ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #57410

    ΔΕΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ

     

    Τις παρακάτω τροφές ΔΕΝ πρέπει να τις καταναλώνει το κατοικίδιό σας:

    1) Κόκαλα: Προκαλούν σοβαρούς τραυματισμούς στο πεπτικό σύστημα
    2) Σοκολάτα: Περιέχει μία τοξική για τα ζώα ουσία, τη θειοβρομίνη η οποία σε μεγάλες δόσεις προκαλεί εμέτους, διάρροιες, σοβαρά προβλήματα στην καρδιά και στο νευρικό σύστημα και μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο.
    3) Αλκοόλ: Προκαλεί σοβαρά προβλήματα στην καρδιά και στο νευρικό σύστημα.
    4) Γάλα: Μετά την απομάκρυνση των κουταβιών και των γατιών από τις μητέρες τους, είναι σκόπιμο να μη δίνουμε άλλο γάλα διότι πολλά ζώα δεν έχουν ανοχή στη λακτόζη του γάλακτος και παρουσιάζουν διάρροιες.
    5) Αλλαντικά: Είναι πολύ αλμυρά και οδηγούν σε υπερκατανάλωση νερού με αποτέλεσμα στομαχικά προβλήματα ενώ στις μεγαλόσωμες φυλές σκύλων η αυξημένη ποσότητα νερού μπορεί να οδηγήσει σε στροφή στομάχου και θάνατο.
    6) Κρεμμύδια: Είναι τοξικά και οδηγούν σε καταστροφή των ερυθρών αιμοσφαιρίων.
    7) Καφεΐνη: Προκαλεί εμέτους και καρδιακά προβλήματα.
    8) Τόνος: Ο τόνος που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση παρουσιάζει έλλειψη στο αμινοξύ (μια ουσία, σαν πρωτεΐνη) ταυρίνη, το οποίο είναι χρήσιμο στη γάτα για την λειτουργία της καρδιάς της. Στις ποιοτικές βιομηχανοποιημένες τροφές το αμινοξύ αυτό προστίθεται.
    9) Σταφύλια: Μπορεί να προκαλέσουν νεφρικά προβλήματα.
    10) Αβοκάντο: Προκαλεί πεπτικές διαταραχές , ακόμη και παγκρεατίτιδα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339780

     

    δεν υπάρχει η περίπτωση ο σκύλος να δέχεται καλύτερα κάποιες τροφές απ’ ότι άλλες?

    Όπως σε όλους τους οργανισμούς έτσι και στον σκύλο κάτι ταιριάζει περισσότερο στις διατροφικές του συνήθειες ή στο πεπτικό του σύστημα  ή πιο απλά ταιριάζει στη γεύση του, ή αντιθέτως του προκαλεί αλλεργία. Η όποια δοκιμή για να μας δείξει στο σύνολο θα πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον για ένα 3μηνο.

    με την Nutro δεν ήταν μόνο το θέμα της ποιότητας των κοπράνων, αλλά και της ποσότητας. Μιλάμε από 6 εκενώσεις το 24ωρο ο κάθε σκύλος.

    Οι ενήλικοι σκύλοι έχουν (κατά μέσον όρο) τρεις κενώσεις το 24/ωρο. Τα κουτάβια μέχρι και το υπερδιπλάσιο γιατί ανάλογα με το βάρους τους καταναλώνουν τεράστιες ποσότητες τροφής. Η ποσότητα των κοπράνων εξαρτάται από την ποσότητα της τροφής και την αφομοίωση της από το πεπτικό σύστημα. Αν οι σκύλοι πίνουν υπερβολικά νερό αποβάλλεται από το ουροποιητικό σύστημα και μικρό μέρος του μέσω των κοπράνων από το πεπτικό.  

    Οι σκύλοι μου είναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια. Κάποτε που έδωσα τροφή που μου την συνέστησαν για λίγα κόπρανα η ποιότητα του δέρματος και τριχώματος των σκύλων μου άλλαξε μέσα σε ένα μήνα (εξαιρετικά γρήγορα) δραματικά. Χώρια που δεν ξέρω τι θα μπορούσαν να πάθουν οργανικά.

     Ενώ στην Ευρωπαική Ένωση απαγορεύεται η χρήση σόγιας για λήψη πρωτείνης, στην Αμερική επιτρέπεται.

    Όλες οι τροφές έχουν ανάλυση συστατικών και πίνακα ποσοστιαίας αναλογίας. Είναι εύκολο να δούμε τι αγοράζουμε αρκεί να αντιλαμβανόμαστε τι σημαίνει «γεύμα» = άλευρα ή «υποπροϊόντα» = μόνο κοιλιές, ράμφη, πτερώματα, εντόσθια κ.λ.π. κ.λ.π. Στην Βουλγαρία ένα σακί πολύ γνωστής μάρκας κοστίζει 18Ε έναντι 55Ε εδώ. Νόμιζα πως είναι απλή πολιτική της εταιρίας επειδή εκεί δεν θα πουλούσαν ούτε ένα σακί με 55Ε . Πάλι, έβρισκα την διαφορά μεγάλη γιατί δεν έχουν τόσο μικτό κέρδος οι τροφές. Τελικά διαβάζοντας την σύνθεση της είδα πως είχε μόνο σόγια για πρωτεΐνη ενώ εδώ κοτόπουλο. 

    Γενικά πάντως όσους σκύλους έχω δει οι οποίοι εκτρέφονται με γνωστές τροφές και σε σωστή βάση δείχνουν απόλυτα υγειείς. Οπότε μάλλον δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους.

    Από την αρχή ανέφερα για τις ποιοτικές τροφές σε κροκέτες πως όλες λίγο πολύ παρέχουν τα ίδια.

    Κάποιες στοχεύοντας σε ιδικό μερίδιο της αγοράς προσέχουν ιδιαιτέρως κάποιο συστατικό πάνω στο οποίο στηρίζουν την διαφήμισή τους. Όπως η Nutro για τα δερματικά.

    συχνό παράπονο όσων ταίζουν με νούτρο είναι η πυτιρίαση.

    Η πιτυρίαση Κώστα προέρχεται ή από ξηροδερμία ή από υπερέκκριση σμήγματος ή από άλλες δερματικές παθήσεις (αλωπεκία κλπ). Η Nutro συνιστάτε γι αυτό. Προσωπικά δεν μου έχει τύχει, και επειδή γνωρίζω τους περισσότερους που ασχολούνται με εκθέσεις, από όσους ταΐζουν Nutro αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα το είχα ακούσει. Μήπως από αυτούς που το άκουσες μαζί με την Nutro δίνουν και άλλες τροφές (αποφάγια, μακαρόνια, ρύζι κλπ); Μήπως δεν έχουν καν βούρτσα για τον σκύλο τους; Μήπως τους πλένουν με σαμπουάν ανθρώπων; Μήπως δεν τηρούν και άλλους κανόνες υγιεινής στους σκύλους και τους χώρους τους; Μήπως ψεκάζουν για τα κουνούπια ή τα τσιμπούρια με κάτι που ερεθίζει το δέρμα; Μου φαίνεται απίθανο από οποιαδήποτε ποιοτική τροφή να παρουσιάζονται τέτοια προβλήματα.

    Υποθέτω λοιπόν ότι τίθεται και θέμα του ποιά τροφή “προτιμά” ο κάθε σκύλος και ποιά του ταιριάζει καλύτερα.

    Θα προτιμήσει αυτή που είναι πασαλειμμένη με ελκυστικά αρώματα (εσάνς) που ίσως είναι η χειρότερη.   

     

    Όπως θα έχετε διαπιστώσει δεν σποσονάρομαι ούτε διαφημίζομαι από καμία τροφή. Τις πληρώνω όπως όλοι μας. Οι απόψεις μου είναι απόλυτα υποκειμενικές.

    Αν ξαναδιαβάσετε τις 2 προηγούμενες σελίδες θα δείτε πως έχω μεταφέρει τις περισσότερες γνώσεις μου για την διατροφή με παραδείγματα και τεκμηριώσεις. Από την αρχή δήλωσα πως δεν είμαι ιδικός σκυλοδιατροφολόγος.

    8/7/04 δεν είμαι διατροφολόγος κτηνίατρος οπότε τα «φώτα» μου είναι λυχναράκια.  12/7/04Χωρίς να είμαι ειδικός (το ξαναλέω) 13/7/04 Φίλε Βαγγέλη σε θέματα υγείας και διατροφής  πρέπει να συμβουλευόμαστε τις οδηγίες των εξειδικευμένων κτηνιάτρων. Οι καλές ποιοτικά ξηρές τροφές παρέχουν στον σκύλο τα πάντα.– Η γνώμη μου είναι απόλυτα προσωπική:

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #57422

    Φίλε Γιάννη καταλαβαίνω απόλυτα ότι ό,τι μας μεταφέρεις αποτελεί υποκειμενική σου άποψη και δεν έχω κανένα λόγο να ασκήσω κριτική.

    Για τους τύπους μόνο θέλω να τονίσω κάτι που δεν έκανα σαφές. Χρησιμοποιώντας εισαγωγικά, ήθελα να δώσω την έννοια του τι ταιριάζει οργανικά στο κάθε ζώο κι όχι το γούστο του, που πολύ σωστά λες ότι θα προτιμήσει τις εσάνς και τα αρώματα.

    Κι αυτό γιατί ενώ κι εγώ αλλά κι όσοι άλλοι γνωστοί μου χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη τροφή την χρησιμοποιούμε ακριβώς επειδή δεν έχουμε παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα σαν αυτό που ανέφερε ο Κώστας, ή ακόμα και για να διορθώσουμε τέτοιο πρόβλημα που μας προέκυψε από άλλη τροφή. Μου έκανε λοιπόν τρομερή εντύπωση αν όντως ισχύει…κι όπως συνήθως κάνω όταν με προβληματίζει κάτι, άρχισα τις εικασίες. Αν λοιπόν όντως ζώα που διατρέφονται με αυτή τη τροφή εμφάνισαν πιτυρίαση, τότε κάτι τρέχει. Όχι απαραίτητα βέβαια με την τροφή, και διαβάζοντας το μήνυμα σου και τα “Μήπως το ένα…μήπως το άλλο”, συνειδητοποίησα για άλλη μια φορά ότι η παροχή και μόνο καλής τροφής δεν είναι πανάκεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #57428

    Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν χίλιες διαφορετικές αιτίες για την πυτιρίαση. Απλά έτυχε να το ακούσω από 3 διαφορετικά άτομα και οι τρείς κάτοχοι Κούρτσχααρ.

    Όλοι όμως συμφώνησαν ότι έχει εξαιρετικά αποτελέσματα στην ανάπτυξη του ζώου.

    Το ίδιο ευχαριστημένος είμαι κι εγώ από την ανάπτυξη του κουταβιού μου το οποίο την τρώει από την πρώτη μέρα που το πήρα.

    Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα έδινα στα σκυλιά μου κάποια φτηνή τροφή. Είναι βέβαιο ότι η πρωτείνη  θα προέρχεται από σόγια.

    Πιθανώς τα Γκέκικα σκυλιά στα χωριά να επιβιώνουν με ψωμί και φτηνό ρίζι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνει το ίδιο με όλα. Ο πατέρας μου γελάει όταν μιλάω για σκυλοτροφές.

    Ένα κνηγόσκυλο χρειάζεται κατά μέσο όρο 400-450 γραμμάρια τροφής, που σημαίνει ότι το ημερήσιο κόστος είναι 1,4 ευρώ την ημέρα. Δεν είναι ευκαταφρόνητο ποσό αν το σκεφτούμε 1,4Χ360=504 ευρώ τον χρόνο για κάθε σκύλο. Όμως δεν γίνεται διαφορετικά, καλύτερα αν δεν το αντέχουμε να έχουμε λιγότερους σκύλους παρά να τους δίνουμε οτιδήποτε για να γλειτώσουμε 300 ευρώ το χρόνο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Aberel στις #57452

    Gia Poimeniko Belgiko Malinoua ti gnomi exete? oxi gia kunigoskulo (an kai borei na sunodepsei kapou kapou…)

    kapoio ektrofio ellada i eksoteriko exete na proteinete?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #57456


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Aberel στίς 06 Mάϊος 2005


    Gia Poimeniko Belgiko Malinoua ti gnomi exete? oxi gia kunigoskulo (an kai borei na sunodepsei kapou kapou…)
    kapoio ektrofio ellada i eksoteriko exete na proteinete?


    Φίλε μου αν και το θέμα που επέλεξες να γράψεις το μήνυμα σου δεν είναι σχετικό, θα σου πω κάποια πράγματα και αν θέλει ο συντονιστής ας μεταφέρει τα μηνύματα κάπου αλλού.

    Λοιπόν μέχρι το περασμένο καλοκαίρι είχα ένα λυκόσκυλο το οποίο ήταν διασταύρωση Γερμανικού με Μαλενουά. Το κεφάλι ήταν καθαρά Γερμανικό ενώ το σώμα Μαλενουά. Παρόλο που κάποιες φορές επιδειώκεται αυτή η διασταύρωση και χρησιμοποιούνται αυτά τα σκυλιά από ειδικές δυνάμεις, δεν θα συνηστούσα την απόκτηση σκύλου που δεν θα είναι καθαρόαιμος.

    Τα μαλενουά παρόλο που δεν είναι τόσο εντυπωσιακά όσο ο Γερμανικός ποιμενικός, έχουν ταπεραμέντο, λαμβάνουν πρωτοβουλίες στην εργασία και γενικά είναι πιο ανεξάρτητα. Σίγουρα είναι και θέμα ατόμου αλλά θεωρούνται πιο ενεργητικά.

    Συγκέντρωσε όσο μπορείς περισσότερα στοιχεία, ψάξε στο ιντερνετ να ενημερωθείς ώστε να είσαι σίγουρος αν σου ταιριάζει η συγκεκριμένη φυλή.

    Μακριά από πετ-σοπ για αγορά κουταβιού, πωλούνται στην ίδια τιμή με τα εκτροφεία αλλά συνήθως δεν διαθέτουν χαρτιά και προέρχονται από γονείς “μ΄έκαψες”.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57460

    Για το θέμα των κοπράνων όπως είπε και ο Γιάννης δεν αποτελούν κρητίριο ποιότητας τροφής, καμμιά φορά είναι και στην ιδιοσυγκρασία του σκύλου, 

    ¨Ταίζω ξηρές τροφές από 1985, τότε υπήρχαν 2, και εγώ μεγάλωνα τα σκυλιά μου με μία 3η που την συσκέυαζε ο εισαγωγέας, σούπα, με ημερομηνία λήξης 6 μήνες, με 17% πρωτείνη, και 8% λιπαρά, με τα σημερινά δεδομένα ούτε που θα την κοίταγα, στα κουτάβια τους την έδινα με γάλα σκόνη για μοσχάρια, vidaylin (πολυβιταμνούχο ανθρωπινό) και από 1/2 fosforovitam ( ασβεστιο ανθρώπινο),  τα κουτάβια γινόντουσαν θηρία,  και στα μεγάλα στην περιόδο κυνηγίου πρόσθετα vidaylin και κρεας (κότα ή βοδινό).  Και δεν είχα ποτέ πρόβλημα,

    Οι εταιρείες τροφών τις έχω ταίσει όλες τις επώνυμές,  σε όλα αυτά τα χρόνια άλλαξαν “πολιτική” σε διάφορα  βασικά θέματα. και κύρια στην περιεκτικότητα της πρωτεϊνης,  στην αρχή υπήρχε μια τάση για χαμηλές πρωτεϊνες, μετά αρχίσαν καμπάνια και διαφήμιση για τις πολλές πρωτεινες (35% κλπ) , μετά ξάνα πάλι πίσω (προβλήματα στα νεφρα) σε λιγότερες πρωτεϊνες, και βάρος στην ποιότητα τους και την ποιότητα των λιπαρών για το τρίχωμα,  Επειδή προσωπικά αντιμετώπισα σε όλα αυτά τα χρόνια  2 προβλήματα, 1ο αλεργία στην πρωτεϊνη επώνυμης μάρκας και εμεινε σπάνη σχεδόν η σκύλα, τρόμαξα να την συνεφέρω,  και το 2ο με μια φτηνή που με έψησαν φίλοι με την οποία έπαθε αποχρωματισμό στο τρίχωμα,  Πιστεύω ότι όλες οι φίρμες “ψάχνονται” γενικώς, το τί θα μας σερβίρουν στο μέλλον,  δεν μπορώ να ξέρω. Για την Nutro την ταϊζω εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, με πολύ καλα αποτέλεσματα στο τρίχωμα, τα οποία όμως δεν ήρθαν από σε 1-2 μήνες  αλλά αργά. θεωρώ ότι υπάρχει καλύτερη τροφή με ποιό άμεσα αποτελεσματα στην τρίχα. Αν ξέρατε πόσοι σκύλοι έχουν αποχρωματισμό  θα τρελαινόσασταν..

    Αυτό που μπορώ να σας προσφέρω στην διατροφη έιναι μερικά κόλπα των εταιρείων, 

    Στην αναγραφή των συστατικών είναι ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΕΣ  να τα αναγράφουν με την σειρά που είναι στην περιεκτικότητα της, Δηλαδή  όταν αναγράφεται 1ο το κρέας, τότε αποτελεί το μεγαλύτερο ποσοστό στην τροφή, και εκεί υπάρχει το εξής κόλπο, Προσοχή στα δημητριακά, μερικές για να προβάλουν ώς 1ο συστατικό το κρέας, διασπούν τα “δημητριακά”  σε ρύζι, καλαμπόκι κλπ. έτσι μπορεί μιά τροφή να έχει 15% κρέας,  14% καλαμπόκι, 13% ρύζι, κλπ και να διαφημίζεται ώς κύριο  συστατικό το κρέας, και μια άλλη να αναφέρει δημητριακά ώς 1ο συστατικό και να έχει  25%  δημητριακά και 20% κρέας,  εκεί παίζεται η μεγάλη κομπίνα, όπως και στο meat & meal, που το ένα είναι κρεας ατόφιο άρα με  80% υγρασία και το αλλο είναι αφυδατωμένο  ήδη.  1 κιλό ωμό κρέας δίνει 200 περίπου αφυδατωμένο το οποίο χρησιμοποιείται  στην τροφή, Για να το κάνω λιανά,   Μπορεί μια τροφή να διαφημίζεται ότι έχει πολύ κρέας, και στα συστατικά να αναφέρεται ώς 1ο,  και να περιέχει 100 γρ ωμό κρεας, 95 γρ. καλαμποκι, 90 γρ. ρυζι, κλπ.  Και μία  άλλη να περιέχει  200 γρ δημητριακά,  και 80 γρ. αφυδατωμένο, Ποια είναι καλύτερη??

    Τελικά στην ουσία θέλει πολύ ψαξιμο για ν βρεί κάποιος τι ταϊζει.  Τα ποσοστά κέρδους των εταιρειών στην Ελλάδα είναι φοβερα,  Μας γδέρνουν στην ουσία. 

    Λυση???????? Σκάμε και κολυμπάμε.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #341115

      Teleytea exei akoustei oti parexei arketa kala stoixeia idika se kinigoskila & se sxetika megalous se ilikia skilous, i trofi tis Hill’s J/D .  
    Apo oti diavasa & sto site tis en’logo eterias, dixnei thetika stoixeia.Tin exei dokimasi kanenas sta skilia tou?
    Agorasa ena saki 5kg kai to dino mazi me tin standard tou trofi, anakatemeno..

    PS
    Einai panakrivi (5gk ~ 30 euro)  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #65694

    NAI THN DINW EGW SE ENA SKYLI CHOW CHOW 7 XRONWN POY EXW EINAI POLY KALH ALLA POLY AKRIBH……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #65793

    Γειά σε ολους. Θέλω τα φώτα σας.

    Είμαι υποχρεωμένος να αλλάξω τροφή στην κοκκερίνα την Ρένα που είναι 2.5 χρονων επειδή η παληά δεν υπάρχει στα μέρη μας. Μου συνέστησαν και πήρα την Hill Adust (κάτι τέτοιο) αρνί (19 ευρώ το 3κιλο). Πριν κοιμηθεί το βράδυ της δίνω και ενα πλυμένο καρότο ωμό (αυτό το “εκλεψα” από τον κ.Γιάννη) Ενα γεύμα την ημέρα 150 γραμμάρια γιατί είναι λίγο χοντρούλα σύν δυό τρία μεζεδάκια επιβράβευσης την υπόλοιπη ημέρα. Ειναι εντάξει;

    Σας ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #65796

    Ξέρει τη λένε?? .. Ότι το σκυλί μοιάζει στο αφεντικό του .

    Έτσι λοιπόν θα σε ρωτήσω ..τι εννοείς μεζεδάκια επιβράβευσης????

    Γιατί κατά τα άλλα μια χαρά την βρίσκω την διατροφή

     

      

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    savages στις #341327

    Ξέρει τη λένε?? .. Ότι το σκυλί μοιάζει στο αφεντικό του

    ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΡΝΙ. ΒΕΒΑΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΖΩΝΤΑΝΟ :)] src=”http://www.e-artemis.com/Forum/smileys/smiley15.gif” width=17>

    ΦΙΛΕ ΤΑΚΗ :D] src=”http://www.e-artemis.com/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>:D] src=”http://www.e-artemis.com/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #65835

     

    Eλα έλα κακίες…Την Ρένα την πήρα μόλις την Κυριακή. Μεζεδάκια επιβράβευσης εννοώ 2-3 μικρά μπισκοτάκια όλη την ημέρα.

    Οσο για το αφεντικό της εντάξει τρώει μερικά παραπάνω μεζεδάκια μιας και επιβραβεύει ο ίδιος τον …εαυτό του.  ;-)))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΤΑΚΗΣ ΠΑΤΡΑ στις #66086

    κωστα να μου πειs τη ζωντανο μοιαζω και μην ξεχναs την παριμοια [ δειξεμου τον φιλο σου να σου πω πoιοs εισαι] τουλαχιστον τρωι καλα.καλα κηνηγια.

    Υ.Γ   τα ξετινιακσεs για φασιανουs αυτα δεν τα  λεs ετσι

     

     

      φιλικα

    τακηs

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    savages στις #341383

    κωστα να μου πειs τη ζωντανο μοιαζω και μην ξεχναs την παριμοια [ δειξεμου τον φιλο σου να σου πω πoιοs εισαι]

    ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΟΡΕΞΗ

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΕΣΕΝΑ ( 130 ΚΙΛΑ;)] src=”http://www.e-artemis.com/Forum/smileys/smiley15.gif” width=17>:)] src=”http://www.e-artemis.com/Forum/smileys/smiley15.gif” width=17> ) ΜΕ ΜΕΝΑ 75

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων