Μανιταρια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #468954

    φέτος με όλες αυτές τις βροχές που έχει κάνει τα μανιτάρια είναι στα φόρτε τους,
    Γιώργο πήγαινε για μανιτα όπως τα λες! θα βρεις και θα το ευχαριστηθείς,
    φέτος βγήκαν μανιτάρια και εδώ στην Αττική σε μέρη που είχαν να δώσουν 2-3 χρόνια.
    Μάριε εσύ ξέρεις ότι μαζεύω μια συγκεκριμένη ποικιλία αλλά ρε φίλε θα θελα να έτρωγα σαν αυτά που τρώγαμε δίπλα στην λίμνη πέρσι! :yes:

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    εμ, τι κάθεσαι; έλα εδώ!!! :yes:
    ο συνονοματός σου έχει ΠΛΗΡΗ επάρκεια στο μαγαζί! 😉

    όντως πλούσια η χρονιά, αλλά βγήκε και η κουτσή μαρία να μαζέψει :negative: και δυστυχώς είχαμε δυσάρεστα γεγονότα….. 😥

    βασικος κανόνας: ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ 1000% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ!!!! :unsure:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #468968

    βασικος κανόνας: ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ 1000% ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ!!!! :unsure:

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    </div>

    :good: Πολύ σωστά ,με την υγεία δεν παίζουμε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469002

    Μάριε αμα δεν μπουν μπεκάτσες το βλέπω να έρχομαι οικογενειακώς εκεί! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #469038

    Μάριε αμα δεν μπουν μπεκάτσες το βλέπω να έρχομαι οικογενειακώς εκεί! :good:
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    έλα εσύ και μην πολυσκοτίζεσαι :good:

    Μπεκάτσες υπάρχουν!!!! B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #469255

    Καλημερα. Μηπως ξερει καποιος να μου πει υπευθηνα αν το μανηταρι τις φωτο ειναι φαγωσιμο; Ευχαριστω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #469258

    Καλημερα. Μηπως ξερει καποιος να μου πει υπευθηνα αν το μανηταρι τις φωτο ειναι φαγωσιμο;

    Στο νεκροτομείο θα ξέρουν σίγουρα αρκεί ……….. να τους πας το πτώμα

    Πέρα απ’ την πλάκα επειδή κι εγώ έχω τρομερές αμφιβολίες παρόλο που παρακολούθησα ένα μικρό σεμινάριο πριν κάποια χρόνια αποφάσισα να πάρω ένα βιβλίο τσέπης για να κάνω και αναγνώριση επί τόπου. Υπάρχει το ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΤΣΕΠΗΣ Συγγραφέας: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Εκδότης: ΙΔΙΩΤΙΚΗ.
    Είναι καταπληκτικό, εύχρηστο και σχετικά μικρό για να το έχεις πάντα μαζί 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469269

    Καλημερα. Μηπως ξερει καποιος να μου πει υπευθηνα αν το μανηταρι τις φωτο ειναι φαγωσιμο; Ευχαριστω.

    πρέπει να λες για αυτό http://www.mashpedia.com/Macrolepiota
    Αλλά διάβασε και το τελευταίο σχόλιο εδώ: http://mushroomsinevrytania.blogspot.gr/2010/11/macrolepiota-procera.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #469277

    Φίλε μου Γιάννη από ΜΙΑ φωτογραφία ΔΕΝ μπορεί να βγει συμπέρασμα, θέλει αρκετές φωτό απο διαφορετικές γωνίες, περιγραφή βιότοπου κ.α. :scratch:

    Όποιος σου πει “και καλά” “υπεύθυνα” από 1 φωτο, είναι απλώς ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ!!! :negative:

    Έτσι πως το βλέπω κατά 99% είναι “ζαρκαδίσιο” (ή ελαφίσιο ή πέρδικα ή αδράχτι κ.λ.π.)- μακρολεπιότα η ψηλή, αλλά το 1% μπορεί να αποβεί μοιραίο…. 😥

    Για να καταλάβεις ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΕΊΔΗ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ:

    ΕΔΩΔΙΜΑ: μακρολεπιότα η ψηλή, μακρολεπιότα η εξεχουσα, μακρολεπιότα η ρακώδης, μακρολεπιότα η μαστοειδής, μακρολεπιότα η εκφλιοωμένη

    ΜΗ ΕΔΩΔΙΜΑ: μακρολεπιότα η ρακώδης ποικιλία η κηπευτική, Λεπιότα με την πυρόχρωμη θήκη, Λεπιότα η ασπιδόμορφη, Λεπιότα η τραχιά, Λεπιότα η λοφιοφόρα, Λεπιότα η λευκή, Λεπιότα η μαράσμια

    ΓΙΑ ΠΕΘΕΡΕΣ (τουτέστιν ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ): Λεπιότα η καφεσαρκορόδινη, Λεπιότα η υποσαρκορόδινη

    ΜΕΘΟΔΟΣ για να διαπιστώσεις αν τρώγονται: απλά τα μαγειρεύεις, κερνάς την πεθερά σου :wacko: κι αν ζήσει σημαίνει ότι δεν κάνουν μια :negative:
    πλάκα κάνω μην το δοκιμάσει κανείς!!!

    ΤΟ ΈΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΟΝΊΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΘΟΔΟΣ Ή ΚΑΝΟΝΑΣ!!!

    κάποιοι που λένε “μεθόδους” ή “κανόνες” για ασημικά, κουτάλια, “αβράκωτα”, ροζ ελάσματα, άσπρα κ.λ.π. ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ!!! κάποιες από αυτές τις σαχλαμάρες αφήνουν περιθώρια στο να συλλεχθούν (και να καταναλωθούν) ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ 😥

    ΕΙΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΑΝΙΤΑΡΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΛΛΕΓΕΙΣ :yes: , ΕΙΔΑΛΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ!!! :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469286

    <DIV class=d4p-bbt-quote-title>@gianniscorfu wrote:</DIV>
    <P>Καλημερα. Μηπως ξερει καποιος να μου πει υπευθηνα αν το μανηταρι τις φωτο ειναι φαγωσιμο;</P>

    <P>Στο νεκροτομείο θα ξέρουν σίγουρα αρκεί ……….. να τους πας το πτώμα </P>
    <P>Πέρα απ” την πλάκα επειδή κι εγώ έχω τρομερές αμφιβολίες παρόλο που παρακολούθησα ένα μικρό σεμινάριο πριν κάποια χρόνια αποφάσισα να πάρω ένα βιβλίο τσέπης για να κάνω και αναγνώριση επί τόπου. Υπάρχει το ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΤΣΕΠΗΣ Συγγραφέας: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Εκδότης: ΙΔΙΩΤΙΚΗ.<BR>Είναι καταπληκτικό, εύχρηστο και σχετικά μικρό για να το έχεις πάντα μαζί ;-) <BR>
    <HR>

    <DIV class=bbp-reply-signature>
    <P></P></DIV>

    Το έχω και εγώ αυτό το βιβλίο θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα αλλά εγώ μαζεύω ένα συγκεκριμένο και μάλιστα άμα είναι κοντά σε σίδερο η είναι μέσα σε άλλα μανιτάρια άλλου είδους δεν το μαζεύω…
    Το μάζεμα του μανιταριού Θέλει υπευθυνότητα και πολύ μεγάλη προσοχή!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #469290

    Εγώ μαζεύω 18 εδώδιμα είδη που τα ξέρω :good: , αλλά τώρα μαθαίνω και τα δηλητηριώδη….. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #469323

    Καλησπερα παιδια. Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Δεν προκειται να το ακουμπησω,ετσι το ειδα μεγαλο και ομορφο αλλα αστο καλυτερα μης μας βρει κανα κακο,τωρα που θα κατεβουν και μπεκατσες χαχαχαχα. Μαριε οσο για την πεθερα αστο , μου εκατσε λαχειο χαχαχα. Τα λεμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #472231

    Καλημερα. Μηπως ξερει καποιος να μου πει υπευθηνα αν το μανηταρι τις φωτο ειναι φαγωσιμο; Ευχαριστω.

    Γιαννη αμα το ποδι εχει διπλη φουστιτσα στο πανω μερος,[που θα την εχει σιγουρα]
    ειναι το ζαρκαδισιο,μακρολεπιωτα λεγετε,ειναι απο τα πιο γνωστα μανιταρια και πολυ νοστιμο,το ποδι του ειναι λιγο σκληρο και αμα το σπασεις κανει κρακ,το τρως αφοβα

    αλλα φιλε μου αμα δεν σου το δειξη καποιος για να δεις τα χαρακτηριστικα του ειδους μην το μαζεψεις,ουτε αυτο ουτε κανενα μανιταρι,παντος εχει ειδη πολυ ευκολα για μαζεμα,που δεν εχουν αλλα ειδος που να μοιαζει σε αυτα, για να εχεις προβλημα αμα τα φας
    ο κοσμος εχει πολυ φοβο για τα μανιταρια,αλλα δεν θα επρεπε,εχει ευκολα ειδη
    που δεν μπορεις να τα μπερδεψεις

    απλα μην ακολουθητε ποτε τις δοξασιες του τυπου εχει φουστα φατο,και αλλα κουφα που ακουω κατα καιρους,πχ το πιο επικυνδηνο μανιταρι σε ελλαδα και ευρωπη εχει φουστα
    ενας καλος μανιταρας που εχει διαβασει και δυο τρια βιβλια μπορει να σε κανει
    γρηγορα ξεφτερι

    ο κανονας ειναι ενας,δεν το ξερεις δεν το μαζευεις,και μανιταρι με φουστα η δαχτυλιδι
    στο ποδι,και το ποδι να βγαινει στην βαση μεσα απο κυπελο αστο καλητερα
    γιατι αυτα τα χαρακτηριστικα εχουν τα πιο επυκινδηνα μανιταρια
    κατα τα αλλα ειναι σουπερ τροφη,και ακομα και το ιδιο το κρατος τρομοκρατη τον κοσμο
    λεγοντας του παραμυθια

    αλλαζουν τα ειδη μου ελεγε καποιος το ακουσα στην τηλεοραση και τετοιες παρολες,παιδια γνωριστε τα μανιταρια,μην τα φοβαστε,εγω μαζευω και δεν βρισκω ανθρωπους να τα φαμε παρεα,εκτος απο αυτους που μαζεουν,ε αυτο ειναι καταντια,και αμα τους πας καμια μανιταροπιτα και τους πεις οτι εχει συκωτακια μεσα τις αλλαζουν το πατερο και γλυφουν και το ταψι χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #472285

    Φίλε Ηλία :bye: επειδή απ’ ότι βλέπω μαζεύεις λακτάρια (καροτάκια), έχεις καμιά καλή συνταγή;

    Εγώ τελευταία μαζεύω αγκαθάκια, (αγκαθωτά, ύδνες), τα οποία είναι αρκετά νόστιμα αν μαγειρευτούν καλά 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #472288

    Τα λακταριους η καροτακια οπως τα λετε εκει,εκτος απο τα γνωστα,τηγανι- γκριλ
    το τοπ μαγειρεμα τους φιλε ειναι η μανιταροπιτα
    για να μην σου την γραφω δες εδω, https://www.youtube.com/watch?v=NKAnkSx1sVE
    βαλε και λιγο κρεμμυδακι μεσα γιατι αυτος δεν βαζει χα χα

    και τα τηγανιτα φιλε να κανεις αλμη και να τα βουτας μεσα πριν τα αλευρωσεις
    και μετα παλι στην αλμη και μεσα στο τηγανι,καντο και θα δεις
    αυτη η λεπτομερεια κανει την διαφορα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #472347

    :good: :good: :good: :good: :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων