ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,546 έως 1,560 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #403417

    χρηστο η τροφη σου αρεσε;τι λεει;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #403419

    χρηστο η τροφη σου αρεσε;τι λεει;

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    Τα θετικά: γυάλισε το τρίχωμα και τοσκυλί με την ίδια ποσότητα έχει παχύνει. Ήδη του μείωσα την ποσότητα.

    Το αρνητικό: πέφτει πολύ χεσίδι… 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #403428

    οκ φιλε   αλλα και με την τιμη αυτη ε καπου θα εχει και το τιμημα της φτυαρισε λιγο παραπανω γυμναστικη ειναι ,,, χαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403547

    “Οταν διαβάζουμε στη σύνθεση μιας (οικονομικής) τροφής όρους του τύπου «κρέας και ζωικά υποπροϊόντα» σε τι κρέας και ζωικά υποπροϊόντα να πάει το μυαλό μας;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Οι σοβαρές εταιρίες  αναγράφουν από τι κρέας είναι (αρνί, κοτόπουλο, άλλα πουλερικά, άλογο ή ψάρια)

    Υποπροϊόντα είναι: ράμφη, οπλές, φτερά ή δέρμα,  αυτιά, εντόσθια, κεφάλια, κόκκαλα, πέτσες, λίπη κλπ κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #403572

    Chris-Kaz wrote:
    “Οταν διαβάζουμε στη σύνθεση μιας (οικονομικής) τροφής όρους του τύπου «κρέας και ζωικά υποπροϊόντα» σε τι κρέας και ζωικά υποπροϊόντα να πάει το μυαλό μας; Χρήστος
    Κομοτηνή

    Οι σοβαρές εταιρίες αναγράφουν από τι κρέας είναι (αρνί, κοτόπουλο, άλλα πουλερικά, άλογο ή ψάρια) Υποπροϊόντα είναι: ράμφη, οπλές, φτερά ή δέρμα, αυτιά, εντόσθια, κεφάλια, κόκκαλα, πέτσες, λίπη κλπ κλπ

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Και αυτές που δεν γράφουν το κρέας είναι πάλι από αυτά αναφέρετε στην παρένθεση; Υπάρχει κάποια νομοθεσία που καθορίζει με συγκεκριμένα είδη ζώων τις επιλογές της πρόελευσης του κρέατος; Γιατί δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να υποχρώνει τους κατασκευαστές να αναγτράφουν την προέλευση (από τι ζώο είναι) του κρέατος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #403613

    οκ φιλε αλλα και με την τιμη αυτη ε καπου θα εχει και το τιμημα της φτυαρισε λιγο παραπανω γυμναστικη ειναι ,,, χαχα

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    Βίκτωρα μια χαρά είναι η τροφή. Αυτή τουλάχιστον αναγράφει από ποια πηγή προέρχεται το κρέας . Ίσως στο σκύλο να επηρέασε η αλλαγή και είναι θέμα χρόνου να τη συνηθίσει ώστε να έχω και λιγότερο φτυάρισμα… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403680

    Και αυτές που δεν γράφουν το κρέας είναι πάλι από αυτά αναφέρετε στην παρένθεση; Υπάρχει κάποια νομοθεσία που καθορίζει με συγκεκριμένα είδη ζώων τις επιλογές της πρόελευσης του κρέατος; Γιατί δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να υποχρώνει τους κατασκευαστές να αναγτράφουν την προέλευση (από τι ζώο είναι) του κρέατος;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Ποιος μπορεί να ξέρει; Συνήθως, από όσα έχω ακούσει, όσοι δεν αναγράφουν το τι κρέας περιέχει η τροφή, χρησιμοποιούν ότι βρουν φτηνότερο.

    Νομοθεσία υπάρχει  και μάλιστα αρκετά αυστηρή αλλά δεν γνωρίζω αν αναφέρεται σε αυτό το θέμα, θυμάμαι όμως σίγουρα πως υποχρεούται να αναγράφει αν περιέχει υποπροϊόντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    alroi1234 στις #404414

    εγω μαζι με την τροφη δινω και κοτοπουλο.Αγοραζω μπουτι στο 1,5€ και το ξεκοκαλιζω . Ρωταω το εξης : επειδη εχω βαρεθει το ξεκοκαλισμα και εχω καψει και τα χερια μου απειρες φορες (γιατι αν κρυωσουν γινεται ακομα δισκλοτερο το ξεκοκαλισμα) αν τα κανω κιμα αφου τα βρασω ειναι υγειινο για το σκυλο η τα κοκκαλα δεν πρεπει να τα τρωει εστω και βρασμενα?

     

    Φιλικα

    Αλέξανδρος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #404420

    εγω μαζι με την τροφη δινω και κοτοπουλο.Αγοραζω μπουτι στο 1,5€ και το ξεκοκαλιζω . Ρωταω το εξης : επειδη εχω βαρεθει το ξεκοκαλισμα και εχω καψει και τα χερια μου απειρες φορες (γιατι αν κρυωσουν γινεται ακομα δισκλοτερο το ξεκοκαλισμα) αν τα κανω κιμα αφου τα βρασω ειναι υγειινο για το σκυλο η τα κοκκαλα δεν πρεπει να τα τρωει εστω και βρασμενα? Φιλικα Αλέξανδρος

      Καλησπερα φιλε  αν  τα  βραζεις αρκετα στη  χυτρα λιωνουν  αν τα  πιασεις   ειναι πολυ μαλακα ,  δεν  υπαρχει  φοβος .  Στην Ηπειρο [ Ωραιοκαστρο  -πανσιον Σχιζα] ερχονται  κυνηγοι Ιταλοι και εχω δει να  ταιζουν τα  σεττερ ωμα κομματια κοτοπουλο με  τα  κοκκαλα  , τους  ρωτησα  και  μου  ειπαν  ετσι  τα  μαθαμε  απο  μικρα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    alroi1234 στις #404424

    Να σημειωσω και το γεγονος οτι υπαρχει και αρκετη φυρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #404429

    Γνωρίζω εκτροφέα που ταίζει τα ζώα του [μαστινο και λαμπραντορ]με πλατάρια κοτόπουλου νωπά ,εγώ προσωπικά νωπό κρέας εμπορίου δε θα έδινα ποτέ στο σκύλο μου !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #404459

    καλησπέρα σε όλους…

    spιrosberket → Η κατανάλωση νωπού κρέατος είναι και αυτή μια άποψη  που έχει πολλούς και ένθερμους υποστηριχτές ανά τον κόσμο  που έχει να κάνει με τη θεωρία του αρχαίου σκύλου κυνηγού, απόγονο του λύκου, όπου θηρεύει μόνος του την τροφή του και την καταναλώνει ωμή. Αρκετές φορές έχω δώσει στο σκύλο μου νωπό κρέας και κυρίως νωπά ψάρια και μπορώ να σου πω ότι ξετρελαίνεται. Τα σκυλιά αν τα βλέπουμε σαν ζώα και μόνο  χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις πιστεύω οτι είναι πιο απλά κάποια πράγματα. Η ανθρώπινη  φύση μας και τα ταμπού που έχουμε δεν μας αφήνουν να τα δούμε όπως πραγματικά είναι τα σκυλιά ώστε να τους δώσουμε αυτό που χρειάζονται πραγματικά…

    EFKLIDIS→  πιστεύω ότι το να βράζουμε το κρέας τόσο ώστε να αρχίζει να λιώνει καταστρέφουμε το κρέας και ως συνέπεια έχουμε μια τροφή για το σκύλο μας που είναι χαμηλής διατροφικής αξίας.

     

    alroi1234→  Η λύση είναι λίγο πιο ακριβή αλλά θα σωθείς  ΚΙΜΑΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ .  Και λέω λίγο πιο ακριβή γιατί ο κιμάς είναι όλο κρέας. Το μπούτι είναι πιο φθηνό αλλά έχει και το κόκκαλο που πετάς που δεν το υπολογίζεις. Είναι σαν και αυτό που έλεγε ο Κυρ Παντελής στο ΖΗΚΟ… Μην σας αυταπατά ο όγκος διδα Τιτίκα υπολογίστε και τις τρύπες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #404531

    Eνας λαγας απο  χωριο Ασωπια τα  σκυλια του  τα  ταιζε  πατσα μοσχαρισια [βρασμενη ] και  πλυγουρι, νομιζω ειναι  οτι  καλυτερο  για  κυνηγοσκυλο . Τα δικα  μου τα  ταιζω  μονο puppy και  ημερ ληξεως  τουλαχιστον μετα  απο  6 μηνες . το ασχημο με  τις  τροφες ειναι  οτι  βγαζουν  τα  σκυλια  πιο  πολλα σκουληκια απο τις  μαγειρευτες. Η γνωμη μου  ειναι  μονο  τροφη σε puppy μεχρι να  γεραση και  οχι ενεργειας .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #405602

    Κυριε Νικολακοπουλε,

    Σας ευχαριστω για τις τοσο σημαντικες πληροφοριες που μας δινεται.

    Θα ηθελα να παρω την γνωμη σας για μια συνταγη μαγειρεματος:

    5 κιλα καθαρο κοτοπουλο

    2 κιλα καρδιεσ/συκωτια κοτοπουλο

    2 κιλα πλαταρια κοτοπουλου αλεσμενα σε κιμα

    1,5 κιλα λαχανικα οπως τα εχετε προσδιορισει

    1,5 κιλα σε βρασμενο ρυζι/ζυμαρικα

    Η ερωτηση μου αφορα καταρχην στην χρηση τοσης αναλογιας καρδιας και συκωτιου αλλα και στην χρησιμοποιηση του κιμα απο πλαταρια κοτοπουλο. Το πλαταρι ειναι ο λαιμος και η πλατη και περιεχει περιπου 20%κρεας

     

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #405674

    Κυριε Νικολακοπουλε,

     

    Σας ευχαριστω για τις τοσο σημαντικες πληροφοριες που μας δινεται.

    Θα ηθελα να παρω την γνωμη σας για μια συνταγη μαγειρεματος:

    5 κιλα καθαρο κοτοπουλο

    2 κιλα καρδιεσ/συκωτια κοτοπουλο

    2 κιλα πλαταρια κοτοπουλου αλεσμενα σε κιμα

    1,5 κιλα λαχανικα οπως τα εχετε προσδιορισει

    1,5 κιλα σε βρασμενο ρυζι/ζυμαρικα

    Η ερωτηση μου αφορα καταρχην στην χρηση τοσης αναλογιας καρδιας και συκωτιου αλλα και στην χρησιμοποιηση του κιμα απο πλαταρια κοτοπουλο. Το πλαταρι ειναι ο λαιμος και η πλατη και περιεχει περιπου 20%κρεας

     

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

    Κώστας Μπαζίγος

    Γεια και χαρά.

    Τα πλατάρια περιέχουν και τις φτερούγες γι’ αυτό είναι μικρής περιεκτικότητας σε κρέας. Περιέχουν επίσης όπως αναφέρατε και τους  λαιμούς. Στους  λαιμούς υπάρχουν οι θυρεοειδείς αδένες που «φιλτράρουν» κατά κάποιο τρόπο επιβλαβείς ουσίες (π.χ. τα αντιβιοτικά και τις ορμόνες που τρώνε τα κοτόπουλα). Μερικοί υποστηρίζουν πως δεν κάνουν κακό αλλά καλό,  αφού τα τρώνε και οι άνθρωποι.  Δεν γνωρίζω ακριβώς, ξέρω όμως πως ένας άνθρωπος θα φάει έναν λαιμό μια στο τόσο, ενώ σε ένα γεύμα σκύλου μπορεί να είναι και 10 λαιμοί.  Όσοι ταΐζουν έτσι είναι ενθουσιασμένοι αφού με το λίπος που περιέχεται στις πέτσες του κοτόπουλου, οι σκύλοι τους πολύ σύντομα παίρνουν βάρος και γυαλιστερό τρίχωμα.

    Δ εν θα έδινα πολλά συκωτάκια πουλερικών, θα ήταν καλύτερα αν από τα 2 κιλά ήταν  ενάμιση καρδιές και μισό συκωτάκια ή 1.300/0.700  

    Η αναλογία που θα επέλεγα για 5κ καθαρό κοτόπουλο θα ήταν συν 1κ. πλατάρια συν 650γρ. καρδιές και 350γρ. συκώτια. Συν λαχανικά και άμυλο.

    Αν πρέπει να αγοράζεται ποσότητες και να διατηρείται  μονίμως καταψύκτη μόνο για αυτά, υπολογίστε το κόστος του ηλ/κού ρεύματος, μήπως σας συμφέρει να αγοράζεται την απαραίτητη ποσότητα για μια μαγειρεψιά;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,546 έως 1,560 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων