ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #52101

    Πρόσφατα έπαθε υπογλυκαιμία πάνω στο κυνήγι ο ένας μας σκύλος.Ο κτηνίατρος μας είπε να του δώσουμε αμέσως ζάχαρη ή μέλι.Ευτυχώς είχαμε και από τα 2 και συνήθλε μετά από λίγο.Καλό είναι να έχουμε πάντα μαζί μας κύβους ζάχαρη ή μέλι για τέτοιες περιπτώσεις,ή να του δίνουμε προληπτικά ένα κύβο πριν το κυνήγι.

    Μαρία


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #52110

    Μια πολυ καλη λυση ειναι και ενα κουτι με δισκια ζαχαρινης που δεν εχουν καμια σχεση με ζαχαρη αλλα αναπληρωνουν την ελειψη γλυκοζης εξισου καλα..Η τιμη τους εξαλου ειναι αρκετα χαμηλη οποτε δεν εχετε παρα να δοκιμασετε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #52264

     

    Κάνει να δίνουμε στα σκυλιά ζάχαρη;;; σε οποιαδήποτε μορφή. Καραμέλες, γλυκά, μπισκότα. Και αν ναι, σε τι ποσότητες και πότε;

    Γεια σου Τριαντάφυλλε, Τα γλυκά δεν είναι τροφή για σκύλους, πρέπει να αποφεύγονται. Δεν προσφέρουν ενώ αντιθέτως επιβαρύνουν τον οργανισμό. Δεν είναι όμως και δηλητήρια για να δικαιολογείται η υστερία κάποιων με τα γλυκά. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν ένας σκύλος (που δεν είναι παχύσαρκος) φάει μερικά μπισκότα τον μήνα. Για εκπαιδευτικούς λόγους ή αν για να ικανοποιήσετε «τα πατρικά σας αισθήματα», θέλετε να φιλεύετε τον σκύλο συνεχώς, υπάρχουν ιδικά μπισκότα για σκύλους. Προσοχή όμως στις καραμέλες γιατί κολλούν στα δόντια τους ή μπορεί να φράξουν τον λαιμό τους. Ένα γλυκό είναι επικίνδυνο (μέχρι θανάτου) η σοκολάτα. Κώστα πρόσεξε τα μπισκότα που δίνεις και συμβουλέψου ένα κτηνίατρο για το αν πρέπει να ταΐζεις τον σκύλο με ξηρή τροφή 2 ώρες πριν από άσκηση. Η δική μου άποψη είναι πως η πέψη στον σκύλο διαρκεί πολύ περισσότερο χρόνο από ότι στον άνθρωπο. Όσοι έχετε σκύλους που παθαίνουν ναυτία στο αυτοκίνητο θα προσέξατε πως το πρωί αν κάνει εμετό ο σκύλος βγάζει την τροφή που έφαγε από βραδύς αχώνευτη, μόνο σαν να είναι μουσκεμένη, έστω και αν του την δίνετε μουσκεμένη. ’ρα ο σκύλος κατά το κυνήγι έχει αποθέματα μεταβολισμού. Γεμάτο στομάχι και άσκηση ελοχεύει κινδύνους για συστροφή στομάχου (θανατηφόρο). Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να ταΐζουμε και να ποτίζουμε αμέσως μετά από έντονη άσκηση. Προφανώς Κώστα θα έχεις ακούσει από ανθρώπους που τρέχουν τους σκύλους τους σε αγώνες για το γεύμα αυτό, πρόσεξε δεν μιλούν για πλούσιο γεύμα… αλλά καλύτερα ψάξε το με τον γιατρό σου. Όσο για το πότισμα ιδίως το καλοκαίρι θέλει λίγο και συχνά. Τώρα το βρέξιμο, Κώστα, στα μακρύτριχα δεν προσφέρει τίποτα ακόμη και ντάλα καλοκαίρι, απλά γιατί δεν φτάνει στο δέρμα, που και αυτό δεν έχει πόρους (άδηλη αναπνοή) για να δροσιστεί με την εξάτμιση. Τα μόνα σημεία που βρέχοντάς τα θα ανακουφίσουν τον σκύλο είναι τα πέλματα και λιγότερο το ακρορίνιο.

    Σχετικά με την υπογλυκαιμία από έντονη δραστηριότητα, αυτό που χρειάζεται ο σκύλος είναι η γλυκόζη. Ανάλογα με την πηγή (μέλι, ζάχαρη, μπισκότα κλπ) έχουμε την ταχύτητα και την προσλαμβανόμενη ποσότητα. Το ψωμί π.χ είναι άμυλο, το άμυλο μετατρέπετε στο στόμα μας (από όπου αρχίζει η πέψη) με το σάλιο σε διζαχαρίτες (ή πολυζαχαρίτες, συγνώμη δεν θυμάμαι καλά), θα το διαπιστώσετε αν βάλετε λίγο ψωμί ή καλύτερα ωμή πατάτα στο στόμα σας, μετά από λίγο θα αρχίζουν να γλυκίζουν. Προσέχτε όμως, ο σκύλος δεν κρατά την τροφή στο στόμα του την καταπίνει αμέσως άρα το ψωμί στον σκύλο θα δώσει ελάχιστη γλυκόζη ενώ σε μας περισσότερο. Πάντως το καλύτερο από όλα είναι η Δεξτρόζη που σε συνδυασμό με βιταμίνη Β1 απορροφάτε αμέσως απομακρύνοντας συγχρόνως τα κατάλοιπα των καμένων στοιχείων (γαλακτικό οξύ) από τους ιστούς, αυτό σημαίνει πως δεν θα «πιαστεί» ο σκύλος μας.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #52278

    Γιάννη το ότι κάπου το έχω διαβάσει είναι σίγουρο, δεν θυμάμαι όμως σε ποιό περιοδικό. Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι μίλαγε για κυνήγι και αναφερονταν σε πλούσιο γεύμα 2 ώρες πριν. Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί κάποιες φορές που η Ρένα είχε κάνει εμμετό, είχα δει την τροφή όπως είπες αχόνευτη. Κρατόντας μια επιφύλαξη έδινα την μισή ποσότητα από το ανάλογο πρωινό γεύμα. Χαίρομαι που με αφορμή το μήνυμα αυτό δεν θα συνεχίσω να κάνω το ίδιο λάθος.

    Μήπως είναι καλύτερα, το βράδυ πριν το κυνήγι να δίνω όσο πιο αργά μπορώ μια πιο ενισχυμένη ποσότητα?

    Για τα μπισκότα με σοκολάτα παρόλο που τα δίνω μόνο όταν παρατηρήσω κόπωση, πιστεύω πως έχεις απόλυτα δίκιο. Μπορείς να μας προτείνεις κάποια συγκεκριμένη τροφή-μπισκότο που περιέχει δεξτρόζη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #338762

    Ο κ. Γιάννης όπως πάντα ήταν κατατοπιστικότατος.

    Έχω ακούσει ότι στις γάτες τα γλυκά μπορούν να προκαλέσουν ακόμα και τύφλωση. Για τους σκύλους δεν ήξερα τίποτα σ’ αυτό το θέμα και σε κάποια συζήτηση με έναν ξάδερφό μου έμαθα ότι ο σκύλος του είχε πέσει “ξερός”. Χωρίς να ξέρει τι έγινε, μετά απο λίγο ο σκύλος στάθηκε στα πόδια του και πιο δίπλα βρήκε κάποια μήλα πεσμένα και τα έφαγε. Αυτό ήταν, ξαναζωντάνεψε!

    Τι μας συνιστάτε να κάνουμε για το θέμα της υπογλυκαιμίας και πότε; Τι να δίνουμε στο σκύλο και πότε να το δίνουμε; Ζάχαρη, μέλι, πριν το κυνήγι, κατά τη διάρκεια;

    Ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #338779

    Δυστυχώς δεν ξέρω κανένα ιδικό μπισκότο ή κάτι τέτοιο. Δεν το έχω ψάξει. Το θέμα είναι πως δεν αφήνω τους σκύλους μου να φτάσουν σε υπογλυκαιμική κατάσταση με δύο τρόπους. Πρώτον οι σκύλοι που θα κυνηγήσουν μία σεζόν έχουν προγυμναστεί και μετά εξακολουθούν να γυμνάζονται σχεδόν καθημερινά. Πότε με ποδήλατο, πότε με ηλεκτρικό διάδρομο. Δυστυχώς εμείς που κυνηγάμε κάθε Σαββατοκύριακο και ακόμη χειρότερα όσοι μένουν σε πόλεις δεν έχουν την ευκαιρία να γυμνάζουν τους σκύλους τους. Όταν ο σκύλος «τα δίνει όλα» μια στο τόσο Επόμενο είναι να αρχίζουν τα διάφορα συστήματά του να απορυθμίζονται. Τα πιο γνωστά προβλήματα είναι οι κράμπες, οι μυϊκές θλάσεις και η υπογλυκαιμία. Δεύτερο όταν δω τον σκύλο μου να «κόβει» τον σταματάω, τον ξεκουράζω για 10-15 λεπτά ή περιμένοντας ή αν έχω και άλλο σκύλο μαζί μου τον βάζω στο «Χιλ» και περπατά δίπλα μου. Όταν κολατσίσω τους δίνω 2-3 μπουκιές από το δικό μου σάντουιτς, αυτό δεν σημαίνει τίποτα διατροφικά, ξέρετε… έτσι για την συντροφικότητα. Στους αγώνες έχω ένα φακελάκι ζάχαρη (από καμία καφετέρια) πριν χρειαστεί, αν δω τον σκύλο πεσμένο, το διαλύω σε λίγο νερό και του το ρίχνω στο στόμα. Φυσικά το μέλι είναι καλύτερο, αλλά πως το κουβαλάς, ίσως σε κανένα μικρό μπουκαλάκι. Πάντως διαλύστε το με λίγο νερό για να κατεβεί και να δράσει γρήγορα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #52608

    Υπάρχει μέλι (attiki) σε ειδική συσκευασία,πλαστική,πολύ εύχρηστη(pocket).Θα το βρείτε στο σούπερ μάρκετ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #52628

    Φυσικα ενα πλαστικο κουτακι με μελι απευθειας απο μελισσοκομο ειναι η πιο ιδανικη λυση..Μην ξεχνατε και τις ζαχαρινες !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #57357

    Έχω ένα προβληματάκι με την διατροφή του νέου κουταβιού. Είναι εξαιρετικά λιγόφαγο, με το ζώρι τρώει γύρω στα 120-130 γρμμάρια την ημέρα ενώ θα έπρεπε να τρώει τουλάχιστον 170.

    Ο εκτροφέας εφάρμοζε το σύστημα της συνεχούς παραμονής της τροφής ώστε να τρώνε όποτε θέλουν. Εγω δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί θα της το φάει ο Όρσο. Οταν την ταίζω τρώει λίγες κροκέτες μετά συνεχίζει το παιχνίδι και ξανα-μανά. ’ρχισα το σύστημα το δικό μου, αν δεν φάει της παίρνω την τροφή ως το επόμενο γεύμα για να πεινάσει. Αλλά και πάλι τρώει ελάχιστα. Δοκίμασα ανακατεμένη με νερό, με γάλα τίποτα. Την τρώει καλύτερα όταν είναι σκέτη.

    Δείχνει υγειέστατη κεφάτη και τα κόπρανα της είναι σφικτά. Προφανώς είναι από τα ζώα που μια ζωή είναι ελειποβαρή. Τουλάχιστον το γάλα και το αυγό έπρεπε να τα φάει.

    Αποφάσισα πριν λίγες μέρες να κάνω την 6μηνιαία αλλαγή στην τροφή. Σταμάτησα την Nutro και άρχισα να δίνω Purina ProPlan.

    Αυτό που παρατήρησα μια εβδομάδα μετά από την μέρα που τελείωσε η σταδιακή μείωση της Nutro είναι ότι τα κόπρανα έχουν μειωθεί κατα πολύ σε όγκο και είναι πολύ σφικτά. Παιδιά σώθηκα, επτά μήνες τώρα είχα μεγάλο πρόβλημα πολύ σκατό και μαλακό. Ποτέ δεν ήταν τα κόπρανα του Όρσο όπως τώρα.

    Δεν είναι θέμα ποιότητας απλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα στο έντερο του η Purina. H Ρένα δεν είχε τόσο σοβαρό πρόβλημα αλλά και τα δικά της κόπρανα δεν ήταν τόσο σφικτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57366

    Κώστα τα ίδια και εγώ με την ιδια τροφή, τα κόπρανα με την puppy είναι πολύ μαλακά, βεβαια τους την ανακατεύω με  ελαφριά βρασμένο κιμά ή κομάτια απο συκώτι,  κοτόπουλο, τα βλέπω όμως  μια χαρά “χουμπουρλούδικα” που λέει και η κοπελιά μου, οπότε δεν αλλάζω τροφή τώρα, μέχρι να κλείσουν τους 3 μήνες,

    Με την τροφή για ενήλικες δεν είχα προβλημα είδικά τελευταία που δίνω για large breed. Πάντως γενικά δεν μπορώ να πώ ότι τρελένομαι με αυτή  την τροφή, καλή καλό τρίχωμα όχι αποχρωματισμούς, αλλά  εχω δεί και καλύτερες αντιδράσεις τουλάχιστον ώς προς την αντοχή στο κυνήγι. 

    Παιδιά προσοχή στο Ασβέστιο, ως πρόσθετο, εαν  ταϊζεται μια καλή τροφή ανάπτυξής  περισσότερο κακό κάνει παρά καλό, (κατά τον κτηνίατρό μου)  το υπερβολίκο ασβέστιο μειώνει την ανάπτυξη, Και μια άλλη πιθανότητα κατ΄εμένα, επειδή τα κτηνιατρικά φάρμακα δεν έχουν λεπτομερή περιγραφή για παρενεργείες κλπ,  σε σχέση με τα ανθρώπινα,  συνίθιζα παλιά για λόγους οικονομίας και έδινα  fosforovitam  ανθρώπινο σκέυασμα ασβεστίου,  στις παρενέργείες είχε και την ανορεξία,

    Οτι και να λέμε για τις ξηρές τροφές για μένα είναι ένα αναγκαίο κακό. Δεν είμαι σίγουρος για το τι περιέχουν, ταϊσα ένα διαστημα μια τροφή ενεργειας, σε ένα 10ημερο κυνήγι, ενώ με την προηγούμενη τροφή συντήρησης  που τάιζα ολα τα προηγούμενα χρόνια όσο συντήρησης μπορεί να θεωρηθεί ( 25% πρ. 16% λιπ.) η σκύλα έβγαζε το 10ημερο με αρκετή ένταση και το μόνο που παθαινε ήταν να μαζεύει η κοιλιά της και να δείχνει ποιο γυμνασμένη με μια απώλεια βάρους στο 1-1,5 κιλό.  Με την ενέργεια η σκύλα πήγαινε σε ποιό γρήγορούς ρυθμούς όλες τις μέρες έβγαλε το 10ημερο, αλλά ήρθε και στέγνωσε συχαινόμουνα να την βλέπω  σαν αδέσποτο κοκαλιάρικο είχε γίνει, την είδαν στο σπίτι και μόνο που δεν με έδειραν που την έιχα κάνει έτσι, το τρέξιμο όμως τρέξιμο,  Και ποιος με διαβεβαιώνει ότι δεν είχε η τροφή κάποιο είδους ντόπα?? Πως αλλιώς μπορεί να κρατιόταν ο ρυθμός με τέτοια σωματική πτώση?? Την συγκεκριμένη τροφή αν και για τα Σ/Κ  ήταν μια χαρά την έκοψα, φοβήθηκα.

    Το κρέας (κιμάς) είναι κρέας, εαν ταίσεται τον σκύλο σας κιμα να δέιτε πόσα λίγα κόπρανα βγάζει, σχεδόν καθόλου.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #57370

    Μερικά από αυτά που καταναλώνουν οι άνθρωποι είναι δηλητήρια για τους σκύλους όπως π.χ. τα σταφύλια.

     Tι εννοεις Γιαννη, οταν λες δηλητηρια; Ο σκυλος μου τρελαινεται για τα σταφυλια, ενω τα αλλα φρουτα δεν τα συμπαθει ιδιαιτερα. Φυσικα δεν τρωει ποτε σταφυλια, ετσι 1-2 ρωγες…που και που. Μηπως ειναι και αυτο κακο τελικα;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57389

     Tι εννοεις Γιαννη, οταν λες δηλητηρια;

    Αυτό που όλοι γνωρίζουμε, μπορεί να προκαλέσει μέχρι και θάνατο. Υπάρχει μία λίστα με όσα απαγορεύονται στους σκύλους αν την βρω θα σας την δώσω.

    Σχετικά με τα κόπρανα

    Πολλές τροφές περιέχουν υγροσκοπικές ουσίες που στο έντερο δεσμεύουν τη υγρασία των κοπράνων κάνοντάς τα πιο συρρικνωμένα και στεγνά. Όπως καταλαβαίνετε δεν έχει καμία σχέση με την υψηλή πεπτικότητα (όπως του καθαρού κρέατος) άρα λιγότερα κόπρανα). Οι ουσίες αυτές φαντάζομαι δεν είναι ότι το καλύτερο. Αν είναι έτσι προσθέτω μία κουταλιά τάλκη σε φαγητό σόγιας και δεν θα μαζεύω «τούρτες». Δηλαδή αν βάλω γύψο θα κάνουν αγαλματάκια;

    Δεν είναι ο μόνος μου γνώμονας για την ποιότητα τα κόπρανα. Όπως σε προηγούμενες σελίδες ανέφερα οι σκύλοι μου είναι μακρύτριχοι, κάνουν πρωταθλητισμό σε αγώνες αλλά συμμετέχουν και σε εκθέσεις μορφολογίας, άρα η διατροφή τους έχει πολύ μεγάλη σημασία. Στις αξιολογήσεις τους αναφέρεται συχνότατα ο εξαιρετικός τους μανδύας.

    Με τον Κώστα τα είπαμε τηλεφωνικά, επιγραμματικά,για όποιον άλλο ενδιαφερόμενο, του είπα πως ίσως δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Σε μερικές μέρες θα έχει καλύτερη εικόνα. Πολλές φορές τα κουταβάκια όταν αλλάξουν περιβάλλον, αποχωριστούν τους γονείς τα αδέλφια και τα οικία τους πρόσωπα, περνούν μία περίοδο προσαρμογής που εκδηλώνεται διαφορετικά στο καθένα. Μία αντίδραση είναι η ανορεξία, αν συνδυαστεί με αλλαγή τροφής, αριθμού και ωρών γευμάτων ή μέθοδο (αντί να παραμένει το φαγητό στην διάθεση των κουταβιών να αποσύρεται στο 20λεπτο) τότε μπορούν να προκληθούν πλην της ανορεξίας δυσπεψίες ή γαστρίτιδες με διάρροιες. Πριν φύγει ένα κουτάβι ο εκτροφέας πρέπει να έχει ενημερώσει τον νέο ιδιοκτήτη να έχει προμηθευτή την ίδια τροφή (και την υπόλοιπη προίκα του). Σε περίπτωση που ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει τροφή, ο εκτροφέας τον τροφοδοτεί με μια μικρή ποσότητα από την δική του για να γίνει η αλλαγή σταδιακά. Μειώνουμε ποσότητα από την παλιά, προσθέτουμε καθημερινά 1/5 περισσότερο. Σε 6 μέρες θα τρώει από την νέα τροφή χωρίς πρόβλημα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339778

    Γιάννη δεν υπάρχει η περίπτωση ο σκύλος να δέχεται καλύτερα κάποιες τροφές απ’ ότι άλλες?

    με την Nutro δεν ήταν μόνο το θέμα της ποιότητας των κοπράνων, αλλά και της ποσότητας. Μιλάμε από 6 εκενώσεις το 24ωρο ο κάθε σκύλος. Έδινα και στην Ρένα την ίδια τροφή. Δεν μπορούσα να έχω ποτέ καθαρό το κουμάσι. Καθάριζα το πρωί και το απόγευμα ήταν φουλ στις τουρτες. Και μιλάμε για μεγάλο κουμάσι. ’σε που τα πατάγανε πάνω στο παιχνίδι και πασαλείφανε τον τόπο.

    Τώρα βγαίνουν φυσιολογικά, σε μια ώρα έχουν ξεραθεί εντελώς και παραμένουν άοσμα. Διατηρείται μια χαρά ο χώρος ως το απόγευμα που θα μπει λάστιχο και αποσμίνη. Ο όρσο έχει μάθει και σηκώνει το πόδι στέλνοντας τα ούρα έξω από το πλέγμα στο αυλάκι της αποχέτευσης.

    Ο ιδιωκτήτης των κτηνιατρικών που αγοράζω τροφές μου είπε και κάτι άλλο που δεν ξέρω αν ισχύει.

    Ενώ στην Ευρωπαική Ένωση απαγορεύεται η χρήση σόγιας για λήψη πρωτείνης, στην Αμερική επιτρέπεται.

    Γενικά πάντως όσους σκύλους έχω δει οι οποίοι εκτρέφονται με γνωστές τροφές και σε σωστή βάση δείχνουν απόλυτα υγειείς. Οπότε μάλλον δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους. Αυτό που χρειάζεται είναι η παρακολούθηση για να δούμε ποιά τους ταιριάζει καλύτερα. 

    Επίσης συχνό παράπονο όσων ταίζουν με νούτρο είναι η πυτιρίαση. Εγω το έλυσα βάζοντας σπορέλαιο στην τροφή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #57397

    Αυτό με τη Nutro και την πιτυρίαση Κώστα πρώτη φορά το ακούω.

    Εγώ μάλιστα ίσα ίσα για αυτό και την εμπιστεύομαι χρόνια τώρα, επειδή δεν μου είχε παρουσιαστεί ποτέ αυτό το πρόβλημα με αυτή την τροφή. Ιδίως η Lamb & Rice δίνει εξαιρετική γυαλάδα στο τρίχωμα και ποτέ δεν είδα πιτυρίδα.

    Υποθέτω λοιπόν ότι τίθεται και θέμα του ποιά τροφή “προτιμά” ο κάθε σκύλος και ποιά του ταιριάζει καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57404

    ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΙΑ Κ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ PRIMIUM ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ PRO-PLAN,NUTRO,HILLS,EUKANUBA,ROAYL CANNIN,ΚΤΛ.ΓΙΑ PUPPY(ΚΟΥΤΑΒΙΑ).ΕΓΩ ΕΔΩ Κ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ.ΜΕΤΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ Κ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΙΑ 1 ΚΟΥΤΑΒΙ ΣΧΕΔΟΝ 50-60 ΕΥΡΩ.ΕΔΩ Κ 6 ΜΗΝΕΣ ΨΑΧΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 3 ΖΩΝΤΑΝΑ Κ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 24ΕΥΡΩ ΣΕ PUPPY K 15ΕΥΡΩ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ CHARLY ΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ.ΤΗΝ ΦΕΡΝΕΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΤΡΟΦΩΝ ΑΠ ΕΞΩ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΖΩΑ.ΑΠΟ ΚΟΠΡΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΟ ΤΡΙΧΩΜΑ Κ ΣΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΛΛΑ Κ ΣΤΑ DRAHTHAARS ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΑΠΟ ΔΙΨΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΦΤΗΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΑΠΟ ΖΩΝΤΑΝΙΑ Κ ΟΡΕΞΗ ΤΕΛΕΙΑ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΩ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Κ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ Κ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΩΝ ΠΕΙΣΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΟΚ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων