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ ΣΚΥΛΙ?
    ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΥΝΗΓΙ?
    ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ Η ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ?
    ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #151850

    Φιλε μου καλώς όρισες….
    Αν κ υπαρχουν πιο καταλληλοι να σε βοηθησουν….θα πω κ γω την γνωμη μου….

    Το κυνηγι του λαγου με του αγριοκούνελου ειναι 2 τελείως διαφορετικα πράγματα….
    Το αγριοκούνελο , αποσο ξερω , χώνεται σε τρυπες και η διωξη του είναι μικρης διαρκειας….ενω τον λάγο το σκυλί μπορεί να τον κυνηγάει για ώρες….(αυτο προσωπικη αποψη εχω παρακολουθησει εκπαιδευτικο σε λαγο οπου το σκυλι κυνηγουσε πραγματικα ενα "γαιδουρι" για ώρες!)

    Νομιζω οτι θα κανεις κακο αν παρεις ενα λαγοσκυλο και το βαλεις στο αγριοκουνελο…
    Προσωπικη μου αποψη να πας το σκυλακι σε ενα εκπαιδευτηριο που εχει μεσα πολυ θηραμα και είτε να το αφησεις εκει για καποιες μερες , είτε να πηγαινεις οποτε μπορεις και να εισαι κ εκει μαζι του….

    Στο εκπαιδευτηριο ο σκυλος θα ερθει σε επαφη με το θηραμα….Θα καταλαβει τι κυνηγαει….Θα μανιώσει!!!! Θα ξυπνήσει….
    Κ επειτα οταν ανοίξει το κυνηγι του λαγου , θα ξέρεις ότι το σκυλι σου ξέρει τι κυνηγαει ( κ δν θα είσαι τοσο απελπισμένος όσο διάβασα)

    Επιπλέον πολλοι λαγαδες π έχουν κουταβια και τα εμπειρα σκυλια τους δυσκολευονται να σηκώσουν λαγό , πηγαινουν τα κουταβια τους κ κατα τη διαρκεια της σεζον στο εκπαιδευτηριο , για να ξανασηκωσουν θηραμα και να μν ξεχασουν αυτα π εμαθαν….

    Αν το σκυλάκι ειναι θυληκο απο 10-12 μηνων μπορεί να ξεκινησει να κυνηγαει….
    Αναλογα πάντα….μν περιμενεις κ πολλα αν κ ποτε δν ξέρεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Mesrin στις #151858

    ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ 20 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ( ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ). ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΑΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. ΑΠΛΩΣ ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΑΓΡΙΟ ΘΗΡΑΜΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΤΟΠΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΛΑΓΑΔΕΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ" ΚΟΥΝΕΛΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΜΕΡΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΛΑΓΟΣΚΥΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΔΙΠΛΑ (ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟ ΛΑΓΟΣΚΥΛΟ ΝΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΣΤΟ 10 ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΩΣ ΣΤΟΧΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ 4,5 (ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ 10 ΘΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ). ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ 1 ΒΗΜΑ ΕΜΠΡΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ 2 ΠΙΣΩ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ 2 ΒΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΟ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΠΙΤΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #151897

    Το να ξεκινήσει κάποιος ένα κουτάβι λαγόσκυλο με αγριοκούνελο σε περιφραγμένο το κάνουν πολύ και απο μικρότερες ηλικίες των 8 μηνών. Το κάνουν και γνωστοί εκτροφής όπως για παράδειγμα ο γνωστός και μη εξαιρετέος εκτροφέας μάστορας των μπηγκλς (να μην λέμε ονόματα…). Στη συνέχεια τους βγάζει πάλι σε περιφραγμένο λαγό. Μετά τα κουτάβια τα πουλάει σαν ξεκινημένα όχι μαθημένα και φυσικά με σαφώς χαμηλότερη τιμή.
    Δεν το βρίσκω κακό για αρχή… απλά θα το βγάλεις στο αγριοκούνελο για μια και τελευταία φορά. Μετά πρέπει να δει απαραιτήτως λαγό… τέρμα τα κουνέλια να ξέρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #152214

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #153706

    Συναδελφοι…….Μανο ……..ζητω ταπεινα συγνωμη διοτι αμαρτησα.
    Δεν αντεχα να περιμενω το τρυγονια που βρισκονται καθ'οδον και ειπα να το παρω λιγο αλλιως το τιμονι για ενα διωρο το απογευμα!!!

    Η φωτο ειναι φρεσκια της ωρας και το οπλο πωλειται.

    http://a.imageshack.us/img121/2019/p9090012y.jpg

    Πεντε τουφεκισα ,τεσσερα πηρα ,το ενα δυστυχως <κοπηκε > και χαλασε το image……..

    ——————–

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #153928

    Μια παρακληση -προταση θα ηθελα να κανω στον φιλο Σπυρο.

    Υπαρχουν δυο τοπικς για τα κουνελια.
    Το ενα <κυνηγι κουνελιου>,και το αλλο <αγριοκουνελο>.
    Σπυρο μηπως θα ηταν καλο για το forum μας να ενωθουν ,ωστε ο αναγνωστης να εχει πληροφοριες χρησιμες μαζεμενες σε ενα τοπικ;;;

    Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #154015

    Φιλε τα σπαει το εργαλειο!και τα αγριοκουνελα ολα τα λεφτα!!
    με ενα 36αρι το κυνηγι τους θα ηταν πολυ ενδιαφερον(οχι οτι με 12αρι δεν ειναι)

    Φιλικα

    Ηλίας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #154026

    Ένας από τους λόγους που θέλω να μετακομίσω στ.. …….
    Αχ, θυμάμαι που είχα πάει μια φορα και επιστρέφαμε από το κυνήγι λόγω βάρους…
    Και πέρδικες σηκωτές με τα πόδια μέσα από κάτι χορταράκια…
    Τι κάθομαι αλήθεια στις Σέρρες;
    Πότε θα γίνω επιτέλους εισοδηματίας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #159107

    ο φιλος που ηθελε να κανει εκτροφη κουνελιων, ας προσεξει λιγο γιατι εκτος απο τους αγροτες μπορει να τον καταραστουν και οι κυνηγοι. αν το κουνελι ξεφυγει και πολλαπλασιαστει, ο λαγος θα εχει προβλημα.
    καλυτερα ξεχνα το φιλε…

    οσο για τον αλλο φιλο που ηθελε να ξεκινησει τον ιχνηλατη του σε κουνελι…
    φιλε, τζαμπα κοπος. εαν οφελει καπου (πολυ χλωμο) , ειναι μονο για την πρωτη φορα.μια φορα μονο οταν ειναι κουταβακι.
    η μυρωδια του κουνελιου (οπως και το κρεας του που μοιαζει πιο πολυ με κοτας παρα με λαγο) ειναι διαφορετικη απο του λαγου. ο λαγος ειναι μοναδικο ζωο και το σκυλι που τον κυνηγαει με επιτυχια ειναι και αυτο ενα πολυ ιδιεταιρο ζωο. το οποιο τις περισσοτερες φορες, αν μαθει σε αλλα ζωα, δεν παει στον λαο απο καλα εως σχεδον καθολου.φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις. ειδικα παλαιοτερα…

    το σκυλι σου για να μαθει στο λαγο καντου μερικα εκπαιδευτικα σε περιφραγμενο (20 ευρω ειναι κλοπη.5-10 το πολυ, ειναι καλα). οχι πανω απο 4-5 συνεχομενα εκπαιδευτικα. θα το κανεις να κυνηγαει με τα ματια…
    αναμεσα στα εκπαιδευτικα καντου και εκπαιδευτικα στο βουνο, σε αγριο λαγο.
    οταν αρχιζει και βαζει ικανοποιητικα μυτη κατω και ιχνηλατει χρησιμοποιοντας και το μυαλο του (γιατι αλλιως λαγος γιοκ), τοτε κοψε του τελειως τα εκπαιδευτικα στο περιφραγμενο (που ετσι και αλλιως επρεπε να ειναι λιγοστα).
    βαλε τον σκυλο σου διπλα σε ενα μαθημενο καλα σκυλο, με εφεση στο γρηγορο ξεφωλιασμα, αλλα μην τον αφησεις μαζι του πολυ καιρο γιατι θα γινει σκυλος βοηθος. δλδ σχεδον ποτε δεν θα ξεφωλιαζει. ειδικα αν δεν ειναι ε.ι ή γκεκικο, που ζηλευουν και ανεξαρτητοποιουνται γρηγορα, μην το αφησεις καιρο με το αλλο σκυλι. ενας μηνας το πολυ για μενα ειναι αρκετος. υστερα συνεχισε με εντατικα εκπαιδευτικα ΜΟΝΟ του στο βουνο. οταν αρχιζει να ξεφωλιαζει (με υπομονη) ενα λαγο στο ιδιο μερος, μετα απο 2-3 μερες, αλλαζε του μερος και λαγο. οταν περασει καιρος και παει καλα στο βουνο, κατεβασε το και στον καμπο που ειναι πιο δυσκολος (και για μενα πιο αχαρος και ασχημος). εκει θα τα βρει και πιο σκουρα…

    αυτη ειναι η σωστη εκπαιδευση του μεσου λαγοσκυλου και η γνωμη μου ειναι να τα ξεκιναμε απο μικρα. αλλοι λενε ξεκινημα μετα τον 10 μηνα. εγω λεω μετα τον 6ο για τα θυληκα και 6-8 αρσενικα.
    το καλο θυληκο πρεπει να εχει δειξει τις αρετες του για μενα εως 1μιση χρονων το πολυ. μετα μονο εμπειριες περνει.
    το αρσενικο αντιθετα, ξεκιναει να κυνηγαει πραγματικα απο 1 χρονων και τελειοποιειται μετα τα 3 θεωρω.αλλοι λενε 5…

    οπως καταλαβαινεις, με ενα και μονο σκυλι που ασχολεισαι (και καλα κανεις) η θα βγαλεις (μετα απο καιρο και πολυ κοπο) σκυλι κατσε καλα ή θα αποτυχεις.
    αν ειχες και αλλα σκυλια, θα ηταν καπως ευκολοτερη η εκπαιδευση αλλα και το σκυλι θα ειχε λιγοτερες ελπιδες να βγει "αιθερας" γιατι με την ομαδικη δουλεια-συνεργασια, τα σκυλια αλληλοσυμπληρωνονται. ενω μ την ατομικη αναγκαζονται να δειξουν ολα τα προσοντα που διαθετουν.

    αυτη ειναι η γνωμη μου. φιλικα Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #325415

    Φρεσκιες παιδια ,μολις πριν δυο ωρες επεστρεψα απο απογευματινο.

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Αυτες τις μερες δεν εχει τιποτ'αλλο της προκοπης , και εχω σαπισει στο στιφαδο.
    Μηπως κανεις συναδελφος διατιθενται για ανταλλαγες προιοντων;;;;; :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #325414

    Αυτες τις μερες δεν εχει τιποτ'αλλο της προκοπης , και εχω σαπισει στο στιφαδο.
    Μηπως κανεις συναδελφος διατιθενται για ανταλλαγες προιοντων;;;;; :D

    Εγώ!!!!
    Δίνω τσίχλες, δίνεις κουνέλι?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων