ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #67014

     Φίλε vagelisdr όταν έγραφα το προηγούμενο μνμ, δεν είδα την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο. Απλώς βλέπω πως έχει πολύ μεγαλύτερη όρεξη και τρώει ευχαρίστως αν του δώσω παραπάνω τροφή, γι αυτό και αναρωτιέμαι για το κατά πόσο είναι αντικειμενικές οι συνιστώμενες ημερήσιες δόσεις που αναγράφονται στις συσκευασίες των σκυλοτροφών. Πάντως, είναι όντως αδύνατος. Ίσως όμως και να είναι το κόψιμό του, τι να πω…

    Βασίλης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67015

    Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου φίλε. Εξάλλου το κακό μια φορά θα γίνει, άρα όσο λιγότερο ρισκάρει κανείς τόσο καλύτερα για αυτόν.

    Εδώ θα ήθελα να προσθέσω μια δική μου (και ευτυχώς τελικά ανώδυνη) εμπειρία.

    Κάποτε, μετά από τραπέζωμα σε ταβέρνα, επέστρεψα σπίτι με σεβαστή ποσότητα από αποφάγια, κυρίως από μισοφαγωμένες μπριζόλες και παϊδάκια.

    Έκανα την βλακεία, να γεμίζω το πιάτο του σκύλου με αυτά, πιστεύοντας ο κουτός ότι θα ήταν για αυτόν ένα ευχάριστο διάλειμμα από την μονοτονία της ξηράς τροφής.

    Για καλή μου τύχη (και καλύτερη του σκυλιού) έχω την συνήθεια πριν πέσω για ύπνο να ελέγχω αν όλα είναι καλά στο σπίτι αλλά και στα ζωντανά του.

    Κατέβηκα λοιπόν στον κήπο, και βλέπω το σκυλί μέσα στα σάλια, να κάνει κάτι περίεργους μορφασμούς και να μην βρίσκει ησυχία. Τελικά για να μην τα πολυλογώ (sic!) διαπίστωσα ότι το καημένο το ζωντανό είχε βρεθεί με ένα κόκκαλο από παϊδι, καρφωμένο ανάμεσα στα δόντια της άνω γνάθου του κατά τον εγκάρσιο άξονα της. Είχε σφηνώσει κάθετα δηλαδή, στον ουρανίσκο του  και το καημένο δεν μπορούσε να το αποβάλλει με τίποτα. Δεν ξέρω αν πάθαινε κάτι, αλλά η ανακούφιση του όταν του το αφαίρεσα (σπρώχνοντας προς τα πίσω και στρίβοντας το) ήταν ολοφάνερη…ακόμα σκουπίζομαι

    Την γλύτωσα ανώδυνα όπως προείπα, αλλά συνειρμούς με το τι άλλο θα μπορούσε να πάθει το ζωντανό από τα κόκκαλα εύκολα έκανα…από τότε κομμένα τα κόκκαλα…καλή ξηρή τροφή κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο…εξάλλου το σκυλί μας δεν είναι σκουπιδοτενεκές για να του ρίχνουμε τα αποφάγια μας…σωστά;

    Για το άλλο θέμα, θα επιμείνω…μην αγχώνεσαι. Αν το σκυλί είναι υγιές γιατί σκας; Αν πάλι θέλεις σώνει και καλά να είναι πιο παχύ, δοκίμασε καμμιά άλλη τροφή μήπως δεις βελτίωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67016

    Γράφαμε ταυτόχρονα φίλε…αλλά δεν πειράζει την γενική ιδέα την καταλάβαμε…

    Καληνύχτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67026

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ,Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΚΟΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΥΣ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΣΚΥΛΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ(ΠΟΔΙΑ,ΑΝΤΟΧΗ ΚΑΡΔΙΑ),ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ Η ΟΡΕΞΗ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ.

    ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ ΚΑΚΟΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ,ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ 3 ΕΩΣ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΤΡΕΣ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67084

    Παιδιά οι συνιστώμενες ποσότητες τροφής που αναγράφονται στην συσκευασία, είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ  όπως άλωστε και το γράφουν. 

    Από προσωπική εμπειρία μου ισχύει πάλι ότι μερικοί σκύλοι “χώμα” να τους δώσεις παχαίνουν και μερικοί άλλοι όση ξηρά τροφή και αν τους δώσεις δεν παχαίνουν,  Στους δε δεύτερους παρατήρησα ότι παχαιναν μόνο με το μαγειρεμένο φαγητό –

    Επίσης (γενικά την ψάνχω)  μερικές μάρκες οι ακριβές μάλιστα, οι ποσότητες που αναφέρουν ως ενδεικτικές (τι ώραια που κρύβονται πίσω από αυτό)  είναι για τους σκυλους στα όρια του λιμού. Χαρακτηριστικά έδεινα ακριβή τροφή σε ένα σκύλο αντί  330 γρ που πρότεινε για τα κιλά του, 350 γρ.  ο σκύλος δεν έλεγε να πάρει τα πάνω του, μόλις την έκανα 500 γρμ ήρθε και γέμισε ο σκύλος, Ο σκύλος αυτός ποτέ δεν είχε προβλημα αδυνατίσματος  με ότι τροφή και να του έδινα,  Αλλά τα 350 γρ πόσο μάλλον τα 330 ήταν πολύ λίγα, Πιστεύω ότι ήταν τακτική marketing της εταιρείας  για να φαίνεται προσιτή η τροφή μια και είχε τιμή φιλέτου ανά κιλό. “Ναι μεν ήμαστε ακριβοί αλλά ο σκύλος χρειάζεται λιγότερη τροφή  από τις άλλες άρα μας έρχεται μία η άλλη.  

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #67104

    Επίσης (γενικά την ψάνχω)  μερικές μάρκες οι ακριβές μάλιστα, οι ποσότητες που αναφέρουν ως ενδεικτικές (τι ώραια που κρύβονται πίσω από αυτό)  είναι για τους σκυλους στα όρια του λιμού

    _________________________________________________________

    Πόσο δίκιο έχεις…Η Ρένα μου βάσει ενδείξεων έπρεπε να τρώει 230 γραμμαρια μάξιμουμ ημερησίως. 3-5 ώρες μετά το γεύμα (το οποίο αφού τελείωνε το σκυλί έδειχνε εμφανέστατα οτι δεν χόρτασε) άρχιζε το γαύγισμα-κάλεσμα γιατί πεινούσε. 6 η ώρα το πρωί ενώ έπρεπε να φάει μεσημέρι. Είχε φάει και στις 11 το βράδυ. Ωσπου είπα μια μέρα βρέ αδερφέ βάλτης να φάει διπλή μερίδα να δούμε τι θα κάνει. Ε λοιπόν ήταν ήσυχη, ευτυχής και η ποσότης κοπράνων σχεδόν η ίδια. Λέω να το συνεχίσω έτσι έκτός και αν δώ μεγάλη διαφορά στο βάρος. Είναι κόκκερ 2.5 ετών και ζυγίζει 10,5 κιλά. Μέχρι τα 13-14 που είναι το όριο βλέπουμε…

    Ασε που την επόμενη μέρα για να με ευχαριστήσει πήγε και τά έκανε εκεί που της έδειχνα μια βδομάδα τώρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67147

    Θα συμφωνήσω με τον Αντονιο, για τις τροφές ενέργειας, Mην τρελλάθουμε κιόλας, 

    Εγώ σαν  κρητίριο για τις τροφές έχω το 10ημερο στο τόπο καταγωγης μου, οπου το προγραμμα προβλέπει  4-6 ώρες την ημέρα μπεκάτσα, ισως 3-4 κυνήγια πάπιας, αλλα οι σκύλοι κοιμούνται στο  treyler, το οποίο είναι υγρό και οι σκύλοι πολλές φορές βρεγμένοι, σε συνδιασμό με θερμοκρασίες γυρω στο 0 και το βράδυ ακόμα χαμηλότερες, 

    Ταίζα και κυνηγούσα(επί πολλά χρόνια) με μια τροφή έλαφριάς ενέργειας (δικιά μου ορολογία) 25% πρωτεινες και 16% λιπαρα, (με αυτές τις αναλογίες δεν τις θεωρώ συντήρησης), Η σκύλα μου κρατούσε καλπασμό όλες τις μέρες όχι ξεφρενο (όπως ακριβώς προβλέπει και η ράτσα της) και το μόνο που παρτηρούσες στην εμφάνισή της ήταν περισσότερους μυς στα μπούτια και μάζευε η κοιλιά της πολύ. ούτε πλευρα ούτε κοκαλα της λεκάνης φαινόταν.Κάποτε μου την “σταμάτησαν” την τροφή, και ψαχτηκα αλλού βρήκα μια μη επώνυμη hight energy (30% proteines 20% lipara) η οποία στα περδικόκυνήγια η σκύλα είχε τρομερή ένταση και τις 2 μέρες και μου είχε κανει εντυπωση τις Κυριακές εαν την είχα ζορίσει το Σάββατο (3-4 το απογευμα χωρίς στάση και κακό μέρος)  με την παλιά τροφή 11-12 το μεσημέρι η σκύλα έπεφτε, με αυτή  η σκύλα δεν καταλαβάινε τίποτα, είχε μάλιστα ανεβάσει και τον καλπασμό της στα όρια του εκτός φυλής της ( ξέφρενο), Πήγαίνω κλασσικά στο χωριό μου το 10ημερο μου. Η σκύλα σε ρυθμούς rock  όλες τις ημέρες δεν έλεγε να κόψει. Οταν γύρισα στο σπίτι η γυναίκα μου μόνο που δεν με πλάκωσε στο ξύλο από την εικόνα που παρουσίαζε το σκυλι ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΤΑΝΕ, είχε μείνει σκελετός, με δέρμα, η μούρη της είχε γίνει σαν τους ασκιτές, Η αλήθεια είναι ότι τότε συνειδητοποιήσα πως είχε γίνει το σκυλί.Στεναχωρήθηκα μάλιστα πολύ γιατί είχα παρασυρθεί από το κυνήγι και δεν έβλεπα την εικόνα του σκύλου πριν.  Δικό μου συμπερασμα η τροφή είχε μέσα “ντόπα” .  δεν μπόρεσα να το εξήγήσω διαφορετικά. Την έκοψα .

    Δική μου προταση δοκιμασμενη , μια τροφή που να έχει από 23-26% πρωτεινές και 12-16% λιπαρά είναι αρκετή για αυτούς που κυνηγάνε  Σ/Κ από  5-7 ώρες την ημέρα.  Ο σκύλος προλαβάνει πολύ καλά να “επανέρθει” μέχρι την επομένη εβδομάδα- σε ενδεχόμενα περισσότερα κρυα  ή ποιό πολυημερα κυνήγια 30-50 γρ σογιελαιο ή ηλιελαιο την ημέρα και ο σκύλος είναι OK. Ετσι ο σκύλος δεν αλλάζει τροφή για να έχει προβλήματα, και ενεργεια αρκετή παίρνει. (Α και μην ξεγελιόμαστε ότι τα λιπαρά που αναφερουν είναι της ποιότητας του σογιελαιου ή ηλιελαιου που τρώμε οι ανθρωποι – ρε πανε τα καμμένα λάδια αυτοκινήτων στις ξηρές τροφές σύνεφφο- σκεφτήτε που όταν εχουν ηλιελαιο το αναφέρουν ξεχωριστά ώς κάτι πολύ ΄συν. και μην ξεχνάτε το “πανυγήρι” που έγινε με τις διοξείνες σε ζωά που προοριζόταν για την διατροφή του ανθρωπου λετε να  δίνουν περισσότερη φροντίδα για τα σκυλιά μας, Προσωπικά δεν το “τρώω” όση διαφήμιση και αν κάνουν.)

    Εαν δείτε πως είναι τα γερμανικά σκυλιά σε ήλικία 7-8 μηνών θα τρελλαθήτε,Μυικά συστηματα – ογκο κλπ – κύρια διατροφή κάτι ξηρές τροφές, ή μάλλον διογκεμένο ρύζι – καλαμποκι κλπ (τα ξεχωρίζεις)  και πατσες από ζώα.  Και οι σκύλοι “μπαούλα”.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67162

    Παντελή θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας.

    Αυτή την εποχή, ταϊζω μια τροφή “συντήρησης” με 26% πρωτεϊνες και 17% λιπαρά !  Δεν έχω δει ακόμη την energy της ίδιας μάρκας, αλλά ούτε με ενδιαφέρει να την δώσω ποτέ. 

    Σημειώνω, ότι μοιραία είμαι συνήθως κυνηγός του Σαββατοκύριακου…αλλά και στο ταξίδι που σχεδιάζω δεν θα την αλλάξω.

    Όσο για την ντόπα, μου θύμισες μια διαφωνία που είχα κάποτε με έναν ιδιοκτήτη pet shop, που είχα πάει για να προμηθευτώ τροφή. Προσπαθούσε να μου πλασάρει μια “high energy” μεγάλης εταιρείας τροφή, με πρόσθετο L-carnitine. Όταν του είπα ότι δεν με ενδιαφέρει να “ντοπάρω” το σκυλί μου, χάλασε τον κόσμο και προσπαθούσε να μου αποδείξει ότι απλώς θα “βελτιωνόταν” η μυϊκή αντοχή… δηλαδή η ντόπα τι κάνει;

    Ας αποφεύγουμε τις υπερβολές, για να χαρούμε τον φίλο μας δίπλα μας για όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67191

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΡΕΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ,ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΙΜΑ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ Ο KALLISTON ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ,ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ (60 ΧΑΠΑΚΙΑ 5,50 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ).

    ΟΙ ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΡΟΦΩΝ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΤ.Λ.Π. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67195


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΑΝΤΟΝΙΟ στίς 17 Νοέμβριος 2005


    …,ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ (60 ΧΑΠΑΚΙΑ 5,50 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ).

    …. 


    [/indent]Πώς το βρίσκουμε αυτό φίλε και που; Εμπορική ονομασία θυμάσαι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #67201

    ΚΑΙ ΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑΙΖΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΖΩΝΤΑΝΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΡΙΧΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΟΠΡΑΙΝΑ.

    ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΝΑ PET SHOP ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ TECHNI-CAL Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 ΕΥΡΩ.Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΟΠΡΑΝΩΝ.ΣΚΥΛΟΣ ΕΥΔΙΑΘΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΠΡΑΙΝΑ ΛΙΓΑ,ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΟΣΜΑ.Η ΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΕΧΗ 25% ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ 14,5%ΛΙΠΗ ΚΑΙ ΕΛΑΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΟ.

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΞΗΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67205

    Πώς το βρίσκουμε αυτό φίλε και που; Εμπορική ονομασία θυμάσαι;

    Μύνημα σταλμένο από vagelisdr

    TO ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ ΤΟ ΒΡΗΣΚΟΥΜΕ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΨΑΡΙ.ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ( ΜΠΙΛΙΕΣ ΚΙΤΡΙΝΕΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    ARCHON στις #67207

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΧΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #67208

    Ευχαριστώ πολύ φίλε

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #67212

    Επειδή κάποιοι έχουν γράψει για συμπλήρωμα με την ξηρά τροφή σογιέλαιο ή ηλιέλαιο, ξέρετε να μου πείτε το ελαιόλαδο δεν κάνει?

    Μιχάλης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων