ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,576 έως 1,590 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416540

    lefteris.k wrote:
    παιδια εχετε καποια τροφη να προτεινετε για εγκυμονουσα σκυλα? ειμαστε στην 33 μερα σημερα και σε 1 βδομαδα λεω να της αλλαξω τροφη. μεχρι στιγμης ταιζα την nutrix του viozoi. http://www.viozois.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=92&lang=el [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    Λευτέρη στην χώρα μας εισάγονται περισσότερες από 200 τροφές, ο καθένας θα σου προτείνει αυτή που ταΐζει τους σκύλους του, δύσκολο να πάρεις σωστή πληροφόρηση έτσι. Το σίγουρο είναι πως πρέπει η τροφή που θα διαλέξεις να είναι ποιοτική με όσο το δυνατόν περισσότερο κρέας/κοτόπουλο/ψάρι (σε μορφή αλεύρων) που οι ζωικές πρωτεΐνες να είναι πάνω από 30% και τα λίπη πάνω από 20-22% . Αν δε, δεν περιέχει και σιτηρά αλλά φρούτα και λαχανικά θα είναι καλύτερα. Προτίμησε την κατηγορία Puppy που θα συνεχίσεις και στην περίοδο θηλασμού. Σιγά σιγά πρέπει να αυξήσεις την ποσότητα.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    ευχαριστω κυριε γιαννη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416643

    χαιρετε παιδια η ποιντερινα του συνκυνηγου μου αν και πρωτη της φορα μανα εκανε 9 κουταβια, και μεχρι στιγμης δειχνει να τα βγαζει ολα.  αλλα μεγαλωνοντας τα μικρα ισως δεν εχει αρκετο γαλα.  στην περιπτωση αυτη εκτος της ξηρας τροφης  μπορουμε να δωσουμε κατι αλλο στη σκυλα για περισσοτερη παραγωγη γαλακτος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #416654

    χαιρετε παιδια η ποιντερινα του συνκυνηγου μου αν και πρωτη της φορα μανα εκανε 9 κουταβια, και μεχρι στιγμης δειχνει να τα βγαζει ολα. αλλα μεγαλωνοντας τα μικρα ισως δεν εχει αρκετο γαλα. στην περιπτωση αυτη εκτος της ξηρας τροφης μπορουμε να δωσουμε κατι αλλο στη σκυλα για περισσοτερη παραγωγη γαλακτος?

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    Πόσες ημέρες έχουν περάσει από την γέννα; Ρωτώ γιατί το γάλα κατεβαίνει σε κανονική ποσότητα μετά την δεύτερη μέρα και αυξάνει η ποσότητα ανάλογα με την ποσότητα που θηλάζεται. Αν η τροφή είναι πραγματικά καλή (σούπερ πρίμιουμ)  δεν χρειάζεται τίποτα πρόσθετο. Πάντως σε περιπτώσεις ποσοτικής ανεπάρκειας ή φτωχού γάλακτος θα πρέπει να συμβουλευτεί τον κτηνίατρο του.

    Για απλή βοήθεια ας δίνει επί πλέον σούπες κοτόπουλου ή κρέατος με χοντρά κόκαλα (που θα τα πετάει μετά το βράσιμο). Ο πατσάς σούπα είναι ιδανικός. Το κουάκερ διαλυμένο σαν χυλός με γάλα κουταβιών από σκόνη (όχι το νωπό των ανθρώπων). Φυσικά να μη λείπει ποτέ το φρέσκο καθαρό νερό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416656

    lefteris.k wrote:
    χαιρετε παιδια η ποιντερινα του συνκυνηγου μου αν και πρωτη της φορα μανα εκανε 9 κουταβια, και μεχρι στιγμης δειχνει να τα βγαζει ολα. αλλα μεγαλωνοντας τα μικρα ισως δεν εχει αρκετο γαλα. στην περιπτωση αυτη εκτος της ξηρας τροφης μπορουμε να δωσουμε κατι αλλο στη σκυλα για περισσοτερη παραγωγη γαλακτος? [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    Πόσες ημέρες έχουν περάσει από την γέννα; Ρωτώ γιατί το γάλα κατεβαίνει σε κανονική ποσότητα μετά την δεύτερη μέρα και αυξάνει η ποσότητα ανάλογα με την ποσότητα που θηλάζεται. Αν η τροφή είναι πραγματικά καλή (σούπερ πρίμιουμ) δεν χρειάζεται τίποτα πρόσθετο. Πάντως σε περιπτώσεις ποσοτικής ανεπάρκειας ή φτωχού γάλακτος θα πρέπει να συμβουλευτεί τον κτηνίατρο του. Για απλή βοήθεια ας δίνει επί πλέον σούπες κοτόπουλου ή κρέατος με χοντρά κόκαλα (που θα τα πετάει μετά το βράσιμο). Ο πατσάς σούπα είναι ιδανικός. Το κουάκερ διαλυμένο σαν χυλός με γάλα κουταβιών από σκόνη (όχι το νωπό των ανθρώπων). Φυσικά να μη λείπει ποτέ το φρέσκο καθαρό νερό.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    ειναι 3 ημερων κυριε γιαννη μεχρι στιγμης ολα τα κουταβια ειναι καλοταισμενα.  η τροφη που ταιζει ειναι αυτη

    http://www.animal.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2234

    εχω ακουσει και οτι τα βραστα αβγα βοηθανε δεν ξερω αν ισχυει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #416674

    3 ημερών δεν έχει δείξει αν θα έχει ή όχι επαρκές γάλα. Η τροφή αυτή είναι σχετικά καλή αλλά μέσα στην τιμή περιέχονται και άλλα πράγματα πλην των συστατικών. Δες στο διαδίκτυο σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη την τιμή της. Το αυγό είναι εξαιρετική τροφή και αν έχει την δυνατότητα ας δίνει αλλά για το πόσο αυξάνει την ποσότητα του γάλακτος δεν γνωρίζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416684

    3 ημερών δεν έχει δείξει αν θα έχει ή όχι επαρκές γάλα. Η τροφή αυτή είναι σχετικά καλή αλλά μέσα στην τιμή περιέχονται και άλλα πράγματα πλην των συστατικών. Δες στο διαδίκτυο σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη την τιμή της. Το αυγό είναι εξαιρετική τροφή και αν έχει την δυνατότητα ας δίνει αλλά για το πόσο αυξάνει την ποσότητα του γάλακτος δεν γνωρίζω.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    ευχαριστω και παλι κυριε γιαννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416851

    μεταφερω προσωπικο μυνημα που εστειλα στον κυριο νικολακοπουλο, που πιθανον να εχουν και αλλοι την απορια αυτη και θα ηθελαν να ενημερωθουν.

    κυριε γιαννη συγνωμη που σας ξανα ενοχλω. θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να δωσω στη σκυλα χαπι για τα σκουλικια τωρα που ειναι εγκυος. ρωτησα 1 φιλο κτηνιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα. εσας ποια εινα η γνωμη σας?

     

    Κάθε φάρμακο έχει τις δικές του αντενδείξεις οπότε δεν ξέρω σε ποιο αναφέρεται ο κτηνίατρος που ρώτησες. Προσωπικά χρησιμοποιώ στα κουτάβια μου το WELPAN που αναγράφει στις αντενδείξεις: Να μη χορηγείται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας. Στα δε ενήλικα δίνω DRONTAL PLUS που αναγράφει: Δεν επιτρέπεται η χορήγηση κατά τη χρονική περίοδο των πρώτων δύο τρίτων της εγκυμοσύνης. Δηλαδή τις 42 πρώτες ημέρες. Όποιο φάρμακο και αν σου προτείνουν να διαβάσεις πρώτα τις αντενδείξεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416853

    μεταφερω προσωπικο μυνημα που εστειλα στον κυριο νικολακοπουλο, που πιθανον να εχουν και αλλοι την απορια αυτη και θα ηθελαν να ενημερωθουν. κυριε γιαννη συγνωμη που σας ξανα ενοχλω. θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να δωσω στη σκυλα χαπι για τα σκουλικια τωρα που ειναι εγκυος. ρωτησα 1 φιλο κτηνιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα. εσας ποια εινα η γνωμη σας? Κάθε φάρμακο έχει τις δικές του αντενδείξεις οπότε δεν ξέρω σε ποιο αναφέρεται ο κτηνίατρος που ρώτησες. Προσωπικά χρησιμοποιώ στα κουτάβια μου το WELPAN που αναγράφει στις αντενδείξεις: Να μη χορηγείται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας. Στα δε ενήλικα δίνω DRONTAL PLUS που αναγράφει: Δεν επιτρέπεται η χορήγηση κατά τη χρονική περίοδο των πρώτων δύο τρίτων της εγκυμοσύνης. Δηλαδή τις 42 πρώτες ημέρες. Όποιο φάρμακο και αν σου προτείνουν να διαβάσεις πρώτα τις αντενδείξεις.

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    συγνωμη που το εβαλα σε λαθος topic το μετεφερα στα κτηνιατρικα θεματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #416854

    Κύριε Γιάννη,  θα μπορούσε να δώσει στο σκύλα ωμό σκόρδο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #417768

    Παιδια δεν βγαινει ακρη, ξεκινησα το κουταβακι με orijen, πηγα στη atletic dog, τωρα δινω CSJ, στην σκυλα την μεγαλη εχω δοκιμασει τις ιδιες συν την optidog του LIDL για πιο οικονομικη, παραλληλα δινω μια φορα την εβδομαδα καμια φορα και δυο μαγειρευτο, κοτοπουλο, η μοσχαρι, η χοιρινο μαγειρευτο με καροτακια ρυζι σκορδο, ελαιολαδο παραγωγης μου ωμο, καποιες ελαχιστες φορες εχω δωσει και ωμα κιμα μοσχαρισιο η προβατισιο με λαδι και σκορδο και ωμα αυγα, το σιγουρο ειναι πως καμια τροφη δεν την τρωνε σαν το μαγειρευτο η το ωμο, επισης απο την μικρη προσωπικη μου εμπειρια με καμια ξηρα τροφη δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την ενεργεια, κοπρανα, τριχωμα, τριχωπτωση απο τα σκυλια μου, μετα απο αρκετο ψαξιμο αποφασισα πως θα δοκιμασω να δινω ωμα κοκαλα με κρεας, εντοσθια, κεφαλια κτλ, μια εκδοχη του BARF δηλ χωρις να σταματησω τελειως ουτε την ξηρα ουτε το μαγειρευτο, διαβασα καλα και κακα λογια για αυτην την ταση διατροφης με την αληθεια να πιστευω πως βρισκεται καπου στην μεση, σιγουρα η φυση ειναι σοφοτερη απο μας και τις διαφημιστικες καμπανιες για να πλουτιζει το συστημα του σκυλοεμποριου, αλλα και παλι ο σκυλος δεν ειναι 100% λυκος καθως συχρονες μελετες εχουν δειξει πως εξελικτικα ο σκυλος διαφερει αρκετα απο τον λυκο και μαλιστα θεωρουνται υπευθυνα για αυτην την αλλαγη και γονιδια που επιτρεπουν στον σκυλο να μεταβολιζει το αμυλο σε αντιθεση με τον λυκο, με βαση αυτα και πολλα αλλα αποφασισα να κινηθω καπου στην μεση, ολα τα παραπανω αποτελουν φυσικα προσωπικες αποψεις που σκοπο εχουν την βελτιωση της ποιοτητας ζωης και μονο, των συντροφων μου στο κυνηγι και καλυτερων μου φιλων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #417818

    ωμα αυγα

    Ωμά αυγά όχι!Βραστά δώσε τους,μπορεί να έχουν σαλμονέλα και να την πατήσεις!Συμβουλή κτηνιάτρου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Cesc στις #418347

    Παιδια χαιρετω. Θα ηθελα την αποψη σας για τις ισπανικες τροφες VISAN και συγκεγκριμμενα για την superpremium σειρα της εταιρειας η οποια φερει την επωνυμια IMAGINE. Eχω ακουσει τα καλυτερα τοσο για τα συστατικα της οσο και για την κατασταση των σκυλλων οι οποιοι την χρησιμοποιουν. Μπορει καποιος να  βοηθησει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    giannis στις #419694

    καλησπερα κ απο εμενα.πιος εχει δοκημασει την τροφη svestonof energeias?εχω ακουσει καλα λογια

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419708

    καλησπερα κ απο εμενα.πιος εχει δοκημασει την τροφη svestonof energeias?εχω ακουσει καλα λογια

    Δίνω εγώ εδώ και δύο μήνες!Μέχρι στιγμής όλα δείχνουν θετικά!Μαζί με εμένα άλλα 5 διαφορετικά άτομα που ξέρω ότι δίνουν είναι υπερευχαριστημένοι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,576 έως 1,590 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων