ΑΡΒΥΛΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 601 έως 615 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tasosz στις #476561

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>tasosz wrote:</div>
    Επειδή ψάχνω κάτι φθηνό, αυτά πως σας φαίνονται?τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?

    http://www.kalkantzakos.com/Product/1878/rocker-fire-4,-adiavroha-arvula-lytos

    http://www.kalkantzakos.com/Product/1866/rocker-ox-11-haki,-adiavroha-arvula-lytos

    :bye:

    Ωραίο άρβυλο είναι φίλε μου.Το χρησιμοποιεί συγγενής μου & το’χει <βουτήξει> πολλές φορές στο νερό & είναι μια χαρά,δεν του έβαλε καθόλου νερό.Και γω τα Lytos έχω πάρει πρίν 2 χρόνια & είμαι αρκετά ευχαριστημένος(όχι το σχέδιο που κοιτάς)

    Ευχαριστώ για την απάντηση… :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #476660

    Παιδιά εγώ πριν τρία χρόνια πήρα πρώτη φορά τα AKU ιταλικά χειροποίητα και αρκετά ακριβά. Τα καλά κάνουν από 150 – 200 ευρώ. Τα φόρεσα για κυνήγι και δεν τα βγάζω από τα πόδια μου όλο το χειμώνα όπου κι αν πάω. Τα έχω 3 χρόνια και δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Πανάλαφρα, αδιάβροχα, κομψά και πολύ ζεστά. Σαν να φοράω αθλητικά παπούτσια. Αν ξαναπάρω μποτάκια δεν θα διανοηθώ να ψάξω κάτι άλλο.
    Αρκετά ακριβά, αλλά αξίζουν νομίζω τα λεφτά τους, ήδη μπαίνω στο τέταρτο χρόνο και δεν τα έχω προσέξει και δεν τα έχω συντηρίσει. Σε οργωμένα χωράφια μπαίνω, γυρίζω, τα πλακώνω με το λάστιχο και μετά πάω καφετέρια. Είναι cordex σουέτ δέρμα και 100% αδιάβροχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    vlassis στις #477836

    perikli καλησπερα και απο μενα τον οκτωμβριο αποφασισα να παρω μποτακια ήθελα κατι οικονομικο, ετσι κατεληξα στο lytos rocer11,πηγα στο μαγαζη που ανεφερες το γνωστο στην αθηνα με 2 καταστηματα,ο υπαλληλος ευγενεστατος και εξυπηρετικος αφου τα ειπαμε μου τα έδωσε,ΜΟΝΟ που δεν μου ειπε οτι τα φτηνα μποτακια ειναι για πεταμα διότι η μεμβρανη που εχουν μεσα ειναι της ΠΛΑΚΑΣ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ μετα απο 4 ωρες τα ποδια να ειναι μουσκεμα στον ιδρωτα, γιατι η μεμβρανη ΔΕΝ ΑΝΑΠΝΕΕΙ με οτι καλτσα και να βαλεις, οταν τον πηρα τηλ μου ειπε ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΗΣ ΠΕΡΝΕΙΣ, και ο αντηπροσωπος μου ειπε ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΑΚΟΥΣΟΝ δεν ειναι να τα φορας πανω απο 5 ωρες,αν δεν τα εχεις παρει γιατι εγω τωρα το ειδα ΜΑΚΡΙΑ θα πεταξεις τα ευρω σου τζαπα οπως και εγω, τα ειχα παρει 67,00. αρβυλες και παλη αρβυλες του γερμανικου στρατου ελαφρως μεταχειρησμενες με 50,00 ευρωπουλα λιγο βαριες αλα αξιοπιστες και δεν γλιστρανε????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    free στις #478997

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ermisd wrote:</div>
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΛΑΦΡΙΑ ΜΠΟΤΑΚΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ.

    http://extreme-pro.net/en/men-s-shoes/489-forester-men-air-tex.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    free στις #479000

    ΧΟΝΔΡΙΚΗ ΥΠΟΔΗΜΑΤΩΝ (PLANIKA) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
    ΤΗΛ,2810222262 ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ…

    http://www.e-artemis.gr/wp-content/uploads/2015/01/forester-men-air-tex.jpg

    http://extreme-pro.net/en/men-s-shoes/489-forester-men-air-tex.html

    Παιδιά δείτε τι γίνεται με τα άρβυλα planika
    Από Σλοβενία(με τα μεταφορικά) 134,90 και από Ελλάδα(χονδρική) 169,00.
    Εντάξει καλά άρβυλα είναι αλλά όχι κι έτσι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    free στις #479004

    http://extreme-pro.net/en/men-s-shoes/153-mangart-men-avs.html
    http://www.e-artemis.gr/wp-content/uploads/2015/01/mangart-men-avs.jpg

    Από Σλοβενία με τα μεταφορικά 159,90 και από Ελλάδα 179,00.
    Αν έχει και τα μεταφορικά μέσα δεν ξέρω, αλλά γιατί να μην το πάρω από τη Σλοβενία;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Planika στις #479021

    καλημερα η και καλησπερα για καποιους .
    εχει γινη μια παρεξηγηση με τα παπουτσια PLANIKA και θα ηθελα παρακαλο να την διορθοσουμε.
    η τιμεσ που βλεπεται ειναι τιμεσ λιανικησ.και δεν ειναι τιμεσ χονδρικης.
    http://extreme-pro.net/en/και οσο για το σαιτ που βλεπουμε με τα μεταφορικα δορεαν ειναι ψεματα γιατι οταν μπησ και κανησ εγραφη τα μεταφωρικα ειναι 25.00 ευρω……..
    δηλαδη μεταφορικα 25,00
    αρβυλο 159,90
    συνολο 184,90
    τωρα αν συμφερει απο εκει ?????????
    να σασ πληροφορησουμε οτι θα βρισκομαστε στην εκθεση 27-28-29-μαρτη και θα χαρουμε να σασ γνωρισουμε απω κοντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    βασιλης δελτα στις #480051

    Καλησπέρα! Θα ήθελα να πω την εμπειρία μου (αν και δεν είμαι κυνηγός) με τα παρακάτω μποτάκια.

    Μένω στην Αγγλία και εργάζομαι σε εργοστάσιο και παλιότερα σε αποθήκες. Οπότε όπως καταλαβαίνετε οι συνθήκες απαιτούν κάτι ασφαλές. Είχα κατα καιρούς διάφορα άρβυλα ασφαλείας, όμως όλα είχαν το ίδιο πρόβλημα: ήταν άβολα! Το πόδι κάθε μέρα μετά τη δουλειά ήταν χάλια: κάλοι, πρήξιμο και πόνος, καθημερινό φαινόμενο. Ώσπου βρήκα τα Stop Rain! Για όσους δεν τα έχετε ακουστά (που λογικά δεν τα έχετε), είναι καινούργια στον χώρο. Επειδή διάβασα την συζήτηση εδώ μέσα, είδα ότι πολλοί αναζητούν κάτι φθηνό και αδιάβροχο (όλοι βέβαια συμφωνούν ότι φθηνό και καλό δεν πάνε μαζί, αλλά λόγω κρίσης…). Εγώ τα πήρα από Αγγλία μόνο 27 λίρες, αλλά και στην Ελλάδα απ’ότι είδα σε κανα δύο sites που παραθέτω κάνουν λίγο πάνω από 30. Πολύ λογική τιμή!

    Τι κάνουν τώρα αυτά τα μποτάκια και γιατί μπήκα στον κόπο να γράψω εδώ.

    Καταρχήν είναι φθηνά.

    Δεύτερον είναι αδιάβροχα καθώς είναι λαστιχένια στο κάτω μέρος τους (σαν τις γαλότσες). Από την περιοχή της γλώσσας και πάνω, αν μπεις σε ποτάμι θα μπει νερό (αλλά η γλώσσα ξεκινάει αρκετά ψηλά), αλλά αν βρέχει ή περνάς από υγρά χόρτα δεν έχεις πρόβλημα!

    Τρίτον, είναι απίστευτα άνετα (η μεγάλη διαφορά που λέγαμε πιο πάνω σε σχέση με άλλα μποτάκια ασφαλείας). Εννοώ ΑΝΕΤΑ! Πραγματικά μετά από αυτά, ότι και αν έχω δοκιμάσει μου φαίνεται υπερβολικά άβολο (και μιλάω και για πολλά από τα μποτάκια που αναφέρετε πιο πάνω). Τα φοράω 10 ώρες γεμάτες ορθοστασία και περπάτημα καθημερινά και ποτέ δεν έχω βγάλει κάλους ή να νιώθω τα πόδια μου κουρασμένα πολύ. Πήγα στο Λονδίνο 13 ώρες περπάτημα σε πάρα πολλά μέρη και το βράδυ το πόδι ήταν απλά ξεκούραστο!

    Τέταρτον, η σόλα που διαθέτει είναι κορυφαία για εκτός δρόμου εξορμήσεις. Έχει απίστευτα τακούνια και απίστευτο γράπωμα παντού! Είναι αντιολισθητική, αντιστατική, αντέχει σε λάδια, οξέα κλπ και σε θερμοκρασίες μέχρι 300 βαθμούς για ένα λεπτό! Καθημερινά για να πάω στη δουλειά περνάω μέσα από δάση και πλαγιές. Μάλιστα υπάρχει μία πλαγιά με κλίση 45 μοίρες και την περπατάω παράλληλα με το έδαφος, χωρίς να έχω γλιστρήσει ποτέ. Και μιλάμε για σαθρό έδαφος με μουσκεμένο χόρτο. Σε υγρή πέτρα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι θα τα πάει καλά και εκεί (μη ξεχνάτε ότι πληροί όλες τις προϋποθέσεις ασφαλείας στην ανώτατη βαθμίδα S5, για όσους γνωρίζουν).

    Πέμπτον τα κορδόνια του δεν λύνονται ποτέ από μόνα τους (κάτι που είχα βαρεθεί από άλλα μποτάκια).

    Έκτον, διαθέτουν ατσάλι για τα δάχτυλα και ατσάλινο έλασμα σε όλη την εσωτερική επιφάνεια της σόλας, για απόλυτη προστασία και πιστέψτε με, είναι πολύ χρήσιμο κάτι τέτοιο στα κατσάβραχα. Επίσης έχει μικρή προστασία και στην φτέρνα.

    Έβδομον, το κάτω μέρος είναι ενιαίο και η σόλα εφάπτεται απόλυτα με το κυρίως μέρος του παπουτσιού, σαν ένα σώμα, άρα λογικά αυτό δηλώνει μακροζωία (εγώ τα έχω δύο μήνες και παρ’όλη την σκληρή χρήση που τα κάνω, δεν φαίνεται να συγκινούνται). Επίσης η σόλα δεν έχει μέσα αφρώδες, ούτε αερόσολα ή κάτι τέτοιο. Αυτό μπορεί για κάποιους να σημαίνει λιγότερη άνεση (πράγμα που με έναν αφρώδη εσωτερικό πάτο του ενός ευρώ λύνεται το όποιο πρόβλημα), αλλά από την άλλη δηλώνει μεγαλύτερη μακροζωία. Επίσης το μεταλλικό έλασμα στο εσωτερικό της λογικά αυξάνει τις αντοχές της ενώ αυτή δεν χάνει από την ελαστικότητά της!

    Τώρα, πάμε και στα αρνητικά, τα οποία είναι τρία (και για κάποιους ίσως βασικά):

    Πρώτον, είναι βαρύ (1200gr το ένα). Αυτό μπορεί να ακούγεται πολύ και όντως νιώθεις το βάρος στο πόδι, όμως επειδή είναι πολύ άνετο, το ξεχνάς μετά από λίγο, καθώς δεν σε ενοχλεί ιδιαίτερα.

    Δεύτερον, δεν αναπνέει το κάτω μέρος του, με αποτέλεσμα να ιδρώνει το πόδι ύστερα από λίγες ώρες. Η λύση είναι αντιιδρωτικοί πάτοι ή αντιιδρωτικές κάλτσες και υπάρχει πραγματική βελτίωση (οι πάτοι τα δύο ζευγάρια έχουν μία λίρα εδώ. Φαντάζομαι και στην Ελλάδα δεν πρέπει να κάνουν παραπάνω).

    Τρίτον, δεν κάνει για παγωνιές. Το καλύτερο όταν υπάρχουν χαμηλές θερμοκρασίες, είναι να φοράτε θερμαντικές κάλτσες. Κάνουν πολύ καλή δουλειά. Εγώ έχω βρει το ιδανικό γι’αυτό το παπούτσι: αντιιδρωτικό πάτο, αφρώδη πάτο για την φτέρνα (λόγω πολλών ωρών ορθοστασίας) και θερμαντικές κάλτσες για τις κρύες μέρες του χειμώνα. Όλα αυτά μαζί κάνουν τέλεια δουλειά για το συγκεκριμένο μποτάκι και κοστίζουν μέχρι 5 λίρες σύνολο! Άρα με 40-45 ευρώ (μαζί με την αγορά της αρβύλας) βγάζεις άνετα μία σεζόν και το μόνο που λογικά θα χρειάζεται να αλλάζεις θα είναι οι πάτοι! Το μποτάκι μένει να αποδείξει την μακροζωία του.

    Κάτι ακόμα. Νομίζω πως η σόλα του σε πλάτος είναι φαρδύτερη από τα περισσότερα μποτάκια που έχω δει. Αυτό σε συνδυασμό με το βάρος του το κάνουν ιδιαίτερα στιβαρό και δύσκολα χάνεις την ισορροπία σου σε δύσκολα σημεία.

    Υ.Γ.: Σε sites του εξωτερικού που έχω ψάξει από Αγγλία και Αμερική, συνηθίζεται οι κυνηγοί να χρησιμοποιούν μποτάκια ασφαλείας. Στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένα γιατί γενικά δεν φοράει πολύς κόσμος παπούτσια ασφαλείας (κάτι που στο εξωτερικό επιβάλλεται, ακόμα και αν δουλεύεις σε σούπερ μάρκετ, οπότε τα φοράνε σχεδόν όλοι). Θέλω να πω πως ίσως να κάνουν όντως για το κυνήγι ή γενικά για ορεινές δραστηριότητες και να μη χρειάζεται να πληρώνετε υπέρογκα ποσά για μία φίρμα κλπ. Απλά κάνω μια υπόθεση και είπα τα όσα μου άρεσαν στο συγκεκριμένο μποτάκι. Αυτά!

    http://ergalio.skroutzstore.gr/p.PAPOUTSI-GALOTSA-STOP-RAIN.868395.html”&gt;

    http://eshop.tmi-tools.gr/product.aspx?id=11334″&gt;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #480278

    Εγώ πάντως εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι δεν πρέπει να κολλάμε σε 1 μάρκα γιατί μπορεί να βγάλει τώρα 1 πολύ καλό μοντέλο και μετά να βγάλει 1 μέτριο και το αντίστροφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    xristosjd στις #481925

    Παιδια για τα crispi skarven g paradiso εχεις καποιος αποψη ?

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #481937

    Παιδια για τα crispi skarven g paradiso εχεις καποιος αποψη ?

    Φιλε  μου δεν τα εχω δοκιμασει τα συγκεκριμενα αλλα απο την φωτο που τα βλεπω  πρεπει να ειναι πολυ αντοχης, η crispi ειναι απο τις καλυτερες μαρκες……οποτε  :good:

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #482048

    Διαγράφησαν μηνύματα λόγω παράβασης των όρων χρήσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Dimitris στις #486426

    Γεια σας… Θα ήθελα την γνώμη σας για τα μποτάκια της εταιρείας ORIZO και συγκεκριμένα για το μοντέλο Orizo 830 Mondovi εάν κάποιος το έχει ή έχει ακούσει κάτι για την συγκεκριμένη εταιρεία θα ήθελα να μου πει δυο λόγια…

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    planika shoes στις #486543

    <h2>Δύσκολες αναβάσεις;</h2>
    <h3>Οι επιλογές είναι πολλές και μόνο Planika</h3>
    Ορειβασία, κυνήγι, περπάτημα ή αγροτικές δουλειές;
    Σε όποια κατηγορία και να βρίσκεσαι η Planika θα σε καλύψει
    με καταπληκτικά παπούτσια εξαιρετικής ποιότητας σε μοναδικές τιμές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/05/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    planika shoes στις #486544

    <h2></h2>
    Ορειβασία, κυνήγι, περπάτημα ή αγροτικές δουλειές;
    Σε όποια κατηγορία και να βρίσκεσαι η Planika θα σε καλύψει
    με καταπληκτικά παπούτσια εξαιρετικής ποιότητας σε μοναδικές τιμές.

    http://WWW.PLANIKASHOES.GR

    :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 601 έως 615 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων