Μανιταρια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #333566

    [font=”Verdana”]Τρουφοκυνηγοί και τρούφες υπάρχουν στην Δυτ. Μακεδονία, έχουν και τρουφόσκυλα, από Ιταλία εκπαιδευμένα, ράτσας "ρομανιόλα" ή κάπως έτσι…. δεν σας λέω πόσο τους στοίχισαν …..:rolleyes:

    Η Καλλιέργεια δεν μ' ενδιαφέρει, προτιμώ να τα ΚΥΝΗΓΑΩ :lol: [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #159668

    Νομίζω ότι κάποιες προσπάθειες για καλλιέργεια τρούφας στην Ελλάδα, έχουν αποτύχει και κάποιες άλλες δεν έχουν δώσει ακόμα αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #333558

    [size=3][color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Τρουφοκυνηγοί και τρούφες υπάρχουν στην Δυτ. Μακεδονία, έχουν και τρουφόσκυλα, από Ιταλία εκπαιδευμένα, ράτσας "ρομανιόλα" ή κάπως έτσι…. δεν σας λέω πόσο τους στοίχισαν …..:rolleyes:

    Η Καλλιέργεια δεν μ' ενδιαφέρει, προτιμώ να τα ΚΥΝΗΓΑΩ :lol: [/font][/color][/size]

    κι εγώ να τα κυνηγάω προτιμώ αλλά η καλλιέργεια είναι πιο ασφαλής μέθοδος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #333556

    [font=”Century Gothic”]Μάθε να τα ξεχωρίζεις και μην φοβάσαι…. :rolleyes:
    Ελάχιστα περιστατικά έχουν συμβεί κι αυτά σε άτομα που δεν ήξεραν βασικά πράματα
    Δεν χρειάζεται να ξέρεις όλα τα είδη 4-5 εδώδιμα είδη είναι αρκετά….για αρχή :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #333500

    κι εγώ να τα κυνηγάω προτιμώ αλλά η καλλιέργεια είναι πιο ασφαλής μέθοδος.

    Ειναι ασφαλης και αποδοτικη.
    Μην γελιεσαι με την λογικη της μικρης και σχετικης γνωσης ενος χωρου,(π.χ Σαντορινη) που τα πραγματα ειναι πολυ απλα και μετρημενα.
    Ακομα και εμπειροτατοι συλλεκτες βρισκουν ποικιλιες ειδων για τις οποιες δεν ειναι σιγουροι……..
    Στην καλυτερη μαθε ενα δυο ΠΟΛΥ συγκεκριμενα ειδη να συλλεγεις (κατοπιν καθοδηγησης), και μην ξεφυγεις απο αυτο σε καμια περιπτωση .
    Ειναι πολυ ευκολο να παραγνωρισεις .
    Η αναγνωριση δεν ειναι προχειρη υποθεση,ιδικα οταν υπαρχει μεγαλη ποικιλια, γι αυτο υπαρχουν και τα τοσα ατυχηματα επιπολαιας σιγουριας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #333497

    Ειναι ασφαλης και αποδοτικη.
    Μην γελιεσαι με την λογικη της μικρης και σχετικης γνωσης ενος χωρου,(π.χ Σαντορινη) που τα πραγματα ειναι πολυ απλα και μετρημενα.
    Ακομα και εμπειροτατοι συλλεκτες βρισκουν ποικιλιες ειδων για τις οποιες δεν ειναι σιγουροι……..
    Στην καλυτερη μαθε ενα δυο ΠΟΛΥ συγκεκριμενα ειδη να συλλεγεις (κατοπιν καθοδηγησης), και μην ξεφυγεις απο αυτο σε καμια περιπτωση .
    Ειναι πολυ ευκολο να παραγνωρισεις .
    Η αναγνωριση δεν ειναι προχειρη υποθεση,ιδικα οταν υπαρχει μεγαλη ποικιλια, γι αυτο υπαρχουν και τα τοσα ατυχηματα επιπολαιας σιγουριας.

    :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #159700

    Ισχυει οτι τα μανιταρια που τρωγονται, εχουν στη ριζα τους μυρμηγκια, σαλιγκαρακια, ή αλλα τετοια μαμουνια; Αντιθετα οσα ειναι δηλητηριωδη, δεν εχουν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #333490

    Ισχυει οτι τα μανιταρια που τρωγονται, εχουν στη ριζα τους μυρμηγκια, σαλιγκαρακια, ή αλλα τετοια μαμουνια; Αντιθετα οσα ειναι δηλητηριωδη, δεν εχουν;

    τα δηλητηριώδη μανιτάρια έχουν τα εξής κοινά χαρακτηριστικά:
    α) λευκά ελάσματα
    β) δακτυλίδι στο πόδι
    γ) θήκη στη βάση του ποδιού

    φυσικά, δεν μπορούμε να κρίνουμε αν κάτι τρώγεται από το γεγονός ότι το τρώει άλλο είδος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #159704

    Εγώ πάντως τα λακτάριους τα μαζεύω χωρίς φόβο και πάθος. Είναι απίθανο να κάνεις λάθος, αφού όταν τα κόβεις βγάζουν πορτοκαλί χυμό σαν καρότο.
    Θα αρχίσω να μαζεύω και τ'αλλα που προτείνει η "φίλη" του "μουστακαλή κυνηγού" arwen απ' το φυτο-φόρουμ λέω αφού…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #333483

    Εγώ πάντως τα λακτάριους τα μαζεύω χωρίς φόβο και πάθος. Είναι απίθανο να κάνεις λάθος, αφού όταν τα κόβεις βγάζουν πορτοκαλί χυμό σαν καρότο.
    Θα αρχίσω να μαζεύω και τ'αλλα που προτείνει η "φίλη" του "μουστακαλή κυνηγού" arwen απ' το φυτο-φόρουμ λέω αφού…

    :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #333482

    ξέρει κανείς που θα βρω μπάλα από άχυρο σε Κερατσίνι ή Πειραιά;

    Δεν ξερω που θα βρεις στο κερατσινι η στον πειραια αλλα αμα πας μια βολτα στην ευβοια να σου πω σε πμ που ειναι η πηγη
    να πας να παρεις μπαλες σε αλλη τιμη, εγω καθε χρονο περνω πλευρωτους σε μπαλες απο εκει, και τωρα εχουν κολιση και τα φιλαρακια μου
    και γεμιζουμε το αμαξι οταν παμε, παντος φετος εχει πολυ μανιταρι στα βουνα και παντου , κριμα που δεν τα ξερω καλα και τα φοβαμαι
    μη παω και αδιαβαστος :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #333481

    Δεν ξερω που θα βρεις στο κερατσινι η στον πειραια αλλα αμα πας μια βολτα στην ευβοια να σου πω σε πμ που ειναι η πηγη
    να πας να παρεις μπαλες σε αλλη τιμη, εγω καθε χρονο περνω πλευρωτους σε μπαλες απο εκει, και τωρα εχουν κολιση και τα φιλαρακια μου
    και γεμιζουμε το αμαξι οταν παμε, παντος φετος εχει πολυ μανιταρι στα βουνα και παντου , κριμα που δεν τα ξερω καλα και τα φοβαμαι
    μη παω και αδιαβαστος :rolleyes:

    φυσικά και να μου πεις σε πμ όπως και τιμή .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #333448

    φυσικά και να μου πεις σε πμ όπως και τιμή .

    Θα μου πείτε και εμένα ρε παιδιά;;;; :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #159764

    Πολύ πανικός σας έχει καταλάβει με τα μανιτάρια!!!

    Δεν είναι δύσκολο να μάθετε έστω 3-4 είδη και να τα μαζεύετε με ασφάλεια….. φυσικά πειράματα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ[/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #333356

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Πολύ πανικός σας έχει καταλάβει με τα μανιτάρια!!!

    Δεν είναι δύσκολο να μάθετε έστω 3-4 είδη και να τα μαζεύετε με ασφάλεια….. φυσικά πειράματα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ[/font][/size][/color]

    δεν ειναι μονο να ξερεις πια ειναι αβλαβη , επισης σημαντικο ειναι η τοποθεσια που φυονται τα συγκεκριμενα αβλαβη , τα μανιταρια εχουν την ικανοτητα να αποροφουν ολα τα δηλητηρια της ατμοσφαιρας , περα απ'αυτο παντα αναμεσα στα αβλαβη υπαρχουν δηλητηριωδη , αν στο ιδιο καλαθι βαλεις ενα τοξικο τοτε ολα μετατρεπονται σε τοξικα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων