Φυσιγγια για τρυγονια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    Panex στις #42414

    Στη Σύρο να δεις τι γίνεται…. και είναι και μικρό το μέρος….

    Φιλικά,

    Παναγιώτης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #42422

    Τα S30 του Στοκα τα εχει δοκιμασει κανενας παιδια?

    Περυσι στην εναρξη που κυνηγησα τρυγονια με αυτα εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Το ιδιο κι ο πεθερος μου που ειναι πολυ ψειρας με τα φυσιγγια.

    Σε Νο 8 διευκρινιζω που ειναι και αυτο το οποιο προτιμω και στην τσιχλα και στο ορτυκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #336451

    Καλημερα παιδια,

     Ετσι οπως ειναι τα περασματα στα νησια, το τρυγονι ειναι μαλλον κατι σαν το Λοττο. Ετσι, καλο ειναι να εχεις ενα φυσιγγι αναγνωρισμενης αξιας, μιας και η συναντηση με το θηραμα αυτο ειναι περιορισμενη συνηθως. Αλλα καλο ειναι να μη καταφευγουμε σε λυσεις πολυδαπανες και ακραιες, οπως γνωστος που κρατουσε και καμμια 10αρια μαγκνουμ 5αρια για τα ψηλωμενα τρυγονια.

     Σε περασματα οπως εμας εδω, που τα πουλια ως επι το πλειστον περνανε κοντα και χαμηλωμενα, ενα φυσιγγι γρηγορο με 28-32 γρ ειναι οτι πρεπει. Τα Golden Wing ειναι παρα πολυ καλα σ’αυτη την περιπτωση, λογω της μαλλινης ταπας και της μικρης διασπορας που προσφερουν.

     Η παρεα εδω τα κυνηγαει με τα 206 Formula, S4, ΑΖ20 της Nobel Sport και τα RC 2.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #42512

    ΒΒ ΦΦιλε Panex  δεν μου στελεις κανενα ιδιωτικο μηνυμα  ναμου πεις ποιος  εισαι;

      καζαμ(μιχαλης)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    loverboy στις #44144

    ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΗ ΕΝΑΡΞΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ .ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΑΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΑ ΒΑLLISTIC  KAI TO XEIMΩΝΑ ΜΕ BALLISTIC !ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ CALLISTON. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛA ΦΥΣΙΓΓΙA ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝA.ΒΓΑΙΝOYN  ΑΠΟ ΤΗΝ MAΚΡΟΧΡONΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ Χ.ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    korakovounisios στις #44149

    edo sto korakobouni me balysthk kynhgame ouloi toso kala einai poy rixnoum m;ena smparo 2 trygonia….. alles fores 3 exartatai

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #44154

    n Φιλοι μου καλημερα.Τους τελευταιους μηνες χρησιμοποιουσα στο σκοπευτηριο και στο σκητ και στο τραπ τα ballistic με πολυ καλα αποτελεσματα.Θελησα να προμηθευτω και για το κυνηγι αλλα με απετρεψαν διοτι μου ειπαν οτι ο Σωτηροπουλος τους τελευταιους μηνες αλλαξε συνεργατη που του γεμιζε και οτι η καινουργιες παρτιδες του δεν ηταν το ιδιο αξιολογες .Μηπως γνωριζει καποιος  κατι σχετικο;

      Καζαμ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #44167

    Φίλε “loverboy” πράγματι τα Ballistics είναι καλά φυσίγγια και αποδεικνείουν οτι χρησιμοποιόντας άριστα υλικά και σωστό κλείσιμο, ακόμα και μια φτηνή πυρίτιδα μπορεί να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα. Επίσης η τιμή τους δείχνει οτι το κέρδος έρχεται από την κατανάλωση.

    Φίλε Καζάμ ελπίζω αυτό που λες περί αλλαγής συνεργάτη και χαμηλότερης ποιότητας, να αποτελούν φήμες.

    Ο μοναδικός ανασταλτικός παράγοντας για την προτίμηση των Ελλήνων κατασκευαστών είναι η αστάθεια των προιόντων τους. Δυστυχώς οι συχνές απροειδοποίητες αλλαγές πυρίτιδας και υλικών, αναγκάζει πολλούς κυνηγούς να στραφούν σε εισαγομενα τα οποία αν εξαιρέσει κανείς τα Αμερικάνικα δεν είναι καλύτερα από τα δικά μας.

    Πιστεύω οτι όποιος Έλληνας κατασκευαστής τολμήσει να κάνει το ξεκίνημα και να αναγράφει στο κουτί, τις πραγματικές μετρήσεις αλλά και την πυρίτιδα, θα έχει κάνει το μεγάλο βήμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    vounisios στις #44203

    lipon  in to kalitairo fiseki ke mhn to alazeis file

    oyte ego to alazo

    edo sto voyno sto skopeftirio mas mono me tetoia skopeboum

    ke na bazois ke moufa

    ola kat pou lem

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336904

    Φίλε “vounisios” διακρίνω μια ειρωνία στα μυνήματα σου (και στο “Korakovounisios”).

    Δεν είναι κακό να αναφερόμαστε με κολακευτικά σχόλεια σ’ ενα φυσίγγι αν πράγματι αξίζει.

    Ίσως ο τρόπος που τα παρουσίασε ο “loverboy” να είναι κάπως υπερβολικός, όμως ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται και να κρίνει από αυτά που διαβάζει.

    Την προηγούμενη σεζόν είχα την ευκαιρία να ανοίξω κάποια τέτοια φυσίγγια, κυνηγετικά και σκοπευτικά. Τα υλικά τους ήταν άριστα και προσεκτικά επιλεγμένα. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι τα φυσίγγια αυτά ήταν ο σωστός συνδιασμός ποιότητας και τιμής. Κάποια αντίστοιχα τα αγοράζουμε πολύ ακριβότερα.

    Αν δεν αλλάξει κάτι φέτος, θα έχουν την ίδια πετυχημένη πορεία.

    Τα καλάθια του σκοπευτηρίου απ’ όπου μαζευω κάλυκες γι’ αυτά που γεμίζω είναι πάντα γεμάτα από πράσινους κάλυκες Kalliston.

    Νομίζω οτι όπως καυτηριάζουμε τα κακώς κείμενα, πρέπει να  επικροτούμε τις σωστές εμπορικές κινήσεις όταν μάλιστα οφελείται ο απλός κυνηγός.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #44225

    ΑΣ βρούμε πουλιά και κάπως θα βαρέσουμε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #44227

    ΚΩΣΤΑ,

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΣΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ :

    ΜΗΠΩΣ ΟΙ vounisios , korakovounisios , loverboy κλπ  ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ “ΑΝΤΛΟΥΝ” ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM?

    ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #44234

    Κώστα, δεν ξέρω αν ο “loverboy” γράφει με ειρωνεία ή όχι, αλλά οι βουνίσιοι και οι κορακοβουνίσιοι είναι το ίδιο άτομο, και είναι φανερό ότι σπάει πλάκα εις βάρος μας.

    Από αυτήν την στιγμή, αυτά τα nicknames παύουν να είναι δεκτά στο forum και θα μπορούν να μπαίνουν σαν επισκέπτες. Αν ο φίλος μας ο πλακατζής πιστεύει ότι έχει να προσφέρει κάτι στην παρέα μας πέρα από χαχανητά με τους κολλητούς του, ας το ξανασκεφτεί.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #44236

    Αγαπητέ φίλε Λεωνίδα το έχω αντιληφθεί οτι είναι το ίδιο πρόσωπο αλλά θα μου επιτρέψεις να αποφασίσω εγώ σαν συντονιστής της παρούσας ενότητας αν θα μπλοκαριστεί το εν λόγω άτομο.

    Πιστεύω ότι έχω την δυνατότητα να βάλω τον καθένα στην θέση του χωρίς να χρειάζεται λογοκρισία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #44238

    Ούτε καν πρόσεξα ποια ενότητα είναι ούτε κι έχει κατά την γνώμη μου και καμμία ιδιαίτερη σημασία. Αν όμως το βλέπεις έτσι, πάω πάσο. Εγώ απλά θέλησα να προστατεύσω έγκαιρα το forum από φαινόμενα τύπου “Βαρεμένος” και “mpimos”.

    Προσωπικά, η ανοχή μου με τέτοια άτομα είναι πλέον μηδενική. Χαίρομαι που εσύ έχεις περισσότερη υπομονή.

    Φιλικά,

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων