Φυσιγγια για μπεκατσα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449974

    Τα Direct τις Lambro 32g και 34g τα έχει δοκιμάσει κανένας? αν ναι ποιες οι εντυπώσεις του?

    Καλημερα!! Τα Direct γενικα εχουν κατασκευαστει για τουφεκιες μεχρι 20 μετρα ειναι πολυ αποκεντρωτικα φυσιγγια..εχω ριξει λιγες τουφεκιες με το Direct 34 και μου αφησε καλες εντυπωσεις.πιστευω οτι για μπεκατσα με 4 αστρα η 3 αστρα και Direct 34 8/9 για ΠΡΩΤΟ φυσιγγι θα κανεις καλη δουλεια!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #449975

    εγώ αυτές τις φορές που έχω πάει συνολικά για μπεκάτσες γύρω στις 15 συνολικά όχι τον 1 χρόνο… με μία καραμπίνα beretta full (*) έβαζα τα beretta 34 διασποράς και μου ήτανε πολύ καλά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #450001

    Φιλε μου η μπεκατσα δεν πεφτει λογω δειλιας αλλα λογω ανοιγματος φτερων.τις περισσοτερες φορες λοιπον που πεφτει τραυματισμενη πεφτει λογω σπασιματος στο φτερο.προσωπικα εχω σκοτωσει πολλες μπεκατσες με επιδεσμους απο λασπη και πουπουλα.επισης περσυ στην περιοχη μου τουφεκισα πουλι με τριτη τουφεκια μακρια σε πουρναρια με 6αρια και ενω πηρε σκαγια την σηκωσα αλλες τρεις φορες χωρισ να την καρπωθω.την σκοτωσα τρεις μερες μετα και ειχε δυο 6αρια στην πλατη.για αυτους που λενε οτι η μπεκατσα πεφτει με ενα σκαγι…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #450004

    τα direct τα δοκιμασα περσυ και τα δυο ειναι καλα με τα 32 γρ να εχουν πιο μαλακη τουφεκια σε νουμερο 9 1/2.στα πολυ πυκνα χρειαζεται το διασπορας αλλιως το πρωτο μαλλινη ή μισοταπα 9 και το δευτερο μαλλινη 8 ειναι υπερ αρκετα για τις περισσοτερες των περιπτωσεων.Για μενα αυτο που χρειαζεται ειναι ψυχραιμια σταθερη επωμιση και να ταιριαζει το οπλο στα μετρα μας.οπως ελεγε ο παππους μου τα χερια σκοτωνουν και οχι τα οπλα η τα φυσιγγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #450006

    Φιλε pointer man ειπα απλα τη γνωμη μου με βαση τις εμπειριες μου. Φυσικα και δεν ειμαι μπεκατσοψυχολογος να κρινω τη δειλια της αλλα δεν μπορω να εξηγησω αλλιως πως γινεται να εχω βαρεσει μπεκατσες και αποδεδειγμανα με 1-2 σκαγια κι οχι στο φτερο, να πεφτει στο θαμνο, να την αφηνω εκει για να συνεχισω με τις τσιχλες που περνανε και να τη βρισκω μετα απο λιγο στο ιδιο σημειο ζωντανη. Ισως γιατι νομιζει πως ειναι κρυμμενη; δεν ξερω. Φυσικα και ο τραυματισμος στο φτερο που λες ειναι βασικοτατος λογος καταβολης της αλλα επιτρεψε μου να πω κι εγω τις εμπειριες μου και τη γνωμη μου που βεβαιως δεν κοντραρει τη δικη σου.
    Φιλικα παντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #450007

    αποψεις ανταλλασουμε δεν αντιδικουμε.συμφωνω μαζι σου φιλε σπυρο.το κακο ειναι οτι πολλα πουλια πεφτουν πολυ μακρια και δεν τα βρισκουμε ποτε.χανονται πολλα πουλια τα οποια δεν καταβαλονται αμεσως.εμεις πρεπει να φροντιζουμε αν εχουμε την υποψια οτι πηρε σκαγια να την ψαχνουμε.προσωπικα παντα ψαχνω στην πορεια διαφυγης της ασχετα αν κρεμασε ποδια η αν εφυγαν πουπουλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #450008

    Σμφωνω 100%. Αν δεν δεις πουπουλα καπου γυρω παιζει να την ψαχνεις καμια εβδομαδα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470503

    καλησπερα σας! επαναφερω το θεμα καθως ειμαι νεος στο κυνηγι της μπεκατσας και ακομα ψαχνομαι…
    Ο βασικος μου συνδυασμος μεχρι στιγμης ειναι τσοκ 3* 1ο φυσιγγι STOKAS D&D αναμεικτο 34γρ 9-10 ή 8-9 και 2ο φυσιγγι GORILLA CON BORA 34γρ μισοταπο 8αρι . τριτο φυσιγγι δεν βαζω το μονο που θα καταφερω ειναι να βαρυνω το οπλο μου ,καθως 1 τουφεκια ριχνω συνηθως , το μερος ειναι πυκνο.
    εναλλακτικα σκευτομαι τσοκ 5* 1ο φυσιγγι lambro feltro 34gr 9αρι και 2ο παλι gorilla .
    επισης εχω lambro κιτρινο διασπορας 9αρι 36γρ το οποιο αν το βαλω θα το βαλω ως πρωτο με 3* τσοκ.
    ψαχνω τα gorilla con borra tecna edition 35gr για τις πιο κρυες μερες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #470504

    lambro κιτρινο διασπορας 9αρι 36γρ

    φυσιγγι θανατος , και το Feltro πολύ καλο , και το Direct ακομα καλυτερο σε πολύ κλειστα μερη , αν ριχνεις πολύ κοντα αποκλειστικα και μονο 5 τσοκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470524

    Θελω να βρω αυτα τα φυσιγγια

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #470529

    Μιας που λες ότι είναι πυκνό το μέρος,θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τον βελτιωμένο κύλινδρο.
    Σε συνδυασμό με το Lambro Direct πρώτο φυσίγγι και το Lambro Διασποράς δεύτερο και τρίτο είσαι καλυμμένος μέχρι τα 25 με 30 μέτρα.Αυτά χρησιμοποιώ εγώ σε κλειστά μέρη όταν πάω για μπεκάτσα και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470535

    ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #496521

    Πολύ καλά φυσίγγια για μπεκατσα είναι τις b p τα gigante τα μαλινοταπα πολύ καλή κατανομή και του ζωτου τα διασποράς τα 34 gr ,μεγάλο άνοιγμα χωρίς κενά με mb36 .τα lambro τα feltro πολύ καλό φυσιγγακι αλλά κάπως συγκέντρωτικο για μαλινοταπα πιο πολύ μου ταίριαξε στην  πέρδικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #496526

    Γνώμες για Sellier&Bellot για το μαλληνοταπο 35,5 γρ για δεύτερη τουφεκιά και το διασποράς με αποσπώμενο σταυρό 34γρ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #496530

    Φίλε καιτα 2 είναι φοβερά φυσίγγια με πολύ καλή διάτρηση, δεν ξέρω αλλά ότι έχω ρίξει με τα selior bellot είναι πολύ καλά. ( σωστά να το βάλεις δεύτερο γιατί κόβει μακριά φαντασου το χρησιμοποιούσα παλιά και στα υδρόβια!!!)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων