ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,681 έως 1,695 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #492507

    Αυτές τις τιμές θα τις βρεις στο docahellas.gr


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492607

    Ακριβώς. Στη doca παραγγέλλω κάθε μήνα. Όσο για την orijen που ρωτάς είναι η ποιοτικότερη τροφή που έχω δοκιμάσει αλλά θα πρέπει να προσέξεις την δοσολογία γιατί  λιγότερη ποσότητα θα σου αδυνατίζει ενώ με ελάχιστα περισσότερη θα κάνει διάρροιες. Πρέπει να βρεις την χρυσή τομή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    barsakis στις #492611

    Καλημέρα σε όλους,

    Έχω ένα βίζλα αρσενικό 3 μηνών και ψάχνω μια τροφή ανάπτυξης.

    Χρησιμοποιώ τη willowy προς το παρόν αλλά ο σκύλος κάνει διάρροια,πρόβλημα που δεν είχα με την ίδια τροφή σε ένα σπρίγκερ.

    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492629

    καλησπερα φιλοι μου,μιλησα με την doca εχει οντως πολυ ενδιαφεροντα προιοντα και πολυ καλες τιμες(αν και μπερδευτικα λιγο με την μεγαλη ποικιλια κρεατων και συνδιασμων),δεν ειμαι ομως κοντα και πρεπει να μεσολαβησει μεταφορικη εταιρια κ.τ.λ ωστοσο μου τελειωσε και η barf που ειχα στον καταψυκτη και τελικα πηρα την orijen που λεγαμε,θα σας πω εντυπωσεις σε λιγες ημερες,θελω ομως να ρωτησω αν ειναι σωστο να ταιζω απο αυτην την orijen ενα κουταβι 6,5 μηνων που εχω στο κουμασι!οσο για την doca με την πρωτη ευκαιρια που θα βρεθω στον πειραια θα παρω μια ποσοτητα να την δοκιμασω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492683

    612vsl, η Orijen έχει άλλο κωδικό για κουτάβια και άλλο για ενήλικα, ακριβώς γιατί έχει υπολογίσει τις διαφορετικές ανάγκες τους, άρα ακολούθα τις οδηγίες τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492684

    barsakis καλωσήρθες στο φόρουμ μας.

    Είναι γεγονός πως μια μάρκα ή ένας κωδικός μιας μάρκας προϊόντων διατροφής μπορεί να ταιριάζει σε ένα σκύλο ενώ σε κάποιο άλλο όχι. Το “να ταιριάζει” έχει να κάνει με οργανικές ιδιαιτερότητες κάθε σκύλου οπότε πρέπει να γίνονται και σεβαστές.

    Κατά την γνώμη μου θα είναι καλύτερα να αλλάξετε πρώτα με κριτήριο τα βασικά προϊόντα π.χ. από κοτόπουλο σε αρνί ή το αντίστροφο, από μεγάλης περιεκτικότητας σε δημητριακά (σιτάρι, βρώμη κλπ) σε μικρή ή καθόλου. Ψάχνοντας έτσι μεταξύ ποιοτικών τροφών (μεγάλης περιεκτικότητας σε κρέας, χωρίς υποπροϊόντα, χωρίς χρωστικές και χημικά συντηρητικά κλπ) θα βρεις την τροφή που -κατ’ αρχή- δεν θα ενοχλεί το πεπτικό σύστημα του σκύλου σου και δεύτερο θα καλύπτει την ενέργεια που καταναλώνει. Η ποιοτική τροφή θα φανεί στο σώμα του σκύλου, στο δέρμα του, στο τρίχωμα του, στο λαμπερό βλέμμα του και στην διάθεσή του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    barsakis στις #492698

    Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση Γιάννη. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492705

    Παρακαλώ. Μάλλον θα τα γνωρίζεις αλλά ας τα υπενθυμίσω.

    Κάθε αλλαγή τροφής πρέπει να γίνεται σταδιακά αφαιρώντας 1/6 καθημερινά από την παλαιά τροφή και προσθέτοντας 1/6 από την νέα. Σε μία εβδομάδα θα έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή.

    Πιθανόν να χρειαστούν μερικές μέρες ακόμη μέχρι να προσαρμοστεί πλήρως στη νέα τροφή.

    Τα αποτελέσματα στα κόπρανα (στερεά, κανονική ποσότητα, με σχετική μυρωδιά) θα εμφανιστούν γρήγορα αλλά στον ίδιο τον σκύλο “χτίζονται” σιγά -σιγά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Ilias Spyropoylos στις #494696

    Καλημέρα και καλός σας βρήκα.

    Θέλω να μου λύσετε μια απορία.

    Σήμερα παρέλαβα δύο σακιά  brit care  pappy  από ένα σαιτ που την φέρνει από Πολωνία. Τιμή για τα δύο 64 ευρώ και εδώ 51 το ….σακί. τεράστια η διαφορά. Μετά από έλεγχο είναι όλα οκ.Στην courier  που πήγα να παραλάβω  την τροφη είχε αλλά 30 μπορεί Κ παραπάνω σακιά για άλλους. Μετά λέμε να στηρίξουμε τα δικά μας μαγαζιά για να μένουν εδώ τα λεφτά. Πως ρε φίλε να πάρω από εδώ που μου δίνεις την συγκεκριμένη τροφη 51 ευρώ και ο  ξένος 32 ????

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #494710

    Καλωσόρισες. Προφανώς η εταιρία αυτή να πουλά με εξαιρετικά μικρό κέρδος για να “πατήσει” γερά στην αγορά και αφού αποκτήσει το μερίδιο που αποσκοπεί να ανεβάσει τις τιμές της σε καλύτερα γιαυτήν επίπεδα. Οπωσδήποτε αγοράζει απ’ ευθείας από τα εργοστάσια οπότε δεν υπάρχει κέρδος εισαγωγέα. Και, ναι, οι εδώ πωλούμενες τροφές είναι ακριβότερες από την υπόλοιπη Ευρώπη αλλά σε “λογική” διαφορά (πες περισσότερα μεταφορικά, πες τραπεζικές συναλλαγές κλπ) και οπωσδήποτε μεγαλύτερο εμπορικό κέρδος. Η εταιρεία αυτή κάνει την παράδοση στο σπίτι, εκτός αν ήταν επιθυμία σου να τα παραλάβεις μόνος σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Ilias Spyropoylos στις #494719

    Καλησπέρα …….

    Η εταιρεία αυτή είναι πολλά χρόνια στην αγορά και με πολύ καλό όνομα.

    Τα συστατικά της με έκαναν να την προτιμήσω  Αφού παλιότερα τάιζα μόνο  acana  pappy.

    Τώρα για να σου πω άλλο  ενα παράδειγμα   σήμερα βρήκα acana  puppy  2 όμως σακιά  87  ευρώ  και σε μας ρε φίλε έχει 71 το ένα.

    Μπορείς να την βρεις και πιο φτηνά αλλά εγώ ψάχνω αξιόπιστα  μαγαζιά  …..ποτέ δεν ξέρεις. ..

    Ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι ότι μήπως οι δικοί μας εισαγωγείς πρέπει να ρίξουν λίγο νερό στο κρασί τους ??

    Οι καιροί είναι δύσκολοι και γι αυτό και όλο ψαχνόμαστε όλοι για το πιο φτηνό και το πιο καλό.

    Και κάτι τελευταίο  ……

    Μετά από τηλ που είχα κάνει  σε εισαγωγέα της brit  στην Αθήνα μου είπε  51 συν τα έξοδα αποστολής  για Πάτρα.

    ΡΕ όχι από Πολωνία  αλλά και από Ρωσία  θα την φέρω. Χάχαχαχα.

    Όλα αυτά  τα γράφω από παράπονο  δεν φταίει κανείς που έχει ένα μαγαζί και πουλάει  τροφές  αλλά οι εισαγωγείς  που τους πιάνουν τον κ@λ@ και αυτοί με την σειρά  τους  τον δικό μας.

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Ilias Spyropoylos στις #494720

    Το έπιασα λάθος  στην αρχή  .

    Εννοούσες  το σαιτ που αγόρασα και όχι την εταιρεία κατασκευής.

    Μπορεί να είναι έτσι  αλλά 19 ευρώ διαφορά είναι πολύ  μεγάλη  για μένα

    Κκαι με δωρεάν μεταφορικά  και ας  διέσχισε τόσα χλμ  και παράδοση σπίτι.

    (Εγώ πήγα να την πάρω μόνοΣ μου για να δω αν είναι  αυτό που παράγγειλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Γιάννης στις #504155

    Δεν είναι μόνο αυτά φίλε Μάνο. Είναι κα οι ανακλήσεις, οι μυνήσεις, παράπονα καταναλωτών σε ονόματα του χώρου, προβλήματα με τα έντερα, (διάρροιες, πολύ σκληρά, μαύρα, τεράστιες ποσότητες κοπράνων – κακή αφομοίωση δηλαδη) κ.α. Δύο φορές χρησιμοποίησα ξηρά τροφή σε κουτάβια μέχρι να ενηλικιωθούν έπειτα από παρότρυνση κτηνιάτρων και τελικά το μετάνιωσα. Και αυξάνεται η διάθεση το ζώου με το κανονικό φαγητό και η υγεία του και η αντοχή του.

    Εγώ σαν μέθοδο διατροφής χρησιμοποιώ το μερικώς μαγειρεμένο όχι το εντελώς ωμό.

    Η συγκεκριμένη μέθοδος διατροφής (μαγειρευτό) μπορεί να είναι εκατό φορές καλύτερη από τις κορυφαίες ξηρές τροφές ή μπορεί να είναι και χειρότερη στην περίπτωση που κάποιος χρησιμοποιεί τα ίδια υλικά σε κάθε γεύμα. Το μότο της εποχής άλλωστε τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια είναι το “είμαστε ότι τρώμε”.

    Αυτό γιατί είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο ακόμα και ειδικός να είσαι να βρεις την ισορροπία σε όλα τα συστατικά εκτός και αν γίνει εργαστηριακή ανάλυση. Οι διατροφικές ανάγκες του σκύλου δεν συμβαδίζουν με την ανθρώπινη λογική και το ζώο δεν μπορεί να πάει για ψώνια στην περίπτωση που νιώσει ανάγκη για κάποια τροφή.

    Γιαυτό καλό είναι να προτιμούμε την ισορροπία της εβδομαδιαίας διατροφής και όχι μια συγκεκριμένη συνταγή για κάθε γεύμα. Κάτι επίσης σημαντικό που ισχύει και για εμάς και για τα ζώα είναι οι αναλύσεις αίματος μια ή δύο φορές το χρόνο για να ξέρουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε ανεξάρτητα από το τι τροφή δίνουμε στον σκύλο μας.

    Τα υλικά

    Το κρέας θα πρέπει να αποτελεί το 60-70% της διατροφής του. Καλό είναι να χρησιμοποιούμε και άσπρο και κόκκινο κρέας στην διατροφή. Τα όργανα επίσης θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και αυτά σε μικρές όμως ποσότητες. Τα κόκκαλα θα πρέπει να είναι ωμά.

    Το ψάρι είναι επίσης απαραίτητο στοιχείο της διατροφής. Πλούσιο σε βιταμίνη D και Ω3. Θα πρέπει να είναι μέσα στο μενού τουλάχιστον σε μικρές ποσότητες κάθε φορά ή σε μεγαλύτερη ποσότητα 1 φορά την εβδομάδα.

    Το αυγό θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και αυτό σε κάθε γεύμα. Μισό ή ένα αυγό είναι απαραίτητο. Το τσόφλι του αυγού, κονιορτοποιημένο στο διαβολάκι (multi) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ρυθμίσουμε το πόσο ασβέστιο παίρνει ο σκύλος μας ή για να ισορροπήσουμε τον φώσφορο που λαμβάνει. Μισή κουταλιά του γλυκού περιέχει περίπου 1000mg ασβέστιο.

    Τα φρούτα και τα λαχανικά θα πρέπει και αυτά να είναι μέσα στο μενού. Περιέχουν θρεπτικά συστατικά και αντιοξειδωτικά που βοηθάνε στην υγεία του ζώου, στην πέψη και στην υγεία των εντέρων. Λαχανικά όπως πατάτες, γλυκοπατάτες, κολοκύθα, θα πρέπει να είναι σε περιορισμένες ποσότητες αν ο σκύλος μας είναι οριακά στο βάρος και θα πρέπει να είναι καλά βρασμένα για να αφομοιωθούν και να έχει σωστή πέψη το ζώο. Τα βότανα επίσης θα πρέπει να περιλαμβάνονται στην εβδομαδιαία διατροφή του σκύλου σε μικρές ποσότητες.

    Ρύζι και ζυμαρικά θα πρέπει και αυτά να περιλαμβάνονται στην διατροφή. Καλό είναι που και πού να αλλάζουμε το άσπρο με κίτρινο ρύζι που είναι πιο θρεπτικό.

    Το λάδι επίσης θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στο φαγητό. Μια κουταλιά ελαιόλαδο ή δύο κουταλιές ηλιέλαιο ανά 400γρ κρέας.

    Για τα κουτάβια

    Το κουτάβι θα πρέπει να τρώει τρία γεύματα έως ότου γίνει 6 μηνών και η ποσότητα της τροφής που θα πρέπει να λαμβάνει αντιστοιχεί περίπου στο 8-10% του βάρους που έχει έως 4 μηνών, 7-8% από 4-6 μηνών, 4-6% από 6-8 μηνών (δύο γεύματα) και 3-4% από 8+ μηνών (δύο γεύματα).

    Σωστό είναι να ξεκινάμε με κοτόπουλο και να προσθέτουμε κάθε βδομάδα (όπως είπε ο κ. Γιάννης παραπάνω) 1/6 της ποσότητας που δίνουμε στο κουτάβι άλλο κρέας ιδανικά για να του δώσουμε την δυνατότητα να το αφομοιώσει σωστά. ΠΟΛΥ σημαντικό είναι κάτι που επίσης ειπώθηκε αλλά δεν αναλύθηκε. Η ισορροπία φώσφορου και ασβέστιου. Το αυγό έχει το τσόφλι του, το κρέας το κόκκαλο. Οπότε δίνουμε ουρές, λαιμούς, φτερά κτλ άφοβα. Τα όργανα θα πρέπει να τα δώσουμε σταδιακά όπως και τα “δύσκολα” λαχανικά και σε μικρές ποσότητες εφόσον δεν υπάρχουν προβλήματα στην πέψη. Τα κόπρανα του ζώου δηλαδή θα πρέπει να είναι συμπαγή.

    Καλό είναι να προτιμάμε μέχρι 6 μηνών το άσπρο ρύζι το οποίο στρώνει και το στομάχι και 1-2 φορές την εβδομάδα τα ζυμαρικά.

    Οι ποσσότητες

    60% κρέας, 10% φτερούγες, λαιμούς, πόδια κτλ, 5% όργανα, 7% λαχανικά, 3% φρούτα, 15% ρύζι ή ζυμαρικά. Μισό αυγό με μισό τσόφλι περασμένο στο multi κάθε μέρα και 1 φορά την εβδομάδα ένα 15% ψάρι αντί κρέας.

    Αντίστοιχα μπορούμε να προσθέτουμε λίγα βότανα όπως μέντα, βασιλικό, θυμάρι, ρίγανη, φασκόμηλο, δίκταμο. Ειδικά τα δύο τελευταία. Έχω δει κατσίκες που έχουν τραύματα ή εντερικά προβλήματα να τα τρώνε στο βουνό. Είναι φυσικά φάρμακα.

    Το μηνιαίο κόστος δεν ξεπερνάει τα 70-80ε για έναν ενήλικο μεγαλόσωμο σκύλο. Για τις φυλές μεσαίου μεγέθους είναι ακόμα μικρότερο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    di gruma στις #507772

    καποια καλη τροφη στα 40 50 ευρω το πολυ;καθως και καποιο σαιτ;

    δυστηχως η κριση ειναι εδω ,και αγριευει ,ασε που τα καταστηματα  στη περιοχη ειναι ελαχιστα

     

    και αυτες που εχουν ειναι του 1 -1,5 ευρω ,,καλη η ακανα η οριτζεν αλλα δε βγαινη :negative:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,681 έως 1,695 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων