ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,591 έως 1,605 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    giannis στις #419720

    εγω εδηνα breed energias αλλα σκεφτομαι να την αλαξω γιατι δεν μου αρεσει πολυ κ το ενα σκυλι εχει αδυναμη τριχα κ αποχρωση στα νυχια δεν ξερω αν φτεει η τροφη.σημερα διαβασα στο fb σε σχολια απο κυνηγους σε μια ομαδα για την τροφη svestonof οτι την δηνουν πολυ κ ειναι ευχαρηστιμενη.αλλα που θα την βρω δεν ξερω ειμαι απο κρητη.θελω να ακουσω κ αλες γνωμες ωμος πριν την αγορασω


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #419725

    Ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς για τροφή συντήρησης εκτός κυνηγετικης περιόδου, την Tonus complete και ποια η άποψη του. Ευχαριστώ πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #419727

    εγω εδηνα breed energias αλλα σκεφτομαι να την αλαξω γιατι δεν μου αρεσει πολυ κ το ενα σκυλι εχει αδυναμη τριχα κ αποχρωση στα νυχια δεν ξερω αν φτεει η τροφη.σημερα διαβασα στο fb σε σχολια απο κυνηγους σε μια ομαδα για την τροφη svestonof οτι την δηνουν πολυ κ ειναι ευχαρηστιμενη.αλλα που θα την βρω δεν ξερω ειμαι απο κρητη.θελω να ακουσω κ αλες γνωμες ωμος πριν την αγορασω

    στην εκθεση το παλικαρι που την διαφιμηζε  την εφαγε μπρος στα ματια μου…παρηγγειλα δοκιμαστικα 4 σακους…απαιχτη…μακραν καλυτερη απο οσες εχω ταισει μεχρι τωρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #419748

    ……σημερα διαβασα στο fb σε σχολια απο κυνηγους σε μια ομαδα για την τροφη svestonof οτι την δηνουν πολυ κ ειναι ευχαρηστιμενη.αλλα που θα την βρω δεν ξερω ειμαι απο κρητη.θελω να ακουσω κ αλες γνωμες ωμος πριν την αγορασω

    Και εγω έχω ακουσει πολύ καλά σχόλια για την svestonof…στην αθήνα η συντήρηση έχει 25 ευρώ και στην φέρνουν σπιτι…εγω είμαι από Σύρο και εδώ την βρίσκεις 30 την συστήρηση (λόγω μεταφορικών).Θα την πάρω τις επόμενες ημέρες και θα σας πώ σχόλια.

    Αν κάποιος φίλος από επαρχία την παίρνει ας μας πει τιμές πόσο την βρισκει ενέργεια και συντηρηση.

    ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #419788

    giannis wrote:

    στην εκθεση το παλικαρι που την διαφιμηζε την εφαγε μπρος στα ματια μου…παρηγγειλα δοκιμαστικα 4 σακους…απαιχτη…μακραν καλυτερη απο οσες εχω ταισει μεχρι τωρα

    Συνάδελφε, δεν έχω ιδέα περί της ποιότητας της τροφής που αναφέρεις. ΔΕΝ σχολιάζω την τροφή. Απορώ, μόνο, πως είναι δυνατόν να πείσει ένας πωλητής επειδή δοκίμασε την τροφή και πως είναι δυνατόν να διαπιστώνει κάποιος την ποιότητα με την χρήση τόσο λίγων ημερών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #419819

    ΠΕΤΡΟΣ wrote:

    giannis wrote:

    στην εκθεση το παλικαρι που την διαφιμηζε την εφαγε μπρος στα ματια μου…παρηγγειλα δοκιμαστικα 4 σακους…απαιχτη…μακραν καλυτερη απο οσες εχω ταισει μεχρι τωρα

    Συνάδελφε, δεν έχω ιδέα περί της ποιότητας της τροφής που αναφέρεις. ΔΕΝ σχολιάζω την τροφή. Απορώ, μόνο, πως είναι δυνατόν να πείσει ένας πωλητής επειδή δοκίμασε την τροφή και πως είναι δυνατόν να διαπιστώνει κάποιος την ποιότητα με την χρήση τόσο λίγων ημερών.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    προσπαθουσε σε γενομενη κουβεντα να πεισει πως δεν περιεχει ζωικα υποπροιοντα και μεσω της υπερβολης προσπαθησε να πεισει ωπερ και τα καταφερε(δε ξερω πολλους εμπορους σκυλοτροφων να εχουν το σθενος να δοκιμασουν απο την τροφη που πουλανε).θα συμφωνησω οτι ειναι ακομα νωρις να εξαγω ασφαλη συμπερασματα σχετικα με την ποιοτητα της τροφης , το γεγονος ομως οτι τα κοπρανα ειναι πολυ λιγοτερα και αοσμα σε σχεση με την προηγουμενη τροφη(αποροφηση) και οτι κανενας απο τους σκυλους μου δεν δειχνει διψασμενος μετα τις 0800  το πρωι σε αυτα τα λιγα εκπαιδευτικα που εχω παει ,με κανει να πιστευω οτι η τροφη που δοκιμαζω, αν μη τι αλλο,ειναι μαλλον  καλυτερη απο την προηγουμενη και δεδομενου του οτι ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο αξιζει να παροτρυνω και αλλους συναδελφους να δοκιμασουν ωστε να εχουμε πιο ασφαλη συμπερασματα, αφου ειναι για καλο ολων. θα ηθελα επισης να προσθεσω οτι η τροφη που ταιζα πριν ηταν και αυτη super premium αλλα  στις λιγες μερες που ταιζω τη νεα τροφη ειμαι πεπεισμενος  οτι ανεβηκα κατηγορια. Ειδωμεν…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #419821

    Παιδια με 25 ευρω δεν αγοραζεισ premium τροφη στην Ελλαδα σε καμια περιπτωση.ουτε στο εξωτερικο καν.

    οι premium εχουν τα διπλα λεφτα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #419822

    μιλησα και εγω με το παλικαρι με την svestonof και μου εδωσε δειγμα να δωσω στο σκυλι μου.

     αν δεν κανω λαθος, στην περσυνη εκθεση  αυτο το παλικαρι ηταν  στο ενα απο τα δυο περιπτερα της προφεσιοναλ .

    δεν πρεπει να κανω λαθος γιατι και τοτε μιλησαμε και μου εδωσε δειγμα.

    και κατι αλλο.και το δειγμα  της σβεστονοφ, και αυτο της προφεσιοναλ που πηρα ειχαν ακριβως την ιδια εικονα.σαν να ειναι η ιδια τροφη.

    για να μην παρεξηγηθω, δεν υποννοω κατι.ουτε ξερω αν η τροφες αυτες ειναι καλες η κακες.

    κατι που παρατηρησα λεω, και αν καποιος φιλος ξερει κατι περισσοτερο ας μας πει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #419827

    Πέτρο, Εύχομαι να βρήκες όχι απλά καλύτερη τροφή από την προηγούμενη αλλά την καλύτερη τροφή απ’ όλες. Όπως προανέφερα δεν έχω ιδέα περί της τροφής που εισάγει ο Σβεστόνοφ.   Εξακολουθώ όμως να απορώ για τον τρόπο που εξάγεις την πεποίθηση  σου.

    Γιατί π.χ. θεωρείς κριτήριο ποιότητας τα άοσμα κόπρανα ενώ γνωρίζουμε πως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο;;; Να το αναλύσω λίγο. Στο παχύ κυρίως έντερο υπάρχει μία τοξική χημική ένωση που ονομάζεται σκατόλη και δίνει την χαρακτηριστική οσμή των κοπράνων (εξ ου η λέξη σκατό) η κακή οσμή της αυξάνεται όσο περισσότερο ζωικές πρωτεΐνες καταναλώνουμε.

    Γιατί η άποψη πως τα λίγα κόπρανα είναι ένδειξη μόνο καλής αφομοίωσης;;; Προφανώς αφορά τους αφελείς, αφού είναι επίσης γνωστό πως υπάρχουν υλικά που έχουν εξαιρετική απορροφητικότητα όπως ο καολίνης ή το γνωστό μας καρβουνάκι για το στομάχι που μπορούν να αφυδατώσουν το υλικό του παχέος εντέρου μέχρι σημείου να αφοδεύουν αγαλματάκια. Ό,τι μας συμφέρει δεν σημαίνει πως είναι το σωστό, πολύ δε περισσότερο να βαπτίζουμε το μειονέκτημα σε προτέρημα.

    Άλλος μύθος είναι… το νερό… επειδή μας βολεύει να μη κουβαλάμε νερό, όσο λιγότερο πίνει ο σκύλος τόσο καλύτερο το θεωρούμε. Τεράστιο λάθος, το νερό είναι “τροφή” για το κύτταρο, είναι το πολυτιμότερο στοιχείο για τον οργανισμό, δεν αποθηκεύεται σε ποσότητες όπως οι άλλες τροφές (λίπος) γιαυτό χωρίς φαγητό μπορούμε να ζήσουμε πολλές ημέρες ενώ χωρίς νερό πεθαίνουμε.  Αν ποτέ δοκιμάσω τροφή που κάνει τους σκύλους μου να διψούν λιγότερο από το φυσιολογικό θα την πετάξω, δεν διακινδυνεύω την ευεξία   τους, τα νεφρά τους.. γενικά την υγεία τους.

    Προσωπικά για να εκτιμήσω μία τροφή χρειάζομαι τουλάχιστον 3 μήνες και μάλιστα σε περίοδο κυνηγίου και αν είναι δυνατόν και σε εγκυμοσύνη – γέννα – κουτάβια. Δεν είναι δυνατόν να βγαίνουν συμπεράσματα σε μία εβδομάδα έστω και αν η διαφορά μεταξύ της παλαιάς και νέας τροφής είναι τεράστια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Cesc στις #419835

    Παιδιά η pro pac οι αμερικάνικες είναι καλές τροφές? Τις δοκίμασε κανένας να μας πει τη γνώμη του?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #419839

    Γιαννη θα συνεχισω να ταιζω τη νεα τροφη και θα επανερθω με σχολια για την τροφη μετα απο λιγο καιρο, μιας που για μενα τωρα στην αναπαυλα του κυνηγιου κρινω την τροφη ,αφου κατα την κυνηγετικη περιοδο προσθετω στα γευματα ωμο κιμα και εχω πολυ καλα αποτελεσματα και εδω και καμποσα  χρονια κυνηγω μονο με αρσενικα ζωα .Επισης θα ηθελα απο τους γραφοντες στο forum την προταση τους για super premium τροφη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419845

    μιλησα και εγω με το παλικαρι με την svestonof και μου εδωσε δειγμα να δωσω στο σκυλι μου. αν δεν κανω λαθος, στην περσυνη εκθεση αυτο το παλικαρι ηταν στο ενα απο τα δυο περιπτερα της προφεσιοναλ . δεν πρεπει να κανω λαθος γιατι και τοτε μιλησαμε και μου εδωσε δειγμα. και κατι αλλο.και το δειγμα της σβεστονοφ, και αυτο της προφεσιοναλ που πηρα ειχαν ακριβως την ιδια εικονα.σαν να ειναι η ιδια τροφη. για να μην παρεξηγηθω, δεν υποννοω κατι.ουτε ξερω αν η τροφες αυτες ειναι καλες η κακες. κατι που παρατηρησα λεω, και αν καποιος φιλος ξερει κατι περισσοτερο ας μας πει.

    Έτσι είναι ακριβώς!Μετά τελικά ειπαν ότι ο Παπανδρεου έχει την αποκλειστικότητα της Προφέσιοναλ και όχι ο Σβεστονώφ και ο Σβεστονώφ την πουλάει πλέον με το όνομα του!Πιστεύω πως είναι οι ιδιες και ο ένας της πουλάει 10 ευρώ πιο ακριβά(Top proffesional)!Είναι η ίδια τροφή(πιστεύω πάλι με την Nuοva Fattoria) Που είχα δώσει πριν χρόνια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #419846

    καλησπέρα σε όλους,

     

    Συμφωνώ απόλυτα με όσα παραθέτει ο κ. Γιάννης  Είναι ακριβή, εμπεριστατωμένα και αποδεδειγμένα . Για να αρχίσω αν καταλαβαίνω τι είναι καλό να ταΐζω τα σκυλιά μου περάσαν πάνω από δέκα χρόνια, αρκετό διάβασμα και πολλούς πειραματισμούς. Δεν θεωρώ οτι ξέρω τα πάντα αλλά θεωρώ ότι είμαι σε ένα επίπεδο που ξέρω να επιλέγω μια ξηρά τροφή που να είναι ποιοτική και αξίζει κάθε ευρώ που δίνω. Το πρώτο που πρέπει να γίνεται ώστε να αξιολογηθεί μια ξηρά τροφή είναι η ανάγνωση -αποκωδικοποίηση της ταμπέλας της. έψαξα στο internet για τη τροφή που γίνεται λόγος παραπάνω αλλά δεν βρήκα την ανάλυση των συστατικών της τροφής  Αν μπορεί ο φίλος που την ταΐζει στα σκυλιά του να μας γράψει αναλυτικά τα συστατικά της τροφής και μετά θα μπορούμε πιο εύκολα να κάνουμε κουβέντα.

    φιλικά

    Ε.Γκόλιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #419848

    καλησπέρα σε όλους, Συμφωνώ απόλυτα με όσα παραθέτει ο κ. Γιάννης Είναι ακριβή, εμπεριστατωμένα και αποδεδειγμένα . Για να αρχίσω αν καταλαβαίνω τι είναι καλό να ταΐζω τα σκυλιά μου περάσαν πάνω από δέκα χρόνια, αρκετό διάβασμα και πολλούς πειραματισμούς. Δεν θεωρώ οτι ξέρω τα πάντα αλλά θεωρώ ότι είμαι σε ένα επίπεδο που ξέρω να επιλέγω μια ξηρά τροφή που να είναι ποιοτική και αξίζει κάθε ευρώ που δίνω. Το πρώτο που πρέπει να γίνεται ώστε να αξιολογηθεί μια ξηρά τροφή είναι η ανάγνωση -αποκωδικοποίηση της ταμπέλας της. έψαξα στο internet για τη τροφή που γίνεται λόγος παραπάνω αλλά δεν βρήκα την ανάλυση των συστατικών της τροφής Αν μπορεί ο φίλος που την ταΐζει στα σκυλιά του να μας γράψει αναλυτικά τα συστατικά της τροφής και μετά θα μπορούμε πιο εύκολα να κάνουμε κουβέντα. φιλικά Ε.Γκόλιας

    τελικα πια τροφη ταιζεις συναδελφε στα ζωα σου?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #419856

    τελικα πια τροφη ταιζεις συναδελφε στα ζωα σου?

     

    Orijen Adult http://gr.orijen.ca/products/adult_dog

    &

    Orijen Six Fish http://gr.orijen.ca/products/six_fish_dog

    Ταΐζω την Adult  τη νεκρή περίοδο και την Six Fish την περίοδο του κυνηγιού.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,591 έως 1,605 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων