Άγραφοι Κανόνες Κυνηγίου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #160354

    Δεν πυροβολούμε ποτέ τον αγριόχοιρο, τον λαγό, την πέρδικα, την μπεκάτσα, ή το ορτύκι που ξεφώλιασαν τα σκυλιά κάποιου άλλου.

    ιδιαίτερα στο λαγό πώς οριοθετείται το ξεφώλιασμα; αν δηλαδή ακούς τα σκυλιά πολύ ψηλά και εσύ είσαι σε καρτέρι για τσίχλα πάνω στο δρόμο και δεις ένα λαγό σημαίνει ότι είναι ο λαγός που ψάχνουν εκατοντάδες μέτρα πιο μακρυά τα σκυλιά και δεν πρέπει να τον πάρεις;


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #332223

    [b]Δεν πυροβολούμε ποτέ τον αγριόχοιρο, τον λαγό, την πέρδικα, την μπεκάτσα, ή το ορτύκι που ξεφώλιασαν τα σκυλιά κάποιου άλλου.[/b]

    ιδιαίτερα στο λαγό πώς οριοθετείται το ξεφώλιασμα; αν δηλαδή ακούς τα σκυλιά πολύ ψηλά και εσύ είσαι σε καρτέρι για τσίχλα πάνω στο δρόμο και δεις ένα λαγό σημαίνει ότι είναι ο λαγός που ψάχνουν εκατοντάδες μέτρα πιο μακρυά τα σκυλιά και δεν πρέπει να τον πάρεις;

    Ton toyfekizeis kai an einai aytos poy kinigane ta skylia,ta kanonizeis me ton idioktiti toys.Pos 8a katalabeis an einai aytos???8a er8oun ta skylia mexri to simeio poy epese o lagos.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #160400

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #160423

    Παιδιά το βουνό δεν είναι κανενός αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Απλά δεν είναι ότι πιο ωραίο να κυνηγάει ο άλλος λαγό και εσύ να τουφεκάς συνέχεια τσιχλοκότσυφα κοντά του. Εξάλλου αυτά υπάρχουν παντού.Και λαγό δεν τον τουφεκάμε στο βουνό σε καμία περίπτωση εαν δεν τον βγάλαμε εμείς.Θα στον πάρει αυτός που τον έβγαλε γιατί του ανήκει απλά.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #332067

    Παιδιά το βουνό δεν είναι κανενός αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Απλά δεν είναι ότι πιο ωραίο να κυνηγάει ο άλλος λαγό και εσύ να τουφεκάς συνέχεια τσιχλοκότσυφα κοντά του. Εξάλλου αυτά υπάρχουν παντού.Και λαγό δεν τον τουφεκάμε στο βουνό σε καμία περίπτωση εαν δεν τον βγάλαμε εμείς.Θα στον πάρει αυτός που τον έβγαλε γιατί του ανήκει απλά.

    Otan ksereis toys nomoys,ksereis kai ti na kaneis i na perimeneis.Ego xtypisa to lago poy ebgale parea 500 metra makria kai apla perimena na er8ei kapoios na ton parei.To pan sto boyno einai o SEBASMOS ston synadelfo.
    Na sebesai gia na se sebastoun.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #332062

    Otan ksereis toys nomoys,ksereis kai ti na kaneis i na perimeneis.Ego xtypisa to lago poy ebgale parea 500 metra makria kai apla perimena na er8ei kapoios na ton parei.To pan sto boyno einai o SEBASMOS ston synadelfo.
    Na sebesai gia na se sebastoun.

    Αυτό ακριβώς.Έλα στην θέση εκείνου που εκπαιδεύει τα σκυλιά χρόνια για να έρθεις εσύ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και με μια τουφεκιά να του πάρεις το λαγό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #331975

    Αυτό ακριβώς.Έλα στην θέση εκείνου που εκπαιδεύει τα σκυλιά χρόνια για να έρθεις εσύ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και με μια τουφεκιά να του πάρεις το λαγό.

    ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΠΕΡΣΙ ΦΙΛΕ ΜΗΤΣΟ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΒΡΕΣ ΤΟΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #331974

    ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΠΕΡΣΙ ΦΙΛΕ ΜΗΤΣΟ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΒΡΕΣ ΤΟΝ.

    Καλά αυτός εκτός από κρεοπώλης ήταν και κλέφτης.Τον είδες με τα μάτια σου ρε φίλε?Πήρε τον λαγό και τον σκύλο?Με φαίνεται περίεργο γιατί αρκετά λαγόσκυλα δεν πιάνονται εύκολα από άλλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #331964

    Καλά αυτός εκτός από κρεοπώλης ήταν και κλέφτης.Τον είδες με τα μάτια σου ρε φίλε?Πήρε τον λαγό και τον σκύλο?Με φαίνεται περίεργο γιατί αρκετά λαγόσκυλα δεν πιάνονται εύκολα από άλλους.

    ΑΝ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ ,Ε ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΥΚΝΟ
    ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΕΠΕΣΕ ΜΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ.ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
    ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ,ΓΑΥΓΙΖΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ,
    ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ ΠΟΤΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #160459

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΔΑΓΚΩΣΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #331961

    ΑΝ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ ,Ε ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΥΚΝΟ
    ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΕΠΕΣΕ ΜΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ.ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
    ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ,ΓΑΥΓΙΖΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ,
    ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ ΠΟΤΕ.

    Ο σκύλος σου πιάνονταν εύκολα? Μήπως τον τσίμπισε κανένα φίδι, είδες εκεί γύρω? Καλά τον λαγό στον πήρε σίγουρα εαν εξαφανίστηκε κιόλας. . .Δεν σε αμφισβητώ έτσι, απλά μου έχει τύχει να με το τσιμπίσει φίδι και να ψοφήσει σε 1λεπτό με το ρολόι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #331941

    Ο σκύλος σου πιάνονταν εύκολα? Μήπως τον τσίμπισε κανένα φίδι, είδες εκεί γύρω? Καλά τον λαγό στον πήρε σίγουρα εαν εξαφανίστηκε κιόλας. . .Δεν σε αμφισβητώ έτσι, απλά μου έχει τύχει να με το τσιμπίσει φίδι και να ψοφήσει σε 1λεπτό με το ρολόι.

    ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΜΗΝΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΦΙΔΙΑ.ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕ Ο ΑΛΛΟΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #331939

    ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΜΗΝΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΦΙΔΙΑ.ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕ Ο ΑΛΛΟΣ?

    ΚΡΙΜΑ.Αυτά πρέπει να τελειώσουν κάποια στιγμή και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με την σωστή ΠΑΙΔΕΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #331069

    [size=3][color=”#8B0000″][font=”Century Gothic”]Απλά αποφεύγεις να κυνηγήσεις κοντά σε λαγάδες, δεν τους χαλάς το κυνήγι δεν σου χαλούν την διάθεση….

    Τώρα είναι σχετικά εύκολο να καταλάβουμε αν ο λαγός διώκεται…. εγώ προσωπικά ΔΕΝ σηκώνω όπλο…..[/font][/color][/size]

    Παιδια εχτες χωρις υπερβολες ενας μπεκατσας μας σκοτωσε τον λαγο ενω τα σκυλια ητανε πανω του σε διωξη!!!!!!!!Το καλυτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τραυματισε σοβαρα και 3 λαγοσκυλα ο λεβεντης.Ευτυχως μεχρι χτες το απογεμα δεν βρεθηκε γιατι μονο σε φασαριες θα μας εβαζε ο τυπος.
    Αυτα παλια δεν γινοτανε γιατι υπηρχε ο σεβασμος απεναντι στον συν κυνηγο.Τωρα οι τυπαδες με τα πουλοσκυλα(οχι ολοι ) μολις ακουσουνε λαγοσκυλο να κλαφουναει ντορο καθονται αποπανω σου καρτερι και μολις δουνε τον λαγο που ερχεται απο διωξη τουφεκανε και ισχυριζονται οτι το ποιντερ τον εβγαλε.Αλλα τα λαγοσκυλα δεν λενε ψεματα γιατι της περισοττερες φορες πανε και σταματανε εκει που τουφεκισαν τον λαγο.
    Αν θελουμε να μιλαμε για παραδοσιακο κυνηγι,και να το μεταφερουμε και στα παιδια μας πρεπει να ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ τους αλλους και τις ξενες περιουσιες.
    Εγω προσωπικα σε τετοιες περιπτωσεις ζηταω παντα τον λαγο ευγενικα μονο και μονο για να τον μυρισουν τα σκυλια και μετα τον δινω σε αυτον που τον σκοτωσε γιατι δοξα τον θεο εχουμε χορταση λαγους.Αλλο ειναι το ζητουμενο, μονο να ευχαριστιουνται τα σκυλια , εμεις περνουνε την ευχαριστηση μεσο των σκυλιων και της ολης διαδικασιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    Takis Valkanas στις #161242

    Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως λεγεται κρεατοσυλλεκτης μονο αυτός που θα ριξει στο γουρουνι που θα περασει μπροστα του και οχι και αυτός που κυνηγαει ενα γουρουνι με δεκα τζιπακια, αυτός που δεν του αφηνει καμμια ελπιδα να ξεφυγει οταν χρησιμοποιει μηχανοκινητα οχηματα για να κυνηγησει ενα μονο ζωο. Μεγαλη μαγκια! Αυτός που αφηνει τα σκυλια απο το προηγουμενο βραδυ να "καταδιωκουν" και θεωρει οτιδηποτε υπαρχει στο βουνο δικό του επειδη ειχε αμολυσει τα σκυλια του ειναι κυνηγος και μαλιστα με αρχες, μονο ο αλλος ειναι κρεατοσυλλεκτης?

    Μαλλον εχουμε χασει το μετρο στην Ελλαδα. Δυστυχως εσεις ειστε η αιτια που θα ρεζερβοποιηθει το κυνηγι στην Ελλαδα. Αν ειχατε και ελικοπτερο θα το σηκωνατε για ενα γουρουνι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων