Γνώμες για την επιλογή λαγόσκυλου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #333940

    Συμφωνα με τα καθαροαιμα που υπαρχουν εδω στην Ελλαδα ειναι ο μονος λογος που υπερεχει η καθαροαιμια!!!

    Συμφωνα και με τους ειδικους και λατρεις της καθαροαιμιας τα καθαροαιμα υπερεχουν γιατι τα ημιαιμα οσο καλα και να ειναι δεν δινουν αναλογους απογονους!!
    αν ισχυε αυτο μετα απο εκατονταδες χρονια που κυνηγαμε με ημιαιμα λογικα τωρα δεν θα επρεπε να υπηρχε ουτε ενα καλο ημιαιμο!αντιθετα βλεπουμε συνεχως πολυ καλα σκυλια τα οποια επι των πλειστων ειναι ημιαιμα!!αρα τα τα ημιαιμα μπορουν και βγαζουν καλυτερα σκυλια απο αυτα!!απλα και εκει θελει προσοχη και επιλογη στο ζευγαρωμα!!επισης πολλοι ειναι οι κυνηγοι που κυνηγανε σε ομαδα(4-5) και ειναι ολα ημιαιμα,συνηθως αδερφια,μανα και παιδια ή εγγονια!!δηλαδη ιδια γραμμη αιματος!!!ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ ΗΜΙΑΙΜΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΟΝΟ. ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ…ΠΧ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΗΜΙΑΙΜΟ ΜΕ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΓΚΕΚΑΣ, ΜΠΙΓΚΛ ΚΑΙ ΠΟΣΑΒΑΤΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ…ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΡΙΑΡΙΚΟ ΚΑΙ ΚΛΑΦΟΥΝΑΕΙ ΣΤΟΝ ΝΤΟΡΟ. ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΕΝΑ ΗΜΙΑΙΜΟ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟΥ ΒΓΗΚΕ? ΕΝΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΑΝΕΜΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΛΑΦΟΥΝΑΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕΚΑΝ ΟΤΑΝ Ο ΛΑΓΟΣ ΣΗΚΩΘΕΙ!
    ΑΥΤΟ ΕΝΟΟΥΣΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙ ΑΠΟΓΟΝΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΩς ΤΟΝ ΘΕΣ Η ΟΧΙ…ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΥΝΗΘΩΣ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΝΕΑ ΡΑΤΣΑ. ΑΛΛΑ ΥΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ…

    συνηθως τα καλυτερα ημιαιμα δεν ειναι πρωτη διασταυρωση αλλα δευτερη και τριτη και συνηθως ειναι γκεκας με βαλκανια και μετα ξανα με ενα αλλο γκεκα!!ΣΥΜΦΩΝΩ!
    υπαρχουν πολλα αριστα σκυλια γκεκοφερμας που κυνηγανε παντου με αξιοζηλευτα αποτελεσματα!!!ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΟΝΟ ΚΟΝΤΙΝΑ ΓΚΕΚΟΦΕΡΜΑΣ ΜΕ ΜΕΤΡΙΟΤΑΗ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΙΧΝΗΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΓΙΑΤΑΚΙ.
    απλα θα πρεπει να ψαχνουν και να καταδιωκουν σαν ιχνηλατη αλλα στο ξεφωλιασμα να ενεργουν σαν πουλοσκυλο!!το αντιθετο βγαζει σκυλια με περιορισμενες δυνατοτητες οπως περιγραφεις!!ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΓΚΕΚΟΦΕΡΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ ΠΟΤΕ ΜΟΥ(ΠΡΟΣΕΞΕ, ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ 50 ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ 2 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΑΛΛΙΩς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ ΔΙΩΞΗΣ).

    τα μεγαλυτερα κοπροσκυλα που υπαρχουν εδω στην Ελλαδα ειναι καθαροαιμα που τα εχουν πληρωσει χρυσαφι!! επισης επειδη ακομα τα περισσοτερα σκυλια που εχουν οι λαγοκυνηγοι ειναι ημιαιμα,δεν νομιζω οτι ο λογος που βγαινουν καλα ειναι οτι εχουν συχνη επαφη με το θηραμα!!αφου και στις πολεις μεσα οι περισσοτεροι κυνηγοι εχουν ημιαιμα,οι οποιοι δεν εχουν συχνες εξοδους!!ποσα καλα καθαροαιμα εχεις δει;;με αυστηρα κριτηρια ΛΙΓΑ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ. ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΕΧΟΥΝ 3-4 ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΚΑΙ 50 ΕΧΟΥΝ ΗΜΙΑΙΜΑ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ ΚΙΟΛΑΣ. ΜΕ 15 ΦΥΛΕΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ…

    ο νεος μπορει να κυνηγησει καβαλα,ενω ο πιο παλιος(ειμαι ευγενικος) πιο δυσκολα!!αρα αφου ειναι νεος μπορει καβαλα!!

    τους λογους που λες Κωστα οτι εχουν τα σκυλια που κυνηγιουνται καβαλα π.χ οτι δεν ανοιγονται,δεν εχουν πρωτοβουλια, δεν μπαινουν στο πυκνο,δεν καταδιωκουν και οτι εχουν μεγαλυτερο παθος δεν μπορω να τους καταλαβω καθολου!!μαλλον εχεις δει λαθος προτυπα!!ΦΙΛΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΒΑΛΑ ΕΚΤΟς ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΕΡΑ. ΑΥΤΟ ΕΝΟΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΑΥΤΑ. ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ. ΑΠΛΩς ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΕΝΟΩ ΕΓΩ. (ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΥΠΟΥ Ε.Ι ΚΑΙ ΜΠΑΛΚΑΝ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ)
    αν εισαι νεος μπορεις να ακολουθεις τα σκυλια σου διακριτικα χωρις καμια παρεμβαση πανω τους και χωρις να τους δινεις την παραμικρη βοηθεια,αρα θα κανουν ακριβως τα ιδια που θα εκανε το σκυλι το ιδιο, αν το κυνηγουσες και με καρτερι!!!φτανει να εχεις ποδια και πνευμονια να ακολουθας!!!

    λοιπον γιατι καβαλα;;;;
    γιατι ζουμε στην Ελλαδα,που ο καθε τοπος ειναι και διαφορετικος!!
    γιατι οι κλοπες σκυλων πανω στο βουνο ολο και αυξανονται!!
    γιατι το να καταδιωκει το σκυλι σου σε μεγαλες αποστασεις,εδω στην Ελλαδα θα σου βαρεσει αλλος τον λαγο!!
    γιατι στην Ελλαδα πεταμε φολες,αν δεν το βλεπουμε περισσοτερες πιθανοτητες!!!
    γιατι μπορει να κυνηγας σε τετοιον τοπο που ο λαγος σπανια να μπορει ο σκυλος να τον γυρισει!!!
    γιατι εχουμε γεμισει αλεπουδες και ζαρκαδια και με το να το εχουμε καβαλα το ελεγχουμε καλυτερα!!!
    γιατι πολλες γουρουνοπαρεες αν τους χαλασει το λαγοσκυλο τα καρτερια μπορει να το σκοτωσουν!!
    γιατι υπαρχουν τσοπανηδες που βαζουν λουκετα στις πορτες και αν πλησιασει το σκυλι σου θα το σκοτωσουν!!!!
    μερικα παραδειγματα στο γιατι καβαλα!!!αν ζουσαμε αλλου δεν θα το συζητουσα!!

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ. ΘΕΜΑ "ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ". ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ ΟΜΩΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ, ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ. ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ , ΜΕ ΠΑΘΟΣ…ΕΝΑς ΓΝΗΣΙΟς ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΕΝΑ "ΑΓΡΙΜΙ"! ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ

    για μενα το σκυλι θα πρεπει να μπορει να κυνηγιεται και καβαλα και καρτερι,αναλογα τον τοπο!!το σκυλι θα πρεπει να εχει την εμφυια και να καταλαβαινει συμφωνα με τον τοπο και τις κινησεις μας πως θελει να το κυνηγησουμε!!αλλιως να κινειται οταν βλεπει και το ακολουθαμε και αλλιως οταν βλεπει οτι καθομαστε και το αφηνουμε!!αλλιως θα πρεπει να συμπεριφερεται οταν το παμε στα αλπικα και αλλιως οταν το παμε στα ελατα!!!! ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΡΑΤΣΑΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΓΚΕΓΚΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΚΕΚΙΚΟ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ, ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΘΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑς ΜΟΝΟΣ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΦΤΑΣΕΙΣ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #159535

    με την πρωτη παραγραφο συμφωνω απολυτα,γι΄αυτο ειπα οτι ειναι και ο σημαντικοτερος λογος της υπεροχης της καθαροαιμιας!!

    ειχα προσωπικα μια σκυλα γκεκοκουρτσχααρ και ενα σκυλο γκεκοσετερ τα οποια οταν καταδιωκαν τον λαγο τον ειχαν για περιπου 40λεπτα οχι παραπανω απο 100 μετρα!!στα 40 λεπτα υπολογισε ποσο μακρια μπορει να παει ο λαγος με πιεστικη διωξη!!

    αν αρχισεις και βλεπεις καθαροαιμα εκτος απο τα 3-4 της περιοχης σου θα δεις ποσα κοπροσκυλα κυκλοφορουν!!

    επισης το παθος δεν εχει καμια σχεση με την ταχυτητα και το ποσο μακρια παει ο σκυλος!!το παθος φαινεται αλλου!!!αυτα που περιγραφεις ειναι χαραχτηριστικα φυλης και ατομου πολλες φορες!!!!υπαρχουν εκατονταδες σκυλια με ατελειωτο παθος τα οποια τα κυνηγας ανετα καβαλα λογω της κανονικης τους ταχυτητας!!!

    για το γκεκικο ή τον Ε.Ι αν προτιμαει κανεις δεν το βαζω ποτε μεσα σε αυτα που λεω σαν φυλη γιατι δεν ειναι σταθεροποιημενο ουτε στο μισο!!!αρα δεν μπορω να κρινω απο μερικα δειγματα που κυνηγανε οπως περιγραφεις!!

    και εγω φιλε το αγριμι δεν θα το αλλαζα με τιποτα,αλλα σε καποια αλλη χωρα,εδω θα μου το ειχαν σκοτωμενο ή κλεμμενο!!!!
    οσο για το γκεκικο που με ειχες ρωτησει,ο κυνηγος του το κυνηγαει μονιμα καβαλα και ανετα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #159564

    Ειναι πολλα που ειπατε για να τα πιασω ολα. Γενικα συμφωνω με τον kryptia-e.
    Θα σταθω μονο λιγο στα παρακατω.

    λοιπον γιατι καβαλα;;;;
    γιατι ζουμε στην Ελλαδα,που ο καθε τοπος ειναι και διαφορετικος!!

    Οταν κυνηγας σε διαφορετικους τοπους συνεχεια, χρειαζεσαι αριστο σκυλι. Οταν κυνηγας στους ιδιους τοπους χρειαζεσαι ενα καλο σκυλι. Ενα σκυλι που οπου και να το πας θα κανει αυτο που περιγραφει ο krypria-e ειναι πραγματικο εργαλειο, τα υπολοιπα ειναι απλα καλα σκυλια ή απλες οδοντοκρεμες.

    γιατι οι κλοπες σκυλων πανω στο βουνο ολο και αυξανονται!!

    θα το ρισκαρω, οπως κανω μεχρι τωρα

    γιατι το να καταδιωκει το σκυλι σου σε μεγαλες αποστασεις,εδω στην Ελλαδα θα σου βαρεσει αλλος τον λαγο!!

    ας τον βαρεσει, θα ξερει ποιο εργαλειο εκανε τη δουλεια.

    γιατι στην Ελλαδα πεταμε φολες,αν δεν το βλεπουμε περισσοτερες πιθανοτητες!!!

    παλευω να το μαθω να μην τρωει. Το ρισκαρω ομως και παλι. Και να το χασω απο κλεψιμο ή απο φολα παλι τα ιδια θα κανω.

    γιατι μπορει να κυνηγας σε τετοιον τοπο που ο λαγος σπανια να μπορει ο σκυλος να τον γυρισει!!!

    κυνηγαω σε μερη που στο 90% των περιπτωσεων ο λαγος πρεπει να γυρισει για να χτυπηθει.

    γιατι εχουμε γεμισει αλεπουδες και ζαρκαδια και με το να το εχουμε καβαλα το ελεγχουμε καλυτερα!!!

    τα πραγματικα εργαλεια αδιαφορουν για οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει περαν του λαγου. Ενα ισοροπημενο σκυλι θα εκπαιδευτει γι αυτο χωρις παρα πολυ δουλεια.

    γιατι πολλες γουρουνοπαρεες αν τους χαλασει το λαγοσκυλο τα καρτερια μπορει να το σκοτωσουν!!

    δεν κυνηγας ποτε κοντα σε τοπο που εκλεισαν γουρουνια γιατι μπορει να σκοτωσουν εσενα.

    γιατι υπαρχουν τσοπανηδες που βαζουν λουκετα στις πορτες και αν πλησιασει το σκυλι σου θα το σκοτωσουν!!!!

    αυτα γινονται στην Κρητη, σε εμας ριχνουν φολες ή αμολανε τα τσοπανοσκυλα.

    μερικα παραδειγματα στο γιατι καβαλα!!!αν ζουσαμε αλλου δεν θα το συζητουσα!!

    οποιος δεχεται ολους αυτους τους λογους ειναι τυχερος γιατι δεν ειναι αναγκη να ψαχνει την κορυφη στα σκυλια. Βολευεται και με σκυλια που τους λειπουν πραγματα που κανουν ενα σκυλο ''ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ''.

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ. ΘΕΜΑ "ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ". ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ ΟΜΩΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ, ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ. ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ , ΜΕ ΠΑΘΟΣ…ΕΝΑς ΓΝΗΣΙΟς ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΕΝΑ "ΑΓΡΙΜΙ"! ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ

    Αυτο το αγριμι ειναι που θα με κανει να χαμογελαω σαν το χαζο μονος μου στο βουνο, αυτο ειναι που θα με κανει να κορδωνομαι στον εαυτο μου ,να παραμιλαω και να με ακουει μονο ο αερας. Με αυτο το αγριμι αγκαλια θα κατσω να απολαυσω ενα τσιγαρο, στο τελος, και θα μου την κανει να παει να σηκωσει κι αλλον. Για οποιον δεν το προσεξε, μιλαμε για ενα σκυλι. Ενας κυνηγος, ενα τετοιο σκυλι. Η απολυτη ικανοποιηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #333756

    Ειναι πολλα που ειπατε για να τα πιασω ολα. Γενικα συμφωνω με τον kryptia-e.
    Θα σταθω μονο λιγο στα παρακατω.

    Οταν κυνηγας σε διαφορετικους τοπους συνεχεια, χρειαζεσαι αριστο σκυλι. Οταν κυνηγας στους ιδιους τοπους χρειαζεσαι ενα καλο σκυλι. Ενα σκυλι που οπου και να το πας θα κανει αυτο που περιγραφει ο krypria-e ειναι πραγματικο εργαλειο, τα υπολοιπα ειναι απλα καλα σκυλια ή απλες οδοντοκρεμες.

    θα το ρισκαρω, οπως κανω μεχρι τωρα

    ας τον βαρεσει, θα ξερει ποιο εργαλειο εκανε τη δουλεια.

    παλευω να το μαθω να μην τρωει. Το ρισκαρω ομως και παλι. Και να το χασω απο κλεψιμο ή απο φολα παλι τα ιδια θα κανω.

    κυνηγαω σε μερη που στο 90% των περιπτωσεων ο λαγος πρεπει να γυρισει για να χτυπηθει.

    τα πραγματικα εργαλεια αδιαφορουν για οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει περαν του λαγου. Ενα ισοροπημενο σκυλι θα εκπαιδευτει γι αυτο χωρις παρα πολυ δουλεια.

    δεν κυνηγας ποτε κοντα σε τοπο που εκλεισαν γουρουνια γιατι μπορει να σκοτωσουν εσενα.

    αυτα γινονται στην Κρητη, σε εμας ριχνουν φολες ή αμολανε τα τσοπανοσκυλα.

    οποιος δεχεται ολους αυτους τους λογους ειναι τυχερος γιατι δεν ειναι αναγκη να ψαχνει την κορυφη στα σκυλια. Βολευεται και με σκυλια που τους λειπουν πραγματα που κανουν ενα σκυλο ''ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ''.

    Αυτο το αγριμι ειναι που θα με κανει να χαμογελαω σαν το χαζο μονος μου στο βουνο, αυτο ειναι που θα με κανει να κορδωνομαι στον εαυτο μου ,να παραμιλαω και να με ακουει μονο ο αερας. Με αυτο το αγριμι αγκαλια θα κατσω να απολαυσω ενα τσιγαρο, στο τελος, και θα μου την κανει να παει να σηκωσει κι αλλον. Για οποιον δεν το προσεξε, μιλαμε για ενα σκυλι. Ενας κυνηγος, ενα τετοιο σκυλι. Η απολυτη ικανοποιηση.

    ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ-ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ… τα ειπες ολα!!! εχει και ο παναγιωτης ομως ενα δικιο…που βρισκεις ενα τετοιο σκυλι?
    ωραια θα ηταν να αναστησουμε τους παππουδες μας και τα σκυλια τους. σουπερ θα ηταν…μακαρι να γινοταν. μεχρι τοτε ομως προσπαθουμε απλα για οτι καλυτερο μπορουμε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #333722

    Αρχες καλοκαιριου περυσι εστειλα ενα κουταβο σε εκπαιδευτηριο. Στην αρχη ετρεχε πισω απο αλλα σκυλια που καταδιωκαν το λαγο. Την πρωτη φορα που ειδε το λαγο μπροστα του εφυγε προς τα πισω αλιχτωντας. Μετα απο αυτο τον πηρα πισω. Ολοι μου ελεγαν να τον ''κρεμασω''. Εχω ομως ξερο κεφαλι, και επειδη ειχα δει καποια χαρακτηριστικα στον κουταβο τον κρατησα. Ο μοναδικος που μου ειπε να τον κρατησω ειναι ενας παλιος κυνηγος απο την Ελασσονα. Ειχαμε μιλησει τηλεφωνικα, του ειπα το περιστατικο, του περιεγραψα και το σκυλι, μαζι με τις παραξενιες του.
    Περυσι λοιπον θυσιασα τη σαιζον. Εδωσα τα μεγαλα που ειχα – μιλαμε για πολυ καλα σκυλια- και ασχοληθηκα με τον κουταβο. Παλι οσοι τον εβλεπαν ελεγαν να τον δωσω. Δεν εβλεπαν καλα ομως. Τελος παντων αυτη τη στιγμη ειμαι σε πολυ καλο δρομο και ευελπιστω οτι θα γινει πολυ μεγαλο σκυλος. Ηδη ειναι ενα πολυ καλο σκυλι. Πιστευω οτι του χρονου θα ειναι σαν το σκυλι που περιγραψες φιλε kryptia-e. Θα δουμε. Τα προσοντα τα εχει. Περισσοτερο απο μενα εξαρταται. Μεχρι τωρα δε μετραει ουτε 40 εξοδους, εκπαιδευτικα και κυνηγι μαζι.
    Ενα βιντεακι με το σκυλο σε ξεκομα. Μετα απο λιγο τον εβγαλε. Ειναι λιγο σκοτεινο, δεν ξερω γιατι. Εχω τερμα zoom. Η ωρα ειναι 8 παρα. Δυστυχως δεν ειναι σκυλι της καμερας. Δεν καθεται λιγο παραπανω να τον τραβηξω. :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #159587

    ξεχασα το βιντεο
    http://www.youtube.com/watch?v=D1Ag1hrIxT4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #333709

    να τον χαιρεσαι Ηλια και ελπιζω να σου βγει οπως τον θες!
    βαριεμαι τα σκυλια που ειναι πολυ φλιαρα, αργα και χαζα.
    και δεν εχω σε εκτιμηση αυτα που επειδη ειναι γρηγορα, θυσιαζουν την μυτη τους και γινονται πιο ανεμιστα αποσο πρεπει.ειδικα αν ειναι νεα και απειρα.
    αυτος μαρεσε που ειδα. ειναι ταχυς και με την μυτη κατω.
    μακαρι αποκτοντας εμπειριες να γινει μαστορακος:rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #159621

    δικιο εχεις ftunos!!δεν χρειαζεται να μαλωνουμε!!!παλι σε κακο θα οδηγησει
    μακαρι να αποκτησω και εγω τετοια σκυλια(σαν αυτα που περιγραφοντε και βλεπω σε βιντεο ) μια μερα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    ftunos στις #333633

    Ηρεμία παιδιά.Ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου αλλά δεν χρειάζεται να χαλιέται κανείς.Δεν το έβαλα γιαυτό.
    Όποιος δεν συμφωνεί με τα λεγόμενα κάποιου άλλου μπορεί απλά να τα προσπερνά. :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #159634

    Καποιες φορες ειναι ασκοπο να απανταω λεπτομερως σε προσωπικες επιθεσεις.

    Δυστυχως για μερικους, πλεον δεν εχω θυληκο σκυλι, δηλ. εχω απαλλαχτει απο γεννες και αγοραπωλησιες κουταβιων. Επομενως δεν με ενδιαφερει η προωθηση ουτε κουταβιων μου, ουτε καποιας φυλης ωστε να υπαρξει ενδιαφερον και για τα κουταβια μου.
    Εμποριο και χρημα ειναι προφανες οτι δεν υπαρχουν πισω απο αυτα που λεω. Δεν μπορει κανενας να μου χρεωσει δολο.
    Η μεγαλυτερη δυστυχια για καποιους ομως ειναι, οτι εχω παρει επωνυμια εκτροφειου ενω εχω μονο αρσενικο σκυλι. Στο κοντινο μελλον θα επανελθω με αυτο.
    Sound of the masculine mountain η επωνυμια.

    Φιλε ftunos κραταει χρονια αυτη η κολονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #333547

    [b]Καποιες φορες ειναι ασκοπο να απανταω λεπτομερως σε προσωπικες επιθεσεις.[/b]

    Δυστυχως για μερικους, πλεον δεν εχω θυληκο σκυλι, δηλ. εχω απαλλαχτει απο γεννες και αγοραπωλησιες κουταβιων. Επομενως δεν με ενδιαφερει η προωθηση ουτε κουταβιων μου, ουτε καποιας φυλης ωστε να υπαρξει ενδιαφερον και για τα κουταβια μου.
    Εμποριο και χρημα ειναι προφανες οτι δεν υπαρχουν πισω απο αυτα που λεω. Δεν μπορει κανενας να μου χρεωσει δολο.
    Η μεγαλυτερη δυστυχια για καποιους ομως ειναι, οτι εχω παρει επωνυμια εκτροφειου ενω εχω μονο αρσενικο σκυλι. Στο κοντινο μελλον θα επανελθω με αυτο.
    [b]Sound of the masculine mountain[/b] η επωνυμια.

    Φιλε ftunos κραταει χρονια αυτη η κολονια.

    εχεις δικιο παλι!!! ας μεινει ετσι!!!εγω κανω λαθος!!!!αν και δεν νομιζω οτι εχει γινει προσωπικη επιθεση!!!εξαλλου για ποιο λογο;;;για το ποιος θεωρει κανεις το αριστο λαγοσκυλο;;;πιστευω οτι δεν υπαρχει απαντηση,δεν ειναι τιποτα δεδομενο,οποιος θεωρει οτι αυτο που πιστευει αυτος ειναι και το τελειο τον θεωρω ανοητο!

    εξαλλου το πως ειναι αριστο, κρινεται απο την πραξη και το βουνο και οχι απο τι και το ποσο ωραια γραφει κανεις!!!
    μακαρι να ηταν αυτο το προβλημα μας στο κυνηγι!!!!

    μια ερωτηση μονο!!
    το σκυλι στο βιντεο γιατι παει πανω κατω και περναει απο το ιδιο σημειο 3 φορες;
    αν και δεν ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι ξεκομα ειναι να παιρνει την μυρωδια και να προχωραει χωρις να πισωγυρναει για να σιγουρευτει,εκτος αν ειναι διπλα,που στο βιντεο δεν ειναι!!ειναι ενα κριτιριο του μεγαλου σκυλου!!!
    και φυσικα μετραει και το αποτελεσμα,που δυστυχως δεν το βλεπουμε λογω της ταχυτητας του σκυλου,αλλα τουλαχιστον καποια στιγμη να το ακουσουμε!!!

    και σαν συμβουλη γιατι διεγραψα το προηγουμενο post και μαλλον δεν το ειχες διαβασει!!με τους τσοπανηδες μην εχεις πολυ εμπιστοσυνη(φυσικα δεν αφορα ολους) και οτι μονο στην Κρητη σκοτωνουν σκυλια!!!!και οτι σε εσας πετανε φολες!!στο Αγρινιο ολοι θυμομαστε οτι σκοτωσε τους κυνηγους,δεν νομιζω να ειχε προβλημα αν προκειται για σκυλια και στην Ροδο ο τσοπανης τα κρεμασε!!εκει που κυνηγας εχε το νου σου αν τυχον ψαχνεις τον σκυλο γιατι εχει εξαφανιστει για ωρες μην πεσεις μεσα σε καμια καλλιεργεια γιατι παλι θα εχεις προβλημα!!!αλλοι τοποι τα ιδια προβληματα!!!δεν μπορεις να κυνηγησεις οπως θελεις!!
    να στε ολοι καλα και τα σκυλια σας!!!!και ευχομαι ποτε να μην αντιμετωπισετε αυτο που επαθα εγω την πρωτη μερα,θα αναθεωρησετε πολλα για το κυνηγι,ισως καποιοι να το σταματησουν!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #159688

    σε οσα ειπατε αυτες τις μερες σε θεωρητικη βαση εγω διεκρινα τα εξης:
    1)συμφωνειτε σε πολλα αλλα τα λετε με διαφορετικο τροπο και υφος
    2)διαφωνειτε σε λιγα, τα οποια ειναι κυριως θεματα αισθητικης και γουστου. οπως και γω αλλωστε…

    τζαμπα μαλωνετε, δεν εχει νοημα. οπως ειπα και προχθες, αλλο πως κυνηγας απο αναγκη, αλλος πως σου αρεσει και αλλο τι θεωρεις ιδανικο. μην μπερδευουμε τα μπουτια μας και διαφωνουμε χωρις λογο για να περναει η ωρα με καυγα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #159756

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! εγραψε

    και σαν συμβουλη γιατι διεγραψα το προηγουμενο post και μαλλον δεν το ειχες διαβασει!

    Το ειχα διαβασει και πανω σε αυτο απαντησα. Κακως το διεγραψες.

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! εγραψε

    μια ερωτηση μονο!!
    το σκυλι στο βιντεο γιατι παει πανω κατω και περναει απο το ιδιο σημειο 3 φορες;
    αν και δεν ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι ξεκομα ειναι να παιρνει την μυρωδια και να προχωραει χωρις να πισωγυρναει για να σιγουρευτει,εκτος αν ειναι διπλα,που στο βιντεο δεν ειναι!!ειναι ενα κριτιριο του μεγαλου σκυλου!!!

    Αν ειναι να συζηταμε για το τι ειναι ξεκομα, αστα να πανε.
    Βλεπεις ενα παταρι καποιου πλατους. Ειναι φως φαναρι οτι ο λαγος εκει εχει κανει τα διαφορα. Απο καποιο σημειο εφυγε ειτε με ελαφρα πηδηματακια, ειτε με σαλτο και συνεχισε με μονοντορο. Το να βρει το σκυλι απο που εφυγε, εσυ πως το λες; Γιατι οποιος γνωριζει τα βασικα, το λεει ξεκομα.
    Το σκυλι στο βιντεο λοιπον αν δεν το καταλαβες -που δεν το καταλαβες- σε ενα λεπτο τον ξεκοψε. ''Χτυπησε'' σε ορισμενα σημεια που υπεθεσε οτι θα μπορουσε να ειχε φυγει ο λαγος. Αυτο δεν το βλεπεις σε σκυλια που πανε το ντορο και κουτουλανε τις πετρες.
    Αν ενα λεπτο για σκυλι με λιγοτερες απο 40 εξοδους εκπαιδευτικα και κυνηγι μαζι σου φαινεται πολυ, τοτε ……… ας μας πει καποιος που να ξερει τουλαχιστον τι ειναι ξεκομα, δηλ. σχεδον ολοι πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! εγραψε

    και φυσικα μετραει και το αποτελεσμα,που δυστυχως δεν το βλεπουμε λογω της ταχυτητας του σκυλου,αλλα τουλαχιστον καποια στιγμη να το ακουσουμε!!!

    Δεν ειχα σκεφτει οτι θα μου χρειαστει ηχητικο ντοκουμεντο. Μεχρι τωρα νομιζα πως στο βιντεο πρεπει να φαινεται το σκυλι.
    Επισης οταν το σκυλι βρισκει ντορο, εγω πιανω καρτερι, αφου δε με χρειαζεται, επομενως δεν ειναι αναγκη να τρωω τα ποδια μου για να πηγαινω απο κοντα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση του βιντεο, εχω την απαιτηση να παει να τον βγαλει, να τον παει ψηλα, να τον γυρισει και να τον βγαλει στο δρομο που ημουνα στημενος. Ετσι εγινε. Δυστυχως ομως το σκυλι στη υπολοιπη πορεια δεν το εβλεπα και την εκλεισα την καμερα, αφου δεν φανταστηκα οτι θα επρεπε να ικανοποιησω καποιον με ενα ηχητικο ντοκουμεντο.
    Δεν προσεξες λοιπον οτι κυνηγαω με καρτερι χαμηλοτερα απο το λαγο (οπως συνηθως). Οταν το κανεις αυτο, δυο ειναι οι εκδοχες.
    Ειτε εχεις εμπιστοσυνη στο εργαλειο σου, ειτε πας στο βουνο για ρομαντζαδα. Διαλεγεις και παιρνεις.
    Για να σε ικανοπιησω εστω με τα λογια (χωρις ηχητικο ντοκουμεντο), σου λεω οτι βγαζω αδεια για να πηγαινω για ρομαντζαδα και το τελειωνουμε το θεμα με το δικο μου σκυλι, γιατι βλεπω οτι η εμμονη που εχεις δε σου περναει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #333323

    Αν ειναι να συζηταμε για το τι ειναι ξεκομα, αστα να πανε.
    Βλεπεις ενα παταρι καποιου πλατους. Ειναι φως φαναρι οτι ο λαγος εκει εχει κανει τα διαφορα. Απο καποιο σημειο εφυγε ειτε με ελαφρα πηδηματακια, ειτε με σαλτο και συνεχισε με μονοντορο. Το να βρει το σκυλι απο που εφυγε, εσυ πως το λες; Γιατι οποιος γνωριζει τα βασικα, το λεει ξεκομα.
    Το σκυλι στο βιντεο λοιπον αν δεν το καταλαβες -που δεν το καταλαβες- σε ενα λεπτο τον ξεκοψε. ''Χτυπησε'' σε ορισμενα σημεια που υπεθεσε οτι θα μπορουσε να ειχε φυγει ο λαγος. Αυτο δεν το βλεπεις σε σκυλια που πανε το ντορο και κουτουλανε τις πετρες.
    Αν ενα λεπτο για σκυλι με λιγοτερες απο 40 εξοδους εκπαιδευτικα και κυνηγι μαζι σου φαινεται πολυ, τοτε ……… ας μας πει καποιος που να ξερει τουλαχιστον τι ειναι ξεκομα, δηλ. σχεδον ολοι πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    συγνωμη,αλλα επειδη ειμαι νεος κυνηγος(μολις 30) δεν γνωριζω πολλα και δεν τα βλεπω ολα αμεσως!!εγω αυτο που δεν βλεπω ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεις,δηλαδη οτι βρηκε ο σκυλος απο που εφυγε ο λαγος απο την βοσκη(γιατι για βοσκη προκειται)!!γιατι κοβεται το βιντεο και δεν μπορω να ξερω μηπως ξαναγυρισε πισω απο εκει που τον πρωτοβρηκε!!εγω βλεπω οτι για ενα λεπτο περιπου πηγαινει πανω κατω στο ιδιο σημειο,εχω βαλει σημαδι ενα δεντρο και μια πετρα και μετα ξαναπηγαινει πιο κατω και ξανακανει το ιδιο,μετα κοβεται το βιντεο!!το να παει ο σκυλος περιπου 50 μετρα(συμφωνα με τα βηματα του σκυλου) απο εκει που βρηκε την μυρωδια,ενω παραμενει στο ιδιο παταρι και γενικα μεσα στην βοσκη,εγω δεν το θεωρω ξεκομα!!για μενα ξεκομα θα ηταν να εβλεπα να εφευγε απο το παταρι και να επαιρνε την ευθεια προς τα πανω,μπαινοντας στο πυκνο!!!μπορει στην συκεκριμενη περιπτωση ενα σκυλι με την μιση ταχυτητα αλλα χωρις πισωγυρισμα να ηταν πολυ πιο γρηγορο!!
    τελος εσυ δηλωνεις οτι εχει κανει 40 εξοδους,εγω δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω!!εγω λεω τα λιγα που ξερω συμφωνα με το οτι προκειται για ενα εργαλειο(εσυ το ανεφερες) και για ενα σκυλο 2,5 χρονων,αν δεν κανω λαθος,συμφωνα με το pedigree στην σελιδα σου!!

    Δεν ειχα σκεφτει οτι θα μου χρειαστει ηχητικο ντοκουμεντο. Μεχρι τωρα νομιζα πως στο βιντεο πρεπει να φαινεται το σκυλι.
    Επισης οταν το σκυλι βρισκει ντορο, εγω πιανω καρτερι, αφου δε με χρειαζεται, επομενως δεν ειναι αναγκη να τρωω τα ποδια μου για να πηγαινω απο κοντα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση του βιντεο, εχω την απαιτηση να παει να τον βγαλει, να τον παει ψηλα, να τον γυρισει και να τον βγαλει στο δρομο που ημουνα στημενος. Ετσι εγινε. Δυστυχως ομως το σκυλι στη υπολοιπη πορεια δεν το εβλεπα και την εκλεισα την καμερα, αφου δεν φανταστηκα οτι θα επρεπε να ικανοποιησω καποιον με ενα ηχητικο ντοκουμεντο.
    Δεν προσεξες λοιπον οτι κυνηγαω με καρτερι χαμηλοτερα απο το λαγο (οπως συνηθως). Οταν το κανεις αυτο, δυο ειναι οι εκδοχες.
    Ειτε εχεις εμπιστοσυνη στο εργαλειο σου, ειτε πας στο βουνο για ρομαντζαδα. Διαλεγεις και παιρνεις.
    Για να σε ικανοπιησω εστω με τα λογια (χωρις ηχητικο ντοκουμεντο), σου λεω οτι βγαζω αδεια για να πηγαινω για ρομαντζαδα και το τελειωνουμε το θεμα με το δικο μου σκυλι, γιατι βλεπω οτι η εμμονη που εχεις δε σου περναει.

    δυστυχως φιλε μου κανεις λαθος,εγω νομιζα οτι εβαλες το βιντεο για να πουμε την γνωμη μας για το σκυλο!!εγω δεν ξερω ποσα ατομα ειστε,αν υπαρχει και αλλος απο πανω,επισης δεν παμε κοντα(καβαλα) επειδη μας χρειαζεται ο σκυλος!!παμε κοντα για λογους που ειπα πιο πανω!!αν ειναι να πηγαινω κοντα γιατι αλλιως δεν θα βγαλει τον λαγο καλυτερα να φορεσω εγω το κουδουνι και να ψαχνω εγω,ετσι θα γλιτωσω τις τροφες!!δεν ειχα προθεση να θιξω τις γνωσεις σου που δεν εχω εγω!!!εγω μαλλον κανω λαθος!!!θα επρεπε μαλλον να πω οτι ειναι φοβερο σκυλι και δεν εχω ξαναδει κατι αλλο σαν αυτο και ετσι θα ηταν ολα μια χαρα!!

    μην μπερδευεσαι με το παρελθον!!εδω ειναι αλλο σαιτ!!οποιος κοιταει το παρελθον,χανει το παρον!!!
    ισως ολα αυτα να μην υπηρχαν και να τα ειχα δει απο κοντα ωστε να τα μαθω και εγω,αν δεν με ειχες στησει το καλοκαιρι!!!
    γιατι εσεις οι παλιοι θα πρεπει να δειχνετε σε εμας τους νεους!!!δεν πειραζει ισως του χρονου :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #333219

    και φυσικα μετραει και το αποτελεσμα,που δυστυχως δεν το βλεπουμε λογω της ταχυτητας του σκυλου,αλλα τουλαχιστον καποια στιγμη να το ακουσουμε!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=THV08sqn4VY
    Δεν μπορεσα να μη σου κανω τη χαρη. Βαλε δυνατα τον ηχο γιατι δεν ακουγεται καλα. Να σε ενημερωσω μονο, οτι δε φωναζει ντορο η φυλη του.
    Σημερινο ειναι. Η ημουνα τυχερος, ή ειναι συνηθες να βγαζει λαγο το σκυλι. Διαλεγεις. Δυστυχως το σκυλι δε φαινεται, πως να φανει αλλωστε σε τετοιο μερος.
    Και πως να πας καβαλα σε τετοιο τοπο. Απλα δεν περνας. Και οταν μαθαινει ενα σκυλι με τις περισσοτερες εξοδους σε τετοια μερη, οπου δεν μπορεις να πας κοντα να το βοηθησεις, και συνειδητα χωρις αλλο σκυλι δασκαλο, δηλ. εντελως μονο του , τοτε αν και οταν θεωρηθει ετοιμο, θα ειναι αγριμι. Δεν παινευω κανενα σκυλι γι αυτο λεω ''αν και οταν'', και το κολαω στους τροπους κυνηγιου που συζηταμε και στο ειδος του σκυλου που θελει καποιος.
    Οταν διαλεγεις αυτον το δρομο, πρεπει να ''το εχει'' το σκυλι, αλλα πανω απ' ολα θελει απο τον κυνηγο υπομονη και αποφασιστικοτητα για εξοδους ''υπερ πιστεως και πατριδος''.
    Για την ιστορια, εκει το σκυλι δε βρισκει χωμα να πατησει. Ο λαγος πηγε στην κορφη, εκει επαψα να ακουω και τελικα γυρισε και περασε μπροστα μου μεσα στις αφανες χωρις να βγει στο δρομο. Δεν τον πηρα. Η διωξη προφανως δε θα μπορουσε να ειναι γρηγορη, ουτε καν μετριας ταχυτητας, αδυνατον, γι αυτο και οι πολυ αραιαες φωνες.

    συγνωμη,αλλα επειδη ειμαι νεος κυνηγος(μολις 30) δεν γνωριζω πολλα και δεν τα βλεπω ολα αμεσως!!εγω αυτο που δεν βλεπω ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεις,δηλαδη οτι βρηκε ο σκυλος απο που εφυγε ο λαγος απο την βοσκη(γιατι για βοσκη προκειται)!!γιατι κοβεται το βιντεο και δεν μπορω να ξερω μηπως ξαναγυρισε πισω απο εκει που τον πρωτοβρηκε!!εγω βλεπω οτι για ενα λεπτο περιπου πηγαινει πανω κατω στο ιδιο σημειο,εχω βαλει σημαδι ενα δεντρο και μια πετρα και μετα ξαναπηγαινει πιο κατω και ξανακανει το ιδιο,μετα κοβεται το βιντεο!!το να παει ο σκυλος περιπου 50 μετρα(συμφωνα με τα βηματα του σκυλου) απο εκει που βρηκε την μυρωδια,ενω παραμενει στο ιδιο παταρι και γενικα μεσα στην βοσκη,εγω δεν το θεωρω ξεκομα!!για μενα ξεκομα θα ηταν να εβλεπα να εφευγε απο το παταρι και να επαιρνε την ευθεια προς τα πανω,μπαινοντας στο πυκνο!!!μπορει στην συκεκριμενη περιπτωση ενα σκυλι με την μιση ταχυτητα αλλα χωρις πισωγυρισμα να ηταν πολυ πιο γρηγορο!!
    τελος εσυ δηλωνεις οτι εχει κανει 40 εξοδους,εγω δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω!!εγω λεω τα λιγα που ξερω συμφωνα με το οτι προκειται για ενα εργαλειο(εσυ το ανεφερες) και για ενα σκυλο 2,5 χρονων,αν δεν κανω λαθος,συμφωνα με το pedigree στην σελιδα σου!!

    δυστυχως φιλε μου κανεις λαθος,εγω νομιζα οτι εβαλες το βιντεο για να πουμε την γνωμη μας για το σκυλο!!εγω δεν ξερω ποσα ατομα ειστε,αν υπαρχει και αλλος απο πανω,επισης δεν παμε κοντα(καβαλα) επειδη μας χρειαζεται ο σκυλος!!παμε κοντα για λογους που ειπα πιο πανω!!αν ειναι να πηγαινω κοντα γιατι αλλιως δεν θα βγαλει τον λαγο καλυτερα να φορεσω εγω το κουδουνι και να ψαχνω εγω,ετσι θα γλιτωσω τις τροφες!!δεν ειχα προθεση να θιξω τις γνωσεις σου που δεν εχω εγω!!!εγω μαλλον κανω λαθος!!!θα επρεπε μαλλον να πω οτι ειναι φοβερο σκυλι και δεν εχω ξαναδει κατι αλλο σαν αυτο και ετσι θα ηταν ολα μια χαρα!!

    μην μπερδευεσαι με το παρελθον!!εδω ειναι αλλο σαιτ!!οποιος κοιταει το παρελθον,χανει το παρον!!!
    ισως ολα αυτα να μην υπηρχαν και να τα ειχα δει απο κοντα ωστε να τα μαθω και εγω,αν δεν με ειχες στησει το καλοκαιρι!!!
    γιατι εσεις οι παλιοι θα πρεπει να δειχνετε σε εμας τους νεους!!!δεν πειραζει ισως του χρονου B)

    Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Σε καμμια περιπτωση δε θα προσπαθουσα να δημιουργησω ψευτικες εντυπωσεις. Αλλωστε οπως ξαναειπα, δεν εχω κανενα απολυτως λογο. Εσυ μηπως εχεις καποιο λογο, να προσπαθεις να απαξιωνεις φυλες και σκυλια, οπως κανεις κατα καιρους?
    Συνεχισε με τις εμμονες σου, μπορει και να κερδισεις κατι τελικα.
    Κρισεις κανε οσες θελεις παντως. Δε μου καιγεται καρφι. Μου φτανει που ο σκυλος μου ικανοποιει τις απαιτησεις που εχω ή που νομιζω οτι τις ικανοποιει. Οπως θελει το παιρνει ο καθενας. Αλλωστε υπαρχει η αποψη της φιλοσοφιας που λεει ''σημασια δεν εχει τι ειναι κατι, αλλα τι νομιζεις οτι ειναι''. Το πιστευω πολυ αυτο και γι αυτο να ξερεις οτι σε καταλαβαινω απολυτα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 102 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων