PIA EINAI TA AGAPHMENA SAS 8HPAMATA?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #30940

    2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ????????ΕΓΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΔΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 26.ΚΑΤΩ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΣΤΑ 70 ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΕΔΑΦΗ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΛΑΓΟ…..

    ΜΗΝ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΓΕΛΑΓΑΤΕ ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΟΙ ΛΑΓΟΙ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #30941

    Εχω και γω τον πατερα μου καπου στα 77 και ακομα μαζι παμε. Oχι φιλε μου μην ανησυχεις δεν προκειται να γελασουμε.  Εμεις τουλαχιστον, για τους λαγους δεν υποσχομαι τιποτα.

     Εγω μετα τις 14-15 αρχιζω και πηγαινω, και δοκιμαζω διαφορα καρτερια στο ιδιο μερος. Πριν 3 χρονια, 28 του μηνος γινοταν χαμος,ε νω προπερσι, απο τις 13-14 ειχε καλα περασματα και οι τσιχλες περνουσαν χαμηλα και ατουφεκιστες ακομα. Ετσι και αλλιως προλαβαινω να πηγαινω καθε πρωι μεχρι και τις 9παρα και μετα δουλεια .  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #30946

    Παιδιά ναί μέν όλα τά κυνήγια έχουν τίς συγκινήσεις τους,αλλά στό κυνήγι τού λαγού,τή μελωδία τών σκυλιών στήν καταδίωξη,δέν θά τήν άλλαζα μέ τίποτα!!!Ασε καί τά κουδουνάκια στό “ψάξιμο”!!!Νά κάθομαι όλη τήν μέρα καί νά τά ακούω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #334340

    Επιτρέπεται από 20ης Αυγούστου η θήρα τρυγόνων, δενδροβίων (αετομάχου – συκοφάγου) καί λοιπών περιστεροειδών, τών ορτύγων μετά κυνός, ως και λοιπών επιβλαβών θηραμάτων, εις περιοχάς όπου υπάρχουν περάσματα, καθοριζόμενα δι’ αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας τη προτάσει των Δασικών ΑρχΗ

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ .

    ΤΕΛΙΚΑ Ο ΣΥΚΟΦΑΓΟΣ Η ΚΙΤΡΙΝΟΠΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #30981

    Δεν νομιζω. Ουτε ο Αετομαχος ειναι.

     Παντως φετος ειδα αρκετους συκοφαγους, και σε κοπαδια των 6-7, κατι που ειχα καιρο να δω. Δεν ξερω αν εσεις τους κυνηγουσατε στην Βορεια Ελλαδα, εμας εδω παντως ηταν προσφιλες θηραμα μεχρι που απαγορευτηκε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #31004

    ΤΟ ΞΕΡΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΔΕΝ ΞΕΓΡΑΦΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #31007

    Δεν νομίζω ότι ο συκοφάγος έχει πρόβλημα πλυθησμού. Εδώ στην Κέρκυρα τον Απρίλιο περνάνε πάρα πολλά πουλιά, όπως και τρυγόνια. Τον Αύγοστο οι αριθμοί τους είναι μειωμένοι. Αλλα όπως λέει και ο springe, ότι γράφει δεν ξεγράφει.

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #31015

    ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ :

    ΤΡΥΓΟΝΙ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΟΕΙΔΗ (ΦΑΣΣΑ – ΑΓΡΙΟΠΕΡΙΣΤΕΡΟ) ΚΑΙ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΙΦΑ. ΣΠΑΝΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΟΥΛΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΣΚΥΛΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΤΡΥΓΟΝΙ Ή ΕΝΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΣΤΑ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΤΑ ΜΟΝΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΙΦΑ. ΦΕΤΟΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31017

     Εμεις φιλε hunterer303 δυστυχως φετος ειμασταν ατυχοι με τα τρυγονια. Και  αυτο γιατι μπηκαν πολυ λιγα πουλια απο τα καρτερια που ημουνα εγω λες και κουβαλουσα τον τρυγονοδιωχτη. Αυτο που λες παντως με τα τρυγονια το παθαινω και γω, μαλιστα περσυ σε ενα μπασιμο απο ενα μεγαλο κοπαδι εμεινα να το χαζευω και μολις με το ζορι εριξα μια τουφεκια, και αυτη οταν ηταν πλεον καπως μακρια.

     Ειναι παντως μακραν για μενα το καλυτερο θηραμα.

     Οσο για το συκοφαγο, μπορει να μην εχει προβλημα πληθυσμου, αλλα αξιζει να απαγορευτει.  Εχουμε μηπως καμμια ιδεα γιατι απαγορευεται? Φυσικα και οχι. Η μηπως τι επιπετωση εχει η απαγορευση του κυνηγιου του στους πλυθησμους? Παλι οχι. Απλα απαγορευουμε για να απαγορευουμε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    PEGO στις #31019

    ΚΑΜΜΙΑ ΦΑΣΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ?

      ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ.

      ΑΝ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΡΤΥΡΙΑΡΗΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #31025

    Τα αγαπημενα μου θηραματα με τη σειρα που τα κυνηγω ειναι : Μπεκατσα-Φασσα-παπιες οταν το επιτρεπει ο καιρος, περδικες-λαγο και μετα τσιχλοκοτσιφες.Για ορτυκια και τρυγονια εχω σχεδον τρεια χρονια να παω αλλα παλαιοτερα τα κυνηγουσα πολυ!! Πιστευω οτι το κυνηγι του ορτυκιου και του τρυγονιου ειναι οτι καλυτερο για αν μαθει κανεις να κυνηγαει ολα τα υπολοιπα πουλια. Παντως το κυνηγι της μπεκατσουλας με καλο σκυλι στο δασος και το καρτερι της φασσας με συναρπαζει. Οσο αφορα το κυνηγι της περδικας, ειναι το πιο δυσκολο για μενα αφου δοκιμαζεται η αντοχη και η τεχνη στο τουφεκι. Εστω και μια να παρεις πιστευω οτι μενεις ικανοποιημενος. Στο λαγο θελει πραγματικα στρατηγικη….απο το πως θα βαλεις τα ¨ζαγαρια¨ να ψαξουν, που θα πιασεις το καρτερι μεχρι πως θα τουφεκισεις. Ειναι τεχνη που περνιεται απο τους παλιους λαγουτζιδες στους νεους. Και οπως λεει ο πατερας μου¨αμα κρεμασεις τον <αυτια> στην πλατη τα αλλα θα σου φαινονται ψιλα¨. Ο καθενας με την ψωρα του λοιπον. Να μαστε καλα να ανεβαινουμε τα βουνα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #31026

      ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

     ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ(ΟΡΕΙΝΗ ΗΛΕΙΑ),ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΚΛΑ ΦΟΥΝΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΖΑΓΑΡΙΑ ΤΟΥ ΞΑΔΕΡΦΟΥ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΟ ΛΑΓΟ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ ΚΟΡΦΕΣ ΜΑΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕ ΑΥΤΑ. ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΑ ΓΚΡΕΜΙΑ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ 2-3 ΚΟΠΑΔΙΑ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΜΕ ΚΟΙΤΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ.

     ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΕ  ΠΣΚ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ,ΠΑΩ ΣΤΑ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΟΒΟΙΩΤΙΑΣ(ΛΑΥΡΙΟ-ΒΑΓΙΑ ,κλπ.) ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ(ΤΡΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ ΜΕ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    JOHNSTAV στις #31139

    Εμενα προσωπικα μου αρεσει το κυνηγι τις περδικας – μπεκατσας και μετα ολα τα αλλα,και παντα με σκυλια φερμας.

    Με τρελαινη αυτο το πουλι και την δυσκολια του οπως επισης το βουνο και την δυσκολια του.

    Οποιος δεν την εχει κυνηγιση με παθος δεν μπορει να καταλαβη την γοητεια αυτου του ειδος κυνηγιου,και το δεσημο που πρεπει να εχει ο σκυλος με τον κυνηγο.

    Ενα λαθος του σκυλου και παει ολος ο κοπος και η κουραση για την αναζητησει τις.

    Αλλα και παλι ολα τα ειδη εχουν τα καλα και τα κακα τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31140

    ΛΕΩΝ—ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΣΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ????????????ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΙΜΑΣ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #31156

     ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΕ,ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΦΗΝΩ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΞΕΜΑΚΡΕΝΟΥΝ ΣΤΑ 25-30Μ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΦΟΥΛ ΓΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ 10-15 ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.

     ΕΣΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ,ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΣ;

     

     

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων