ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #66306

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

    ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ:

    ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΙΖΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ (ΑΚΡΙΒΗ) ΤΡΟΦΗ.ΤΟ PET ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΛΑΤΗΣ, ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΑΛΛΗ ΚΑΤΑ 10-12 ΕΥΡΩ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ SUPER PREMIUM Κ.Τ.Λ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑΣ;ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ;

    ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟ PET ΟΤΙ Η ΤΡΟΦΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΑΙΖΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ Η ΟΧΙ;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #66323

    ΠΟΙΑ ΤΡΟΦΗ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟ PET SHOP ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #66329

    Για τους φίλους που αναφέρουν συσκευασίες 3/5κιλων, ανεξαρτήτως αν μία μάρκα τροφής είναι φτηνή ή ακριβή να ξέρετε πως τα 15/κιλα είναι σαφώς φτηνότερα ανά κιλό. Κατά καιρούς (κάθε ενάμιση περίπου χρόνο) αλλάζω την Nutro με Eukanuba για ένα περίπου εξάμηνο, τους λόγους τους έχω αναφέρει στο παρελθόν. Δεν παθαίνει κάτι ο μεταβολισμός με την αλλαγή της τροφής, για να αποφύγουμε διάρροιες από την διατάραξη της πανίδας και της χλωρίδας του εντέρου κάνουμε την αλλαγή σταδιακά, προσθέτουμε καθημερινά μικρή ποσότητα από την νέα τροφή και αφαιρούμαι από την παλαιά.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #66357

    ΦΙΛΕ ARCHON ΤΑΙΖΩ PRO-PLAN KAI Η ΝΕΑ ΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΝΕ ΝΟΥΤΡΑ ΝΑΓΚΕΤΣ Η ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ(ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #66523

    Χαίρεσθε

    Υπάρχει κάποιος πίνακας ή κάτι τι που να λέει ένα Κόκκερ 2.5 ετών τι βάρος πρέπει να έχει;

    Σας ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #66716

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΡΟΦΗ PRIMUS  ΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

    ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΔΙΝΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΜΥΡΙΖΑΝ.

    ΣΑΣ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ Ε?

    ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #66736

    Υπάρχει κάποιος πίνακας ή κάτι τι που να λέει ένα Κόκκερ 2.5 ετών τι βάρος πρέπει να έχει;

    Υπάρχει, λέει πως ένα ενήλικο κόκερ είναι από 11 έως 14 κιλά. Αυτά είναι όμως «τυπικά». Εξαρτάται από το αν έχει χοντρό σκελετό ή όχι, αν είναι μικροκαμωμένο ή όχι, κλπ. Αν θυμάμαι καλά το σουλούπι της Ρένας στα 12 κιλά θα είναι καλά. Η καλύτερη μέθοδος ζυγίσματος και χορήγηση τροφής είναι αυτή του ματιού. Ξέρεις πως πρέπει να είναι ένα σωστό κόκερ και ανάλογα προσθέτεις ή αφαιρείς τροφή. Μία άλλη μέθοδος είναι να μπορείς να φηλαφείς ευκρινώς μόνο τα τρία τελευταία πλευρά (προς την οσφύ).

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #66748

     

    …ΤΑ ΚΟΠΡΑΝΑ ΜΥΡΙΖΑΝ… ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ?

    Οφείλεται στην σκατόλη (εξ ου και η λέξης σκατά) που στο παχύ έντερο ανάλογα με τις τροφές που έχουμε καταναλώσει «αρωματίζει» τα κόπρανα.

    Δεν ξέρω την συγκεκριμένη τροφή, μπορεί να έχει μεγάλη πεπτικότητα οπότε και λιγότερα κόπρανα, από όσο γνωρίζω τον εισαγωγέα δεν θα έριχνε στην αγορά κακό προϊόν.

    Μερικές εταιρείες ζωοτροφών προκειμένου να αφυδατώσουν τα κόπρανα για να είναι λιγότερα, στερεότερα οπότε να μη μυρίζουν πολύ χρησιμοποιούν μέσα (όπως τον καολίνη) που δεν θα ήθελα να δίνω στον σκύλο μου και μάλιστα εν αγνοία μου.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #66764

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΝΝΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #66775

    Η ΚΑΟΛΙΝΗ ΓΙΑΝΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ?ΚΑΙ ΤΗ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #66994

    Καλησπέρα σε όλους. Ποια είναι η γνώμη σας για την ενδεικτική δοσολογία τροφής, που εμπεριέχεται στις συσκευασίες ξηράς τροφής; Ρωτώ γιατί παρόλο που δίνω περισσότερη τροφή (περίπου 200 gr) από αυτή που αναφέρεται στις εκάστοτε συσκευασίες, ο σκύλος μου είναι αδύνατος (ευτυχώς όχι αδύναμος) και δείχνει να έχει ανάγκη περισσότερη τροφή από αυτή που του δίνω.

     

    Βασίλης.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #66998

    Eρώτηση και μή γελάσετε παρακαλώ!

    Την ξηρά τροφή του σκύλου σας την δίνετε έτσι ή ..μουσκεμένη; Εχω τους λόγους μου που ρωτάω.

    Ευχαριστώ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    140
    Vinsent στις #67010

    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΣΤΕΓΝΗ-ΣΚΕΤΗ!ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #341528

    Στεγνή πάντα, (καθαρίζουν και τα δόντια ) και πάντα δίπλα άφθονο νερό…

    Για τον φίλο paggosb:

    Όση παραπάνω ξηρά τροφή και να του δώσεις θα αφομοιώσει όση του χρειάζεται και την παραπανίσια θα την αποβάλλει (δηλαδή περισσότερο φτυάρισμα ). Αυτό φυσικά που λέω δεν είναι κανόνας αλλά προέρχεται από προσωπικές μου παρατηρήσεις σε σκυλιά μου που από την φύση τους δεν πάχαιναν, παρά μόνο την “νεκρά περίοδο” αλλά και τότε τίποτα υπερβολικό. ’ρα απλώς σπαταλάς τροφή με αυτό τον τρόπο (και ίσως κουράζεις το πεπτικό σύστημα του σκυλιού;)

    Θα σε συμβούλευα να αποβάλλεις το άγχος σου. Υγιής σκύλος δεν είναι απαραίτητα ο παχής σκύλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #67013

      Την ξηρά τροφή του σκύλου σας την δίνετε έτσι ή ..μουσκεμένη;

    Πάντα στεγνή και αυτό για δύο λόγους κυρίως: 1) μούσκεμη, με νερό ή γάλα ή οτιδήποτε άλλο, αποκλείεται να την φάνε τα σκυλιά μου και 2) παρόλο που η σκληρότητα της κροκέτας δεν είναι τίποτα το σπουδαίο για τα σκυλίσια δόντια, ωστόσο από το ολότελα…..!!! και εξηγούμαι: γνωρίζω από νοσηλεύτρια, που δούλευε σε νοσοκομείο ζώων, πως είναι καλό για την υγιεινή των δοντιών, να τρώει ο σκύλος σκληρή -σχετικά- τροφή. Όχι όμως -ψυχραιμία παρακαλώ- κόκαλα!!! Όχι μόνο από κοτόπουλο, αλλά από οτιδήποτε. Είχαν ουκ ολίγα περιστατικά με άτυχα ζώα, που μετά από κατανάλωση κόκαλου, σκίστηκε το έντερο και η τροφή απλώς… διαχέοταν στα σπλάχνα του ζώου! Ο ιδιοκτήτης δεν καταλάβαινε πως, ενώ ο σκύλος του έτρωγε κανονικά, αδυνάτιζε όλο και πιο πολύ, μέχρι που μάθαινε εμβρόνητος (φαντάζομαι) την αιτία. Κάποιοι σκύλοι σώθηκαν κάποιοι άλλοι όμως…

    Τι να πω, ο καθένας αξιοποιεί την οποιαδήποτε πληροφορία όπως νομίζει… Πάντως όσον με αφορά, παρόλο που μεγάλωσα με σκυλιά (τσοπανόσκυλα), δεν υπήρχε περίπτωση να μην τους δώσουμε κόκαλα, όταν αυτά ήταν διαθέσιμα. Και ποτέ δεν έπαθαν τίποτα. Όταν όμως έμαθα τα παραπάνω, στα κυνηγόσκυλά μου δε ξανάδωσα κόκαλα. Καλύτερα να μη μάθω ποτέ πόσο υπερβολικός είμαι, παρά να μάθω πόσο ανεύθυνος φάνηκα.

    (Η απορία, στο πιο πάνω μύνημά μου, ισχύει ακόμα. Αν κάποιος έχει άποψη ή ακόμα καλύτερα συμβουλή, ευχαρίστως να τη διαβάσω.)

    Βασίλης.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων