Φυσιγγια για τρυγονια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #44491

     

    Συμφωνώ και εγώ αυτό χρησιμοποιώ μια που κάθε χρόνο ρίχνω στα τρυγόνια στην αρχή ότι έχει περισσέψει από την τσίχλα.

     

    Καλό ΠΣΚ

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #44516


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 27 Aυγουστος 2004


     Το Νο 9 πάλι, δεν είχε την απαραίτητη δύναμη να τα καταβάλλει σε μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις, ενώ στις κοντινές ήταν πολύ αποτελεσματικό. Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με το Νο 8, ιδίως σε σκοπευτικά φυσίγγια.

    Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα νούμερο σκαγιών, θα σου πρότεινα το 8άρι.

    Αγαπητε μου leo,συμφωνω με τα γραφομενα σου,απλα με τις διαφορες στη διαμετρο των σκαγιων απο χωρα σε χωρα και απο εταιρεια σε εταιρεια,ειναι δυσκολο να καταληξεις σε ενα νουμερο.Νου8=2.3mm-2.2mm-2.1mm,Νου7=2.5mm-2.4mm-2.3mm.Καταλαβαινεις λοιπον το χαος που επικρατει.Και κατι ασχετο.Οσο θα χτηπανε τα θηραματα σε ολο το ανατολικο μπλοκ(τωρα που μυριστηκαν το ευρω)και οσο πολυεθνικες θα ψεκαζουν με δηλητηρια τα τρυγωνια στο Σουδαν(σιτοβολονας του Αραβικου κοσμου),νομιζω οτι καθε κουβεντα σαν την παραπανω θα ειναι περριτη.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Filippos12 στις #44519

    Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή κυνηγετική χρονιά. Το θέμα του κατάλληλου νούμερου σκαγιών με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα τα χρόνια που κυνηγάω. Οφείλω να πω ότι τον πρώτο καιρό είχα μια έντονη προκατάληψη υπέρ των ψιλών σκαγιών. Είχα φτάσει να κυνηγάω τρυγόνια, φάσες και πέρδικες με 32 γρ. Νο 9 ιταλικό (2,1μμ). Και τα πουλιά έπεφταν ξερά από τη στιγμή που κάποιο σκάγι χτύπαγε σε ζωτικό σημείο. Πολλοί γνωστοί μου δεν πίστευαν ότι με 9ρια μπορείς να ρίξεις φάσες στα 30-35 μέτρα. Θυμάμαι τα έκπληκτα μάτια τους όταν μπροστά τους έριχνα κάποιο μεγάλο πουλί. Όμως με τον καιρό  κατάλαβα ορισμένα πράγματα: Το πρώτο είναι ότι υπάρχει μια τεράστια διαφορά στην αποτελεσματικότητα μιας βολής όταν χτυπάς ένα πουλί τραβέρσα και όταν το χτυπάς καθώς φεύγει – όπου το σκάγι έχει να διανύσει πολύ μεγαλύτερη διαδρομή. Πόσες φορές βλέπουμε μόνο πούπουλα και τα αποδίδουμε στη μάρκα του φυσιγγίου…στην πραγματικότητα όμως τα σκάγια πρέπει να τρυπήσουν την ουρά, τα έντερα, το (γεμάτο) στομάχι μέχρι να περάσουν το διάφραγμα. Εκεί τα ψιλά σκάγια αποτυγχάνουν οικτρά. Στην τραβέρσα το ίδιο σκάγι θα δουλέψει…

    Το δεύτερο πράγμα που είδα είναι ότι τα ψιλά τείνουν να τραυματίζουν σε ίδιο ποσοστό με το ποσοστό άμεσης καταβολής. Αυτό, σε πυκνές περιοχές με θάμνους σημαίνει ότι πολλά πουλιά θα χαθούν άσκοπα. Είναι και ανήθικο και απογοητευτικό.

    Το τρίτο πράγμα που διαπίστωσα είναι ότι  υπάρχει μια τεράστια διαφορά στην ανθεκτικότητα των πτηνών σε σχέση με αυτή των τετραπόδων. Ένας λαγός ή ένα αγριογούρουνο δεν θα σταματήσουν τη διαδρομή τους εάν δεν βληθεί κάποιο ζωτικό όργανο. Αντίθετα το χοντρό σκάγι ρίχνει άμεσα και ακινητοποιεί το πουλί (ζωντανό βέβαια), ακόμα και αν έχει χτυπήσει μη ζωτικό σημείο. Μόνο τα ξυστά τραύματα δεν το ρίχνουν. Για ποιο λόγο  είναι τα πτηνά πιο ευαίσθητα στα τραύματα, δεν ξέρω και δεν είμαι ειδικός για να εξηγήσω. Σε επίπεδο παρατήρησης όμως είμαι απόλυτα πεπεισμένος για αυτό

    Τέλος, τα ψιλά σκάγια αυξάνουν τις πιθανότητες ευστοχίας. Τα πουλιά όμως που όντως θα μπουν στην τσάντα είναι λιγότερα, αν κυνηγάμε σε πυκνό μέρος. Σε συνάρτηση με τα παραπάνω, στα τρυγόνια χρησιμοποιώ Νο 7 (2,5μμ) και στη φάσα Νο 5 (2,9μμ).

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #44535

    Εγω πάλι είμαι λατρης του “ψιλού” … ετσι κηνηγάω τρυγόνι και μπεκατσα με 9αρια. Περδικα και φασσα με 8αρι πρωτο και 7αρια μετα. Δεν συνηθίζω βεβαια καθόλου τις μακρινές βολές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #44537

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ 100% ΜΕ ΤΟ ΛΕΩΝΙΔΑ.ΤΟ Νο8 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΒΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ

    ΠΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #44565

    Φίλιππε,τά πουλιά είναι πιό ευαίσθητα από τά τριχωτά,καί γιά αυτό ευθύνεται….ο νόμος τής βαρύτητας!!!Αν τό πουλί χάσει μέρος τής ενέργειας πού εχει γιά νά πετάει,τότε…πέφτει στό έδαφος.Καί έτσι ακινητοποιείται,άν καί παραμένει ζωντανό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #44601

    Χρησιμοποιεί κανείς διασποράς? και αν ναι τι μάρκα, τι Νο και με τι τσόκ?

    TNKS

    Νικος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #44606

    Φίλε Νίκο διασποράς μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο στο περπατητό, όταν τα τρυγόνια πετάγονται ξαφνικά μέσα στα δένδρα.

    Να προτιμήσεις τα φυσίγγια με “σφικτούς” διασπορείς όπως είναι τα LABRO και πάντα με ένα νούμερο μικρότερο τα σκάγια. Δηλαδή αντί 8αρια καλύτερα δούλεψε τα 7αρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #44613

    Κώστα με τι τσοκ?

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #44618

    ΜΕ 3*** ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ Ο ΔΙΑΣΠΟΡΕΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kolgino στις #44694

     

    ΔΟΚΔΟΚΙΜΗ  ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ  ΓΙΑ  ΤΡΥΓΟΝΙ

     

    ΕΝΔΕΙΚΝΥΟΜΕΝΟΣ  ΑΡΙΘΜΟΣ  ΣΚΑΓΙΩΝ  ΣΕ  ΚΥΚΛΟ  1μΧ1μ =  450

    ΕΝΔΕΙΚΝΥΟΜΕΝΟΣ  ΑΡΙΘΜΟΣ  ΣΚΑΓΙΩΝ  ΣΕ  ΚΥΚΛΟ  75 εκ   =  300

    ΕΑΝ  ΤΑ  ΣΚΑΓΙΑ ΤΗΣ  ΔΟΚΙΜΗΣ  ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ  ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ  Ή  ΠΟΛΛΑ  ΛΙΓΟΤΕΡΑ

    ΑΠΟ  ΤΑ  450 ,  ΑΛΛΑΞΕ  ΤΣΟΚ  Ή  Ν°  ΣΚΑΓΙΩΝ.

    ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΚΕΝΑ :  ΕΩΣ  5  με  διάμετρο  12 εκ.

     

    14 / 07 / 2004  ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ  ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

    ΩΡΑ:   08:30 ,

    ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:   30 ° C,

    ΥΓΡΑΣΙΑ   : 60 %

    ΑΠΟΣΤΑΣΗ   : 30 μέτρα

    ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ: 04/10  ή  ****  ,  αχρωμίωτη  κάνη ,  αυλός  18,6

    Οπλο   :   Beretta  A-302

    ΜΕΤΡΙΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗ Σκαγια σε  

    Γρ.Ν°   (1Χ1) Κενα   Ανακρουση

    ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ (ΜΠΛΕ) 34/7  410 6   ανεκτο

    ROTWEILL (ΜΑΥΡΟ)   34/8 525   6    πολύ δυνατό 

    ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ(ΛΕΥΚΟ) 33/7½Νικελ 304    6 πολύ δυνατό 

    ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ(ΠΡΑΣΙΝΟ) 33/7  418 6    ανεκτό 

    ALFAGAME (ΠΡΑΣΙΝΟ)  33/7½Αντιμόνιο 386 6 πολύ δυνατό 

    ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ(ΠΟΡΤΟΚ)   32/7  366 6 ανεκτό

    ALFA-GAME(ΜΠΛΕ)   34/8   460   6   ανεκτο

     

    ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ   Γρ.Ν° Σκαγια  σε

      κυκλο

      (1Χ1)  (75εκ)   Κενα Ανακρουση

    STOKAS – S32    32/8 543    490 3  ελαφρυ/ανοιχτο

    ΑΖ-20  32/8    433  410  4 ελαφρύ/Σφιχτό

    ΦΙΛΙΚΑ  ΓΙΩΡΓΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #44706

    ΨΑΝΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΜΠΑΡΟΥΤΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Η PYRKAL.

    ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ?

     

    ΧΑΡΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #44708

    Χωρίς νά είμαι σίγουρος,νομίζω ότι χρησιμοποιεί σέ όλα τά φυσίγγια της,τήν ΜΒ32.Κάποιος νά επιβεβαιώσει μόνο(ή νά διαψεύσει εννοώ!!!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    SAMWIN στις #44718

    ΜΕΧΡΙ ΤΟ2002 Η ΠΥΡΚΑΛ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΟΝΤΩΣ ΤΗΝ ΜΒ32 ΣΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ,ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΗ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ Η ΜΑΡΚΑ,ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΚΟΚΟΥΣ,ΤΗΝΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 5000 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ,ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΗΚΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ ΣΑΝ ΜΒ32.ΑΥΤΟ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ,ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΕΛΩ ΑΥΤΑΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΔΙΝΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #44766

    TA TORTORA THS NOBELSPORT EINAI OK GIA TRYGONI? TA S32? KYNHGAO ME BENELLI RAFAELLO.

    BASILHS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων