Φυσιγγια για μπεκατσα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #41878

    Kαι σε μένα ( όπως και στον kabar ) μου έχουν δώσει καλά αποτελέσματα φυσίγγια με διασπορέα guallandi. Οχι μόνο στα 10-15 μέτρα αλλά μέχρι και τα 25-30 μέτρα.

    Ομως θα πω και γω με την σειρά μου όπως έχει ήδη τονισθεί, τα φυσιγγια διασποράς δουλεύουν καλύτερα με τσοκ mod *** & Im. mod**

    Στην μπεκάτσα από ιδεολογιά και μόνο χρησιμοποιώ σκάγια νο 7-8, διασπορέα guallandi και πάντα το mod ***.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #41880

    Παιδιά αφήστε τα διασποράς και χρησιμοποιήστε κανονικά φυσίγγια με κύλινδρο η με κάποιο custom τσοκ διασποράς.

    Δεν πάει πολύς καιρός στο σκοπευτήριο που έτυχα σε συζήτηση για περιπτώσεις τραυματισμών σκύλων κυρίως στα ορτύκια.

    Τα διασποράς απευθύνονται κυρίως στα όπλα με σταθερά σφικτά τσοκαρίσματα.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #41887

    Φίλε Ανδρέα,

    Καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου ότι θα την κυνηγάς με δίκαννο την Βασίλισσα… γιατί λοιπόν να χρησιμοποιήσεις Διασποράς; Τα φυσίγγια αυτά απευθύνονται πιο πολύ σε όσους κυνηγούν με αυτογεμή και δεν έχουν την ευχέρεια επιλογής διαφορετικών τσοκ ταυτόχρονα.

    Εγώ την κυνηγώ με το S/P μου, Κύλινδρος ή τσοκ Διασποράς στην κάτω κάννη με ένα καλό φυσίγγι με μάλλινη (π.χ. Beccacia της NobelSport ή 2001 Traditional της ΔΟΡΚΑΔΑΣ στα 34 γρ. Νο 8, ή δικό μου με μάλλινη) και με λίγο σφικτότερο τσοκ στην πάνω κάννη, Βελτιωμένο Κύλινδρο ή και Μισό ανάλογα το τόπο, με ένα κανονικό φυσίγγι Νο 8 ή και 7 αν η δεύτερη ντουφεκιά θα πέσει μέσα από κλαρί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #41935


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 06 Ιούλιος 2004


    Δεν πάει πολύς καιρός στο σκοπευτήριο που έτυχα σε συζήτηση για περιπτώσεις τραυματισμών σκύλων κυρίως στα ορτύκια.


    [/indent]

    Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές. Τα τελευταία 4 χρόνια χρησιμοποιώ στα ορτύκια αποκλειστικά cyl ***** & mod cyl **** και απλά φυσίγγια των 30 γρ.

    Φέτος μάλλον θα χρησιμοποιώ τα sporting 28gr. ίσως και skeet 24gr, Νομίζω ότι είναι υπεραρκετά για τα ορτύκια…

    Ομως η “βασίλισσα” όπως λέει και ο Βαγγέλης, θέλει να της βρείς και την ντουφεκιά της ανάλογα βέβαια και το πως την κυνηγάς. Είναι υπέροχα απρόβλεπτη….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #41986

    gia ta anamoixta 8-9 tis maionchi special bekatsas ti lete???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #41995


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Stag στίς 08 Ιούλιος 2004


    gia ta anamoixta 8-9 tis maionchi special bekatsas ti lete???


    [/indent]

    π.χ. Beccacia της NobelSport

    Για αυτά μιλούσα κι εγώ Ανδρέα. (Η Maionchi είναι της Nobelsport).

    Πολύ πολύ καλά. Τα χρησιμοποιώ 3 χρονιές και δεν έχω κάποιο παράπονο. Μου φαίνεται όμως ότι “προτιμούν” τις μικρές αποστάσεις. Βέβαια όπως σου είπα στην 2η κάννη βάζω κανονικό φυσίγγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #43083

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΥΝΗΓΩ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ 61 ΕΚ. ΚΑΝΗ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΒΑΖΩ 32 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΜΠΑΣΚΙΕΡΙ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ,ΧΑΜΗΛΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ.h

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #43101

    Αρχές που πιανουν ψηλά τις κυνηγώ σε Δρυο-Δαση. Εκεί έχω 5 αστρα και φυσίγγι Neo-Velox 33 gr με συγκεντρωτήρα. Δεν ρίχνω μπιχτές και πάντα κοιτώ να βρω χώρο για καλή ντουφεκιά και ας είναι και λίγο μακρύτερα. Από τότε που κάνω αυτό εχω παρει νεκρα πουλιά που θα ήταν χαμένα κατα τα αλλα. Μάλιστα θεωρώ ότι η αίσθηση του συγκεντρωτήρα “συμαζευει” και την προσοχή μου στην ντουφεκιά.

    ¨Οταν μπαίνω σε πυκνό αλλάζω μόνο το πρωτο φυσίγγι και βάζω ένα nobel dispersante αυτό που έχει μαλλινη ταπα και ξεχωριστό διασπορέα και βγαίνει σε συσκευασία των 10 τεμαχίων/κουτί. Και αυτό καλό μου φάνηκε καθώς είχε επιτυχία και σε τυχαίες φασσες 2 – 3 φορές σε καλές αποστάσεις.

    Πάντα χρησιμοποιώ Νο 9 σκάγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    ermisd στις #440800

    παιδιά, έχει να προτείνει κανείς κάτι; έχω χρησιμοποιήσει πολλά φυσίγγια, κυρίως διασποράς, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να είναι σταθερό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    ermisd στις #440802

    κυνηγάω με beretta es 100 , ίσως κάποιο φυσίγγι που να ταιριάζει σε αυτό το οπλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440804

    παιδιά, έχει να προτείνει κανείς κάτι; έχω χρησιμοποιήσει πολλά φυσίγγια, κυρίως διασποράς, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να είναι σταθερό…

    πες μας οπλο και αυλο να εχουμε κατι για αρχη,υπαρχουν τοσα πολλα αλλα,ειναι θεμα ”χημειας” 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    ermisd στις #440807

    το εχω γραψει…
    κυνηγάω με beretta es 100 , ίσως κάποιο φυσίγγι που να ταιριάζει σε αυτό το οπλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #440810

    το εχω γραψει…<br>
    κυνηγάω με beretta es 100 , ίσως κάποιο φυσίγγι που να ταιριάζει σε αυτό το οπλο

    γνωστος μου που εχει το ιδιο οπλο βαζει lambro direct και feltro.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    ermisd στις #442009

    σε ευχαριστω, εχω ακουσει καλα λογια για τα direct, θα τα δοκιμασω σε πινακα και βλεπουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #442154

    Για μπεκάτσα χρησιμοποιείστε φυσίγγια με μάλλινη τάπα, όπως τα Feltro της Lambro.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων