ΑΡΒΥΛΑ

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 646 έως 655 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #492445

    Φίλοι μου χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Θέλω να πάρω ένα ζευγάρι άρβυλα για όλες τις χειμερινές μέρες δράσης. Κυνήγι, Βουνο, Βροχή κλπ. Επειδή δεν κάνω καμιά τρελή χρήση σε ακραίες συνθήκες βουνού ή νερού σκέφτηκα να πάρω κάτι value for money σαν τα lytos δίνοντας 70-80 ευρώ, αφού δεν πρόκειται να τα βουτήξω και μέσα στο νερό, ούτε θα οργώσω τα βουνά. Θα ήθελα όμως να ακούσω καμια γνώμη για τα Lytos αλλά και καμιά άλλη πρόταση που να μην ξεφεύγει πολύ σε τιμή. Ευχαριστώ

    Καλησπέρα Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και εργασία,

    για δεύτερη σεζόν φοράω τα

    http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=1844_1455_1469_2720&products_id=16095

    με νορμάλ χρήση.  Ως τώρα είμαι ευχαριστημένος, σε σχέση και με την τιμή τους νομίζω ότι είναι μια τίμια πρόταση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    BillyD στις #492458

    Γεια στην παρέα! Τα τελευταία χρόνια έχω ξεκινήσει διάφορες εξορμήσεις στα βουνά, όχι για κυνήγι, έτσι για να ξεσκάω λίγο, αλλά όχι απλούς περιπάτους, δύσκολες καταστάσεις κλπ. Τα μποτάκια  που φορούσα ως τώρα δεν άντεχαν και πολύ (και φθηνές και ακριβές μάρκες) και κάποιες φορές είχα και σοβαρά χτυπήματα. Ένα ξαδερφάκι μου, μου έστειλε για δώρο τα παρακάτω μποτάκια Amblers Orca. Μόλις τα είδα του είπα ότι αυτά δεν είναι trekking, hiking μποτάκια. Είναι μποτάκια ασφαλείας. Μου είπε δοκίμασέ τα και θα δεις. Όντως παίδες το μποτάκι είναι σκυλί, σκληρό μεν, αλλά πολύ στιβαρό, απίστευτη προστασία στον αστράγαλο, στη φτέρνα και στα δάχτυλα και άνετο. Το σημαντικότερο και ένας από τους λόγους που το λάτρεψα, είναι εντελώς αδιάβροχο μέχρι την κορυφή, όσο και αν το παιδέψεις, πολύ ζεστό (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε γερές παγωνιές), δεν ιδρώνει πολύ το πόδι και άλλο ένα πολύ βασικό για μένα, δεν μυρίζει ποτέ άσχημα, γιατί τα πόδια μου μυρίζουν και ότι και να φορέσω μετά από λίγες μέρες έχω θέμα. Αυτά ακόμα μυρίζουν σαν καινούργια και τα φοράω σχεδόν δύο μήνες τώρα. Έχουν αφρώδη πάτο και είναι ξεκούραστα και ακόμα και κοτρώνια να πέσουν στο πόδι δεν νιώθουν (μου’χει τύχει)! Και αρκούδα σκοτώνεις με κλωτσιά που λέει ο λόγος. Επίσης πολύ βασικό, δεν γλιστάνε ποτέ και πουθενά, ούτε σε βρεγμένες πέτρες, ούτε σε “κάθετες” πλαγιές. Απίστευτο το λιγότερο που μπορώ να πω. Εντάξει σας κούρασα σταματάω εδώ. Α στο amazon τα έχει 40 λίρες, δηλαδή 55-60 περίπου ευρώ; Κάτι τέτοιο. Καλή σας μέρα!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    arnold94 στις #492555

    αποριες..οταν λες καλο καθαρισμα τι βαζω δηλαδη? μετα φυσικη θερμοκρασια ποια εννοουμε? και τελος αυτο για το λιπος και το συντηρητικο μου στελνεις καποια απ το σκρουτζ για να τα δω? …..μια αλλη ερωτηση οι γαλοτσες δε θελουν συντηρηση σαν τα μποτακια ε?….ξεχασα και κατι αλλο για τα μποτακια να ρωτησω, σε ποια περιπτωση χρειαζονται καθαρισμα μετα τη βολτα μονο οταν εχουν λασπη?

    μια απαντηση εδω..ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #492655

    αποριες..οταν λες καλο καθαρισμα τι βαζω δηλαδη? μετα φυσικη θερμοκρασια ποια εννοουμε? και τελος αυτο για το λιπος και το συντηρητικο μου στελνεις καποια απ το σκρουτζ για να τα δω? …..μια αλλη ερωτηση οι γαλοτσες δε θελουν συντηρηση σαν τα μποτακια ε?….ξεχασα και κατι αλλο για τα μποτακια να ρωτησω, σε ποια περιπτωση χρειαζονται καθαρισμα μετα τη βολτα μονο οταν εχουν λασπη?

    μια απαντηση εδω..ευχαριστω

    Καλό καθάρισμα, εννοεί να φύγουν οι λάσπες και τα χόρτα που πιθανόν  έχουν καλύψει το δέρμα και τις ραφές του άρβυλου.

    Φυσική θερμοκρασία, την θερμοκρασία δηλαδή του δωματίου και όχι κοντά σε εστίες θερμότητας (καλοριφέρ, σόμπες κ.α.).

    Υλικά συντήρησης και προστασίας θα βρεις σε κάποιο κατάστημα. Προσωπικά χρησιμοποιώ σπρέι, κατά την διάρκεια της περιόδου και κάποια αλοιφή μετά το τέλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Niki30 στις #493842

    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για  την αγορά παπουτσιών για την εργασία μου σε αρχαιολογικούς χώρους.Έχω ορθοστασία σε έδαφος  που αποτελείται κυρίως από βράχια,πέτρες, χαλίκια,χώμα ,μαρμαρο και ξύλινο πάτωμα τα οποία γλιστράνε υπερβολικά επειδή έχει περπατήσει πάνω τους μεγάλος αριθμός επισκεπτών κατά την διάρκεια των αιώνων.Θέλω να είναι απολύτως αδιάβροχα σε έντονη βροχή και ανατομικά γιατί έχω πρόβλημα με τον αυχένα μου.Αυτή τη στιγμή έχω μποτάκια Kricket τα οποία είναι πιο άνετα και σταθερά από οποιοδήποτε αθλητικό παπούτσι αλλά βρέχονται στα δέκα λεπτά βροχής και κόπηκε η σόλα.Τι μου προτείνετε για άνετη βάρδια χωρίς βρεγμένα πόδια και εργατικά ατυχήματα?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    BillyD στις #493855

    Niki30

    Το καλύτερο άρβυλο που έχω φορέσει ποτέ μέχρι τώρα στη ζωή μου είναι τα Amblers Orca. Είναι μποτάκι εργασίας, οπότε συνεπάγεται πλήρης προστασία του ποδιού στα δάχτυλα, το πέλμα, την φτέρνα και τον αστράγαλο, ακόμα και από καρφί. Δεν διαθέτει μέταλλο κάπου αλλά ειδικό υλικό που δεν τρυπάει. Πλήρως αδιάβροχο μέχρι την κορυφή. Περπατώ συχνά σε ρυάκια, υγρά χόρτα και πρόσφατα δύο ώρες μέσα στο χιόνι. Ποτέ δεν μπήκε η παραμικρή υγρασία και το πόδι είναι πάντα ζεστό. Το άρβυλο γενικά είναι πολύ συμπαγές και σκληρό εξωτερικά, αλλά πολύ άνετο και με φανταστική σόλα, σκληρή απ’έξω και αφράτη από μέσα, με μαξιλαράκι και ανατομική σχεδίαση.  Επίσης αυτή η σόλα είναι η μοναδική που δεν έχει γλιστρήσει ποτέ σε οποιαδήποτε επιφάνεια και σε οποιαδήποτε κλίση του εδάφους, όση υγρασία και βροχή και αν έπεφτε. Δεν έχει πάθει το παραμικρό τόσους μήνες που το έχω και είναι επίσης πολύ σταθερό στα κατσάβραχα. Πιστεύω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να σκοντάψεις ή να χάσεις την ισορροπία σου με αυτό. Επίσης είναι πολύ φθηνότερο από άλλες μάρκες (γύρω στα 60 ευρώ) αλλά πολύ καλό ποιοτικά. Άμα ανέβεις δυο-τρία πόστ πιο πάνω θα δεις που είχα ξαναγράψει γι’αυτό το παπούτσι, γιατί πραγματικά με εξέπληξε και το ζορίζω πολύ. Το μόνο του ελάττωμα είναι το βάρος του, αλλά επειδή έχει καλή κατανομή, δεν το πολυσκέφτεσαι. Επισης δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά μπορείς να το πάρεις απ’το amazon ή απ’το e-bay. Και παίρνεις το νούμερο που φοράς, όχι μεγαλύτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #497510

    Γεια σας παίδες.Θέλω να αγοράσω μποτάκια και θα ήθελα την άποψη σας.Έχω στην κατοχή μου τώρα τα Columbia και είμαι ευχαριστημένος λόγω οτι τα έχω 5 χρονιά και εκτός οτι είναι στεγανά και δεν έχω θέμα με το νερό εεχουν κρατήσει αρκετά σε σχέση με τον σωματοτυπο μου( 1,92 -120 κιλα).κυνηγάω μπεκατσα ως επί το πλείστον.Θέλω κάτι που να είναι 100% αδιάβροχο και το ταβανι του να ειναι τα 200 ευρώ.θα ξαναεπαιρνα Columbia αλλά 330 είναι πολλά για την εποχή.Έχω ξεχωρίσει 2 .Τα lomer και τα Monte sport.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #497511

    lowa renegade, lowa ranger :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #515318

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    AleKout στις #516886

    Niki30 Το καλύτερο άρβυλο που έχω φορέσει ποτέ μέχρι τώρα στη ζωή μου είναι τα Amblers Orca………

    Φίλε επειδή τα εξετάζω κι εγώ , για εργασία όμως παρά για κυνήγι , εκ των υστέρων είσαι ευχαριστημένος ; Γιατί είδα αρκετές κακές κριτικές στο Amazon . Oτι δεν κρατάνε , χαλάνε γρήγορα . Εσύ τι γνώμη έχεις για την αντοχή τους ;

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 646 έως 655 (από 655 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων