Πυρίτιδες

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #154442

    Ενας απο τους κυριους λογους, που αποφασισα να ασχοληθω με την MB-32 ηταν ακριβως και το λακτισμα, που για μενα ειναι σημαντικοτατο. Ειναι η αισθηση του απαλου σπρωξιματος, και ο πιο γλυκος ηχος, εναντι του ξερου ηχου που κανει η SIPE (την S4 δεν την εχω δοκιμασει – περα απο 2 κουτια που ειχα παρει οταν πρωτοβγηκαν τα φυσιγγια της Nobelsport στο χακι καλυκα), που μου κινησαν το ενδιαφερον.

    Στα εδω τωρα, επειδη οι συνθηκες που κυνηγαω, ακομα και το χειμωνα, στις πολυ βροχερες μερες, δεν εχω δει να εχουν επιπτωση στην αποδοση της τουφεκιας, την χρησιμοποιω κατα κορον. Πουλια με αιματα εχω παρει, ξεπουπουλιασμενα οχι, αλλα οσα εχω ριξει τραυματισμενα, και τα βρηκα, στο καθαρισμα ανακαλυψα, οτι ειχαν τουφεκια σε μη ζωτικο σημειο. Πιθανολογω λοιπον, οτι ειναι κυριως απο κακη δικη μου σκοπευση, και λιγοτερο απο το κακο φυσιγγι κατι που σε γενικες γραμμες πιστευω οτι ισχυει για ολα τα φυσιγγια, και ολα τα κυνηγια. Υποψιν οτι συνηθως ριχνω το πολυ σε 30 μετρα, και γιατι ετσι εχω συνηθισει, και γιατι τα μερη δεν επιτρεπουν μακρινες τουφεκιες.

    Για να ανοιξω λιγο τη συζητηση ομως, η πυριτιδα που μου ειχε αφησει αριστες εντυπωσεις στο παρελθον, ειτε σε γεμισμενα φυσιγγια, ειτε κατα τις δικες μου συνταγες, ειναι η C7. Aν μπορει να ειπωθει αυτο, προκειται για εξαιρετικα "καλοβολη" πυριτιδα. Σε συνθηκες θερμοκρασιας μειον δεν την εχω δοκιμασει, αλλα εδω δεν υπαρχουν τετοιες, οποτε…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #154450

    Mεσα απο μια προσωπικη ενασχολιση και εξαγωμενη πειρα 25χρονων ιδιογομωσης και εχοντας οπως καταλαβαιετε πιθανον δοκιμασει σχεδον ολες τις μονοβασικες ,,και δυβασικες, μα και πυριτιδες που πλεον δεν υπαρχουν οπως μουλεριτε κλπ. δεν διαπιστωσα ποτε και πουθενα την ΚΑΚΙΑ υγρασια να τα παει καλα με τις δυβασικες και να καταστεφει τις μονοβασικες. εξ αλλου ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΠΥΡΙΤΙΔΩΝ δεν εχει προτεινει τις μεν για υγρασια και τις δε για ξηρασια…. αραγε γιατι????? οι πυριτιδες που εχουν προοδευτικη καυση απλα εξυπηρετουν με τον τροπο παραγωγης του εργου τους βαριες γομωσεις … και τιποτα μα τιποτα αλλο!!!!!!.
    φυσικα εχοντας ακουσει τα τασα δαιμονια για τις πυριτιδες εκανα τα πειραματακια μου ( εχω σε αποσταση 400μ σκοπευτηριο στο τοπο κατοικιας μου….και οπως καταλαβαινετε οποτε θελω οποτε κατι εχω στο μυαλο με ενα μονολεπτο οδηγημα ειμαι στο τερεν για τεστ) και σας διαβεβαιω πως δεν υπαρχει υγρασια που χαλαει τις μονοβασικες…σαν κακος καλικαντζαρος που χαλαει τα γλυκα….
    ΑΣΧΟΛΙΘΗΚΑ μετα απο αυτο το προβλημα … με το τι τελικα φυσιγγιο παει στο στιλ και το οπλο μου,,στο τερεν που κυνηγαω ,,, και στο πως επομιζω… στο ποσο γρηγορα αντιδρω στο ξαφνικο ξεπεταγμα και αλλα πραγματικα σοβαρα,,,ΥΠΑΡΚΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ φυσιγγιακης και σκοπευτικης συμπεριφορας….
    με φαντασματα, κεφενειομυθους ,τερατα λοχνες ,κλπ σταματησα να ασχολουμαι. δεν με παιρνει και απο πλευρας ηλικιας …….
    δουλεω και μονοβασικες και δυβασικες… παντα μεσα απο τον τυπο φυσιγγιου που θελω να εχω, για καθε βλιτικη και κυνηγιτικη αναγκη… μα σε καμια περιπτωση για να υπερπιδησω υγρες για ξηρες δυσκολιες…….
    τουλαχιστον και οι σοβαροι διεθνους εμβελειας φυσιγγιοκατασκευαστες δεν εχουν ακομα προτεινει φυσιγγια ΞΗΡΑΣΙΑΣ κια φυσιγγια ΥΓΡΑΣΙΑΣ….αυτο και μονο… και περα απο τιν δικη μου θεση ,,που απλα ειναι η ιδια με αυτη ,,,νομιζω καθαριζει το τοπιο ,<υγρασια>
    ναστε ολοι καλα ,,, και παντα καλα ,και σωτα φτιαγμενα φυσιγγια.

    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #154458

    Νικολα εγω γεμιζω την ΜΒ-32 με

    MBx32 – 12/70-CX2000 – 1.65x32gr/N.9 – Αquila 24 – *

    και την Α1

    Α1 – 12/70-CX2000 – 1.60x32gr/N.9 – Aquila 22 – *
    Α1 – 12/70-M686 – 1.70x32gr/N.9 – Diamant 21 – *
    Α1 – 12/70-M688 – 1.60x32gr/N.9 – Aquila 22 – *

    Eιδικα η συνταγη με το 688, μπορω να πω οτι ειναι οτι πιο μαλακο εγω ριξει σε οπλο. Το εχω δοκιμασει και σε πλαγιοκανο ελαφρυ, και οι ανακρουση ηταν εξισου μαλακη.

    Οι παραπανω συνταγες δοκιμαστηκαν κυριως με αρελιαστα φυσιγγια, αλλα και αργοτερα, με ρελιασμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #154506

    Μαρκο, δεν διαφωνω πουθενα σε οσα πραγματα αναφερθηκες, ομως επιθυμω να σου θεσω μια απλη ερωτηση: γιατι η A1 & η MBx32, ουδεποτε μου δουλεψαν καλα στα τσιχλοκοτσυφα και ειχα σχεδον παντα ζωντανα πουλια που ετρεχαν να κρυφτουν και αλλα με αιματα; Το ιδιο ισχυει και για τον πατερα μου, διοτι τα ιδια φυσιγγια ριχναμε και οι 2 την ιδια μερα και ωρα με 2 διαφορετικα οπλα, Recta & Beretta 391

    kαι σου απαντω

    ,,,,,,,ενας τροπος για να καταλαβεις τις πιθανες υπαρχουσες η μη επιδρασεις της εντονης οπως περιγραφεις υγρασιας.. ειναι ο εξης απλος. στον κυνηγοτοπο εχε παντα μαζυ σου μερικους τηλ καταλογους. δοκιμασε λοιπον ενα φυσιγγιο για την διατρηση του την ωρα την στιγμη που τα πραγματα πανε ασχημα…πουλια που δεν πεφτουν ,,,για πευτουν μισοζοντανα κλπ,, κατεγραξε τον μεσο αριθ σελ, και επανελαβε το ιδιο τεστ απο την ιδια αποσταση αν ειναι δυνατο και στον ιδιο τοπο την μερα που δεν υπαρχει υγρασια και συγκρινε τα αποτελεσματα,,, θα ειναι ακομα σοφοτερο αν και εφοσον υπαρχει ταχογραφος να χρησημοποιηθει και στις δυο περιπτωσεις καθως και ενα χαρτι 1χ1μ για να μελετηθει και η κατανομη και στις δυο περιπτωσεις.
    Ειμαι απολυτα σιγουρος πως ενα τετοιο τεστ και μαληστα αν επαναλαβει 3-4 φορες και για τις 2 καταστασεις… το συμπερασμα θανε ακρως αξιοπιστο και ακρως κατατοπιστηκο και θα αφορα εσενα, τα φυσιγγια που φτιαχνεις,… και θαχεις παντα στην τσεπη σου τοΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ γιατι. καθαρο και αδιαψευστο.
    τετοιου τυπου τεστ εχω κανει αρκετες φορες… ακομα και στο βαλτο… πολλες δε φορες ετυχε να χαθει η ευκαιρια στο να ριξω σε καποια θηραματα… αλλα το μεγα κερδος ηταν και παραμενει ενα συμαντηκοτατο εργαλειο μου.
    το τι γραφει ο καθε ενας διασημος η μη,,, καλο ειναι να το διαβαζουμε μα επισης καλο ειναι και και να το αμφισβητουμε και να κανουμε τα δικα μας πειραματα… νομιζω ατομα που ασχολουνται σοβαρα εως και πολυ σοβαρα πρεπει να το πρατουν, ο τροπος ειναι απλος και αυτο δεν αφορα μονο το γρυφο της υγρασιας μα και αρκετα αλλα βλητικα προβληματα.

    παντα φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #154519

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #436943

    Παλιό θέμα αλλά… άλυτο!!!

    Τελικά τα φυσίγγια που κλείνω σήμερα… αλλιώς αποδίδουν τώρα και αλλιώς θα αποδίδουν σε 7 μέρες λόγο αλλοίωσης της πυρίτιδας?????????????

    Τι γίνετε???

    Γνωρίζω πως υπάρχουν πλαστικά τα οποία επιτρέπουν ως ένα βαθμό στην υγρασία να περάσει μέσα… τελικά αυτός είναι ο λόγος της αλλοίωσης ή άλλος?

    Διάβαζα σε ιταλικό forum για κάτι δοκιμές με 206S φυσίγγια κλεισμένα τη μια μέρα απόδιδαν Α και την επόμενη Β ενώ είχαν κλειστεί όλα μαζί την προηγούμενη.

    Μήπως το ψειρίζουμε???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #436945

    Εντελως ομως; Γνωστο χρονια τωρα, πως για ολα τα καλα κυνηγια φταιει ο κυνηγος, για ολες τις χαμενες τουφεκιες ολα τα αλλα, και ποτε ο κυνηγος. Τωρα αν ο ιδιος ο κυνηγος εχει 6 μηνες να πιασει οπλο, και η πρωτη του τουφεκια παει αλλου για αλλου, φυσικα και φταιει το φυσιγγι, το οπλο, τα αρβυλα, ολα. Ποτε η κακη σκοπευση.

    Αν δε ριξεις καμποσα φυσιγγια να δεις πως συμπεριφερονται, δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα, εκτος αν εισαι πρωταθλητης σκοποβολης  ή σκοπευτης, και εχεις την εμπειρια να το κρινεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #436955

    Αυτό που θέλω να δούμε όμως είναι αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο…δηλαδή να αλλοιώνονται τα χαρακτηριστικά ενός φυσιγγίου τόσο πολύ μέσα σε μερικές ώρες-μέρες.
    Για το αν πέφτει ή όχι τελικά το θήραμα αυτό είναι άλλο θέμα…του κυνηγού!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #436956

    Aυτο μονο με κανονακι και δοκιμες σε συνθηκες κυνηγετικες θα το βρεις. Αλλιως πως;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #436967

    Aυτο μονο με κανονακι και δοκιμες σε συνθηκες κυνηγετικες θα το βρεις. Αλλιως πως;

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    Βικτωρα  , θα σε μαλωσω , εισαι  και κατα καποιο τροπο εμπειρος ιδιογομωτης , πρωτα πρωτα , το σκοπευτικο μερος της τουφεκιας ειναι το 90% και σε αυτο ειμαι απολυτα συμφωνος (ειδες τελικα  ποσο σε αλλαζει το σκοπευτηριο ???? ) αλλα πριν  γραψω την γνωμη μου η οποια διαμορφωθηκε μετα απο αμετρητες δοκιμες , να σου κανω μια απλη ερωτηση , ταχογραφο εχεις ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #436981

    Και γω πιστευω ακραδαντα πως για καθε επιτυχημενη βολη μου, υπευθυνος ειμαι παντα ΕΓΩ, τα σουπερ-ντουπερ φυσιγγια που γεμιζω με 1 κιλο μπαρουτι ανα φυσιγγι και το “κανονι” τουφεκακι μου. Σις αποτυχημενες μου φταιει παντα το κακο ονειρο, το γιλεκο μου (που ειναι βαρυ απο τα χιλιαδες φυσιγγια που κουβαλαω) και ο αναδρομος Ερμής (καοιο προβλημα εχουν παλι τα emoticons για να βαλω την αναλογη φατσουλα)…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444691

    Καλο μεσημερι! Ξερετε τι πυριτιδα ειναι αυτη που βρηκα στα Rc 32; Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #444731

    Μοιάζει πολύ με την κλασσική A1 VECTAN.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #444838

    Καλο μεσημερι! Ξερετε τι πυριτιδα ειναι αυτη που βρηκα στα Rc 32; Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

    Γιάννη, όταν ο κατασκευαστής του φυσιγγίου δεν αναφέρει την πυρίτιδα, είναι αρκετά δύσκολο να την αναγνωρίσεις με βεβαιότητα, και μάλιστα μόνο από φωτογραφία. (Άσε που και αν την αναφέρει, πολλές φορές σε μια παρτίδα φυσιγγίων μπορεί να έχει άλλη από την αναφερόμενη!!!) Πάντως η RC δεν αναφέρει ποτέ τις πυρίτιδες που χρησιμοποιεί, αλλά έχω την αίσθηση ότι συνήθως δουλεύει πυρίτιδες της Nobelsport. Π.χ. σε σκοπευτικά σκητ, απ’ όσο θυμάμαι, όσες φορές έχω ανοίξει έχω βρει τη 206SV.
    Τώρα για το συγκεκριμένο RC32, υποθέτω ότι είναι από αυτά που μου είχες δώσει προ καιρού και είχα “σφάξει” και θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να καταλήξω με σιγουριά στο ποια πυρίτιδα ήταν. Δεν θυμάμαι τώρα και τη δόση (1,60 ή 1,65 γρ …) έχω τις σημειώσεις στο σπίτι. Πάντως σίγουρα ΔΕΝ είναι η Α1 που είπε ο συνάδελφος Benetos. Από την φωτογραφία που έβαλες θα μπορούσε να είναι και η PSB1, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι η φωτο αποδίδει πιστά την πραγματική απόχρωση, και δεν θυμάμαι και το μέγεθος των κόκκων αν ταιριάζει με τη συγκεκριμένη.
    Πριν από κάποια χρόνια, που είχα χρησιμοποιήσει αρκετά αυτό το φυσίγγι, και είχα ανοίξει κάμποσα, θυμάμαι ότι είχα καταλήξει με μεγάλο βαθμό βεβαιότητας (αλλά όχι 100%) ότι είχαν την C7 (σε δόση 1,60 gr).
    Πάντως, άσχετα με το ποια είναι η πυρίτιδα, αυτό το φυσίγγι νομίζω ότι τόχεις δει με τα μάτια σου αν είναι καλό και αποτελεσματικό! 😉

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων