Φυσιγγια για τρυγονια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42102

    Βίκτωρα έχεις δίκιο, πέρισι κυνήγησα στην έναρξη στην Κέρκυρα. Τα λιγοστά τοπιάρικα τρυγόνια, πετούσαν χαμηλά ανάμεσα στις ελιές με απίστευτη ταχύτητα. Βέβαια για μένα που είμαι θιασώτης του περπατητού κυνηγίου των τσιχλοκότσυφων, αυτός ο τρόπος είναι αρκετά διασκεδαστικός. Προτιμώ τα 7,5άρια σκάγια σε νορμάλ φυσίγγι με ανοικτό τσοκ IC, γιατί πολλές φορές η τουφεκιά πρέπει να περάσει από τα κλαριά στις κορυφές της ελιάς. Είναι καθαρά σκιταδόρικες βολές αλλά χρειάζεται προσοχή, γιατί χαμηλώνουν πολύ.

    Στην Πτολεμαίδα που κυνήγησα  στο τέλος Αυγούστου, τα πράγματα ήταν σαφώς ευκολότερα. Στον κάμπο με τα καλαμπόκια δεν υπήρχαν δένδρα και τα πουλιά δεν είχαν κάληψη. Μοναδικό πρόβλημα η ανεύρεση του θηράματος μέσα στις καλαμποκιές. Ευτυχώς που το τρυγόνι χάνει πολλά πούπουλα κι έτσι βρίσκεις πού περίπου έχει πέσει.

    Μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα στην ριξιά μου και γέμισα ήδη τα πρώτα 200 φυσίγγια. Χαρακτηριστικό των φυσιγγίων που θα χρησιμοποιήσω τον Σεπτέμβρη, είναι το σχεδόν απίεστο κλείσιμο (59mm κλεισμένο) μικρή αύξηση της πυρίτηδας (1,67gr) για να κερδίσω λίγη ταχύτητα και διάτριση, αφού ο συγκεντρωτήρας δεν έχει περισσότερο από 2 κιλά πίεση (το μήκος του συγκεντρωτήρα  συμπιέζεται  2 χιλιοστά μόνο). Χρησιμοποιώ καινούργιο ημιδιάφανο κάλυκα με πολύ μαλακό πλαστικό με ανεπαίσθητο ρέλιασμα ίσα που να μαζεύονται τα χείλη.

    Τα πρωινά σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω την JK6, αργότερα προς το μεσημέρι που ανεβαίνει η θερμοκρασία και στεγνώνει η υγρασία θα δουλέψω την AQUILLA.

    Το Σάββατο με τον καύσωνα, έκανα κάποια τεστ για να δω την αντίδραση των φυσιγγίων (δικών μου και αγορασμένων) σε θερμοκρασίες άνω των 35 c. Έχουν πράγματι πολύ ενδιαφέρον τα αποελέσματα, μπορείτε να τα διαβάσετε στο “δοκιμές φυσιγγίων”.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42108

    Καλημερα,

     Εγω χρησιμοποιω το Νο 8 στα τρυγονια, πολλα χρονια τωρα, και αρκετα πιο πολλα ο πατερας μου πριν απο μενα. Βρηκα μια παρα πολυ ικανοποιητικη γομωση με την Aquila, ενω και η Α1 μου εδωσε μια εξισου καλη τουφεκια. Εχω γεμισει περιπου 150 φυσιγγια και με τις 2 συνταγες, που εχουν δοκιμαστει αρχες Ιουνιου, που ειναι περιπου ιδιες συνθηκες με την εναρξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #42366

    Χρησιμοποιεί κανείς τα στοκας s32?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42370

    Δεν ξέρω για τα φετινά που είναι με Aquila, αλλά για τα παλιότερα ρώτα καλύτερα τον Λεωνίδα και τις τσίχλες που τον χαιρετάγανε γιατί τις ελάφρωνε από τα περιτά πούπουλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #42373


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 19 Ιούλιος 2004


    Δεν ξέρω για τα φετινά που είναι με Aquila, αλλά για τα παλιότερα ρώτα καλύτερα τον Λεωνίδα και τις τσίχλες που τον χαιρετάγανε γιατί τις ελάφρωνε από τα περιτά πούπουλα.


    [/indent]

    Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις…

    Απλώς ψαχνω για 32αρι καλοκαιρινό και από οτι διάβασα από το άρθρο του αιγηνιτη οι εντυπώσεις του είναι πολύ καλές.

    Αν έχει και ο Λεωνιδάς κάτι να πεί….

     

    φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #42379

    Τα S32 που γέμιζε παλιότερα ο Στόκας με Nike ήταν πολύ καλά, όπως και τα METEO. Όταν η Nike χάλασε, ο Στόκας μάλλον άργησε να το πάρει χαμπάρι, και γέμισε φυσίγγια με σαβούρα πυρίτιδα. Η μισή ντροπή δική του και η μισή της B&P, αλλά το θέμα είναι ότι τα φυσίγγια του τότε μόνο για μπάζωμα έκαναν.

    Μετά από το ατυχές αυτό συμβάν, δεν ξανααγόρασα ούτε δικά του, ούτε της Baschieri. Όποιος έχει πιο πρόσφατη (από 1,5 χρόνο) εμπειρία, ας την καταθέσει.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #42381

    ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΑ 32GR.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42397

    Δοκίμασε τα νέα S32 και τα κόκκινα του Ιορδάνογλου.

    Είναι και τα δύο γεμισμένα με Aquilla αν σου δώσουν καλά αποτελέσματα στο χαρτί δοκίμασε τα και στο κυνήγι. Φρόντισε όμως να μάθεις από το μαγαζί που θα τα αγοράσεις αν όντως είναι φετινά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42398

     Λες να σου πουν αν ρωτησεις Κωστα;

     Μονο αμα ειναι κανεις γνωστος σου και φιλος, μπορε να σου πει. Αλλιως θα σου πει μαλλον οτι θελεις να ακουσεις. Μονη λυση ειναι να παρεις ενα κουτι απο το καθενα, να τα δοκιμασεις στο χαρτι, και μετα να προβεις σε μαζικη αγορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #42403


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 19 Ιούλιος 2004


     Λες να σου πουν αν ρωτησεις Κωστα;

     Μονο αμα ειναι κανεις γνωστος σου και φιλος, μπορε να σου πει. Αλλιως θα σου πει μαλλον οτι θελεις να ακουσεις. Μονη λυση ειναι να παρεις ενα κουτι απο το καθενα, να τα δοκιμασεις στο χαρτι, και μετα να προβεις σε μαζικη αγορα.


    [/indent] Η μόνη λύση είναι να πας σε κάποιο μεγάλο οπλοπωλείο με κατανάλωση ή εναλλακτικά να πας σε κάποιο που αυτή τη στιγμή δεν έχει απόθεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    Panex στις #42408

    Εγώ τα τρυγόνια στο πέρασμα στο νησί τα κυνηγάω με MAIONCHI GOLDEN WING (χάρτινο με μάλλινη τάπα, 34gr και νο8). Ο λόγος είναι ότι λόγω της πολυκοσμίας πολύ σπάνια θα έχεις την ευκαιρία για τουφεκιά σε απόσταση μεγαλύτερη από 30μ, και σε αυτές τις αποστάσεις στο όπλο μου αυτά τα φυσίγγια έχουν εκπληκτικά αποτελέσματα (αν και είναι λίγο ακριβά, για τα τρυγόνια χαλάλι).

    Στην έναρξη σε ντοπιάρικα τρυγόνια (κυρίως Βουλγαρία) τα TORTORA κάνουν εκπληκτικά πράγματα αν και είναι λίγο σφιχτά στις κοντινές τουφεκιές αλλά επειδή εκεί δεν έχει πολλά τουφέκια μπορείς να επιλέξεις σε ποιά απόσταση θες να τα τουφεκίσεις (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον).

    Το ΚΟΡΥΦΑΙΟ φυσίγγι που έχω ρίξει σε τρυγόνια είναι το FEDERAL των 36gr αλλά κάποια στιγμή πριν 4 χρόνια αυτά που ερχόντουσαν στην Ελλάδα ήταν από το εργοστάσιο της Ισπανίας (τουλάχιστον έτσι μου είπε ο οπλοπώλης μου) και απλώς δεν ήταν το ίδιο φυσίγγι (αυτό ποτέ δεν μπορεσα να το καταλάβω, πως είναι δυατόν τα ίδια φυσίγγια απο διαφορετικά εργοστάσια να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά)

    Φιλικά ,

    Παναγιώτης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42409

     Παναγιωτη, καλα τα Golden Wing, αλλα τρομερα ακριβα. Τα χρησιμοποιουσα παλιοτερα πρωι πρωι στα πολυ κοντινα πουλια με καταπληκτικα αποτελεσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #42410

    Πάντως θα ήθελα κάποιος να με… καταραστεί να πέσω σε μεγάλο πέρασμα και να είμαι αναγκασμένος να ρίχνω μόνο Golden Wing!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    Panex στις #42411

    Βίκτωρα συμφωνώ ότι είναι πολύ ακριβά αλλά πόσα φυσίγγια θα ρίξεις στο τρυγόνια μία μέση ημέρα? Εάν εξαιρέσεις ένα το πολύ δύο καλά περάσματα όπου εκεί μπορείς να ρίξεις αρκετά φυσίγγια τις υπόλοιπες ημέρες μιλάς ότι θα τουφεκισεις δυό τρία πουλιά. Εκεί είναι που θέλεις ένα “σίγουρο” φυσίγγι.

    Τώρα σε μεγάλο πέρασμα ρίξε ότι θές (που λέει ο λόγος).

    Φιλικά,

    Παναγιώτης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42412

     Δεν εχεις και αδικο. Ειδικα εμας εδω Χανια, που γινεται και φραγμα πυρος…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων