Μανιταρια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #24776

    Ανοιγω το τοπικ καθως ισως θελησει κανεις να σχολιασει κατι πανω στο θεμα.

    Σε συνεχεια της πολυ ενδιαφερουσας συζητησης που εγινε παρ'εκτροπης σε ασχετο τοπικ ,ηθελα να πω (με αφορμη το ειδος που παρεθεσε η Βικυ) οτι ενας γενικος κανονας ειναι οτι αυτα που παρασιτουν πανω σε δενδρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΣΙΜΑ!!!!!.
    Μικρη εξαιρεση τα πλευρωτους αν και ουτε αυτα φυονται ουσιαστικα σε δεντρα , αλλα σαφως θελουν οργανικη τεχνιτη βαση για να αναπτυχθουν, καθως δεν συμβαινει απ'ευθειας στο χωμα.


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #159525

    Μαζευα και εγω ενα ειδος τα κοκκινομανιταρα η αλλιως λακταριους ο νοστιμος ,αλλα πριν 2-3 χρονια,ειχαμε πολλες δηλητηριασεις ειχε γινη θεμα στα
    περισσοτερα καναλια,πολυ ειδικοι μιλησαν, αλλα μου εκατσε η εξεις φραση, ενος γνωστη των μανιταριων[αν θες να εισαι σιγουρος οτι ποτε δε θα δηλητηριαστης μην τα μαζευεις]Το συγκεκριμενο μανηταρι πρωτιμαει τα ελατοδαση και πραγματικα ειναι το κατι αλλο στη γευση.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #333862

    Μαζευα και εγω ενα ειδος τα κοκκινομανιταρα η αλλιως λακταριους ο νοστιμος ,αλλα πριν 2-3 χρονια,ειχαμε πολλες δηλητηριασεις ειχε γινη θεμα στα
    περισσοτερα καναλια,πολυ ειδικοι μιλησαν, αλλα μου εκατσε η εξεις φραση, ενος γνωστη των μανιταριων[αν θες να εισαι σιγουρος οτι ποτε δε θα δηλητηριαστης μην τα μαζευεις]Το συγκεκριμενο μανηταρι πρωτιμαει τα ελατοδαση και πραγματικα ειναι το κατι αλλο στη γευση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #333751

    [font=”Century Gothic”]Τα Λακτάρια δεν μπερδεύονται με τίποτα!!! πορτοκαλί χρώμα και αν τα κόψεις έντονα πορτοκαλί χυμός, νόστιμα αλλά μουχλιάζουν πανεύκολα…. μόλις τα κόψεις γρήγορα σπίτι και μαγείρεμα…

    υπάρχουν αρκετά είδη που φύονται σε ΄δέντρα – νεκρό ξύλο και είναι εδώδιμα, εκτός τα πλευρωτά υπάρχουν και τα "κοτόπουλα του δάσους" κ.α. :rolleyes: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #159572

    Πριν από 20 χρόνια τα πλευρώτους ήταν άφθονα στην περιοχή μου και τρώγαμε πάρα πολλά. Αυτά που φύτρωναν επάνω στις λεύκες και μόνο αυτά. Ποτέ κανείς δεν έπαθε τίποτα. Ποτέ κανείς δεν τόλμησε να μαζέψει άλλο είδος μανιταριού.
    Τα τελευταία χρόνια, ίσως γιατί άλλαξαν οι κλιματικές συνθήκες, τα πλευρώτους έχουν γίνει πολύ σπάνια. Πλέον φέτος και για πρώτη φορά, έχω μια καλλιέργεια πλευρώτους στο μπαλκόνι μου, επάνω σε μπάλα άχυρου

    Γεωπονικό πάρκο ή
    Φυτώρια Αντεμισάρη

    και σε λίγες μέρες θα μαζέψω τα πρώτα.
    Επίσης έχω κάνει εμβολιασμό μυκηλίου (σπόρος μανιταριού) σε κορμούς λεύκου και έχω και εκεί μια μικρή ανάπτυξη
    Valentine

    Κοινώς, ετοιμάζομαι να φάω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #159573

    Επίσης έχω διαβάσει ότι για κάθε φαγώσιμω μανιτάρι υπάρχει και το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όμοιό του δηλητηριώδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #333741

    Επισης δεν εγραψες τη διευθυνση του σπιτιου σου :rolleyes:

    Παλιοτερα και εδω μαζευαν πολλοι μανιταρια, ειδικα στο σπιτι μου κοντα που ειχε ενα δασος πευκων. Τα ονοματα τους ισως ειναι τοπικα οποτε δεν τα αναφερω. Δεν καταφερα να τα μαθω ποτε, γιατι ημουνα πολυ μικρος τοτε, και μετα απο ενα περιστατικο δηλητηριασης μιας οικογενειας, σταματησαν να τα μαζευουν και οι δικοι μου. Απ'οσο ξερω ομως εκτος των δηλητηριωδων, ακομα και τα βρωσιμα μανιταρια μπορει να προκαλεσουν επιπλοκες, αν φυτρωσουν σε σιδηρο ή δερμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #159575

    Βρε Σωτήρη, που έγινε off topic η συζήτηση για τα μανιτάρια;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #333739

    Επισης δεν εγραψες τη διευθυνση του σπιτιου σου :rolleyes:

    Εδώ μένω

    http://www.spiti-triantafillos.gr

    :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #333727

    Ναι ε; :rolleyes:

    Μπηκα στο http://www.odigise-me-sto-spiti-toy-triantafyllou-apo-to-Artemis.gr/analytikes-odigies.html αλλα δε μου βγαλε κατι :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #333725

    [font=”Century Gothic”]Βίκτωρα δοκιμασα κι εγώ αλλά είχε Firewall: katw-ta-xeria- sas-apo-ta-manitaria-mou-fataoules :rolleyes: :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #333724

    Πριν από 20 χρόνια τα πλευρώτους ήταν άφθονα στην περιοχή μου και τρώγαμε πάρα πολλά. Αυτά που φύτρωναν επάνω στις λεύκες και μόνο αυτά. Ποτέ κανείς δεν έπαθε τίποτα. Ποτέ κανείς δεν τόλμησε να μαζέψει άλλο είδος μανιταριού.
    Τα τελευταία χρόνια, ίσως γιατί άλλαξαν οι κλιματικές συνθήκες, τα πλευρώτους έχουν γίνει πολύ σπάνια. Πλέον φέτος και για πρώτη φορά, έχω μια καλλιέργεια πλευρώτους στο μπαλκόνι μου, επάνω σε μπάλα άχυρου

    [url=”http://www.geoponiko-parko.gr”%5DΓεωπονικό πάρκο[/url] ή
    [url=”http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=864″%5DΦυτώρια Αντεμισάρη[/url]

    και σε λίγες μέρες θα μαζέψω τα πρώτα.
    Επίσης έχω κάνει εμβολιασμό μυκηλίου (σπόρος μανιταριού) σε κορμούς λεύκου και έχω και εκεί μια μικρή ανάπτυξη
    [url=”http://www.valentine.gr/seeds105.php”%5DValentine%5B/url%5D

    Κοινώς, ετοιμάζομαι να φάω!!!!

    αυτό με τα πλευρώτους το έχω παρατηρήσει και εγώ, όντος παλαιότερα μετά τα πρωτοβρόχια έβρισκα πολλά στα χωράφια τώρα ζήτημα αν θα δώ έστω ένα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #159584

    εγω παλι στο βουνο βρισκω παρα πολλα αλλα αν δεν ξερεις ειναι ρισκο οποτε τα αφηνω εκει

    αλλα να αγορασω ετοιμα απο μαγαζι τα οποια ειναι απο καλιεργεια και να τα φαω σε τπτ καρβουνα με μπολικο λεμονακι παντα ειμαι μεσα..
    πω πω τρεχουν τα σαλια μου πρωι πρωι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #333723

    [font=”Century Gothic”]Μάνο ντροπή!!! πρέπει να ΣΕ κάνω φροντηστήρια :lol: 17 είδη εδώδιμα ξέρω :rolleyes: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #159586

    μεσα ειμαι εγω και μαθαινω και ευκολα

    θα με ενδιεφερε να μαθω καπως μου αρεσουν παρα πολυ .

    αλλα και απο την αλλη τα αγοραζεις ευκολα τα ψηνεις και τα καταβροχθιζεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων