ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,680 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #462864

    Καλημερα

    Ευχαριστω κυριε Γιαννη !!

    Φιλικα Πετρος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #462897

    Καλημερα

    Ευχαριστω κυριε Γιαννη !!

    Φιλικα Πετρος

    Καλή συνέχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    kos22 στις #474923

    Καλησπέρα σας,

    Έχω διαβάσει τις απόψεις σας και κατέληξα στην επιλογή της Atletic Dog Alta Energia 20kg
    Ξέρετε αν η συγκεκριμένη ξηρά τροφή είναι μεγάλη και στρογγυλή,είναι σκληρή?

    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #474924

    Μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ: http://www.sunbirdwear.gr/product_info.php?cPath=70&products_id=499
    και για περισσότερες λεπτομέρειες καλέστε το 2105221846

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #474929

    Είναι σε μορφή κόλυβου και είναι μαλακή σε μέγεθος περίπου φουντουκιού…καλύτερα όμως όπως είπε και ο κύριος Νικολακόπουλος να μιλήσεις με τον υπεύθυνο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    spyrakos στις #474964

    Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε προηγούμενο post διάβασα ότι κάποιος φίλος ρωτούσε αν έχει δοκιμάσει κανείς την especial caza energy. Επειδή δεν βρήκα κάποια απάντηση, τι λέει η συγκεκριμένη τροφή? Έχει δοκιμάσει κανείς?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492481

    καλησπερα και καλη χρονια με υγεια και δημιουργικοτητα!ανοιγω ενα θεμα συζητησης για την μεθοδο barf. αν καποιοι ακολουθειτε την ιδια μεθοδο η’ γνωριζετε κατι θα ηθελα την γνωμη σας.η θεωρια και το εργαστηριο που την προμηθευομαι συστηνει ποσοτητα 3% του σωματικου βαρους για περιοδους χαμηλης δραστηριοτητας και 5% του σωματικου του βαρους για περιοδους υψηλης δραστηριοτητας,διαπιστωνω οτι αυτα τα ποσοστα απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα!πχ. σε σκυλια 20 κιλων εδινα ημερησιως 1 κιλο σε καθε σκυλι,το αποτελεσμα ηταν να φαινονται σκελετωμενα!μετα το εκανα 1,200 και ηταν ελαχιστη η διαφορα!ολο τον Δεκεμβριο ταιζα 1.5 κιλο ημερισιως και τελικα καταληγω στο συμπερασμα οτι σε περιοδους εντονης δραστηριοτητας πρεπει να τρωνε ημερισιως 10% του σωματικου τους βαρους δηλαδη 2 κιλα για να τα βλεπεις και να χαιρεσαι!για τους φιλους ομως της barf αυτη η ποσοτητα ειναι υπερβολικη για ενα σκυλο 20 κιλα!πειτε κι εσεις καμια γνωμη,εχει διαπιστωσει  καποιος φιλος κατι αναλογο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #492482

    10%;;;;Είναι πάρα πολύ!Εγώ σε σκυλιά βάρους 15 κιλών δίνω περίπου 400 γραμμάρια καθημερινά τον τελευταίο μήνα που κάθονται και είναι μια χαρά!Αν τους έδινα 10% θα ήταν πολύ χοντρά!Οι αναλογίες τ0 3% και 5-7% είναι σωστές!Μήπως δεν είναι καλής ποιότητας το κρέας που παίρνεις(κρέας εννοούμε κρέας όχι πλατάρια);Μήπως  οι σκύλοι έχουν κάποιο θέμα παρασίτων;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492484

    ευχαριστω για την απαντηση!να γινω πιο αναλυτικος.τα drontal plus τα δινω στην ωρα τους,τα σκυλια κυνηγουν 3-4 μερες την εβδομαδα γυρω στις 4-5 ωρες,το προιον το αγοραζω απο εργαστηριο,παραθετω πιο κατω αυτο ακριβως που ταιζω και μου λετε γνωμες!http://www.voldogfood.com/package/complete-chicken-meal-plus/

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #492486

    Εχεις δοκιμάσει άλλο τύπο κρέατος,εννοώ όχι κοτόπουλο;Είχα κοιτάξει την συγκεκριμένη εταιρία αλλά επειδή μου έβγαινε ακριβά για τα δεδομένα μου…απευθύνθηκα σε άλλη και είμαι αρκετά ικανοποιημένος(όλα αυτά μέχρι να βρω πάλι κάποια πολύ ποιοτική ξηρά τροφή σε προσιτή τιμή)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492490

    εχω κοιταξει αλλα ξεφευγει το κοστος και γι’αυτο δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο απο τα ειδη αυτης της εταιριας!βεβαια απο ενεργητικοτητα και αντοχες ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με οσες ξηρες τροφες ειχα δοκιμασει,για το θεμα το οπτικο ομως σκεφτομαι να σταματησω και να παρω ενα σακι origen regional red να την δοκιμασω μηπως και τα πιασει καλυτερα που λενε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #492493

    Ο κωδικός κόκκινα κρέατα της orijen προφανώς και είναι κορυφαίος…όμως εκεί πιστευω πως ξεφεύγεις περισσότερο στο κόστος.Αν μπορείς οικονομικά να το κάνεις δεν το συζητάμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492503

    Δεν μπορώ να δω την τροφή που αναγράφεις μου βγάζει:
    <h1>Η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη</h1>
    Το 10%  και 7% είναι πολύ μεγάλη ποσότητα, προφανώς η ποιότητα ή ο συνδυασμός της τροφής που δίνεις δεν είναι ικανοποιητικός.

    Δοκίμασε να αγοράσεις καθαρό (σκέτο) κρέας μοσχαρίσιο ή κοτόπουλου ή και των δύο και φτιάξε την δική σου διατροφή βάζοντας 65-70% της ημερήσιας ποσότητας κρέας, 15% διάφορα λαχανικά ελάχιστα βρασμένα (παντζάρια, καρότα, κολοκύθια, μελιτζάνες, μπρόκολα κλπ) και το υπόλοιπο 15-20% πολύ καλά βρασμένο ρύζι (ή που και που μακαρόνια).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492504

    Το μοσχάρι μου κοστίζει 1,5Ε το κιλό, το κοτόπουλο με κόκαλο 0,70Ε, το καθαρό κρέας κοτόπουλου 0,90Ε. Το ρύζι 11,4 το 15κιλο σακί. Για τα λαχανικά ξοδεύω 6-8Ε για 6 σκύλους για όλη την εβδομάδα, όταν πηγαίνω στη Λαϊκή αργά το μεσημέρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492505

    Καταρχην ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για τις απαντησεις!η εταιρια λεγεται voldogfood.gr και αυτο που ταιζω ειναι το complete chicken meal plus σε ποσοτητα 1.5 κιλο ημερησιως σε εκαστο σκυλο!αυτο που μου προτεινετε κ.Γιαννη ειναι εξαιρετικο αλλα που μπορω να βρω κρεατα σε αυτες τις τιμες?καποια στιγμη ξεμεινα απο barf για 2 μερες αναγκαστηκα και πηρα κυμα μοσχαρι κατεψυγμενο και πληρωσα 20ευρο για 4 κιλα!εσας ποια ειναι η γνωμη σας για την orijen που ανεφερα τουλαχιστον για 2 μηνες μεχρι την ληξη της κυνηγετικης περιοδου?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,680 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων