ΑΡΒΥΛΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #157853

    Έχω κι εγώ ένα ζευγάρι grisport,όπως και τα Burma της Meindl,4 χρόνια τώρα . To κάθε άρβυλο θέλει και τον τόπο του και την χρήση του,γι αυτο χωρίζονται και σε κατηγορίες.Έχω πάει για πέρδικα με το grisport και όπως πολύ συχνά συμβαίνει γλυστρώντας ,μου χώθηκε το πόδι ανάμεσα σε 2 βράχους……ξεράθηκα στον πόνο,είναι αρκετά μαλακό και δεν κάνει για λάθη πάνω στην πέτρα,κατά τα άλλα ελαφρύ και ξεκούραστο .Σε αντίθεση με τα Burma που έχουν φάει ΤΑ χτυπήματα και δεν έχω πάρει χαμπάρι και σύν ακόμα οτι μου κρατάνε πιο καλά τον αστράγαλο,αλλά με κουράζουν λίγο παραπάνω λόγο μεγαλύτερης ακαμψίας και βάρους.
    Κατά την γνώμη μου καλό είναι να έχουμε 2 ζευγάρια άρβυλα,ένα για τον κάμπο και ένα για το βουνό,πέραν της αισθητικής και της άνεσης είναι και θέμα ασφάλειας…..

    Φιλικά Σπύρος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    panzer27 στις #157885

    Παιδια εγω ειχα τα grisport hiking plus, πολυ καλο για τα λεφτα του.αδιαβροχο για τα πρωτα 3 χρονια. το φορεσα παρα πολυ και το φοραω ακομα σε στεγνο μερος. τωρα ειπα να στραφω σε αλλη μαρκα και πηρα salomon τα οποια τα φορουν κυριως σκιερ και ορειβατες. πολυ ικανοποιημενος. σκληρο αρβυλο για πετρα αλλα και δασος. τα πηρα 160 ευρω απο 200 αρχικης τιμης. ειναι το salomon alp 7 gtx.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #157902

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #157928

    AKU με Gore-tex και vibram.
    Οικονομικά,σταθερά,αδιάβροχα.
    Οτιδήποτε κάτω απο 100 ευρω δεν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    ZAGNIS στις #158031

    MEINDL SOFTLINE GTX 170 EΥΡΩ

    ΑΚU 120 EYRΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    lamprakis στις #159638

    Καλησπερα παιδια εχει κανεις τα αρβυλα της GARMONT τα ΝΕBRASKA GTX , τα εχει ενα κυνηγομαγαζο στην περιοχη μου κ μου τα προτεινει για καλα.Περιμενω τις αποψεις/γνωμες σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #159717

    κάνε ένα search εδώ: http://www.oreibasia.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #159770

    Κυνηγάω την μπεκάτσα κατά 80% με aigle parcours (γαλότσα) κορυφή. Δεν φοράω βαρύ μπεκατσοπαντελο γιατί θέλω να περπατάω γρήγορα, και μερικές μερες κάνει ζεστη, η γαλότσα σε προστατεύει από τα χαμηλά βάτα, μετά δύσκολα κάνει ωσμωση το νερό. δηλαδή σιγά σιγά η υγρασία καβαλάει το αρβυλο από πάνω στις πολλές ώρες περπάτημα σε βρεγμένα.
    Κατά την προσψπική μου απόψη ενα πάει κάποιος για αρβυλο στην μπεκάτσ πρέπει να φοράει και γκετες.
    Τα αρβυλα κατά 95% εχουν το εξής προβλημα δεν "διώχνουν" την λάσπη αποτέλεσμα να μπουκώνουν ευκολα, μετά ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ,
    Εαν αρβυλο που πηρα από τυχη λόγω προσφοράς από τον CABELA δεν το βγάζει πιά ψηλό ελαφρύ ένα 7ωρο μεσα στα νερά αντέχει καλά, (εχει gortex) δεν κάνει για πέρδικα.Αλλά το βρήκα πολύ καλό για την μπεκάτσα είναι μαλακό και αυτό διώχνει την λασπη. σε αντίθεση με τα "σκληρα" που δεν σπάνε και φορτωνονται λάσπη.
    Τα ζητούμενα στην περδικα και στην μπεκάτσα είναι εντελώς διαφορετικά. Τα περισσότερα vibram στο βρεγμένο αντε ΄καλή "σούπα".
    Το μεγάλο θέμα είναι πως και σε τι μερη κυνηγάει ο καθένας μας.
    Προσωπικά στην πέρδικα για χαμηλά βουνά, δεν αξίζει τον κόπο οποιοδήποτε ακριβό αρβυλο, διαλάνε οι σχάρες σε μια χρονια. Το αλπικό θέλει άλλα πράγματα. έχει σάρες κλπ.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #333362

    Κυνηγάω την μπεκάτσα κατά 80% με aigle parcours (γαλότσα) κορυφή. Δεν φοράω βαρύ μπεκατσοπαντελο γιατί θέλω να περπατάω γρήγορα, και μερικές μερες κάνει ζεστη, η γαλότσα σε προστατεύει από τα χαμηλά βάτα, μετά δύσκολα κάνει ωσμωση το νερό. δηλαδή σιγά σιγά η υγρασία καβαλάει το αρβυλο από πάνω στις πολλές ώρες περπάτημα σε βρεγμένα.
    Κατά την προσψπική μου απόψη ενα πάει κάποιος για αρβυλο στην μπεκάτσ πρέπει να φοράει και γκετες.
    Τα αρβυλα κατά 95% εχουν το εξής προβλημα δεν "διώχνουν" την λάσπη αποτέλεσμα να μπουκώνουν ευκολα, μετά ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ,
    Εαν αρβυλο που πηρα από τυχη λόγω προσφοράς από τον CABELA δεν το βγάζει πιά ψηλό ελαφρύ ένα 7ωρο μεσα στα νερά αντέχει καλά, (εχει gortex) δεν κάνει για πέρδικα.Αλλά το βρήκα πολύ καλό για την μπεκάτσα είναι μαλακό και αυτό διώχνει την λασπη. σε αντίθεση με τα "σκληρα" που δεν σπάνε και φορτωνονται λάσπη.
    Τα ζητούμενα στην περδικα και στην μπεκάτσα είναι εντελώς διαφορετικά. Τα περισσότερα vibram στο βρεγμένο αντε ΄καλή "σούπα".
    Το μεγάλο θέμα είναι πως και σε τι μερη κυνηγάει ο καθένας μας.
    Προσωπικά στην πέρδικα για χαμηλά βουνά, δεν αξίζει τον κόπο οποιοδήποτε ακριβό αρβυλο, διαλάνε οι σχάρες σε μια χρονια. Το αλπικό θέλει άλλα πράγματα. έχει σάρες κλπ.
    Παντελής

    Συμφωνω απολυτα Παντελη. Τα αρβυλα στη μπεκατσα ειναι για μερη που ξερεις οτι δεν θα συναντησεις λασπες και οργωμενα χωραφια και για τις μερες που εχει στέγνα ή φυλλο στρωμενο παντου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nikos54 στις #159797

    KALO KAI 140,EURO

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nikos54 στις #159798

    BERETTA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #332822

    BERETTA

    οτι καλιτερο εχω παρει.
    λιγο βαρια αλλα σκυλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    efok στις #160175

    KALISPERA
    EIXO TO PROIGOUMENO MODELO APO TA EIKONIZOMENA 4 XRONIA KAI EINAI ARISTO KAI STO PEPRATITO ALLA KAI STO KARTERI.

    http://www.danner.com/boots/strikertm-ii-g…form-boots.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #160277

    ΜΕ ΚΑΝΑ 50ρικο ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ…???
    ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Κ ΠΕΙΝΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ…

    ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ,ΕΧΩ Κ ΤΑ ADIDAS TA AΡΒΥΛΑ…ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ Κ ΕΙΤΕ ΦΟΡΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #332387

    ΜΕ ΚΑΝΑ 50ρικο ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ…???
    ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Κ ΠΕΙΝΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ…

    ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ,ΕΧΩ Κ ΤΑ ADIDAS TA AΡΒΥΛΑ…ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ Κ ΕΙΤΕ ΦΟΡΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!

    Ιάσωνα στο 50άρικο δεν νομίζω να βρεις κάτι καλό.
    Αν βάλεις κανά 30άρι ακόμα πάς στα GAMO για τα οποία έχω ακουσει πολύ καλά λόγια,αλλά έψαξα & δεν ξέρω ποιος τα φέρνει & δεν μπορώ να τα βρω.
    Κάτι άλλο:Τα CRISPI τα ξέρει κάποιος;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων