ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,636 έως 1,650 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    BILL1985 στις #426478

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ρε παιδια!Ειλικρινα δεν θα εδινα σημασια αν δεν μου ελεγε οτι του το ειπαν κυνηγοι.Οπως καταλαβαινετε πρωτο μου σκυλακι και δεν εχω καθολου εμπειρια,αλλα προσπαθω για το καλυτερο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #426479

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ρε παιδια!Ειλικρινα δεν θα εδινα σημασια αν δεν μου ελεγε οτι του το ειπαν κυνηγοι.Οπως καταλαβαινετε πρωτο μου σκυλακι και δεν εχω καθολου εμπειρια,αλλα προσπαθω για το καλυτερο

     

    Φιλε εγω σημερα πχ εφαγα μπεκατσα,,εδωσα και στην σκυλα μου λιγο τσιτσι γιατι στο κατω κατω

    αυτη ειναι που κανει ολη την δουλεια και νομιζω οτι δικαιουτε λιγο κρεατακι και αυτη

    και τις δινω πολλα χρονια και τρωει λιγο κρεατακι απο θηραματα

    αμα ηταν ετσι οπως τα λεει ο πετ μποι θα μου τις ετρωγε ολες τις μπεκατσες

    δηλαδη αμα τις δωσεις εσυ τωρα ψαρι τι θα κανει μετα,,θα σου ζηταει κανα πολυαγκιστρο να παει για ψαρεμα

    η θα βουταει στα ψαραδικα για κανα μεζεδακι,,αστεια πραματα

     

    και μην ακους πολλα για σκυλια απο κυνηγους,γιατι ουτε και αυτοι ξερουν πολλα

    μερικοι μαλιστα δεν ξερουν την τυφλα τους,,εσυ να διαβαζεις και να μαθαινεις πραγματα απο εκπαιδευτες

    που ο χειρωτερος απο αυτους ειναι ο καλητερος απο τους κυνηγους,,και αμα θελεις να δει αν καποιος  ξερει  απο σκυλια

    καντου την εξης ερωτηση,,ειναι καλα τα σκυλια σου φιλε,,αμα σου πει ειναι τα καλητερα μαμανε και τετοια

    οκ τοτε παρε δρομο και ρωτα τον επομενο,,αυτοι που ξερουν απο σκυλια δεν λενε ποτε οτι το σκυλι τους ειναι το καλητερο

    γιατι απλα ξερουν οτι δεν ειναι,και παντα προσπαθουν για κατι καλητερο,ευχομαι τα καλητερα με το νεο σου κουταβι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    BILL1985 στις #426600

    αμα ηταν ετσι οπως τα λεει ο πετ μποι θα μου τις ετρωγε ολες τις μπεκατσες δηλαδη αμα τις δωσεις εσυ τωρα ψαρι τι θα κανει μετα,,θα σου ζηταει κανα πολυαγκιστρο να παει για ψαρεμα η θα βουταει στα ψαραδικα για κανα μεζεδακι,,αστεια πραματα

    Χα χα χα!Ειλικρινα φιλε louis οι απαντησεις σου ειναι ολα τα λεφτα!Και παω και για ψαρεμα..λες να μου τρωει τα ψαρια?Χαχαχα!Παντως περα απο τη πλακα σ΄ευχαριστω για τις συμβουλες και ακομα πιο πολυ για τις ευχες σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kawasakizxr στις #426803

    Εχει καποιος άποψη για την Profine dult chicken & potatoes το οτι ανοικει στις super premium παει να πει οτι ειναι καλη??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #426928

    Εχει καποιος άποψη για την Profine dult chicken & potatoes το οτι ανοικει στις super premium παει να πει οτι ειναι καλη??

    Συνάδελφοι καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ένα μαγειρευτό φαγητό με 1 κιλό κιμά φρέσκο από μοσχάρι η’ χοίρινο  μαζί με ρύζι  και λίγα μακαρόνια και αυγά είναι  καλό για τα σκυλιά;  Αυτή  την ερώτηση την κάνω μετά  που   παρακολουθησα  μια συζήτηση σε καφενείο κυνηγών  και επέμενε  κάποιος ότι τα σκυλιά του με  αυτό το φαγητό έχουν περισσότερο αντοχή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #427142

    kawasakizxr wrote:
    Εχει καποιος άποψη για την Profine dult chicken & potatoes το οτι ανοικει στις super premium παει να πει οτι ειναι καλη??

    Συνάδελφοι καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο ένα μαγειρευτό φαγητό με 1 κιλό κιμά φρέσκο από μοσχάρι η” χοίρινο μαζί με ρύζι και λίγα μακαρόνια και αυγά είναι καλό για τα σκυλιά; Αυτή την ερώτηση την κάνω μετά που παρακολουθησα μια συζήτηση σε καφενείο κυνηγών και επέμενε κάποιος ότι τα σκυλιά του με αυτό το φαγητό έχουν περισσότερο αντοχή.

    Από απάντηση 2 σελίδων πριν:

    Στο «ότι καλύτερο γιαυτό» δεν συγκαταλέγονται φυσικά καμία από τις βιομηχανικές τροφές. Ελάχιστα μαγειρεμένο κρέας ή ψάρια ή βρασμένο κοτόπουλο (χωρίς κόκαλα)  κατά περίπου 70% του ημερήσιου σιτηρεσίου,  15% περίπου λαχανικά ελάχιστα  μαγειρεμένα και περίπου 15% καλοβρασμένο ρύζι ή που και που ζυμαρικά σουρωμένα. Αν εκτός από το «χρηματικά» παίζει και ο παράγοντας «δεν έχω χρόνο για ψώνια και μαγειρέματα» η επιλογή είναι μία: Εξαιρετικής ποιότητας ξηρή τροφή με πολλές ζωικές πρωτεΐνες, χωρίς υποπροϊόντα και αν είναι δυνατόν χωρίς διάφορα σιτηρά και συνθετικές βιταμίνες.  Όλες οι μάρκες έχουν τροφές για κουτάβια που έχουν την κατάλληλη αναλογία πρωτεϊνών, λίπους, υδατανθράκων και λοιπών στοιχείων, είναι δηλαδή ισορροπημένες. Οι τροφές αυτές είναι ακριβές  αλλά επειδή όλες οι ακριβές δεν είναι καλές θέλει λίγο προσοχή στις ετικέτες με τα συστατικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #443458

    Εδώ και 10 μέρες έχω αρχίσει μαγειρεμένο φαγητό στους σκύλους…μόλις κλείσω μήνα θα σας πω πρώτες εντυπώσεις…!Επειδή τώρα είναι ψιλοαργά έχω σηκωθεί από το χάραμα αύριο θα αναφέρω και τα υλικά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #443495

    Το γεύμα τους αποτελείται από κιμά κοτόπουλου κατεψυγμένο,ανάμεικτα λαχανικά κατεψυγμένα,ελαιόλαδο,ζυμαρικά και κύβο maggi από βοδινό!Οι αναλογίες είναι οι εξής:500 γραμμάρια κιμά—150 γραμμάρια λαχανικά—350 γραμμάρια ζυμαρικά!Όλα αυτά μαγειρεύονται μαζί με τον κύβο όχι για πολύ ώρα!Μετά στο μπολ του κάθε σκύλου προσθέτω και μία κουταλιά λάδι,μπορεί και λίγη ξηρά τροφή για τα δόντια τους και μόνο αν και τους δίνω κότσια κατά καιρούς!Να σημειώσω πως τα ζυμαρικά δεν είναι ζυμαρικά για σκύλους….ούτε καν ζυμαρικά που παίρνουμε για εμάς στο σούπερ μάρκετ(περιέχουν μόνο σιμιγδάλι νερό συντηρητικά και ενισχυτικά γεύσης) είναι ζυμαρικά τα οποία περιέχουν στο ένα κιλό της εξής αναλογία!6 αυγά χωριάτικα 100-150 γραμμάρια γάλα πρόβειο-γίδιο 1 κιλό αλεύρι και αλάτι!

    Το κόστος είναι:κιμάς 2,28 το κιλό
    λαχανικά 1,72 το κιλό
    κύβος maggi 1,54 τα 12 τεμάχια
    ζυμαρικά τζάμπα γιατί είναι δικά μου….αλλά και ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάρει αντίστοιχα ρύζι για σκύλους και να τους βράζει και αυγό!Το ρύζι εγώ εδώ το βρίσκω 16 ευρώ τα 30 κιλά!Το ημερήσιο κόστος είναι στα 1,60 ας πούμε 2 χοντρικά!Και η ποσότητα που προκύπτει είναι ικανοποιητική για 4 σκύλους μεσαίου μεγέθους!Σε 3 που έχω δοκιμάσει τους μένει!Τόσο περίπου μου κόστιζε και η τροφή που τους έδινα ”Athletic” ,άρα τώρα αναμένω να δω και τα πρακτικά αποτελέσματα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #443501

    φίλε μου όχι κύβο , όλα τα χημικά ειναι μέσα + τόνους αλάτι , τα υλικά που βάζεις έχουν πολύ ωραία γεύση δεν χρειάζεται κύβος. Μπορείς να πάρεις από τον χασάπη σου κόκαλα (που τα πάνε για πέταμα) και να βάλεις να βράσουν μαζί για έξτρα γεύση

    Ούτε τα ζυμαρικά ειναι το ιδανικό .. καλύτερα να πάρεις ένα φθηνό ρύζι η βρώμη η και τα 2 συνδυαστικά , η πατάτα ότι βρεις πιο φθηνό.

    ότι δημητριακό και να βάλεις σε καμιά περίπτωση δεν το μαγειρεύεις ίδιο με το κρέας , τα δημητριακά θέλει μέχρι να χυλώσουν να λιώνουν στο στόμα , ενώ το κρέας ίσα ίσα να πάρει μια βράση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #443540

    φίλε μου όχι κύβο , όλα τα χημικά ειναι μέσα + τόνους αλάτι

    Οκ θα επανεξετάσω το θέμα αυτό

    τα δημητριακά θέλει μέχρι να χυλώσουν να λιώνουν στο στόμα , ενώ το κρέας ίσα ίσα να πάρει μια βράση.

    τα ζυμαρικά που χρησιμοποιώ εγώ αν τα αφήσω όση ώρα διαρκεί η μία βράση που λέμε για το κρέας…θα λιώσουν για αυτό και χρησιμοποιώ αυτήν την διαδικασία..οπότε όταν κοντεύει το κρέας τα ρίχνω μέσα και πίνουν και το ζωμό από τα υπόλοιπα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #444118

    Αμάν Γιώργο, σε ρεστωράν τρώνε οι σκύλοι σου; πως σκέφτηκες τον κύβο; άλλες οι γευστικές απαιτήσεις των ανθρώπων και άλλες των σκύλων. Όπως επισημαίνει ο nikws7 πρόκειται για βόμβα αλατιού. Τώρα, για τον κιμά κοτόπουλου, ξέρεις τι περιέχει; αν είναι ολόκληρο κοτόπουλο είναι άριστο, αν είναι υποπροϊόντα και λαιμοί-φτερούγες είναι φουλ λιπαρά. Κάνε μία δοκιμή βάλε σε μισό ποτήρι καυτό νερό μια κουταλιά κιμά (ξεπαγωμένο) ανακάτεψε το και δες τι έμεινε, αν είναι ζωμός με μερικά τρήματα κοκάλων δεν είναι καλός, αν παραμείνει κρέας είναι ο.κ. Το κοτόπουλο ανέβασε το στο 70% (άντε 65%) 15% τα λαχανικά και 15% οι υδατάνθρακες, προτιμότερο το ρύζι από τα ζυμαρικά, θα σου έλεγα 5 μέρες ρύζι και 2 μακαρόνια αλλά επειδή είναι παραγωγής σου κάνε το 4/3. Με τόσο λίπος κοτόπουλου που έχουν οι κιμάδες (πέτσες, λαιμοί) το λάδι είναι περιττό. Κρέατα και λαχανικά ελάχιστα μαγειρεμένα (προσοχή στην σαλμονέλα) ρύζι και ζυμαρικά πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #444134

    Αμάν Γιώργο, σε ρεστωράν τρώνε οι σκύλοι σου; πως σκέφτηκες τον κύβο; άλλες οι γευστικές απαιτήσεις των ανθρώπων και άλλες των σκύλων

    Μπορεί να είναι η επόμενη επιχειρηματική μου κίνηση ένα ρεστοράν σκύλων!!!

    Κάνε μία δοκιμή βάλε σε μισό ποτήρι καυτό νερό μια κουταλιά κιμά (ξεπαγωμένο) ανακάτεψε το και δες τι έμεινε, αν είναι ζωμός με μερικά τρήματα κοκάλων δεν είναι καλός, αν παραμείνει κρέας είναι ο.κ.

    Το έκανα αυτό όταν το πήρα,όχι με ακριβώς αυτές τις αναλογίες βέβαια,έριξα μια κουταλιά σε περισσότερο καυτό νερό και παρέμεινε κρέας!

    Για αυτό έγραψα εδώ αναλυτικά τι βάζω μέσα για να μου πουν όσοι ξέρουν τι να πετάξω και τι να κρατήσω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #444147

    Καλημερα

    Κυριε Γιαννη ( Kalliston Hellas ) ποιο λαδι βοηθαει την μυτη του σκυλου μας ?
    Το ηλιελαιο η το καλαμποκαιλεο ?

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #444499

    Καλημερα

    Κυριε Γιαννη ( Kalliston Hellas ) ποιο λαδι βοηθαει την μυτη του σκυλου μας ?<br>
    Το ηλιελαιο η το καλαμποκαιλεο ?

    Φιλικα Πετρος

    Όταν λες “μύτη” εννοείς την όσφρηση; Αν ναι, κανένα λάδι δεν βοηθάει στην βελτίωση της όσφρησης. Αν εννοείς το ακρορίνιο, που μερικές φορές σκάει, θα πρέπει πρώτα να το δει κτηνίατρος και αν είναι θέμα αβιταμίνωσης τότε θα πρέπει να δεις την διατροφή στο σύνολο της και όχι μόνο στα λιπαρά. Γενικά στη διατροφή του σκύλου είναι προτιμότερο το ηλιέλαιο παρά το καλαμποκέλαιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #444568

    Ευχαριστω κυριε Γιαννη

    Φιλικα Πετρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,636 έως 1,650 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων