ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 856 έως 870 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #286154

    … εγω την χρισημοποιω 5 χρονια τωρα σε λαγοσκηλα και ποτε δεν ειχα προβλημα και τα σκυλια ειναι μια χαρα και απο τον κτηνιατρο που τα εχω παει ποτε δεν μου ειπε κατι.Δεν ξερω η επιλογη ειναι δικη σου αλλα και τα 60 ευρω την σημερινη εποχη ειναι πολλα ειδικα αν εχεις 3 σκυλια οπως εχω εγω. :)

    Βρε, το συζητάς? Αφού κάνει στους σκύλους σου αλλά ταυτόχρονα και στην τσέπη σου είσαι ΟΚ.

    Κατ'αρχήν για το θέμα της ομαδικής καλό θα είναι να ανοίξεις νέο θέμα συζήτησης γιατί εδώ θα χαθεί.

    Όπως το κόβω και σε νέο θέμα, πάλι θα χαθεί. ;)

    Τεσπα, εγώ έγραψα για ποια ακριβώς ενδιαφέρομαι. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

    Πέραν αυτού εγώ την Ακάνα την συντήρησης την παίρνω 54 και την ενέργειας 58. Την κουταβίσια δεν θυμάμαι καλά αλλά την έπαιρνα 54 νομίζω.

    Απ' ότι φαίνεται, ΑΝ μαζευτούμε, τον δικό σου θα θα πιέσουμε. :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #286121

    Ηλία η μαγειρευτή τροφή σαφώς είναι πολύ καλή, αλλά τουλάχιστον το δικό μου πρόβλημα που κυνηγάω μακριά από το σπίτι μου, είναι πως θα μαγειρέψω εκεί που θα είμαι.

    Kακα τα ψεματα το μαγειρευτο φαι ειναι το καλητερο για τον σκυλο,και δεν λεω να κανουμε τα σκυλια μας ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΕΝΕΚΕΔΕΣ
    ριχνοντας αποφαγια απο το σπιτι, που με τα αλατια και τα λοιπα του κανουν ζημια του σκυλου,αλλα κοτοπουλακι,με ριζακι,και λαχανικα

    Εγω φιλε περνω απο φιλο μου 2 κιλα κιμα κοτοπουλο κατεψυγμενο 2 ευρο,δηλαδη 1 ευρο το κιλο,για βαλτα κατω ρε φιλε να δεις ποσο μου ερχετε τον μηνα
    με 15-20 ευρο το μηνα [μαζι με το ρυζι] ταιζω τα 2 σκυλια μου καθαρη τροφη και οχι σαβουρες,,ποιος μου λεει εμενα τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εχουν μεσα οι ξηρες τροφες
    παντος σαν το κοτοπουλακι και το ριζακι δεν θα ειναι με τιποτα..και εγω να φανταστης η ανηψια μου εχει pet shop, με λιγα λογια περνω οτι τροφη θελω
    χοντρικη,,και παλι απο φετος θα το ριξω στο μαγειρευτο,,και εγω μακρια παω φιλε για κυνηγι,αλλα οπου και να παω εχει το σπιτι κουζινα
    οποτε μπορω να τους μαγειρεψω,,και αμα δεν μπορεις εχεις και ενα τσουβαλακι στην παντα και τους δινεις αμα εισαι μακρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #179788

    Η διατροφη εχει να κανει κυριως με το τι τρεφεται ο σκυλος κατα τη διαρκεια του χρονου και οχι αυστηρα μονο τις μερες που παει κυνηγι. Οποτε σε καποιο πολυημερο κυνηγι που κακα τα ψεματα δεν γινεται να κουβαλας συμπραγκαλα να μαγειρευεις, ταιζεις ξηρα τροφη και μπορεις να συμπληρωσεις και λιγο μοσχαρισιο κυμα ωμο αν ειναι πολυ απαιτητικο.Το καλο με το μαγειρευτο, ειναι οτι ξερεις τι τρωει ο σκυλος σου, το πολυ καλο αποτελεσμα σε τριχα-αντοχες-κοπρανα-υγεια, καθως και ο σκυλος δε ζηταει νερο στα κυνηγια αφου το μαγειρευτο εχει μπολικο νερο-υγρασια απο μονο του, κατι που δεν εχει η ξηρα τροφη και πρεπει να συμπληρωνεις νερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    hurricane21 στις #179909

    καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι π σκεφτηκα,τις ημερες του πολυημερου κυνηγιου αν ταιζουμε τον σκυλο κατι σαν τον διπυριτη του στρατου για περισσοτερη ενεργεια πιστευεται θα εκανε δουλεια?σαν συμπληρωματικο εννοω παντα για περισσοτερη ενεργεια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #179916

    Εγω παντως εκτος την ξηρα τροφη που τους δινω μια φορα το μηνα κατεβαινω στην αγορα στην αθηνας και περνω πλαταρια απο κοτοπουλο 50λεπτα το κιλο περνω 20 κιλα και τους μαγειρευω με ρυζι τους βαζω και κροκετες και ειναι μια χαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #285582

    καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι π σκεφτηκα,τις ημερες του πολυημερου κυνηγιου αν ταιζουμε τον σκυλο κατι σαν τον διπυριτη του στρατου για περισσοτερη ενεργεια πιστευεται θα εκανε δουλεια?σαν συμπληρωματικο εννοω παντα για περισσοτερη ενεργεια..

    Εγώ φίλε δεν ξέρω τι είναι αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #285581

    [color=”#FF0000″]Η διατροφη εχει να κανει κυριως με το τι τρεφεται ο σκυλος κατα τη διαρκεια του χρονου και οχι αυστηρα μονο τις μερες που παει κυνηγι.[/color] Οποτε σε καποιο πολυημερο κυνηγι που κακα τα ψεματα δεν γινεται να κουβαλας συμπραγκαλα να μαγειρευεις, ταιζεις ξηρα τροφη και μπορεις να συμπληρωσεις και λιγο μοσχαρισιο κυμα ωμο αν ειναι πολυ απαιτητικο.Το καλο με το μαγειρευτο, ειναι οτι ξερεις τι τρωει ο σκυλος σου, το πολυ καλο αποτελεσμα σε τριχα-αντοχες-κοπρανα-υγεια, καθως και ο σκυλος δε ζηταει νερο στα κυνηγια αφου το μαγειρευτο εχει μπολικο νερο-υγρασια απο μονο του, κατι που δεν εχει η ξηρα τροφη και πρεπει να συμπληρωνεις νερο.

    Πολύ σωστό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #283575

    Εγώ φίλε δεν ξέρω τι είναι αυτό.

    δις = δυο + πυριτης – πυρ = φωτια,, Διπυρος η αλλιως διπυριτης ειναι αυτο που ειναι ψημενο 2 φορες,,κοινος η γαλετα που λεμε
    δεν νομιζω να δωσει κατι στο σκυλι,,τωρα οτι και να πω ο κτηνιατρος θα ξερει καλητερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #180657

    βρώμη η ρύζι η πατάτα θα δώσουν στον σκύλο όση ενέργεια χρειάζεστε.

    παρεμπίπτοντος βρήκα σε ένα κατάστημα κατεψυγμένων κοτόπουλο με 2 ευρώ θα πάρω και μερικά κιλά ρύζι από lidl , από δευτέρας ξεκινάω μαγειρευτό μέχρι να ανοίξει η πέρδικα .. ίδια τιμή θα μου βγαίνει με μια καλή τροφή. Αν βρω και φθηνή βρώμη θα πάρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #283574

    Εγώ φίλε δεν ξέρω τι είναι αυτό.

    καλά στρατό δεν πήγες? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #283294

    δις = δυο + πυριτης – πυρ = φωτια,, Διπυρος η αλλιως διπυριτης ειναι αυτο που ειναι ψημενο 2 φορες,,κοινος η γαλετα που λεμε
    δεν νομιζω να δωσει κατι στο σκυλι,,τωρα οτι και να πω ο κτηνιατρος θα ξερει καλητερα

    Ευχαριστώ για την απάντηση Ηλία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #283293

    καλά στρατό δεν πήγες? :lol:

    1 φορά μας δώσανε τέτοιο πράγμα (το κατάλαβα από την απάντηση του Louis) και το λέγαμε γαλέτα :lol: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #180841

    Να κάνω μια ερώτηση, όταν δίνουμε στο σκυλί 200 gr ξηρά, σε μαγειρευτό πόσο περίπου είναι η αναλογία ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    zio1978 στις #283108

    Να κάνω μια ερώτηση, όταν δίνουμε στο σκυλί 200 gr ξηρά, σε μαγειρευτό πόσο περίπου είναι η αναλογία ?

    Στα 200γρ ξηρά τροφή το 10% είναι νερό οπότε μένει 180γρ καθαρή τροφή.
    Το μαγειρεμένο περιέχει 80% νερό οπότε για να έχεις καθαρή τροφή 180γρ πρέπει να δίνεις
    900γρ περίπου μαγειρεμένο και φυσικά να υπολογίσεις αν οι βιταμίνες τα ιχνοστοιχεία τα μέταλλα
    και τα αμινοξέα που περιεχέι το μαγειρεμένο είναι επαρκή (δύσκολο αυτό).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #180846

    το καθαρο κομματι κοτοπουλο η μοσχαρι εχει περιπου 22 % πρωτεινη ,2 με 4%λιπος ,kai 5% υδατανθρακες σε μορφη γλυκογονου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 856 έως 870 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων