ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,606 έως 1,620 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #419862

    ΠΕΤΡΟΣ wrote:
    τελικα πια τροφη ταιζεις συναδελφε στα ζωα σου?

    Orijen Adult http://gr.orijen.ca/products/adult_dog & Orijen Six Fish http://gr.orijen.ca/products/six_fish_dog Ταΐζω την Adult τη νεκρή περίοδο και την Six Fish την περίοδο του κυνηγιού.

    πολυ καλη λενε…αλλα νομιζω ακριβη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #419876

    πολύ καλη λενε…αλλα νομιζω ακριβη [/quote]

    θεωρώ ότι είναι πολύ καλή, τουλάχιστον για τις τροφές που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα  είναι super premium ξηρά τροφή με πολύ καλά και ποιοτικά υλικά. Εδώ να πω ότι έχω ένα σκύλο μόνο 20 κιλών και για αυτό έχω καταλήξει σε αυτή τη τροφή. Τώρα για 2,3,5 σκυλιά το θέμα αλλάζει. το σακι των 13,5 κιλών το βρίσκω 65-67 € και με βγάζει για 45-50 ημέρες (τρώει λιγότερο τροφή σε σχέση με μια άλλη γνωστή τροφή που δίνει φίλος μου στο δικό του σκυλί, περίπου 20%)

     

    φιλικά

     

    Ε.Γκόλιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #419899

    Τώρα για 2,3,5 σκυλιά το θέμα αλλάζει. το σακι των 13,5 κιλών το βρίσκω 65-67 € και με βγάζει για 45-50 ημέρες (τρώει λιγότερο τροφή σε σχέση με μια άλλη γνωστή τροφή που δίνει φίλος μου στο δικό του σκυλί, περίπου 20%)

    Πολύ φθηνά την βρίσκεις εδώ το Κορίνθο πέρα από τα σύνορα στην μέση γη που ζω την βρίσκω πάνω από 80 ευρώ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #419926

    αν δεν κανω λαθος, στην περσυνη εκθεση αυτο το παλικαρι ηταν στο ενα απο τα δυο περιπτερα της προφεσιοναλ . δεν πρεπει να κανω λαθος γιατι και τοτε μιλησαμε και μου εδωσε δειγμα. και κατι αλλο.και το δειγμα της σβεστονοφ, και αυτο της προφεσιοναλ που πηρα ειχαν ακριβως την ιδια εικονα.σαν να ειναι η ιδια τροφη… 

    Έτσι ακριβώς είναι Παναγιώτη. Και οι 2 ονομαζόντουσαν Top Professional. Στη συνέχεια λύθηκε το θέμα δικαστικώς.

    Έτσι είναι ακριβώς!Μετά τελικά ειπαν ότι ο Παπανδρεου έχει την αποκλειστικότητα της Προφέσιοναλ και όχι ο Σβεστονώφ και ο Σβεστονώφ την πουλάει πλέον με το όνομα του!Πιστεύω πως είναι οι ιδιες και ο ένας της πουλάει 10 ευρώ πιο ακριβά(Top proffesional)!

    Εμφανισιακά όντως είναι παρόμοιες. Το περίεργο είναι που παράγονται από διαφορετικά εργοστάσια.

    —————————————————————————————————————————————-

    …Γιατί η άποψη πως τα λίγα κόπρανα είναι ένδειξη μόνο καλής αφομοίωσης;;;

    Κύριε Γιάννη, το τελευταίο διάστημα κάνω μια προσπάθεια να μεταβώ στην διατροφή B.A.R.F. και έχω διαπιστώσει αισθητά μικρότερες ποσότητες κοπράνων. Θεωρείτε πως αυτό, στη συγκεκριμένη μέθοδο διατροφής, είναι ένδειξη καλής αφομοίωσης?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #419937

    Κύριε Γιάννη, το τελευταίο διάστημα κάνω μια προσπάθεια να μεταβώ στην διατροφή B.A.R.F. και έχω διαπιστώσει αισθητά μικρότερες ποσότητες κοπράνων. Θεωρείτε πως αυτό, στη συγκεκριμένη μέθοδο διατροφής, είναι ένδειξη καλής αφομοίωσης?

    Όντως B.A.R.F. ή απλώς ωμά υλικά; Το Β είναι το ακρωνύμιο της λέξης Βιολογικά, δηλαδή όλα τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται στην διατροφή είναι βιολογικής καλλιέργειας και ανατροφής. Σαφώς οφείλεται στην καλή αφομοίωση αφού στην ωμή διατροφή το 70% περίπου είναι ζωικής προέλευσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #419938

    πολύ καλη λενε…αλλα νομιζω ακριβη

    θεωρώ ότι είναι πολύ καλή, τουλάχιστον για τις τροφές που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα είναι super premium ξηρά τροφή με πολύ καλά και ποιοτικά υλικά. Εδώ να πω ότι έχω ένα σκύλο μόνο 20 κιλών και για αυτό έχω καταλήξει σε αυτή τη τροφή. Τώρα για 2,3,5 σκυλιά το θέμα αλλάζει. το σακι των 13,5 κιλών το βρίσκω 65-67 € και με βγάζει για 45-50 ημέρες (τρώει λιγότερο τροφή σε σχέση με μια άλλη γνωστή τροφή που δίνει φίλος μου στο δικό του σκυλί, περίπου 20%) φιλικά Ε.Γκόλιας

    Ε.Γκόλιας [/quote]

    Και αν συνυπολογιστούν (εκτός της μικρότερης ποσότητας) τα έξοδα που κάνουν αρκετοί που ταΐζουν φτηνές τροφές, για διατροφικά συμπληρώματα και κιμά ή άλλα κρέατα, τότε βλέπουμε πως το ακριβό δεν είναι τελικά τόοοοσο ακριβό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #420022

    baikalogatos wrote:
    πολύ καλη λενε…αλλα νομιζω ακριβη

    θεωρώ ότι είναι πολύ καλή, τουλάχιστον για τις τροφές που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα είναι super premium ξηρά τροφή με πολύ καλά και ποιοτικά υλικά. Εδώ να πω ότι έχω ένα σκύλο μόνο 20 κιλών και για αυτό έχω καταλήξει σε αυτή τη τροφή. Τώρα για 2,3,5 σκυλιά το θέμα αλλάζει. το σακι των 13,5 κιλών το βρίσκω 65-67 € και με βγάζει για 45-50 ημέρες (τρώει λιγότερο τροφή σε σχέση με μια άλλη γνωστή τροφή που δίνει φίλος μου στο δικό του σκυλί, περίπου 20%) φιλικά Ε.Γκόλιας

    Ε.Γκόλιας

    Και αν συνυπολογιστούν (εκτός της μικρότερης ποσότητας) τα έξοδα που κάνουν αρκετοί που ταΐζουν φτηνές τροφές, για διατροφικά συμπληρώματα και κιμά ή άλλα κρέατα, τότε βλέπουμε πως το ακριβό δεν είναι τελικά τόοοοσο ακριβό.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος
    [/quote]Γιαννη προσωπικα μπροστα στο κιμα + μια super premium ξηρα(με σωστη ποσοτητα και συχνοτητα) για την εποχη της εντονης δραστηριοτητας των σκυλων δε βαζω καμια   ξηρα τροφη ουτε και αυτες που κοστιζουν πανω απο 6€/κιλο. Απο προχειρους υπολογισμους κοστιζει λιγοτερο ο κιμας με ξηρα 4€/κιλο αν ο κιμας ειναι ΑΑΑ και 3€/κιλο αν ο κιμας ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας, αν δε εχει καποιος τη δυνατοτητα να εχει κιμα κοτοπουλο με 1,5€/κιλο τοτε το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο.Βασικο μειονεκτημα αυτης της μεθοδου διατροφης που ακολουθω για μενα ειναι οταν φευγω τριημερα για κυνηγι οποτε αντι για κιμα προσθετω κονσερβα πολυ καλης ποιοτητας.Παντως σε καθε περιπτωση δεν γνωριζω εκ πειρας καποια ξηρα τροφη που κοστιζει 60-70-80 € το σακι (15κιλο) που να μην ειναι κατα πολυ υπερτιμημενη και μονο<< φρου φρου και αρωματα>>.Φυσικα δεν διεκδικω το αλανθαστο η το οτι αυτο που εγω θεωρω ικανοποιητικο και σωστο να ικανοποιει και τους αλλους αλλα παραθετω τις εκτιμησεις μου .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420086

    Kalliston Hellas wrote:

    baikalogatos wrote:
    πολύ καλη λενε…αλλα νομιζω ακριβη

    θεωρώ ότι είναι πολύ καλή, τουλάχιστον για τις τροφές που μπορείς να βρεις στην Ελλάδα είναι super premium ξηρά τροφή με πολύ καλά και ποιοτικά υλικά. Εδώ να πω ότι έχω ένα σκύλο μόνο 20 κιλών και για αυτό έχω καταλήξει σε αυτή τη τροφή. Τώρα για 2,3,5 σκυλιά το θέμα αλλάζει. το σακι των 13,5 κιλών το βρίσκω 65-67 € και με βγάζει για 45-50 ημέρες (τρώει λιγότερο τροφή σε σχέση με μια άλλη γνωστή τροφή που δίνει φίλος μου στο δικό του σκυλί, περίπου 20%) φιλικά Ε.Γκόλιας

    Ε.Γκόλιας

    Και αν συνυπολογιστούν (εκτός της μικρότερης ποσότητας) τα έξοδα που κάνουν αρκετοί που ταΐζουν φτηνές τροφές, για διατροφικά συμπληρώματα και κιμά ή άλλα κρέατα, τότε βλέπουμε πως το ακριβό δεν είναι τελικά τόοοοσο ακριβό. KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Γιαννη προσωπικα μπροστα στο κιμα + μια super premium ξηρα(με σωστη ποσοτητα και συχνοτητα) για την εποχη της εντονης δραστηριοτητας των σκυλων δε βαζω καμια ξηρα τροφη ουτε και αυτες που κοστιζουν πανω απο 6€/κιλο. Απο προχειρους υπολογισμους κοστιζει λιγοτερο ο κιμας με ξηρα 4€/κιλο αν ο κιμας ειναι ΑΑΑ και 3€/κιλο αν ο κιμας ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας, αν δε εχει καποιος τη δυνατοτητα να εχει κιμα κοτοπουλο με 1,5€/κιλο τοτε το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο.Βασικο μειονεκτημα αυτης της μεθοδου διατροφης που ακολουθω για μενα ειναι οταν φευγω τριημερα για κυνηγι οποτε αντι για κιμα προσθετω κονσερβα πολυ καλης ποιοτητας.Παντως σε καθε περιπτωση δεν γνωριζω εκ πειρας καποια ξηρα τροφη που κοστιζει 60-70-80 € το σακι (15κιλο) που να μην ειναι κατα πολυ υπερτιμημενη και μονο<< φρου φρου και αρωματα>>.Φυσικα δεν διεκδικω το αλανθαστο η το οτι αυτο που εγω θεωρω ικανοποιητικο και σωστο να ικανοποιει και τους αλλους αλλα παραθετω τις εκτιμησεις μου . [/quote]

    Πέτρο, συμφωνώ απόλυτα σε όσα γράφεις πλην του κιμά κοτόπουλου με 1,5Ε και πως όλες οι ακριβές είναι μόνο φρου φρού και αρώματα. Στο ποστ μου που έκανες αναφορά γράφω για “μια φτηνή τροφή” και όχι για σούπερ πρίμιουμ. Σαν νέο μέλος πιθανόν να μην έχεις διαβάσει πως πολλές φορές στο παρελθόν έχω αναφέρει πως δεν υπάρχει καλύτερη τροφή από την φυσική.

    Κανείς μας δεν έχει το αλάθητο, όλοι τις απόψεις μας λέμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    giannis στις #420401

    παιδια σημερα αλαξα την τρωφη breed energia κ πηρα απο τον ιδιο μια αλη την especial caza ενεργεια την εχετε δοκημασει?καλητερει μου φενεται εμενα ειναι πιο σκουρο το χρωμα της κ ειναι ιταλικια η αλη ηταν απο ισπανια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Setter-Pointer στις #422601

    παιδια καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σε λιγες μερες προκειτε να παρω ενα κοκερακι . με τι τροφη προτεινετε να το αρχισω ? απο χρηματα μπορω να δωσω οσα χρειαστει επειδη θελω οτι το καλυτερο για αυτο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #422717

    παιδια καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σε λιγες μερες προκειτε να παρω ενα κοκερακι . με τι τροφη προτεινετε να το αρχισω ? απο χρηματα μπορω να δωσω οσα χρειαστει επειδη θελω οτι το καλυτερο για αυτο .

    Αν και Σεττερο-ποϊντεράς στο κοκεράκι δίνεις τα ρέστα σου. Πλάκα κάνω συνάδελφε, λόγω του Nickname σου.

    Στο “ότι καλύτερο γιαυτό” δεν συγκαταλέγονται φυσικά καμία από τις βιομηχανικές τροφές. Ελάχιστα μαγειρεμένο κρέας ή ψάρια ή βρασμένο κοτόπουλο (χωρίς κόκαλα)  κατά περίπου 70% του ημερήσιου σιτηρεσίου,  15% περίπου λαχανικά ελάχιστα  μαγειρεμένα και περίπου 15% καλοβρασμένο ρύζι ή που και που ζυμαρικά σουρωμένα. Αν εκτός από το “χρηματικά” παίζει και ο παράγοντας “δεν έχω χρόνο για ψώνια και μαγειρέματα” η επιλογή είναι μία: Εξαιρετικής ποιότητας ξηρή τροφή με πολλές ζωικές πρωτεΐνες, χωρίς υποπροϊόντα και αν είναι δυνατόν χωρίς διάφορα σιτηρά και συνθετικές βιταμίνες.  Όλες οι μάρκες έχουν τροφές για κουτάβια που έχουν την κατάλληλη αναλογία πρωτεϊνών, λίπους, υδατανθράκων και λοιπών στοιχείων, είναι δηλαδή ισορροπημένες. Οι τροφές αυτές είναι ακριβές  αλλά επειδή όλες οι ακριβές δεν είναι καλές θέλει λίγο προσοχή στις ετικέτες με τα συστατικά.

    Η απάντηση αυτή ισχύει και για τον συνάδερφο που ζήτησε την γνώμη μου με π.μ. επειδή ο εκτροφέας του Κόκερ του του συνέστησε να το ταΐζει μέχρι 4 μηνών γάλα με ψωμί. Έλεος κύριε εκτροφέα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #422723

    το σακι των 13,5 κιλών το βρίσκω 65-67 €

    ΕΔώ την βρίσκω 87 και 91 το σακί!

    να το ταΐζει μέχρι 4 μηνών γάλα με ψωμί. Έλεος κύριε εκτροφέα.

    Και το ψωμί ξερό μιας βδομάδας πάρε από αυτό που πετάει ο φούρνος μην σε πιάσουν κοροιδίσιο και πληρώνεις φρέσκο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Setter-Pointer στις #422726

    κυριε Γιαννη ευχαριστω για την βοηθεια . πραγματι θελω να το προσεξω το κουταβακι γιατι θελω να κανω πολλα κυνηγια μαζι του για αυτο ανυσηχω περισσοτερο . ωμο κιμα να του δινω ? και αν ναι απο ποτε ακομα μαζι με την τροφη μπορω να του δινω και γαλα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #422732

    κυριε Γιαννη ευχαριστω για την βοηθεια . πραγματι θελω να το προσεξω το κουταβακι γιατι θελω να κανω πολλα κυνηγια μαζι του για αυτο ανυσηχω περισσοτερο . ωμο κιμα να του δινω ? και αν ναι απο ποτε ακομα μαζι με την τροφη μπορω να του δινω και γαλα ?

    Αν ο κιμάς προέρχεται από βαθιά κατάψυξη (κάτω από -30) μπορείς, αρκεί να μην έχει σαλμονέλα. Γάλα δεν χρειάζεται, αν θέλεις μπορείς να του δίνεις μόνο σκόνη από υποκατάστατο μητρικού γάλακτος για σκυλάκια και όχι αυτό που πίνουμε εμείς, θα του κάνει διάρροιες. Τα τσοπανόσκυλα που κάποτε τα τάιζαν από το γάλα που άρμεγαν είχαν συνηθίσει γιαυτό δε τα έκοβε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Setter-Pointer στις #422735

    ευχαριστω πολυ για την βοηθεια !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,606 έως 1,620 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων