ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 841 έως 855 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #179228

    Toν εκπαιδευτή που επιλέγουμε για τον σκύλο μας τον γνωρίζουμε πρώτα, βλέπουμε σκυλιά που έχει δουλέψει σαν αποτέλεσμα, πάμε βλέπουμε τις εγκαταστάσεις του, τον τρόπο που δουλεύει, και τον χαρακτήρα του, τι ράτσες εκτρέφει και τι εκπαιδεύει, μετά του εμπιστευόμαστε τον σκύλο μας, και προπάντων όχι πρόγραμμα παραλαβής του σκύλου παραμονές του κυνηγίου, οι εκπαιδευτές είναι "φορτωμένοι" με σκυλιά, κουράζονται (όποιος νομίζει ότι είναι ευκολή δουλειά δεν έχει παρά να την κάνει – εγώ δεν την κάνω) και βεβαια ο σκύλος μετά πρέπει να πορσαρμόστεί όσο προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα του αφεντικού. Οπότε την μεγαλύτερη ευθύνη για την όλη απόδοση των χρημάτων που δαπανούνται για την εκπαίδευση του σκύλου την έχει το αφεντικό του σκύλου.
    Αυτή είναι η προσωπική μου απόψη
    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #287507

    Toν εκπαιδευτή που επιλέγουμε για τον σκύλο μας τον γνωρίζουμε πρώτα, βλέπουμε σκυλιά που έχει δουλέψει σαν αποτέλεσμα, πάμε βλέπουμε τις εγκαταστάσεις του, τον τρόπο που δουλεύει, και τον χαρακτήρα του, τι ράτσες εκτρέφει και τι εκπαιδεύει, μετά του εμπιστευόμαστε τον σκύλο μας, και προπάντων όχι πρόγραμμα παραλαβής του σκύλου παραμονές του κυνηγίου, οι εκπαιδευτές είναι "φορτωμένοι" με σκυλιά, κουράζονται (όποιος νομίζει ότι είναι ευκολή δουλειά δεν έχει παρά να την κάνει – εγώ δεν την κάνω) και βεβαια ο σκύλος μετά πρέπει να πορσαρμόστεί όσο προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα του αφεντικού. Οπότε την [b]μεγαλύτερη ευθύνη [/b]για την όλη απόδοση των χρημάτων που δαπανούνται [b]για την εκπαίδευση του σκύλου την έχει το αφεντικό του σκύλου.[/b]
    Αυτή είναι η προσωπική μου απόψη
    Παντελής

    Όλα σχεδόν από αυτά που γράφεις ίσχυαν για εμένα.Δηλαδή τον ήξερα τον άνθρωπο,
    είχα δει που έχει τα σκυλιά,εκπαιδεύει σκύλους της δικής μου ράτσας και τον είχα
    ξαναδώσει σκύλο πριν 2 χρόνια περίπου.
    Ο σκύλος ήταν να παραλειφθεί πριν ένα μήνα περίπου και από το αύριο σε μεθαύριο(με δικό του φταίξιμο)
    φτάσαμε στην τελευταία βδομάδα.Έκτός από αδυνατισμένος μου φάνηκε και στάσιμος δηλαδή κάνει τις ίδιες
    μακακίες(και αυτός ήταν ο΄λόγος που δόθηκε για εκπαίδευση – επιδιώρθωση) που έκανε και πρίν τις κάνει και τώρα!!!
    Συμφωνώ με τα boltαρισμένα και ξερω ότι δικό μου είναι το φταίξιμο αλλά δεν έχω πολύ χρόνο να διαθέσω στον σκυλάκο μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #286934

    Χθεσ παρέλαβα τον σκυλάκο μου από τον εκπαιδευτή(ο θεος να τον κάνει)
    και είναι αρκετά σδυνατισμένος !!!!!
    Να τον δίνω την ποσότητα που θα έτρωγε αν ήταν φυσιολογικός ή να του την αυξήσω;;;
    Δεν ξέρω αν είναι σωστό να του δώσω τιποτα συμπληρώματα ή βιταμίνες για να φτάσει στα
    επίπεδα που ήταν πριν.

    Με καλής ποιότητας τροφή, δεν χρειάζονται βιταμίνες. Όσο για την ποσότητα δεν χρειάζεται να το παρακάνεις. Τα σκυλιά παίρνουν και χάνουν πολύ γρήγορα βάρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #179646

    Ρε παιδιά να ρωτήσω, πόσο αγοράζετε τις τροφές για τα σκυλιά?

    Στο Αιγάλεω βρίσκω:
    Pet Boom, Belgando Puppy Gravy/Junior Lamb & Rice, 15 kg, 52 €
    Steki Pet, ACANA Puppy Junior 13.5 kg, 60 €
    Edit: Dog.gr,Artemis (USA) Fresh Mix Med/Large Puppy, 13.6, 60 €

    Υγ. Έχω ένα επανιελ κουταβάκι 5,5 μηνών και το έχω ξεκινήσει με την νέα Belgando.
    Υγ. 2 Έχει γίνει κάποια προσπάθεια ομαδικής παραγγελίας ή κάτι παρόμοιο μπας και πετύχουμε κάτι καλύτερο (ΑΝ αξίζει τον κόπο πάντα…)?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #286478

    Ρε παιδιά να ρωτήσω, πόσο αγοράζετε τις τροφές για τα σκυλιά?

    Στο Αιγάλεω βρίσκω:
    Pet Boom, Belgando Puppy Gravy/Junior Lamb & Rice, 15 kg, 52 €
    Steki Pet, ACANA Puppy Junior 13.5 kg, 60 €
    Edit: Dog.gr,Artemis (USA) Fresh Mix Med/Large Puppy, 13.6, 60 €

    Υγ. Έχω ένα επανιελ κουταβάκι 5,5 μηνών και το έχω ξεκινήσει με την νέα Belgando.
    Υγ. 2 Έχει γίνει κάποια προσπάθεια ομαδικής παραγγελίας ή κάτι παρόμοιο μπας και πετύχουμε κάτι καλύτερο (ΑΝ αξίζει τον κόπο πάντα…)?

    Οι τιμες που αναφερεις πανω κατω ειναι οι ιδιες με αυτες που βρισκω και εγω…

    Η γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με την νεα Belcando την ολιστικη το κουταβακι σου.Δεν χρειαζεται να αλλαζεις συχνα την μαρκα της τροφης.

    Για την ομαδικη παραγγελια,πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη ιδεα,αν και πιστευω οτι το κερδος θα ειναι συγκριτικα με αλλα προιοντα πολυ μικρο…
    Αλλα ειμαι μεσα σε οποιοδηποτε ενεργεια μιας και δεν εχουμε να χασουμε τιποτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #286476

    Ρε παιδιά να ρωτήσω, πόσο αγοράζετε τις τροφές για τα σκυλιά?

    Στο Αιγάλεω βρίσκω:
    Pet Boom, Belgando Puppy Gravy/Junior Lamb & Rice, 15 kg, 52 €
    Steki Pet, ACANA Puppy Junior 13.5 kg, 60 €
    Edit: Dog.gr,Artemis (USA) Fresh Mix Med/Large Puppy, 13.6, 60 €

    Υγ. Έχω ένα επανιελ κουταβάκι 5,5 μηνών και το έχω ξεκινήσει με την νέα Belgando.
    Υγ. 2 Έχει γίνει κάποια προσπάθεια ομαδικής παραγγελίας ή κάτι παρόμοιο μπας και πετύχουμε κάτι καλύτερο (ΑΝ αξίζει τον κόπο πάντα…)?

    Aν εννοεις το μαγαζι στην θηβων πριν την καβαλας απο εκει περνω την brit πολλη καλη τροφη και εχει ενεργιας-αναπτυξης-συντηρησης στην τιμη 15 kg γυρω στα 30 ευρω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #286451

    Ρε παιδιά να ρωτήσω, πόσο αγοράζετε τις τροφές για τα σκυλιά?

    Στο Αιγάλεω βρίσκω:
    Pet Boom, Belgando Puppy Gravy/Junior Lamb & Rice, 15 kg, 52 €
    Steki Pet, ACANA Puppy Junior 13.5 kg, 60 €
    Edit: Dog.gr,Artemis (USA) Fresh Mix Med/Large Puppy, 13.6, 60 €

    Υγ. Έχω ένα επανιελ κουταβάκι 5,5 μηνών και το έχω ξεκινήσει με την νέα Belgando.
    Υγ. 2 Έχει γίνει κάποια προσπάθεια ομαδικής παραγγελίας ή κάτι παρόμοιο μπας και πετύχουμε κάτι καλύτερο (ΑΝ αξίζει τον κόπο πάντα…)?

    Εγώ αυτήν που ξέρω και εμπιστεύομαι και δύσκολα θα αλλάξω είναι η ακάνα. Πάντως νομίζω ότι τα 60 ευρώ είναι τσιμπημένη τιμή.

    Για την ομαδική είμαι και εγώ μέσα αν μαζευτούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #286432

    Η γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με την νεα Belcando την ολιστικη το κουταβακι σου.Δεν χρειαζεται να αλλαζεις συχνα την μαρκα της τροφης.

    Αυτό το έχω ξαναδιαβάσει στο φόρουμ. Από τότε που τον έχω στα χέρια μου τον ταΐζω Belgando. Πάντως ευχαριστώ και αν τελικά γίνει κάποια αλλαγή θα είναι προς το καλύτερο και σταδιακά.
    —————————————————————–

    Aν εννοεις το μαγαζι στην θηβων πριν την καβαλας απο εκει περνω την brit πολλη καλη τροφη και εχει ενεργιας-αναπτυξης-συντηρησης στην τιμη 15 kg γυρω στα 30 ευρω .

    Pet Boom (Ιερά Οδός & Θηβών), Steki (Μ. Αλεξάνδρου). Η τροφή που λες είναι αυτή που αναφέρεται εδώ?
    —————————————————————–

    … ακάνα…νομίζω ότι τα 60 ευρώ είναι τσιμπημένη τιμή.

    Ρε παιδιά να ρωτήσω, πόσο αγοράζετε τις τροφές για τα σκυλιά?

    Πες ντε, γι' αυτό ρώτησα! B)
    —————————————————————–
    Αν είναι ας γράφει ο καθένας που θέλει να συμμετέχει, το είδος της τροφής που τον ενδιαφέρει (Ανάπτυξης/Ενέργειας), εταιρεία κλπ. μπας και καταλήξουμε σε 2-3 «μοντέλα».

    Chrisstk: Ανάπτυξης –> Artemis (USA), Belgando, Acana

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #179670

    Εριξα μια ματιά στο "ολιστικές" τροφές, έχω πάψει να πολυασχολούμαι με το θέμα τροφών, κουράστηκα ένοιωσα απίστευτα κοροιδο, και τελικά ασχολούμαι μόνο με την κατάσταση του σκύλου μου και το πόσο αντέχει η τσέπη μου, πάντα πρώτο και κύριο η κατάσταση του σκύλου μου, ταίζω ξηρές πρίν ακόμα καλοέρθουν στην Ελλάδα, 1985, έχω παρακολουθήσει σεμινάρια έχω δοκιμασει αρκετές, εχω όμως ένα μεγάλο κουσούρι σαν ανθρώπος δεν ξεχνάω έυκολα αυτα που με ενδιαφέρουν, . Ε λοιπόν ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ, εαν είχατε την δυνατότητα να συγκρίνεται τι έλεγαν οι εταιρείες για τον διατροφή των σκύλων για τις τροφές που έβγαζαν με τα από δεκαετίες ερευνών με αυτά που λένε οι ίδιες εταιρείες τώρα, και αυτά που θα πούν μετά από 2 χρόνια, θα σας έπιαναν τα γέλια, απίστευτα γέλια,
    πχ μέχρι πριν μια πενταετία η πατάτα ήταν ο αποδιοπομπαίος τράγος στην διατροφή των σκύλων μέχρι τύφλωση έφερνε κατα τους κτηνιατρούς – τώρα είναι super must στην διατροφή των σκύλων, να συνεχίσω, παλιά ταίζαμε 21% πρωτεινές και 13 % λιπος τις ενέργειας τροφές, και τα σκυλιά κυνηγούσαν όλη μερα έπι΄μέρες, μετά ήρθαν από "δεκατίες μελετών" οι 30% +, τα σκυλιά δεν βγαζουν με τίποτα 3-4 ολοήμερα κυνήγια, αλλά και άλλα καλούδια αλλεργίεςκλπ. δηλαδή τώρα τι έγινε εγώ με 25 χρόνια στην πλατη, σταματημένο τον αθλητισμό (μπάσκετ και στιβο ημιαντοχές) μια 12ετια τώρα, χρειάζομαι 2 σκύλους για ένα 2ημέρο πέρδικας χαχαχαχαχ ενω τότε ένας με κάλυπτε>>>>>>
    Λοιπόν μην δίνεται ότι σας διαφημίζουν τα site κλπ, σταθείτε ΜΟΝΟ στην κατάταστη των σκύλων σας, ο σκύλος μιλάει με την διαθέση του, με την ποιότητα της τρίχας του, με το χρώμα του, με το μυικό σύστημα που έχει, με τις αντοχές του κλπ. Ολά τα αλλά είναι για >>>>>>>>>>>>
    Φίλος ταίζοντας επί καμμιά 4ετια τον σκύλο του με επώνυμη τροφή, ο σκύλος τον τελευταίο χρόνο έβγαζε κάλους και κάποιες φουσκάλες, κατά τον τότε κτηνιάτρο του τα "γενναγε ο οργανισμός του" και προεβαιναν σε καυτηριασμούς, (του το έλεγα ότι ο κτηνιάτρος του (επώνυμος) είναι "π…..ας") τίποτα αυτός. Για άλλους λόγους τα "σπασανε" μετά από 20 χρόνια, και ο νέος κτηνίατρός του του συνέστησε μια "υποαλλεργική" τροφή , οχι μάρκα όποια αυτός θέλει, κλασσικά επώνυμη και πανακριβή, 4 μήνες μετά ο σκύλος έχει βελτιωθεί απίστευτα, μέχρι την Κυριακή και το 1ο κυνήγι ο σκύλος μετά από 4 ωρες κατούρησε πολλές φορές αίμα, !!!!!!!! δεν το είχε ξαναπαρουσιάσει. τώρα τρέχει πάλι, να δεί τι είναι, προσωπικά παίζει η υποαλλεργική που δίνει να μην κάνει για σκύλους με άσκηση, Αντε πάλι στον κτηνιάτρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #286410

    …τελικά ασχολούμαι μόνο με την κατάσταση του σκύλου μου και το πόσο αντέχει η τσέπη μου, πάντα πρώτο και κύριο η κατάσταση του σκύλου μου, ταίζω ξηρές …
    Λοιπόν μην δίνεται ότι σας διαφημίζουν τα site κλπ, σταθείτε ΜΟΝΟ στην κατάταστη των σκύλων σας, ο σκύλος μιλάει με την διαθέση του, με την ποιότητα της τρίχας του, με το χρώμα του, με το μυικό σύστημα που έχει, με τις αντοχές του κλπ. Ολά τα αλλά είναι για >>>>>>>>>>>>…

    Φίλος, ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Προσωπικά δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω. Εσύ τι προτείνεις? Εγώ δεν έχω ιδέα από διατροφή σκύλων οπότε μέχρι στιγμής τρώει belcando και κρέας. Διάβασα καμιά 20αριά σελίδες με τα σχόλια, έψαξα και λίγο στο διαδίκτυο, βρήκα και κάποιες ιστοσελίδες με "dog-food-analysis" και προσπαθώ να καταλήξω σε 2-3 "λογικές" λύσεις… Σε άλλους "καιρούς" και ΑΝ είχαμε την οικονομική άνεση θα σκεπτόμασταν/λειτουργούσαμε εντελώς διαφορετικά. Ας το ψάξουμε λοιπόν… Προτάσεις, τιμές, ομαδικές αγορές κλπ., οτιδήποτε προς το συμφέρον μας είναι ευπρόσδεκτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #179682

    Eγω παιδια επιδη εσφιξαν λιγο οι κωλοι τωρα με την κριση την ψαχνω με το μαγειρευτο φαγητο,παντος η τροφη παιζει μεγαλο ρολο
    στην αντοχη και στην υγεια του σκυλου,,βέπω τον φιλο που παμε για περδικα που δινει μαπα τροφη στο σκυλι του
    και το σκυλι την δευτερη μερα ειναι ενα χωμα,,μετα απο 1 ωρα δεν παει βημα λεμε,ταιζω μαγειρευτο εδω και 5 μερες τωρα
    και ειδα τον γερο ποιντερα μου που ειναι 15 χρονον και κανει σαν τρελος οταν παω να τους ετοιμασω το φαι,κατι που δεν εκανε πριν με την ξηρα τροφη

    με τις εταιριες παντος που βγαζουν τροφες για τα σκυλια πεφτει οντος πολυ μεγαλο δουλεμα,,και στο κολπο ειναι και ο κτηνιατρος
    που παντα σου λεει οτι αυτη που πουλαει αυτος ειναι απο τις καλητερες,θα δω στην πορεια πως θα παει και θα σας πω διαφορες που θα δω
    και πανω στο σκυλι και πανω στο βουνο,,το καλο ειναι οτι εχω ενα κολιταρι στον μολο που εχει μοσχαρια,και θα μου φυλαει τα στομαχια
    αντε να δουμε τι θα δουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #179685

    Φίλε μου δεν προτείνω καμμία τροφή, ούτε προκειται να συμμετάσχω σε κάποια ομαδική παραγγελία, έχουν γίνει προσπάθειες στο παρελθόν από αυτό το site και τελικά έγινε της κακομοίρας, όπως και προσωπικά είχα αναλάβει την ομαδική προμήθεια και για γνωστούς λόγω γνωριμιας, είχα γίνει χαμάλης, χρηματοδότης κλπ κλπ , οπότε δεν ανακατευομαι, σε ομαδικές ιστορίες, πικρές εμπειρίες.
    Προσπαθησε να βρείς μια τίμια τροφή, δηλαδή ότι πληρώνεις να παίρνεις η οποία να έχει τον σκύλο σου ανεξαρτήτου εποχής και συνθηκων σε "εκθεσιάκη" κατάσταση και τι εννοώ με αυτό ότι ο σκύλος δεν θα "χασει" αξιολόγηση λόγω κακής κατάστασης, δηλαδή με καλό τρίχωμα, "δεμένος", και σε πολύ καλή διαθεση, μην ψάχνεις δικαιολογίες για τροφές ενεργειας κλπ και γιατί δεν αντέχει ο σκύλος, κλπ παπαριές, ο σκύλος που είναι σε καλή κατάσταση και προπονημένος βγάζει ΑΝΕΤΑ εβδομαδιάια ολοήμερα μπεκάτσας και καλά προπονημένος Σ/Κ πέρδικας ολοήμερα. Δεν ξερω πολλούς που να κυνηγάνε με τέτοιους ρυθμούς, Αυτό μπορείς να το κάνεις και με συνδιασμούς δηλάδη λιγότερη ξηρά και κρέας κλπ. δες πώς είναι ο σκύλος σου. Αυτό το καιρό πειραματίζομαι, με τον ένα σκύλο μου σε λιγότερη ξηρά (τώρα πιά είμαι στο ελάχιστη λιγότερα από 100 γρ για σκύλο 30 κιλών) και κοτόπουλο ωμό η κατάσταση του σκύλου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΗ, μεγάλωσε με μια αγνωστη super premium (οικονομική τροφή) (το super premium μου είναι αδιάφορο) χωρις ιχνος vitaminon klp, και εδώ και 5 μήνες ταίζεται με τον τρόπο που ανέφερα, αντίστοιχα τα 2 αδέρφια του που μεγάλωσαν με πολύ ακριβότερες ( 3πλάσιας τιμής) και συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο, δεν είναι σε τόσο καλή κατάσταση όσο ο δικός μου, σε όλα (μυικό συστημα -χρωστική – ποιότητα τρίχας).
    Από εδώ και πέρα που θα μπορώ να τον ζορίσω στο κυνήγι και λόγω ηλικιας πια (2+) , θα ξέρω και τα υπόλοιπα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #286215

    —————————————————————–
    Pet Boom (Ιερά Οδός & Θηβών), Steki (Μ. Αλεξάνδρου). Η τροφή που λες είναι αυτή που αναφέρεται εδώ[/u
    Nαι αυτη ειναι.Δεν ξερω φιλε μου τι γραφει αυτη στην ερευνα των τροφων αλλα εγω την χρισημοποιω 5 χρονια τωρα σε λαγοσκηλα και ποτε δεν ειχα προβλημα και τα σκυλια ειναι μια χαρα και απο τον κτηνιατρο που τα εχω παει ποτε δεν μου ειπε κατι.Δεν ξερω η επιλογη ειναι δικη σου αλλα και τα 60 ευρω την σημερινη εποχη ειναι πολλα ειδικα αν εχεις 3 σκυλια οπως εχω εγω. B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #286160

    Αυτό το έχω ξαναδιαβάσει στο φόρουμ. Από τότε που τον έχω στα χέρια μου τον ταΐζω Belgando. Πάντως ευχαριστώ και αν τελικά γίνει κάποια αλλαγή θα είναι προς το καλύτερο και σταδιακά.
    —————————————————————–
    Pet Boom (Ιερά Οδός & Θηβών), Steki (Μ. Αλεξάνδρου). Η τροφή που λες είναι αυτή που αναφέρεται [url=”http://www.petcorner.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=122:2008-10-16-19-09-47&catid=4:–a-&Itemid=56″%5Dεδώ%5B/url%5D?
    —————————————————————–
    Πες ντε, γι' αυτό ρώτησα! B)
    —————————————————————–
    Αν είναι ας γράφει ο καθένας που θέλει να συμμετέχει, το είδος της τροφής που τον ενδιαφέρει (Ανάπτυξης/Ενέργειας), εταιρεία κλπ. μπας και καταλήξουμε σε 2-3 «μοντέλα».

    Chrisstk: Ανάπτυξης –> Artemis (USA), Belgando, Acana

    Κατ'αρχήν για το θέμα της ομαδικής καλό θα είναι να ανοίξεις νέο θέμα συζήτησης γιατί εδώ θα χαθεί.

    Πέραν αυτού εγώ την Ακάνα την συντήρησης την παίρνω 54 και την ενέργειας 58. Την κουταβίσια δεν θυμάμαι καλά αλλά την έπαιρνα 54 νομίζω.

    Εγώ έχω καταλήξει στην ακάνα για συγκεκριμένα πράγματα που είδα επάνω στα σκυλιά μου και θα σου αναφέρω το πιο χαρακτηριστικό. Ο πόιντερ έχει κάποιο πρόβλημα στα πίσω πόδια του και όταν πέρασαν τα χρόνια, μετά από πολύωρο κυνήγι, το πίσω του πόδι δεν το πάταγε καλά. Ο γιατρός μου σύστησε συμπλήρωμα γλουκοζαμίνης και χονδροϊτίνης. Μου έβγαινε η τότε τροφή 80 λεπτά την ημέρα και 1,3 ευρώ το συμπλήρωμα!!! Το έκανα και όσο έπαιρνε τα χάπια πήγαιναν όλα καλά. Με το που τα σταμάτησα, μου'χε πει ο γιατρός να τα δώσω για 2 μήνες, μετά από 15-20 μέρες πάλι τα ίδια. Μετά άλλαξα σε ακάνα και εκ'τοτε δεν χρειάζεται τίποτα για όσο και να κυνηγήσει.

    Εκ φέρω πάντα προσωπική άποψη και δεν το κάνω για λόγους διαφήμισης. Να αναφέρω ότι έχω δοκιμάσει πολλές τροφές και δεν σημαίνει ότι η ακάνα είναι η ιδανική τροφή για όλα τα σκυλιά. Ξέρω άτομο που δεν ήταν ευχαριστημένος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #286159

    Eγω παιδια επιδη εσφιξαν λιγο οι κωλοι τωρα με την κριση την ψαχνω με το μαγειρευτο φαγητο,παντος η τροφη παιζει μεγαλο ρολο
    στην αντοχη και στην υγεια του σκυλου,,βέπω τον φιλο που παμε για περδικα που δινει μαπα τροφη στο σκυλι του
    και το σκυλι την δευτερη μερα ειναι ενα χωμα,,μετα απο 1 ωρα δεν παει βημα λεμε,ταιζω μαγειρευτο εδω και 5 μερες τωρα
    και ειδα τον γερο ποιντερα μου που ειναι 15 χρονον και κανει σαν τρελος οταν παω να τους ετοιμασω το φαι,κατι που δεν εκανε πριν με την ξηρα τροφη

    με τις εταιριες παντος που βγαζουν τροφες για τα σκυλια πεφτει οντος πολυ μεγαλο δουλεμα,,και στο κολπο ειναι και ο κτηνιατρος
    που παντα σου λεει οτι αυτη που πουλαει αυτος ειναι απο τις καλητερες,θα δω στην πορεια πως θα παει και θα σας πω διαφορες που θα δω
    και πανω στο σκυλι και πανω στο βουνο,,το καλο ειναι οτι εχω ενα κολιταρι στον μολο που εχει μοσχαρια,και θα μου φυλαει τα στομαχια
    αντε να δουμε τι θα δουμε

    Ηλία η μαγειρευτή τροφή σαφώς είναι πολύ καλή, αλλά τουλάχιστον το δικό μου πρόβλημα που κυνηγάω μακριά από το σπίτι μου, είναι πως θα μαγειρέψω εκεί που θα είμαι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 841 έως 855 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων